Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Σόρυ αν δεν έγινα κατανοητός, αλλά αυτό που ήθελα να πω είναι:

Γιατί βλέπεις τόσους ανθρώπους να ασπάζονται την εξέλιξη σήμερα και να θεωρούν δεδομένα τα συμπεράσματα των εξελικτικών, ενώ οι ίδιοι ακόμα και αν έχουν σπουδάσει κάτι σχετικό σε χαμηλό level, γνωρίζουν ελάχιστα;

Ας πούμε εγώ δεν ήξερα ότι υπάρχει ρεύμα δημιουργιστών επιστημόνων πριν από χρόνια. Δεν μου είχαν μιλήσει καθόλου γι'αυτό.

Όσο για το πρώτο, ισχύει αυτό που λες και ανάποδα. Και πολύ παλιότερα είχαμε αθεϊστές.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λίστες με δημιουργιστές επιστήμονες(όχι απαραίτητα των ίδιων πεπoιθήσεων), πιθανούς ψεύτες/απατεώνες, που παραθέτει ένα χριατιανικό site:

Do real scientists believe in Creation? - ChristianAnswers.Net

Ονόματα από παλαιότερες εποχές ως σήμερα. Συμπεριλαμβάνονται και κορυφαία ονόματα.

και άλλη μία που έχει μάλλον μόνο τους σύγχρονους(κάτοχοι διδακτορικών):

Who's Who in Creation/Evolution - CreationSuperLibrary.com

Μην καταφευγεις σε αυτην την επιχειρηματολογια. Ειναι παρωχημενη ,τα ερωτηματα και οι θεσεις της εχουν απαντηθει/απορριφθει εδω και καιρο.

Δεν θελεις να δεις την λιστα των αθεων βιολογων ή γενικοτερα επιστημονων κορυφαιων ή μη:p

Ασε που η επιστημη δεν δουλευει με λιστες,θα ειμασταν ακομα στην εποχη του χαλκου, προτιμα τα στοιχεια και τις παρατηρησεις.

Στο "Η Περί Θεού Αυταπάτη" ο Dawkins αφιερωνει ενα κεφαλαιο εξηγωντας πως η βιολογια καθε μερα επιβεβαιωνει την θεωρια της εξελιξης.Διαφωνιες υπαρχουν ακομα πολλες και εντονες,αλλα οχι στο ΑΝ συμβαινει η εξελιξη αλλα στο ΠΩΣ συμβαινει και γαι τον πως οι επιμερους μηχανισμοι την διαμορφωνουν. Ακομα και στην περιπτωση που χρειαστει να εγκαταληφθει στην (απιθανη σχεδον) περιπτωση που ευρηματα την διαψεσουν, αλλα να ερθει μια αλλη ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ θεωρια να την αντικαταστησει,ολοκληρωσει ή γενικευσει.

Έγινε επεξεργασία από giorikas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαν. Η επιστήμη δεν είναι δημοψήφισμα.

Αλλά που είναι μια τεχνητή δημιουργία του ανθρώπου software ή hardware(ό,τι κατασκευή γουστάρουν) που να μας δείξει ότι οι πολύ βασικοί μηχανισμοί εξέλιξης έχουν κατανοηθεί και μπορούν να αναπαραχθούν;

Δεν ζητάω πολλά ο έρμος. Ας ξεκινήσουν από κάτι πάρα πολύ απλό. Από την απλούστερη δυνατή τεχνητή μορφή ζωής. Τους δίνω το ΟΚ να τη δημιουργήσουν οι ίδιοι. Εγώ μόνο τη συνέχεια θέλω να δω.

Εντάξει, με το software δεν είδαμε τo θαυμαστό "power of accumulation" που λέει ο Ντόκινς στα βιβλία του. Δεν είδαμε μηχανικούς να αράζουν και λογισμικό να γράφεται μόνο του και να προσαρμόζεται στις ανάγκες μας με "φυσική επιλογή" εμάς τους ίδιους*.

