Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

πριν 17 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Για να βαφτίσεις εξαιρέσεις αυτό που περιγράφω θα πρέπει να μου παρουσιάσεις ένα σώμα επιστημονικής έρευνας που να υποστηρίζει το επιχείρημά σου. Ελπίζω να μη θεωρείς ότι δεν υπάρχει επειδή είμαστε εγλωβισμένοι σε μια ομοφυλοφιλική συνωμοσία. Γιατί, αντίθετα, μου είναι εύκολο να σου παραθέσω πολλές πηγές για τις "εξαιρέσεις". Μόνο από τις πρώτες αναζητήσεις σε επιστημονικές εργασίες:

Εργασίες σαν τις παραπάνω έχουν γίνει κατά κύριο λόγιο από ψυχολόγους, ερευνητές και κλινικούς.

 

Την τελευταία φράση σου ομολογώ ότι δεν την κατάλαβα. Τι να δίνεται, σε ποιον και πότε;

Εξαίρεση είναι να μεγαλώνει  παιδί με ένα γονιό. Ο συντριπτικός κανόνας είναι με δύο γονείς.  Με τις εξαιρέσεις  δεν καταρρίπτεις κανόνες. Για έρευνες εδώ:  https://clinicalpharmacist.gr/2015/07/23/%ce%b7-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%bc%ce%ad%ce%b8%ce%bf%ce%b4%ce%bf%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b1%cf%81%cf%87%ce%ac%cf%81%ce%b9%ce%bf%cf%85%cf%82/

 

Το αντίθετο φύλο σε ομοφυλόφιλους άνδρες είναι το κορίτσι, όπως είναι το αγόρι για ομοφυλόφιλες γυναίκες. Νόμιζα ότι το έγραψα απλά.

Προσωπικά θα μου φαινόταν ύποπτο να δίνω κοριτσάκι σε ομοφυλόφιλους άνδρες και να ζητάνε αγόρι με το ζόρι. Τόσο ύποπτο που θα τους παίρνανε σηκωτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Εξαίρεση είναι να μεγαλώνει  παιδί με ένα γονιό. Ο συντριπτικός κανόνας είναι με δύο γονείς.  Με τις εξαιρέσεις  δεν καταρρίπτεις κανόνες. Για έρευνες εδώ:  [άσχετο λινκ]

 

Το αντίθετο φύλο σε ομοφυλόφιλους άνδρες είναι το κορίτσι, όπως είναι το αγόρι για ομοφυλόφιλες γυναίκες. Νόμιζα ότι το έγραψα απλά.

Προσωπικά θα μου φαινόταν ύποπτο να δίνω κοριτσάκι σε ομοφυλόφιλους άνδρες και να ζητάνε αγόρι με το ζόρι. Τόσο ύποπτο που θα τους παίρνανε σηκωτούς.

Καταρχάς, σου παραθέτω αποσπάσματα από δημοσιευμένες εργασίες σε διεθνή περιοδικά με κριτές. Αν είμαστε στο επίπεδο να ξεκινάμε συζήτηση για το πώς κάνεις έρευνα, ας σταματήσουμε εδώ.

 

Δεν ξέρω από πού αντλείς παραδείγματα, αλλά τα περισσότερα ομόφυλα ζευγάρια στο εξωτερικό δεν υιοθετούν με λογική σούπερ-μάρκετ, διαλέγοντας διεξοδικά τα χαρακτηριστικά του παιδιού. Νομίζεις ότι η διαδικασία νόμιμης υιοθεσίας είναι απλά μια συγκαλυμμένη προσπάθεια σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων; Χώρια ότι υπάρχουν ευκολότεροι τρόποι (σεξοτουρισμός), από που προκύπτει ότι δε συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με τα ετερόφυλα ζευγάρια; Έχεις μελετήσει το ποσοστό παιδιών που πέφτει θύμα ενδοοικογενειακής σεξουαλικής βίας από ομόφυλους και ετερόφυλους γονείς ή απλά έχεις ένα ψυχανέμισμα; Ακόμη κι αν αναζητήσω και βρω δημοσιεύσεις γι αυτό το θέμα που να απορρίπτουν τον ισχυρισμό σου, μπορώ να σου αλλάξω γνώμη;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Καταρχάς, σου παραθέτω αποσπάσματα από δημοσιευμένες εργασίες σε διεθνή περιοδικά με κριτές. Αν είμαστε στο επίπεδο να ξεκινάμε συζήτηση για το πώς κάνεις έρευνα, ας σταματήσουμε εδώ.

