Jump to content


World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

On 6/19/2019 at 11:25 AM, raziel said:

Αυτό το πράμα στο Frodoline να κάθεσαι σε μία θέση με το caernavonX έχοντας αφήσει χώρο και πεδίο για βολές και για άλλο άρμα και με το που έρχεται ο μαλάκας με το Scorpion G (το οποίο δεν έχει κανένα MOE στο κανόνι πράγμα που σημαίνει πολλά) να βάζει όλο του το άρμα μπροστά στη μούρη σου με ξεπερνάει.Ανάβει για πλάκα ο μαλάκας κι εγώ επειδή έχω αρχίσει να γίνομαι πολύ αλήτης πάω από πίσω και τον προωθώ καλλιτεχνικά ή για να πέσει από τα βράχια ή για να τον κάνουν Φλωρινιώτη οι αντίπαλοι.
Κλασσικά μετά βλέποντας τα στατιστικά του βλέπεις το γνωστό 40κ battles 4500 pr.

Σταδιάλα ζώα.
Έκλεισε κανείς το prestige 6 και αν ναι σ'αφήνει να πάρεις το Emil ή θα το πάρουμε τον Ιούλιο?Σ'αφήνει να πας για το 7?

 

 

Νομίζω οτι αυτή είναι πρακτική Καλκούτας και λέω ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις...Το οτι θεωρείς τον εαυτό σου κυρίαρχο του παιχνιδιού δε σου δίνει το δικαίωμα να καθορίζεις και να αποφασίζεις πως θα παίζουν οι υπόλοιποι παίκτες...

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, dirving69 said:

 

 

Νομίζω οτι αυτή είναι πρακτική Καλκούτας και λέω ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις...Το οτι θεωρείς τον εαυτό σου κυρίαρχο του παιχνιδιού δε σου δίνει το δικαίωμα να καθορίζεις και να αποφασίζεις πως θα παίζουν οι υπόλοιποι παίκτες...

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος και αν δεις και το gameplay μου τότε θα καταλάβεις,πάντα δίνω χώρο σε άλλα άρματα,ποτέ δεν πετάγομαι μπροστά στην κάνη τους,περιμένω πρώτα να βαρέσουν και μετά θα βγώ κι έτσι είναι και πιο αποτελεσματικό το σημείο εκείνο μιας κι έχει συχνότερα βολές.Ποτέ δεν θα πάω με άρμα που ανάβει εύκολα δίπλα σε td ή arty.
Ξέρεις πόσες φορές έχω φάει βολές για τέτοιους γκασμάδες που δεν έχουν ιδέα από mechanics?
Αν αυτό είναι το σκεπτικό σου τότε πάμε πλατούν,θα πάμε σ'ένα βράχο με θάμνο μπροστά και θα στήσεις το άρμα σου όπως θέλεις,τότε θα έρθω εγώ και θα χωθώ μ'ένα άρμα που ανάβει εύκολα μπροστά στην κάνη σου και άντε τότε να δούμε ποιός θα χρειαστεί ν'αναθεωρήσει.
Το αν είναι μοσχάρι ο άλλος και πίστεψέ με δεν χρειάζεται xvm για να το διαπιστώσεις και νομίζει ότι μπορεί να στέκεται όπως και όπου του γουστάρει εκθέτοντας αυτούς που παίζουν σωστά το άρμα τους μάντεψε ποιός πηδάει την ομάδα.
Το ότι έδωσα χώρο και πεδίο για βολές το διάβασες;Μάλλον όχι οπότε τζάμπα το παραπάνω κατεβατό,αν όμως το διάβασες τότε κάντο σε κάθε game που θα παίζεις,μπες μπροστά σε κάνες ειδικά όταν υπάρχει χώρες και να δούμε πόσες θ'αρπάξεις και πόσες φορές θα σε μπλοκάρουν από πίσω όταν βγεις για βολές.
Πρακτική Καλκούτας αυτό που κάνουν τα διάφορα ταγάρια,να βγαίνουν ολόκληροι έξω από την κάλυψη και μπροστά σε κάνες συμπαικτών με αποτέλεσμα αυτός που θα έχει μπλοκαριστεί για να κάνει βολή πρέπει να εκτεθεί ακόμη περισσότερο με αποτέλεσμα να φάει βολές ενώ δεν θα έπρεπε.
Αν είσαι ένας απ'αυτούς που νομίζουν ότι είναι δικαίωμά τους να πάνε με heavy και να στηθούνε πίσω από ένα td γιατί είναι δικαίωμά τους τότε κάποιος άλλος πρέπει ν'αναθεωρήσει.
Και απ'ότι κατάλαβα από τα στατιστικά σου μάλλον εσύ πρέπει ν'αναθεωρήσεις αν σ'ενδιαφέρει πραγματικά να γίνεις καλύτερος εδώ είμαστε να βοηθήσουμε
Το λέω χωρίς να θέλω να σε προσβάλω,δεν είναι δικαίωμά σου να πηγαίνεις όπου σου την καρφώσει,το κάθε άρμα έχει τον ρόλο του και για να βοηθήσεις την ομάδα αλλά και τον εαυτό σου τότε πρέπει να μάθεις κάποια βασικά πράγματα κι επίσης να σέβεσαι αυτόν που παίζει ή τουλάχιστον προσπαθεί να παίξει σωστά.
Αν πα΄άλι από την άλλη εσένα σ'ευχαριστεί να περνάς μία η δύο βολές στο κάθε παιχνίδι τότε μπορείς ελεύθερα να γιολάρεις κι άσε τους άλλους να παίξουν όπως ξέρουν.