Ας το δούμε σε hardware με χρήση έτοιμων ιδιοτήτων του σύμπαντος. Ούτε προσομοιώσεις, ούτε τίποτα.

Αν δω όμως τους επιστήμονες να σκαλώνουν και να λένε π.χ.

"Είναι λάθος που το εξελικτικό μας μοντέλο μπορεί να επηρεάσει το 80% των λειτουργιών του οργανισμού Θα έπρεπε να ήταν λιγότερο δραστική η μετάλλαξη",

ή "αυτή η εξελικτική παράμετρος ρυθμίστικε λάθος, θα'πρεπε να είναι αλλιώς"

,τότε εγώ ο ανίδεος θα αρχίσω να υποψιάζομαι ότι ακόμα και ένα απλό αλλά αποτελεσματικό μοντέλο εξέλιξης είναι λιγουλάκι δύσκολο να προκύψει ξαφνικά.

Υ.Γ: * Για να μην φαίνεται ακραίο και επιστημονικά ασαφές ως κριτήριο καταλληλότητας το ανθρώπινο γούστο, να αναφέρω ότι οι εξελικτικοί βιολόγοι λένε πως ο άνθρωπος χρησιμοποίησε δικά του κριτήρια για να διασταυρώσει π.χ σκύλους και να φτιάξει ράτσες που τον ικανοποιούσαν.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Το "πίστευε και μη ερεύνα", όπως εξίσου και το "πίστευε και μη, ερεύνα" δεν υπάρχουν πουθενά. Δεν ισχύουν. Επιπλέον το "παιχνίδι" με τα σημεία στίξης είναι λίγο έως πολυ αστείο.

Άλλοι ημιμαθείς, όπως και ο θεολόγος μου στο σχολείο, θα αντιπαραβάλλουν την παραπάνω φράση με το γνωστό "Ερευνάτε τας γραφάς", το οποίο όντως είναι υπαρκτό στην Αγία Γραφή. Όπως παρατίθεται κατ' αυτόν τον τρόπο όμως, δεν είναι ολοκληρωμένο και όπως παρατίθεται είναι προστακτική, και το νόημα που περνάει είναι ότι πρέπει να ερευνάμε τις γραφές. Δεν ισχύει ούτε αυτό όμως:

Ιωάννης 5/ε: 39,40 -> ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν· και εκείναί εισιν αι μαρτυρούσαι περί εμού· και ου θέλετε ελθείν προς με ίνα ζωήν έχητε"

οπερ εστι: "Ερευνάτε τις γραφές, επειδή θεωρείτε ότι έτσι θα βρείτε ζωή, και (πράγματι), αυτές είναι που μαρτυρούν για Εμένα. Αλλά δεν θέλετε να έρθετε προς Εμένα, για να έχετε ζωή".

Καμία σχέση.

Και όμως οι Γραφές και πόσω μάλλον ο ίδιος ο Χριστός, μας προτρέπουν στην έρευνα των γραφών. Η ανάσταση του Χριστού είναι το σημαντικότερο δόγμα. Τροπάριο της Κυριακής του Θωμά:

Χαίρεις ερευνώμενος!

Διό, Φιλάνθρωπε,

Προς τούτο προτρέπεις τον Θωμάν.

Ο ίδιος ο Χριστός προέτρεψε τον Θωμά να ελέγξει με τα ίδια του τα χέρια τις τρύπες από τα καρφιά Του.

Επίσης, ο Θωμάς απουσίασε "κατ' οικονομίαν" από την πρώτη εμφάνιση του Χριστού έτσι ώστε να αποδειχθεί η Ανάσταση και με έρευνα:

Των Μαθητών δισταζόντων,

τη ογδόη ημέρα, επέστη ο Σωτήρ, ού ήσαν συνηγμένοι,

και την ειρήνην δους τω Θωμά εβόησε:

Δεύρο Απόστολε, ψηλάφησον παλάμας, αις τους ήλους έπηξαν.

Ω καλή απιστία τού Θωμά!

