Jump to content



Αγορα ΗD 5870


kolofagos

Recommended Posts

Λοιπον μιας και παω απο το κακο στο χειροτερο,ετοιμαστικα σημερα να κανω παραγγελεια την 5870vapor-x απο multirama,και ειδα οτι απο 375 ευρω..την πηγαν στα 500,55..!!! :wall:

Εψαξα και στο skroutz και η πιο χαμηλη τιμη ειναι 365,αλλα δεν ειναι διαθέσιμη....

Επειδη τα εχω παρει στο κρανιο με την γκαντεμια που με δερνει...θελω να μου πειτε αν αυτη η καρτα εχει την ιδια αποδοση με τις υπολοιπες..o/c δεν με ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο,και περιμενω να με παρει τωρα αυτοι γιατι εψαχναν να βρουν αμα υπαρχει στο καταστημα του Πειραια.

Εκανα ενα σερτς στο skroutz και βρηκα αυτην

Βρηκα και πιο φτηνες,αλλα δεν ξερω αμα θα εχω προβληματα αμα χαλασει μετα γιατι δεν ειναι και τοσο μεγαλα και γνωστα καταστηματα

Τελικα αγορασα την Powercolor 5870 απο Multirama..αλλα αυτο το "απο 375Ε η vapor-x στα 500,55.." με τρελανε..

Link to comment
Share on other sites

Tην παραγγειλα...αυτη χρησιμοποιω τωρα

Το μονο που με απασχολει ειναι γιατι εχει σε idle 50c..

Δεν ειναι πολυ?

μπορεις να ανεβασεις στροφες ανεμιστηρα απο ati overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο? Εξηγα λιγο...

Kαλυτερα bios,πιο "διαλεκτα" GPU's,μεγαλυτερη εγγυηση,ελλειψη coil whine,καλυτερο overclocking με μαμα ταση....

Want moar?

Προσφατο παραδειγμα.

Η Gigabyte 5870 που χω,σε συγκριση με την Asus 5870 φιλου (reference και οι δυο) ηταν μακρινα ξαδελφια....

Tην παραγγειλα...αυτη χρησιμοποιω τωρα

Το μονο που με απασχολει ειναι γιατι εχει σε idle 50c..

Δεν ειναι πολυ?

45 εχει εμενα σε κουτι με οχι και airflow επιπεδου HAF και ambient 30.

Link to comment
Share on other sites

45 εχει εμενα σε κουτι με οχι και airflow επιπεδου HAF και ambient 30.

Τελικα ανεβασα τις στροφες του ανεμιστηρα στο 30% και σε idle παιζει στα 35-40..το case ειναι το Coolermaster 690

Βεβαια,για να πω την αληθεια..εδω εγω σκαω απο την ζεστη,ποσο μαλλον αυτα τα καημενα που ειναι κλεισμενα μεσα σε 35εκατοστα..

Oσο για τα αλλα που λες..εμενα προσωπικα δεν με απασχολουν διοτι:

1) Δεν ειμαι overclockας

2)Προς στιγμη το BIOS την motherboard ξερω μονο

3)Τo coil whine δεν ξερω τι ειναι για να πω

4)Οσο για τα διαλεκτα gpu..νομιζω οτι μια αναβαθμηση απο Nvidia 6200Turbo σε οποιαδηποτε 5870 εχει μια διαφορα..

Τουλαχιστον μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..γιατι εβγαλα το αχτι που ειχα παντα..να εχω ενα "αξιολογο" pc.

Link to comment
Share on other sites

Oσο για τα αλλα που λες..εμενα προσωπικα δεν με απασχολουν διοτι:

1) Δεν ειμαι overclockας

2)Προς στιγμη το BIOS την motherboard ξερω μονο

3)Τo coil whine δεν ξερω τι ειναι για να πω

4)Οσο για τα διαλεκτα gpu..νομιζω οτι μια αναβαθμηση απο Nvidia 6200Turbo σε οποιαδηποτε 5870 εχει μια διαφορα..

Τουλαχιστον μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..γιατι εβγαλα το αχτι που ειχα παντα..να εχω ενα "αξιολογο" pc.

1.Θα το κωλήσεις και εσύ το μικρόβιο

2.Έχει και η κάρτα γραφικών που αμα το πειραξεις ανεβαζεις ρευματα χρονισμους...

3.Είναι ένας ηλεκτρονικός ήχος υψηλής συχνότητας που κανει καμια φορα καποιο μηχανημα(τροφοδοτικο,οθονες και στην περιπτωση μας η καρτα γραφικων)

Link to comment
Share on other sites

1.Θα το κωλήσεις και εσύ το μικρόβιο

2.Έχει και η κάρτα γραφικών που αμα το πειραξεις ανεβαζεις ρευματα χρονισμους...

3.Είναι ένας ηλεκτρονικός ήχος υψηλής συχνότητας που κανει καμια φορα καποιο μηχανημα(τροφοδοτικο,οθονες και στην περιπτωση μας η καρτα γραφικων)

1)Μακαρι,αλλα οχι προς το παρων γιατι δεν θελω να τα καψω μολις τα πηρα

2)Μεσο BIOS της mobo το κανεις?

3)Θενκς για την πληροφορια :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα bios,πιο "διαλεκτα" GPU's,μεγαλυτερη εγγυηση,ελλειψη coil whine,καλυτερο overclocking με μαμα ταση....

Want moar?

Προσφατο παραδειγμα.

Η Gigabyte 5870 που χω,σε συγκριση με την Asus 5870 φιλου (reference και οι δυο) ηταν μακρινα ξαδελφια....

45 εχει εμενα σε κουτι με οχι και airflow επιπεδου HAF και ambient 30.

Το έχω ακούσε και απο άλλους αυτό, αλλά τα τελευταία 10 χρόνια προσωπικά πάντα οι "κλασσικές" εταιρίες Sapphire, Diamond, XFX, PowerColor, Gainward, MSI, Asus, Palit μέχρι και sparkle, στις DEFAULT εκδόσεις δεν βλέπω μεγάλες διαφορές.

αν πηγαίνεις σε oc editions, ή με άλλα coolers κλπ εκεί το θέμα αλλάζει αρκετά, αλλά με εξέρεση μια μάπα XFX 6800 GT δεν μου έχει κάτσει κάτι εμένα με διαφορές.

Coil whine είχε η 8800 μου της Zotac αλλά στο ο/c τράβαγε στο έβερεστ, είναι τελείως τι θα σου κάτσει νομίζω.

Αν και γενικά απο όλους που ανέφερα, αν μπορώ να βρω (στην ίδια τιμή) MSI, Sapphire, Asus θα κλείνω προς αυτές λόγω πολύ καλου παρελθόβντος

Link to comment
Share on other sites

,ελλειψη coil whine,καλυτερο overclocking με μαμα ταση....

Want moar?

το coil whine πολλες φορες οφειλετε σε αναπηρια αυτου που βαζει την καρτα στο pc.δεν λεω παντα αλλα γινεται πολλες φορες.απο ζουληγμενους πυκνωτες κτλ.

και στο overclocking υπαρχει και η τυχη βεβαια,δυο 4850 ειχα παρει της sapphire και η μια πηγαινε μεχρι 730mhz(απο 625) και η αλλη βαραει 800αρια+.

δεν λεω οτι δεν εχεις δικιο(δεν το γνωριζω) απλα τις περισσοτερες φορες δεν παιζει ρολο η εταιρια αλλα αλλοι παραγοντες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.