Jump to content



πότε και αν θα βγούν καινούριες κάρτες γραφικών απο ΑΤΙ και nVidia


alexkhr

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Απο Σεπτέμβρη καλά είναι. Αλλά αν περιμέμει την απάντηση της nvidia την κάτσαμε τη βάρκα. Θέλω να πάρω καινούρια κάρτα γιατί η παλιά τα τίναξε τα πέταλα. Θυμάμαι την 5870 να πωλείται στα 310 ευρώ και όταν βλέπω τις σημερινές τιμές μου γυρίζει το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δεν γίνεται να περιμένεις την νέα γενιά για να πέσουν αυτές, εκτός αν έχει υπομονή καλόγερου και δεν σε απασχολεί να παίξεις κάτι τους επόμενους 4 μήνες τουλάχιστον.

γιατί και απο όσο ξέρω δεν έχει ανακοινωθεί ΤΙΠΟΤΑ σχετικά με ενδεχόμενες ημερομινίες κυκλωφορίας νέων καρτών.

γιατί δεν χτυπάς μια 5870 2ο χέρι με εγγύηση που παίζουν πολλές?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι τους τις πουλάνε σε κάτι τιμές... Δεν έχω δεί κάποιον να τις δίνει 250 ευρώ. Τις αγόρασαν 350 περίπου και ένα χρόνο μετά ζητάν 300+ ευρώ βλέποντας ότι τώρα έχουν 400. Εδώ αμάξι παίρνεις καινούριο και μόλις βάλεις μπροστά τη μηχανή χάνει 15% της αξίας του. Δεν καίγομαι για κάρτα τώρα. Καλοκαίρι είναι και συνήθως στον ελεύθερο χρόνο μου πηγαίνω για μπάνιο σε καμιά παραλία.

Δεν περιμένω την επόμενη γενιά για να πέσουν οι τωρινές. Αλλά θεωρώ χαζομάρα να δώσω τώρα 400+ ευρώ και σε 3 μήνες να βγούν οι καινούριες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι είναι και συνήθως στον ελεύθερο χρόνο μου πηγαίνω για μπάνιο σε καμιά παραλία.

Και πολύ καλά κάνεις..

Αλλά θεωρώ χαζομάρα να δώσω τώρα 400+ ευρώ και σε 3 μήνες να βγούν οι καινούριες κάρτες.

Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να βιαστούν..σε 3 μήνες το πολύ να ανακοινώσει η ΑΤΙ την καινούρια σειρά οπότε, καλά Χριστούγεννα..

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μήνες αν δεις νεα γενιά εγώ θα σου χαρίσω και την 5870 και την 5970 μου.

Απο εκει και πέρα, αν τώρα έχει η κάρτα 400 και ο άλλος στην δίνει 300 με εγγύηση και τα πάντα όλα, και 1 ευρώ να την είχε πάρει, ΕΣΥ γλυτώνεις 100.

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και πέρα, αν τώρα έχει η κάρτα 400 και ο άλλος στην δίνει 300 με εγγύηση και τα πάντα όλα, και 1 ευρώ να την είχε πάρει, ΕΣΥ γλυτώνεις 100.

Έτσι είναι..απλά το να αγοράζεις κάτι από έναν άγνωστο θα είναι πάντα ρίσκο...πρέπει ν είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί για απατεώνες και άλλους εξυπνάκιδες...

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μήνες αν δεις νεα γενιά εγώ θα σου χαρίσω και την 5870 και την 5970 μου.

Απο εκει και πέρα, αν τώρα έχει η κάρτα 400 και ο άλλος στην δίνει 300 με εγγύηση και τα πάντα όλα, και 1 ευρώ να την είχε πάρει, ΕΣΥ γλυτώνεις 100.

Σε 4 μου δίνεις μόνο την 5870?

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μήνες αν δεις νεα γενιά εγώ θα σου χαρίσω και την 5870 και την 5970 μου.