των πιστών τας καρδίας εις επίγνωσιν ήξε,

και μετά φόβου εβόησεν:

Ο Κύριός μου και ο Θεός μου, δόξα σοι.

Των θυρών κεκλεισμένων, επέστης Χριστέ προς τους Μαθητάς,

Τότε ο Θωμάς, οικονομικώς ουχ ευρέθη μετ' αυτών,

έλεγε γάρ, ου μη πιστεύσω, εάν μη ίδω καγώ τον Δεσπότην,

ίδω την πλευράν, όθεν εξήλθε το αίμα, το ύδωρ, το βάπτισμα,

ίδω την πληγήν, εξ ης ιάθη το μέγα τραύμα ο άνθρωπος,

ίδω, πώς ουκ ην, ως πνεύμα, αλλά σάρξ και οστέα.

Ο τον θάνατον πατήσας, και Θωμάν πληροφορήσας,

Κύριε, δόξα σοι.

Έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να έχω σε υπόληψη την Εκκλησία Α.Ε (όπως σωστά ειπώθηκε πριν), καθώς και τον κάθε τραγόπαπα που φοράει μπλούζα ΠΑΟΚ κάτω από τα ράσα και βγαίνει στους δρόμους και μαμωσταυρίζει τους Αριανούς. Φλεγόμενες βάτους, γίδια ξύδια, Νώε μώε σας μαμώ το σόε δεν με ακουμπάνε από τότε που απέκτησα κριτική σκέψη.

Το τι έχει διδάξει ο Χριστός όμως με το τι συμβαίνει σήμερα από τους αυτοαποκαλούμενους αντιπροσώπους του δεν έχει καμία σχέση κατ' εμέ, και δεν θα πρέπει να το συγχέουμε μέσα μας με τα πραγματικά νοήματα που δίδαξε ο Χριστός.

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, αν και προέρχομαι από οικογένεια Χριστιανική, όσο άρχισα να μεγαλώνω και να καλλιεργώ τον εαυτό μου, και λόγω επιστήμης για μένα τα πάντα πρέπει να εξηγούνται πάνω σε χαρτί και οθόνη ή να κάνουν compile, με τον καιρό η πίστη μου άρχισε να κλονίζεται σοβαρά. Σε όλα αυτά συνετέλεσαν και οι ωραίες επισκέψεις στην εκκλησία (την Ανάσταση π.χ) όπου βλέπεις την κάθε μπάμπω που την προηγούμενη ημέρα έκανε 5 laps την εκκλησία με τις μπάντες (4x4) για να δείξει την πίστη της, την βλέπεις τη μέρα της Ανάστασης πρώτο τραπέζι εκκλησία μη της κόψει απουσία ο παπάς, να κουτσομπολεύει για το παιδί της μπροστινής μπάμπως. Μπράβο μπάμπω, κέρδισες χρυσούν ορολόγιον με τον Χριστό ανάγλυφο στο πίσω μέρος.

'nuff ranting.

Έχω ξεκόψει τα πολλά με εκκλησίες πλέον, αλλά πιστεύω σε αυτά που έχει διδάξει ο Χριστός και κατ' επέκτασιν και στον ίδιο τον Χριστό. Τον Χριστό εγώ δεν τον βρήκα ποτέ μέσα σε Εκκλησία ούτε σε κάποιο παραπλήσιο μέρος.

Ο Χριστός είναι μέσα μας, και εμείς οι ίδιοι είμαστε ο Θεός. Δεν το λέω με τη στενή έννοια ότι κάθε ένας από εμάς είναι ένας Θεός, εννοώ ότι θα τον βρούμε στις πράξεις μας, μέσα μας.