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dirving69 έγραψε:

Ένα παιχνίδι είναι και τιποτα περισσότερο...Προφανώς και δεν το βλεπεις έτσι  οπότε οκ...

 

Και η μπιρίμπα παιχνίδι είναι.

 

Παίξε εσύ με ζευγάρι σου που πετάει κάτω μπαλαντέρ και δεν ξέρει να κάνει τρίτη και μετά ξαναμιλάμε για καλκούτες και Νεά Δελχιά.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dirving69 said:

Ένα παιχνίδι είναι και τιποτα περισσότερο...Προφανώς και δεν το βλεπεις έτσι  οπότε οκ...

Εγώ ποτέ δεν είπα πως είναι διαστημόπλοιο,ένα παιχνίδι είναι αλλά είναι "ομαδικό",δηλαδή αν πήγαινες στο γήπεδο να δεις την ομάδα σου κι ο αμυντικός καθόταν μπροστά από τον τερματοφύλακα σου και τρώγατε τα παστέλια με το τσουβάλι θα κουνούσες κασκόλ στην κερκίδα και θα φώναζες παικταρά μου?I don't think so
 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, dirving69 said:

Το οτι θεωρείς τον εαυτό σου κυρίαρχο του παιχνιδιού δε σου δίνει το δικαίωμα να καθορίζεις και να αποφασίζεις πως θα παίζουν οι υπόλοιποι παίκτες...

 

Κι εμένα με ενοχλεί αφάντασα να έχω πιτσιρίκια στρατηγούς που λένε στους άλλους πώς να παίξουν (κι αν δεν κάνουν αυτό που περίμεναν, σου βαράνε και μία...).

 

Αλλά εδώ δε συζητάμε για τον τύπο με το O-Ni που θα μείνει στη βάση, "κρυμμένος" πίσω από το θάμνο, να προσπαθεί να κάνει snipe με το derp gun (πραγματική ιστορία) - εκεί το παίρνεις απόφαση ότι παίζετε με 14 στην ομάδα, γελάς και συνεχίζεις.

Μιλάμε για καταστάσεις που ο X "συμπαίκτης" σου χαλάει το δικό σου παιχνίδι, επειδή αγνοεί τα βασικά ή/και δεν έχει επίγνωση του ότι δεν παίζει μόνος του. Άρα εκείνος δεν σε αφήνει να παίξεις όπως θέλεις/ξέρεις (που, συμφωνούμε, πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστό - από όλους).

A not-so-fine line between the two cases, don't you think?

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Shaman said:

 

Κι εμένα με ενοχλεί αφάντασα να έχω πιτσιρίκια στρατηγούς που λένε στους άλλους πώς να παίξουν (κι αν δεν κάνουν αυτό που περίμεναν, σου βαράνε και μία...).

 

Αλλά εδώ δε συζητάμε για τον τύπο με το O-Ni που θα μείνει στη βάση, "κρυμμένος" πίσω από το θάμνο, να προσπαθεί να κάνει snipe με το derp gun (πραγματική ιστορία) - εκεί το παίρνεις απόφαση ότι παίζετε με 14 στην ομάδα, γελάς και συνεχίζεις.

Μιλάμε για καταστάσεις που ο X "συμπαίκτης" σου χαλάει το δικό σου παιχνίδι, επειδή αγνοεί τα βασικά ή/και δεν έχει επίγνωση του ότι δεν παίζει μόνος του. Άρα εκείνος δεν σε αφήνει να παίξεις όπως θέλεις/ξέρεις (που, συμφωνούμε, πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστό - από όλους).

