Jump to content



Ποιο τροφοδοτικο για trifire quadfire


zpaf

Recommended Posts

Με αφορμη την αγορα της Asus Rampage III Extreme με τα 4 pcix θα ηθελα να μου πειτε - προτεινετε καποιο τροφοδοτικο που θα μπορεσει να αντεξει μεχρι 4 5870 κλοκαρισμενες με εναν ι7 κλοκαρισμενο και αυτον.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο το τι εννοεις overclock.

Kαλο θα ηταν σαν ελαχιστο να εχεις 100amp για ολα αυτα που θες...

Απο κατω θα εισαι σαν καταναλωση ..αλλα δεν ειναι αναγκη να το τερματιζεις καθε φορα που benchareis.

Μιας και το καναμε και review..θα ελεγα αυτο silverstone silverstone sst-1500

(δεδομενου οτι εχεις 960 και 4χ5870 ..δεν νομιζω οτι πρεπει να σκεφτεις για καποιο μικροτερο.)

Link to comment
Share on other sites

@narta Το PUC που λες τι ειναι ;

@csaris Λες δηλαδη οτι οπως ειμαι μπορω να τροφοδοτισω αλλες 2 5870 χωρις προβλημα ;

To TT Toughpower που εχεις ειναι PUC δλδ 2 600αρια psu ενωμενα μεταξυ τους με αποτέλεσμα:

εχει "γκαου" λογικη στο μοιρασμα των rails.

2*6πινα + 8 πινο στο ενα rail

1 6πινο + 2*8πινα στο αλλο rail.

Αν μπει και τριτο "τουβλο" στο παιχνιδι, θελει ανταπτορες (που ηδη θελει για τα 8πινα σε 6πινα)

.....Επίσης σε αυτά τα PSUs δεν πρέπει να κάνεις μίξη των rails μεταξύ τους γιατί το ripple θα πάει στο θεό, κάτι που αναγκαστικά θα γίνει αν διαθέτεις 3 VGA, αφού η μία θα τραβάει και από τα 2 main 12V rails ταυτόχρονα.
...... απλώς μην περιμένεις να O/C τις κάρτες σου στο θεό και επίσης το ripple μειώνει σημαντικά τον προσδόκιμο ζωής των πυκνωτών (λόγω του ότι αυξάνει σημαντικά τη θερμοκρασία λειτουργία τους).

Link to comment
Share on other sites

@csaris Λες δηλαδη οτι οπως ειμαι μπορω να τροφοδοτισω αλλες 2 5870 χωρις προβλημα ;

Ελα φιλε μια χαρα εισαι με το 1200 σου. Με το 1000αρι μου εχω δει με τα παντα ολα ocαρισμενα σε vantage ~730w και σε games 100w ποιο κατω! Tωρα να πας απο 1200w σε 1500w σιγα το πραγμα.

Δεν σου συνιστω ομως να πας σε 4 καρτες γιατι παιζουν παντου χειροτερα απο τις 3, με μονη εξαιρεση το vantage και το unigine.:turn:

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάζεις με το ΤΤ1200 και αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα τότε μόνο σκέφτεσαι αλλαγή PSU. Λογικά δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν δεν κυνηγάς το απόλυτο O/C με μόνο αρνητικό ότι θα έχεις αυξημένο ripple σε σχέση με ένα ποιο σύγχρονο PSU.

Αν δεις και δε σε καλύπτει το TT1200 τότε πας είτε σε Antec 1200 (βγάζει καινούρια σειρά τώρα) είτε στο καινούριο 1200αρι της Corsair είτε στο ST1500 που σε καλύπτει και με 4*5970 αν χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.