Τον Θεό τον έχω βρει και σε έναν λιγνό ασπρομάλλη παπά 70 χρονών πρώην λοκατζή, σε ένα ξωκκλήσι μέσα στα βουνά στα σύνορα, κάτι εκατοντάδες μέτρα μακριά από ένα στρατιωτικό φυλάκιο, στο οποίο πήγαινα συχνά με τον πατέρα μου λόγω της ιδιότητάς του (μαντέψτε :p) και σταματούσαμε πρώτα στο ξωκκλήσι όταν ήταν ο μπάρμπας εκεί. Η αγνότητα της ψυχής του ήταν κάτι πραγματικά άγιο. Φτωχός εν τω μεταξύ ο παπάς, γιατί ούτε ενορίες είχε ούτε και τις επεδίωξε, ούτε φακελάκια για κάθε βάφτιση και γάμο είχε. Τον ενδιέφερε πραγματικά τι κάνεις και πως είσαι χωρίς να σε έχει ξαναδεί ποτέ πριν. Σε έβαζε να κάτσεις στα σκαμνάκια έξω απ' το ξωκκλήσι και έκοβε λίγο φετούλα λίγο ντομάτα και την ψυχή του να στη βάλει μέσα σου να σου πάρει τα διαόλια και τις όποιες πίκρες. Σε αυτόν τον άνθρωπο έβλεπες αυτή την αύρα, έβλεπες τον Θεό σε αυτόν.

Το πήγα λίγο παραπέρα το θέμα, ίσως και λίγο εκτός συζητήσεως και συγγνώμη κιόλας.

Ωστόσο όπως εξήγησα, δεν δέχομαι κάτι που έχουμε δημιουργήσει εμείς οι άνθρωποι και το κουμαντάρουν μερικοί για να βολτάρουν με τη θωρακισμένη μερτσεντέςςς. Όταν ο Χριστός είπε στους μαθητές του να διαδώσουν τον λόγο του σε όλα τα μήκη και τα πλάτη δεν είχε αυτούς τους σημερινούς υποκριτές κατά νου.

Μπορεί ο Χριστός να ήταν εξωγήινος (instant lol), μπορεί να ήταν Ένας απο μας, μπορεί να ήταν και ο Υιός του Θεού, αυτού που υπάρχει, ο ΩΝ, όπως και να' χει εάν είχαμε ακολουθήσει έστω και λίγο αυτά που είπε, θα ήμασταν αρκετά καλύτεροι σήμερα.

Έγινε επεξεργασία από dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

Λίστες με δημιουργιστές επιστήμονες(όχι απαραίτητα των ίδιων πεπoιθήσεων), πιθανούς ψεύτες/απατεώνες, που παραθέτει ένα χριατιανικό site:

Do real scientists believe in Creation? - ChristianAnswers.Net

Ονόματα από παλαιότερες εποχές ως σήμερα. Συμπεριλαμβάνονται και κορυφαία ονόματα.

και άλλη μία που έχει μάλλον μόνο τους σύγχρονους(κάτοχοι διδακτορικών):

Who's Who in Creation/Evolution - CreationSuperLibrary.com

Sorry, κιολας αλλα αμα εχουνε την "αναγκη" (δουλευει και χωρις "") να βαλουνε τον ... Νευτωνα στην λιστα για να αποκτησει κυρος η Creation Research Society δουλευομαστε μεταξυ μας νομιζω...

Εχω και την DozenGods Research Society με πιο δυνατα ονοματα οπως Σωκρατης, Πλατωνας, Αριστοτελης, Ευκλειδης, Ιπποκρατης και αμα φερουνε και τον φιλο τους τον Λεωνιδα με τα 300 τσιρακια του την δερνει την Creation Research Society σου...:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@giorikas και λοιποί

Μόνο αν προσπαθήσεις να πετύχεις στην πράξη αυτό που θεωρείς δεδομένο θα καταλάβεις πόσο απλά και τυχαία είναι ή δεν είναι τα πράγματα. Η πράξη φέρνει στην επιφάνεια παραμέτρους που δεν γνώριζες πριν. Πιο απλά δεν μπορώ να το πω. Και ούτε έχει νόημα να το συνεχίσω. Καταλήγω εκεί απ'όπου ξεκίνησα.

Και του φούστη. Εσύ έχεις νοημοσύνη και πτυχία. Οι βράχοι στην παραλία δεν έχουν.