A not-so-fine line between the two cases, don't you think?

 

Αυτο που περιγράφεις είναι ή θα έπρεπε να είναι η πραγματικότητα και τα επιχειρήματα στέκουν. Η πιτσιρικαρία στρατηγικός αναλυτής του τύπου ή θα κάνετε οτι νομίζω εγω σωστό ή θα σας πετάξω απο το γκρεμό με ενοχλεί. Δείχνει ανωριμότητα και κακοτροπιά στην καλύτερη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, dirving69 said:

 

Αυτο που περιγράφεις είναι ή θα έπρεπε να είναι η πραγματικότητα και τα επιχειρήματα στέκουν. Η πιτσιρικαρία στρατηγικός αναλυτής του τύπου ή θα κάνετε οτι νομίζω εγω σωστό ή θα σας πετάξω απο το γκρεμό με ενοχλεί. Δείχνει ανωριμότητα και κακοτροπιά στην καλύτερη περίπτωση...

Είπα να σε πάρω στα σοβαρά και ήταν λάθος μου,επιλεκτική ανάγνωση ή παριστάνεις πως δεν τα βλέπεις,ανωριμότητα και κακοτροπιά δείχνουν αυτά που υποστηρίζεις εσύ,δηλαδή ενώ έχω δώσει χώρους υποστηρίζεις πως ο άλλος έχει κάθε δικαίωμα να μπει μπροστά στο κανόνι  μου και να μου γαμήσει το παιχνίδι κι εγώ δεν θα πρέπει να ενοχληθώ καθόλου,έτσι και τον σπρώξω είμαι και ανώριμος γιατί δεν τον άφησα να μου ρημάξει το παιχνίδι.
Και ναι υπάρχουν πιτσιρικάδες που είναι απίστευτοι παίκτες,αν έχεις δει κανένα τουρνουά θα δεις ότι ο μέσος όρος ηλικίας είναι τα 20-22.
Εσύ προφανώς είσαι ο κλασσικός τύπος που νομίζει πως λόγο ηλικίας η άποψή του είναι και σωστή στο παιχνίδι,ε λοιπόν σε γελάσανε και το κακό είναι ότι αυτή σου η νοοτροπία φαίνεται από τα στατιστικά σου.
Ούτε τα βασικά του παιχνιδιού δεν ξέρεις αλλά έχεις άποψη.
Είσαι ο κλασσικός τύπος που θα πάει όπου νάναι με οποιοδήποτε άρμα,θα κάνει 3 βολές από τις οποίες οι 2 στα βράχια και αφού ψοφήσεις στα 2 πρώτα λεπτά θα γράψεις το κλασσικό "noob team" θεωρώντας πως εσύ ήσουν ο καλύτερος αλλά δεν σε στήριξαν.
Ε λοιπόν βρίσκεσαι σε μεγάλη πλάνη,για τους αντίπαλους είσαι free xp και για την ομάδα σου είσαι αυτός που θα γυρίσουν τα αντίπαλα κανόνια πάνω του κι έτσι θα γλυτώσουν μερικές οι συμπαίκτες σου και θα κάνουν drain damage.
Το κακό είναι πως την αντίληψή σου την έχει αρκετό ποσοστό παικτών σαν και του λόγου σου κι ευτυχώς που υπάρχει το xvm και βοηθάει να κρατάμε απόσταση από σας.
Σε πληροφορώ πως είμαι 48 και είχα field commander 20χρονο.Ούτε γκιχ δεν βγάζαμε κι αυτό γιατί σεβόμασταν τις γνώσεις του στο παιχνίδι και όχι επειδή ήμασταν μεγαλύτεροι να παριστάνουμε τα γύφτικα σκεπάρνια αλλά από game play υπό το μηδέν.
Όταν αρχίσεις να νιώθεις (που δεν το βλέπω) πως παίζεται το συγκεκριμένο παιχνίδι τότε συζητάμε,μέχρι τότε πάρε τις 2 βολές σου σε κάθε παιχνίδι και σπάστους τα μεζέα με το ping στο minimap.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
7 hours ago, xriantw said:

Μολις αρχισα να παιζω, ειναι δυσκολο για αρχαριο. Υπαρχει τροπος να επιλεγω την ιδια πιστα και νεους σαν εμενα?

