Jump to content


Θερμοκρασιες e6600


stefanos18

Recommended Posts

Γεια σας.

Μετα απο περιπετειες με την stock ψυκτρα του C2D E6600 ειπα να παρω την Thermaltake big typhoon 120 (CL-P0114)

Θα ηθελα να μου πειτε αν ειμαι ενταξει απο θερμοκρασιες.Λοιπον.

(Πριν απο 3 βδομαδες)Εβαλα αρχικα την ψυκτρα με AS5,50 βαθμους Idle.

Την βγαζω και βαζω αυτην που ειχε μεσα στην συσκευασια της Thermaltake:

Idle : 35/36 C (Core1/2= 36/38)

(60% load): 41 C (Core 1/2 = 42/43) Θερμοκρασια δωματιου μεταξυ 24-26.

(Σημερα)

Idle : 39/40 C (Core 1/2= 42/43)

(60% load) : 43 C (Core 1/2= 45/46).Η θερμοκρασια δωματιου κυμαινεται μεταξυ 26-28 C.

Eιμαι καλα ή θα παρει η θερμοκρασια την ανηφορα σε κανα μηνα και θα φτασω τους 46 idle ?

Nα τονισω πως εχω την HD4850 η οποια ψηνεται στους 63 c idle,στα 43 % το fan,ωστοσο ομως οταν ανοιγω το πλαινο του κουτιου ειναι στους 56 C με προσφατα αλλαγμενη θερμοαγωγιμη παστα,αυτην της thermaltake.

Η θερμοκρασια του επεξεργαστη οταν βγαζω το πλαινο του κουτιου πεφτει 1-2 βαθμους το πολυ.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη full load δεν εννοουσα 100 %,περιπου 60 % με encoding.Αρα στα 100 % θα παει περιπου 49 c...Παντως θα τρεξω και ενα prime σε λιγο να δω ποσο θα ειναι στα 100 %.

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι ποια ειναι η λογικη θερμοκρασια για αυτον τον επεξεργαστη με το συγκεκριμενο cooler για αρχη καλοκαιριου...Για να ξερω τι μου γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε τα αποτελεσματα με 100 % stressing για περιπου 2 λεπτα.Δεν ξερω ποσος χρονος χρειαζεται αλλα , αν το αφησω για κανα 10 λεπτο,και παλι δεν νομιζω να ξεπερασει τους 55.Με την stock της intel , στις 1800 στοφες ειχα 66 C με 60 % stressing.(με AS5 - ληγμενη μου ετυχε?)

40438302.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.