Άλλιώς μίλα για εντροπίες και άλλα μυστήρια της φύσης που δεν σε αφήνουν να πετύχεις ένα εντελώς φυσιολογικό φαινόμενο. Δεν γίνεται να ισχύουν για τη θεωρία της εξέλιξης κάποιοι άλλοι μυστηριώδεις νόμοι. Get it;

Υ.Γ : Οι λίστες, οι οποίες είναι και ελλιπείς, δείχνουν ότι άτομα, πολλές φορές με περισσότερη κατάρτιση από σας και μάλιστα σχετική με το αντικείμενο δεν έχουν πειστεί από μια αδιάσειστη θεωρία*. Αυτό και τίποτα παραπάνω.

Και δεν είναι όλοι αρχαίοι. Υπάρχουν και πολλοί σύγχρονοι.

* π.χ. http://www.christiananswers.net/creation/people/cuozzo-j.html

D.D.S. from the University of Pennsylvania

M.S. in oral biology from Loyola University, Chicago, Illinois

Degree in biology from Georgetown University

Took first cephalometric (orthodontic) radiographs of the Neanderthal fossils (France, 1979-91) and others worldwide

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

@petrossoterp

δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημά σου.(αλήθεια :p) η εξέλιξη συμβαίνει. έχει παρατηρηθεί. Η θεωρία της εξέλιξης προσπαθεί να εξηγήσει με ποιον τροπο γίνεται. Η θεωρία, έχει υποστεί πολλές αλλαγές, και ίσως να μην είναι και πλήρης.(δεν είμαι βιολόγος,οπότε δεν ξέρω) αυτο δεν αλλάζει το γεγονός όμως.

αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορείτε(δεν αναφέρομε σε σένα συγκεκριμένα) να δέχεστε τις γραφές, χωρίς αποδείξεις, και απο την άλλη καθε τι που διαφωνει με αυτές να το εξεταζετε εξονυχιστικά, μέχρι να βρείτε κάποιο κενο(που σίγουρα θα υπάρχει, αφου έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε)

το οτι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε πλήρως κάτι, σημαίνει οτι οι θεωρίες μας χρειάζονται βελτίωση. το να επικαλείσαι τον Θεο για να το εξηγησει δεν βοηθάει, αφου αφενος δεν εξηγηγει τίποτα(δεν μπορείς να εξηγήσεις τον Θεο) και αφετερου δεν κάνει συγκεκριμένες προβλέψεις(αρα και δεν μπορείς να το επιβεβαιώσεις/απορρίψεις)

Δεν έχω πρόβλημα με την ιδέα της ύπαρξης του Θεού,και δεν λέω οτι δεν υπάρχει. Δεν με πειράζει αν πιστεύει η όχι κάποιος, δικο του θέμα(εξάλλου δεν είμαι άθεος).Με πειράζει όμως οταν προσπαθεί να προσυλητίσει (ιδιαίτερα απο μικρή ηλικία).

Link to comment
Share on other sites

@petrossoterp

αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορείτε(δεν αναφέρομε σε σένα συγκεκριμένα) να δέχεστε τις γραφές, χωρίς αποδείξεις, και απο την άλλη καθε τι που διαφωνει με αυτές να το εξεταζετε εξονυχιστικά, μέχρι να βρείτε κάποιο κενο(που σίγουρα θα υπάρχει, αφου έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε)

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα quote από λεγόμενά μου για τη Βίβλο ή άλλες γραφές άλλων θρησκειών.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει τί λέω, όντως.

Darthtony, η εξέλιξη συμβαίνει ακόμα και μέσα στον εγκεφαλό σου. Κάθε φορά που τον χρησιμοποιείς η δομή του αλλάζει. Αν οι ζωντανοί οργανισμοί δεν εξελίσσονταν θα ήταν νεκροί οργανισμοί.

Η εξέλιξη δεν είναι επιλογή, αλλά αναγκαιότητα για επιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα quote από λεγόμενά μου για τη Βίβλο ή άλλες γραφές άλλων θρησκειών.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει τί λέω, όντως.