 

Δεν ξέρω από πού αντλείς παραδείγματα, αλλά τα περισσότερα ομόφυλα ζευγάρια στο εξωτερικό δεν υιοθετούν με λογική σούπερ-μάρκετ, διαλέγοντας διεξοδικά τα χαρακτηριστικά του παιδιού. Νομίζεις ότι η διαδικασία νόμιμης υιοθεσίας είναι απλά μια συγκαλυμμένη προσπάθεια σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων; Χώρια ότι υπάρχουν ευκολότεροι τρόποι (σεξοτουρισμός), από που προκύπτει ότι δε συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με τα ετερόφυλα ζευγάρια; Έχεις μελετήσει το ποσοστό παιδιών που πέφτει θύμα ενδοοικογενειακής σεξουαλικής βίας από ομόφυλους και ετερόφυλους γονείς ή απλά έχεις ένα ψυχανέμισμα; Ακόμη κι αν αναζητήσω και βρω δημοσιεύσεις γι αυτό το θέμα που να απορρίπτουν τον ισχυρισμό σου, μπορώ να σου αλλάξω γνώμη;

Δεν με ενδιαφέρουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια του εξωτερικού  και γενικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα για να εντρυφήσω ενδελεχώς και εις βάθος.

 

Ούτε εγώ ξέρω που αντλώ παραδείγματα… για την ακρίβεια διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα κείμενα μου και δεν αναγνωρίζω κανένα παράδειγμα.

Χάριν της συζήτησης εξέφρασα τις προσωπικές μου απόψεις όπως νομίζω ότι σου έκανα σαφές.

 

Αν  δεν υιοθετούν με λογική σούπερ-μάρκετ εσύ γνωρίζεις καλύτερα. Μια χαρά είναι και για μένα. Παίρνει το αντίθετο φύλο και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Αν δεν,  κακώς αλλά δεν με αφορά.

 

Όχι δεν νομίζω ότι η διαδικασία νόμιμης υιοθεσίας είναι απλά μια συγκαλυμμένη προσπάθεια σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων. Υπάρχει πάντα  όμως μια πιθανότητα διαστροφής στους ανθρώπους και δεν είναι απαραίτητα σεξουαλική.  Εάν εσύ με καθησυχάζεις το δέχομαι.

 

Όχι δεν έχω μελετήσει τα ποσοστό ενδοοικογενιακής βίας συγγνώμη, με πιάνεις αδιάβαστο. Φαντάζομε ότι η υπερβολική  αριθμητική διαφορά θα κάνει τα ποσοστά άχρηστα

Τώρα αυτό με τον σεξοτουρισμό δεν κατάλαβα γιατί το έγραψες.

 

ΥΓ Μπορεί να με πείσεις σε πάρα πολλά όμως αυτό που δεν πρόκειται είναι τούτο: Το αγόρι έχει ανάγκη την μάνα του και το κορίτσι τον πατέρα του.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

ΥΓ Μπορεί να με πείσεις σε πάρα πολλά όμως αυτό που δεν πρόκειται είναι τούτο: Το αγόρι έχει ανάγκη την μάνα του και το κορίτσι τον πατέρα του.

 

Και το αγόρι τον πατέρα του και το κορίτσι τη μάνα του. Μακάρι να έχουν όλα τα παιδιά και τους δύο βιολογικούς τους γονείς. Αν λείπει ο ένας, μακάρι ο εναπομείνας να τους προσφέρει όσα χρειάζονται. Αν λείπουν κι οι δύο, μακάρι να βρουν στοργική και ασφαλή οικογένεια, ανεξάρτητα από το φύλο των θετών γονιών τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τη στοργη και τη φροντιδα ας υποθεσουμε οτι την βρηκαν. Δυσκολευομαι πολυ να το πιστεψω αλλα μαλλον φταιει το σκεπτικο μου. Την αντιμετωπιση απο την ολο και πιο αγραμματη κοινωνια την λαμβανει κανεις υποψην; Οταν παιδια ομοφυλων ζευγαριων βγουν σ αυτην τι θα γινει;  Φοβαμαι να το σκεφτω...

Για τα επομενα τουλαχιστον 200 χρονια κανενα παιδι δεν θα επρεπε να υιοθετηθει απο ομοφυλο ζευγαρι. Οχι λογω των ομοφυλοφιλων γονεων αλλα λογω της κοινωνιας. Μεχρι το 100% των συνανθρωπων του, μπορεσει να αντιμετωπισει ενα τετοιο παιδι ακομπλεξαριστα και να μην το χλευασει τοτε δεν θα επρεπε καν να συζηταμε τετοιες περιπτωσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καποιοι εχουν οντως ξεφυγει, βαζω ξανα το κειμενο που ειχα γραψει λιγο πιο πανω. 

 

To θεμα πιστης, θρησκειας ειναι ενα ευαισθητο θεμα που ειναι καθαρα προσωπικο για τον καθενα μας. 

