Jump to content



GPU Water block full cover ή απλό (για 5850);


sdim

Recommended Posts

το fullcover φιλε μου ειναι το καλυτερο απο αποψη επιδοσεων, απλα μετα ανα αλλαξεις vga σου ειναι αχρηστο και πρεπει να το δωσεις και να παρεις αλλο! το μονο-block μπαινει σε οποια καρτα θελεις, απλα ψυχει μονο τον πυρηνα και τιποτε αλλο! μνημες και mosfet θα πρεπει να βρεις αλλο τροπο να τα ψυξεις+ το να βαλεις καποιο ανεμιστηρακι να τα φυσαει!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω το σύστημα όσο πιο αθόρυβο γίνεται.

Πουλάω μέχρι και του 3 δίσκους savvio 15.000RPM SAS που έχω στο PC για να γλιτώσω έστω και 1-2db.

Άρα πάω για full cover water block.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις το full wb και όταν βγεί μία πιο γαμάτη κάρτα θα πας για αλλαγή και θα σου μείνει στα ... και θα προσπαθείς να πουλήσεις και το χρυσοπληρωμένο waterblock και στο τέλος θα το σκοτώσεις για να αδειάζει τη γωνιά.

Κατά την άποψή μου πάρε ένα i universial και heatsinks για τις μνήμες και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις το full wb και όταν βγεί μία πιο γαμάτη κάρτα θα πας για αλλαγή και θα σου μείνει στα ... και θα προσπαθείς να πουλήσεις και το χρυσοπληρωμένο waterblock και στο τέλος θα το σκοτώσεις για να αδειάζει τη γωνιά.

Κατά την άποψή μου πάρε ένα i universial και heatsinks για τις μνήμες και θα είσαι οκ.

αν δεν τον ενδιαφερει το οτι σε αλλαγη καρτας θα του μεινει το fullcover και θα πρεπει να το δωσει και δεν τον ενδιαφερει το να δωσει ξανα καποια χρηματα για νεο μπλοκ, το fullcover ειναι η καλυτερη επιλογη! εγω πχ ετσι κανω αλλα ειναι επιλογη μου (για πολλους λογους) και εις γνωση μου τα μετεπειτα extra χρηματα! βεβαια πλεον δεν αλλαζω συχνα vga επομενως δεν μου φαινεται χρηματικα και τοσο στην τσεπη μου!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια 5850 πρόσφατα, σκοπεύω να την κρατήσω αρκετά χρόνια.

Μέχρι πριν λίγους μήνες είχα μια ΑΤΙ 1600ΧΤ, αν θυμάστε πότε βγήκε στην αγορά καταλαβαίνετε ότι την 5850 θα την κρατήσω για πολλάαααα χρόνια!

Άρα πάω για full cover.

Ποιά προτείνετε; Που μπορώ να την βρω online (όσο πιο οικονομικά τόσο πιο καλά);

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται.

Έχω δει αρκετά copper και nickel water blocks. Ποιό θεωρείται καλύτερο και γιατί; Έχω μια υποψία ότι το nikel είναι καλύτερο για την αποφυγή διάβρωσης, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το καπάκι είναι προτιμότερο να είναι acetal, διαφανές ή μεταλλικό; Το διαφανές υπάρχει περίπτωση να σπάσει;

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι το μαύρο,στο διαφανές μπορεί να ραγίσει ποιο εύκολα.

πρεπει να το ρημαξεις στο σφυξιμο για να ραγισει! αν τα σφηξεις κοσμια δεν παθαινουν τιποτα! το μονο ασχημο στα πλεξι ειναι οτι αν χρησιμοποιησεις υγρο με χρωμα, χρωματιζεται το πλεξι και δεν πολυ-φευγει μετα!

Link to comment
Share on other sites

Τεφλόν; Ποιό τεφλόν;

Όλα τα ρακόρ που χρησιμοποιώ έχουν ένα λαστιχάκι στην επιφάνεια που έρχεται πρόσωπο με το άλλο εξάρτημα. Χωρίς τεφλόν ή άλλο μονωτικό έχω άριστη στεγανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τεφλόν; Ποιό τεφλόν;

Όλα τα ρακόρ που χρησιμοποιώ έχουν ένα λαστιχάκι στην επιφάνεια που έρχεται πρόσωπο με το άλλο εξάρτημα. Χωρίς τεφλόν ή άλλο μονωτικό έχω άριστη στεγανότητα.

δεν χρειαζεται τεφλον καθολου! εφοσων τα ρακορακια σου εχουν το ελαστικο δακτυλιδι εισαι πενα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.