Darthtony, η εξέλιξη συμβαίνει ακόμα και μέσα στον εγκεφαλό σου. Κάθε φορά που τον χρησιμοποιείς η δομή του αλλάζει. Αν οι ζωντανοί οργανισμοί δεν εξελίσσονταν θα ήταν νεκροί οργανισμοί.

Η εξέλιξη δεν είναι επιλογή, αλλά αναγκαιότητα για επιβίωση.

δεν αναφερόμουν σε εσένα γενικά μιλούσα :)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ : Οι λίστες, οι οποίες είναι και ελλιπείς, δείχνουν ότι άτομα, πολλές φορές με περισσότερη κατάρτιση από σας και μάλιστα σχετική με το αντικείμενο δεν έχουν πειστεί από μια αδιάσειστη θεωρία*. Αυτό και τίποτα παραπάνω.

Και δεν είναι όλοι αρχαίοι. Υπάρχουν και πολλοί σύγχρονοι.

* π.χ. Jack Cuozzo (biographical info) (Creation SuperLibrary

Δεν το ειπα για να μου αραδιασεις ενα (5-10-100) ονομα(τα) σχετικων επιστημονων που ευθαρσως δηλωνουν δημιουργιστες. Προσωπικα δεν εχω κατι (ουτε προφανως με σενα αλλα ουτε) με τους ανθρωπους περα απο το οπως ειπα οτι το να δηλωνεις "δημιουργιστης επιστημονας" ειναι στο top5 των πιο συντομων ανεκδοτων μαζι με το "αλβανος τουριστας" (οποιος με πει ρατσιστη θα του αμολησω τον Σωτηρη να τον δαγκωσει)

Ειναι προφανες οτι υπαρχουνε εκει μεσα νοματαιοι που ξερουν οχι περισσοτερα απο μενα, αλλα περισσοτερα απο ολους μας μαζι! Το τί τους εχει κανει ομως οχι απλα να διατηρουν επιφυλαξεις για την θεωρια της εξελιξης αλλα να διατυμπανιζουν κιολας οτι "I'm a creationist and damn proud of it" δεν το γνωριζω και μα τον Τουτατη μου κανει "καπως".

Το προβλημα μου ειναι με την λιστα αυτη καθεαυτη... την αξιοπιστια των ατομων που την συνεταξαν και στην τελικη ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ της υπαρξης μιας τετοιας λιστας. (<-- food for thought...) αντε και με τους ανθρωπους που απευθυνεται που βλεπουν μεσα DaVinci-Newton και λενε OMG!!!11!onehundredandeleven!!1

Στο τελος λεει

A more thorough list of current (and past) Creationist scientists is not provided for two reasons: (1) A complete list would be extremely lengthy, and (2) Some scientists would rather not have their name made public due to justified fear of job discrimination and persecution in today's atmosphere of limited academic freedom in Evolutionist-controlled institutions.

Νταξει ξαναγυρισαμε στην Ρωμαϊκη αυτοκρατορια που κυνηγανε τους Χριστιανους δηλαδη...Τι να πω...Αυτο το κλιμα θελει να περασει η περιβοητη "λιστα"??

Να στο θεσω αλλιως. Αν η συζητηση πηγαινε αναποδα, ποσο σοβαρα θα επαιρνες την συγκεκριμενη λιστα σαν ουδετερος παρατηρητης??