Απο εκει και πέρα, αν τώρα έχει η κάρτα 400 και ο άλλος στην δίνει 300 με εγγύηση και τα πάντα όλα, και 1 ευρώ να την είχε πάρει, ΕΣΥ γλυτώνεις 100.

εχεις τιποτα και για μας?

Link to comment
Share on other sites

On topic θα βγουν οι 460 σε λίγες μέρες λογικά, και από ότι καταλαβαίνω θα έχουν αντίστοιχες επιδόσεις με τις 465 αλλά φτηνότερες + λιγότερο power hungry. 2 εκδόσεις, η μία με 768ΜΒ/192 bus και msrp στα 230$ και 1024ΜΒ/256 bus στα 250$. Αν οι 465/470/480 δε κατάφεραν να πιέσουν την ΑΤΙ για να ρίξει τις τιμές στις 5850/5830 ίσως να τα καταφέρει αυτή...δεδομένου ότι δε τα έχουν κανονίσει μεταξύ τους ΑΤΙ με NV δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιες κάρτες θα βγουν κατά πάσα πιθανότητα από τις αρχές του 2011 και μετά, γιατί οι τωρινές έχουν φτάσει την τεχνολογία των 40 nm στα όριά της.

Χρειάζεται οπωσδήποτε μετάβαση στα 28nm για να δούμε κάτι αξιόλογο.

Υ.Γ: Αυτό σημαίνει ότι οι τιμές των τωρινών θα αργήσουν να πέσουν.

Δεν ξέρω τί κάρτα έχεις τώρα, αλλά τα σύγχρονα games είναι ή του ύψους(λίγα) ή του βάθους σε θέματα απαιτήσεων. Οπότε αν έχεις ακόμα καμιά gtx 280 ή κάτι παρεμφερές κράτα το.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες δεν ξερω αν το εχετε καταλάβει αλλα το pc gaming ψιλο πεθάινει .. οι εταιρίες παιχνιδιών εχουν επικεντρωθει στις κονσολες.. σκεφτητε και βαλτε στην ζυγαρια...νεο xbox 250 ευρώ με χρόνο ζωης 5 χρόνια (οσο και το παλιο περιπου) ..νεα καρτα γραφικων 300 εως 600 κατοστάρικα με χρόνο ζωης 2 χρόνια , μετα παιζεις medium + low...αρχισαν να βγαινουν σιγα σιγα τιλτοι μονο για κοσνολες (βλεπε gears of war) ...

Λιγο οφφ τοπικ ε?:nerd: Εγώ ψιλο μετανιωσα που εστησα pc περυσι ..η 275 αντε κανα χρόνο ακομα και μετα θα τα βρει σκουρα

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιες κάρτες θα βγουν κατά πάσα πιθανότητα από τις αρχές του 2011 και μετά, γιατί οι τωρινές έχουν φτάσει την τεχνολογία των 40 nm στα όριά της.

Χρειάζεται οπωσδήποτε μετάβαση στα 28nm για να δούμε κάτι αξιόλογο.

Υ.Γ: Αυτό σημαίνει ότι οι τιμές των τωρινών θα αργήσουν να πέσουν.

Δεν ξέρω τί κάρτα έχεις τώρα, αλλά τα σύγχρονα games είναι ή του ύψους(λίγα) ή του βάθους σε θέματα απαιτήσεων. Οπότε αν έχεις ακόμα καμιά gtx 280 ή κάτι παρεμφερές κράτα το.

Συμφωνώ, και υποθέτω ότι όπως έχει γίνει και με τα 40nm πρώτα θα δούμε low - mid range κάρτες στα 28nm από το 2011, και μετά high end. Το λέω αυτό γιατι η πρώτη κάρτα γραφικών στα 40nm ήταν η 4770 για την ati (τέλη Απριλίου 2009) και για την nvidia η σειρά gt 2xx (10-2009) και μετά ακολούθησε η σειρά 57xx, 58xx και οι gtx 470/480 αντίστοιχα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.