 

 Το αν πιστευει ή δεν πιστευει καποιος ειναι δικο του θεμα. Ο καθενας ομως οφειλει να σεβεται τη πιστη του οποιουδηποτε, σε οτι και να πιστευει. Για παραδειγμα μπορει καποιος ανθρωπος να θελει να πιστευει στη θεοτητα του νερου ή οτιδηποτε αλλο. Οφειλουμε ολοι εμεις που λεμε οτι ειμαστε πολιτισμενοι να σεβαστουμε αυτη του τη πιστη και να μην τον βαζουμε σε δυσκολη θεση με τα καμωματα μας ή τα σχολια μας για τη πιστη του.

 

 Το εδω φορουμ και το καθε φορουμ δεν ειναι ο καταλληλος τοπος να συζητηθει ενα τοσο σημαντικο και ευαισθητο θεμα. Ο καθενας πισω απο την ανωνυμια (που νομιζει οτι εχει) και την ελευθερια (που και αυτη δεν την εχει ωστε να προκαλει ή να προσβαλει τη πιστη αλλων ανθρωπων) μπορει να πει οτι θελει. ΕΙναι ματαιο τα οποιαδηποτε επιχειρηματα για αυτον τον ανθρωπο. Ειναι θεμα αγωγης καθαρα και συμπεριφορας. Ο χλευαστης, ο ειρωνας κτπλ δηλωνει ανθρωπο χαμηλου πνευματικου επιπεδου και ηθικης. Με αυτους μονο απο κοντα αξιζει να μιλας ωστε να τους απαντας οπως τους αρμοζει.

 

 Στο ερωτημα αν υπαρχει Θεος ή δεν υπαρχει Θεος...θα απαντησω σε αυτους που ρωτουν ως εξης: Βρες την αγαπη στη ζωη σου και ασε τα  αν υπαρχει Θεος.


  Καποιοι πονηροι που χλευαζουν...αν ηταν face to face με καποιους πιο πορωμενους με το θεμα πιστης...θα χλευαζαν; Δεν νομιζω. Με τα λογια μεσω ενος πληκτρολογιου πολλοι και διαφοροι λενε πολλα και διαφορα. Δυστυχως στο οποιοδηποτε θεμα και οχι μονο σε αυτο.

 

 Τελος θα υπενθυμισω σε ορισμενους να σεβονται τη πιστη του καθενα και οχι να χλευαζουν ή οτιδηποτε αλλο. Δεν πιστευεις; Δικαιωμα σου. Δεν θελεις Εκκλησια κτλπ; Δικαιωμα σου. Ασε ομως το δικαιωμα και στον αλλον να πιστευει ελευθερος και σταματα να χλευαζεις και να ειρωνευεσαι. 

 

 Ευχομαι οσοι πιστευουν πραγματικα, αυτο να τους γαληνευει τη ψυχη τους και να τους κανει καλυτερους ανθρωπους για τους γυρω τους. Σε οσους λενε οτι δεν πιστευουν μακαρι ποτε να μην ερθουν σε μια πολυ δυσκολη κατασταση και τοτε αναζητησουν και βρουν τον Θεο μεσω του πονου. Δυστυχως πολλοι ανθρωποι πιστεψαν στον Θεο, αναζητησαν τον Θεο μεσω του μαρτυριου που τραβηξαν στη ζωη τους. Οπως ειχε πει και ενας συναδελφος μου..."στο πεδιο της μαχης που βρεχει σφαιρες και γυρω σου ειναι παντου διαμελισμενα κορμια...δυσκολα θα βρεις αθεους". Οταν ζεις μια ζωη και καλα νορμαλ...δουλεια σχεσεις βολτιτσες μοδα κτλπ...ειναι δυσκολο να βρεις και να αναζητησεις τον Θεο εκτος αν το εχεις απο μικρος. Οταν ομως με καποιο τροπο στη ζωη σου γνωρισεις τον διαβολο...τοτε θα αναζητησεις τον Θεο.

 

 

Δεν θελω να πω αλλα περι του θεματος. Δεν ειναι ουτε ο σωστος χωρος ουτε υπαρχει η οπτικη επαφη (που ως γνωστον τα ματια ειναι ο καθρεπτης της ψυχης). 

 

Καλη συνεχεια σε ολους μας. :)

Το εδω φορουμ και το καθε φορουμ δεν ειναι ο καταλληλος τοπος να συζητηθει ενα τοσο σημαντικο και ευαισθητο θεμα. Ο καθενας πισω απο την ανωνυμια (που νομιζει οτι εχει) και την ελευθερια (που και αυτη δεν την εχει ωστε να προκαλει ή να προσβαλει τη πιστη αλλων ανθρωπων) μπορει να πει οτι θελει. ΕΙναι ματαιο τα οποιαδηποτε επιχειρηματα για αυτον τον ανθρωπο. Ειναι θεμα αγωγης καθαρα και συμπεριφορας. Ο χλευαστης, ο ειρωνας κτπλ δηλωνει ανθρωπο χαμηλου πνευματικου επιπεδου και ηθικης. Με αυτους μονο απο κοντα αξιζει να μιλας ωστε να τους απαντας οπως τους αρμοζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.