Και κατι τελευταιο. Καλα κανεις και εχεις αμφιβολιες για το οτιδηποτε. Μαζι σου! Ξεκολλα ομως με την καραμελα του "μηχανικου-Θεου-που-αδυνατει-να-φτιαξει-ενα-προγραμμα-που-συνθετει-ζωη-απο-το-μηδεν". Επειδη τυγχανει να εχω αποκοιμηθει ουκ ολιγες φορες σε ομιλιες TOP θεωρητικων χημικων για προσομοιωσεις μακραν πιο απλουστερων θεματων απο "βαλε κατι εκατομμυρια ΧΥΜΑ αμινοξεα και τρεξ'το για ΧΧ μερες να δεις αν θα αυτοοργανωθουνε σε ενα DNA και αμα "δεν" μαλλον μας εσαξε ο Θεος" σου λεω οτι ειναι λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο πιο περιπλοκο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο. Καλα κανεις και εχεις αμφιβολιες για το οτιδηποτε. Μαζι σου! Ξεκολλα ομως με την καραμελα του "μηχανικου-Θεου-που-αδυνατει-να-φτιαξει-ενα-προγραμμα-που-συνθετει-ζωη-απο-το-μηδεν". Επειδη τυγχανει να εχω αποκοιμηθει ουκ ολιγες φορες σε ομιλιες TOP θεωρητικων χημικων για προσομοιωσεις μακραν πιο απλουστερων θεματων απο "βαλε κατι εκατομμυρια ΧΥΜΑ αμινοξεα και τρεξ'το για ΧΧ μερες να δεις αν θα αυτοοργανωθουνε σε ενα DNA και αμα "δεν" μαλλον μας εσαξε ο Θεος" σου λεω οτι ειναι λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο πιο περιπλοκο.... ;)

Δεν θα απαντούσα γιατί νόμισα πως ξεκαθάρισα τη θέση μου δύο ποστ πιο πάνω. Βλέπω όμως ότι δεν έγινα απολύτως κατανοητός.

1. Αν οι προσομοιώσεις σου είναι ανεπαρκείς χρησιμοποίησε μεθόδους hardware. Κάνε το πείραμα τύχη+φυσική επιλογή=(χρήσιμη) πολυπλοκότητα σε πραγματικές συνθήκες. Σήμερα μπορείς να χειριστείς και άτομα με σχετική ακρίβεια.

"βαλε κατι εκατομμυρια ΧΥΜΑ αμινοξεα και τρεξ'το για ΧΧ μερες να δεις αν θα αυτοοργανωθουνε σε ενα DNA και αμα "δεν" μαλλον μας εσαξε ο Θεος" σου λεω οτι ειναι λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο πιο περιπλοκο...."

2. Όσες φορές και αν αποτύχει ένα τέτοιο ή παρόμοια πειραματα πάντα θα υπάρχουν "καταφύγια" λογικής.

Σύμφωνα με τη θεωρία των πιθανοτήτων αν το σύμπαν είναι άπειρο τότε τα πιο τρελά ενδεχόμενα μπορούν να συμβούν μέσα σε αυτό. Είναι σαν να παίζεις λόττο άπειρες φορές. Θα το κερδίσεις άπειρες φορές.

Δεν είναι από το μυαλό μου αυτές οι θεωρίες. Υπάρχουν θεωρητικοί φυσικοί που κάνουν λόγο για άπειρα παράλληλα σύμπαντα και πολλά άλλα "τρελά"(πλην πιθανά) σενάρια. Σύμφωνα με αυτά τα σενάρια ακόμα και ατόφιος άνθρωπος κατά τύχη μπορεί να υπάρξει.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αρνηθείς το Θεό ή να δεχθείς την υπαρξή του. Για μένα προσωπικά ακόμα και αν υπάρχει αυτό είναι αδιάφορο για την δική μου ζωή. Δεν πιστεύω σε μεταθανάτιες ζωές και τα σχετικά γιατί έχω δει πόσο ψέμα/ανακρίβεια υπάρχει στις θρησκείες και τις θεωρώ man made.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επεσα τυχαια πανω του απο ποστ φιλου στο fb. Δεν ειναι τιποτα τρομερο, ουτε θα πεισει κοσμο. Απλα εχει πλακιτσα σαν... καρτουνακι.

Αν και δεν κολλαει ειπα να μην το βαλω στο "Χρεωκοπια Ελλαδας" :p

Evoluzionismo vs Creazionismo | Lega Nerd

Link to comment
Share on other sites

Χθες άκουσα το απίστευτο, λένε οι παπάδες ότι οι παντρεμένοι αμαρτάνουν αν χρησιμοποιούν μέσα αντισύλληψης!

Αααααιντεεεε ρεεεεεεεεεεεεε

αυτα τα λες επειδη εισαι θιγόμενος. Παντρειά δεν ήθελες; :whip:

:hehe::hehe:

Αμα η εκκλησία μου δώσει 500k που "στοιχίζει" ενα παιδι μεχρι να γινει ενηλικος και τελειωσει τις υποχρεώσεις του για να συμμετέχει στην κοινωνία, εχω δεν ξαναβαζω καπελάκι. Αλλα 500k μπροστά, με συμβόλαιο και ποινική ρητρα αν καθυστερήσει καμμια δόση ετσι :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Εκκλησία απαγορεύει ερωτικές περιπτύξεις εκτός εάν υπάρχει πρόθεση αναπαραγωγής.

Η απαγόρευση αυτή λέει έχει ως βάση το οτι θανατώνεται αλόγιστα ζωντανός οργανισμός (βλ. σπερματοζωάρια)

Έτσι ισχυριζόταν θεολόγος καθηγητής στο λύκειο!

ότι να ναι δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Χθες άκουσα το απίστευτο, λένε οι παπάδες ότι οι παντρεμένοι αμαρτάνουν αν χρησιμοποιούν μέσα αντισύλληψης!

Αααααιντεεεε ρεεεεεεεεεεεεε

ε ναι

γι αυτο οι παπαδες οταν εχουν ορεξεις κανουν χωρις προφυλακτικο,εχουν ο καθενας 50 παιδια.:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Εκκλησία απαγορεύει ερωτικές περιπτύξεις εκτός εάν υπάρχει πρόθεση αναπαραγωγής.

Η απαγόρευση αυτή λέει έχει ως βάση το οτι θανατώνεται αλόγιστα ζωντανός οργανισμός (βλ. σπερματοζωάρια)

Έτσι ισχυριζόταν θεολόγος καθηγητής στο λύκειο!

ότι να ναι δηλαδή...

να δω εγώ άτομο που δεν κάνει απόλυτος τίποτα ούτε μονος ούτε με παρέα για όλη του την ζωή και τα παπάκια του να χωράνε στο παντελόνι και μετά μπορώ να πεθάνω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

να δω εγώ άτομο που δεν κάνει απόλυτος τίποτα ούτε μονος ούτε με παρέα για όλη του την ζωή και τα παπάκια του να χωράνε στο παντελόνι και μετά μπορώ να πεθάνω :hehe:

it's called ονείρωξη....:laughing:

Γενικά η Εκκλησία απαγορεύει ερωτικές περιπτύξεις εκτός εάν υπάρχει πρόθεση αναπαραγωγής.

Η απαγόρευση αυτή λέει έχει ως βάση το οτι θανατώνεται αλόγιστα ζωντανός οργανισμός (βλ. σπερματοζωάρια)

Έτσι ισχυριζόταν θεολόγος καθηγητής στο λύκειο!

ότι να ναι δηλαδή...

Στην παραπάνω περίπτωση τη γίνετε? έχει μπει ο δαίμονας μέσα σου και σε κάνει ότι θέλει? αν είναι να ετοιμαστούμε για εξορκισμούς :hehe:

Ξέρω ποιον λες αλλά σε μας δεν έτυχε να πει το συγκεκριμένο μαργαριτάρι.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η Εκκλησία απαγορεύει ερωτικές περιπτύξεις εκτός εάν υπάρχει πρόθεση αναπαραγωγής.

Η απαγόρευση αυτή λέει έχει ως βάση το οτι θανατώνεται αλόγιστα ζωντανός οργανισμός (βλ. σπερματοζωάρια)

Έτσι ισχυριζόταν θεολόγος καθηγητής στο λύκειο!

ότι να ναι δηλαδή...

Εκκλησια can suck .......

θα λεγα τωρα.

:whip:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.