Δεν γίνεται αλλά μην σ'απασχολεί,με τον καιρό θα τις μάθεις,ν'ακολουθήσεις τις γραμμές για τα OBJ 140 και IS7,είναι τα πιο noob friendly άρματα.
Έχει μεγάλη καμπύλη εκμάθησης το παιχνίδι οπότε υπομονή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος raziel έγραψε:

Δεν γίνεται αλλά μην σ'απασχολεί,με τον καιρό θα τις μάθεις,ν'ακολουθήσεις τις γραμμές για τα OBJ 140 και IS7,είναι τα πιο noob friendly άρματα.
Έχει μεγάλη καμπύλη εκμάθησης το παιχνίδι οπότε υπομονή

Aυτα ειναι κατηγορια Χ, εγω ειμαι στην 3. Δεν βιαζομαι να παω στην Χ, γιατι οταν πεθαινω και βλεπω πως παιζουν οι αλλοι, μια χαρα διασκεδαστικα ειναι τα ΙΙΙ-ΙV τανκ. Θελω να βρω 2-3 τανκ για ξεχωριστη χρηση (max armor ή speed ή stealth) και να ξεκλειδωσω ολα τα upgrade γιαυτα.  Και οταν μαζεψω χρημα-δοξα παω σε αλλη κατηγορια και αμεσα full upgrade. Ωστε να μην παιζω με "μαμα" τανκ, οσο ειναι εφικτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, xriantw said:

Aυτα ειναι κατηγορια Χ, εγω ειμαι στην 3. Δεν βιαζομαι να παω στην Χ, γιατι οταν πεθαινω και βλεπω πως παιζουν οι αλλοι, μια χαρα διασκεδαστικα ειναι τα ΙΙΙ-ΙV τανκ. Θελω να βρω 2-3 τανκ για ξεχωριστη χρηση (max armor ή speed ή stealth) και να ξεκλειδωσω ολα τα upgrade γιαυτα.  Και οταν μαζεψω χρημα-δοξα παω σε αλλη κατηγορια και αμεσα full upgrade. Ωστε να μην παιζω με "μαμα" τανκ, οσο ειναι εφικτο.

Δεν σου είπα να πας γρήγορα,απλά σου είπα ποια σειρά είναι σωστή για εκμάθηση,τα stealth άρματα tds ή παθητικό scouting με light θέλουν πολύ καλές γνώσεις του χάρτη.
Σήμερα το πρωί σήκωσα στο wot greek community στο facebook μία πρωινή μου μάχη με το strv S1 με 6911 dmg κι αν το γίδι με το indien panzer ο κατά τα άλλα πράσινος με 1950 win8 έπαιζε σωστά και τους σποτάριζε κι εγώ να τους ρημάζω θα είχαμε πάρει το παιχνίδι.Αλλά προτίμησε να κάθεται πίσω από εμένα και μάλιστα σε ψηλότερο σημείο αντί να πέσει στην λακούβα και να τους σαπίσουμε.Μου έστειλε και dynamic platoon και του ευχήθηκα κάτι για το σόι του ? .
Γενικά στην αρχή δες αρκετά βιντεάκια στο youtube και προς Θεού,όχι τον βλάκα τον QuickBaby.
Η σειρά που πάει στο 140 θα σε βοηθήσει να μάθεις τους χάρτες,όπως επίσης όλα τα meds,απλά τα ρώσικα αντέχουν λίγο παραπάνω ξύλο αλλά δεν κατεβάζουν κανόνι και δεν είναι και τόσο εύστοχα.
Για ευστοχία και sniping από πίσω πας σε γερμανικά και κάποια αμερικάνικα.
Ότι άλλο θέλεις ρώτα μας,εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.
Η σειρά για το is7 αντέχει ξύλο που σημαίνει ότι θα ζεις παραπάνω και θα έχει διάρκεια το παιχνίδι σου.Όλοι μας εδώ έχουμε πιάσει το is3 στα χέρια μας,φυσικά πλέον υπάρχουν καλύτερα ειδικά κάποια premium αλλά για νορμάλ άρμα είναι μια χαρά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεκίνησα να το κατεβάζω μερικές μέρες πριν, σαν να άλλαξαν πάρα πολλά από την τελευταία φορά που είχα παίξει... Θα πέσει γέλιο στην αρχή αλλά θα βγει άκρη, που θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, astrolabos said:

image.png

 

 

8500 dmg με τον γρύλλο προχθές και βγήκε και η αποστολή TD 15 για το 260 και με παρενοχλούσε κι ένα βλήμα με ένα centurion γιατί δεν μπορούσε να περάσει βολή κι εγώ τραβούσα γαζιά.
Όσο για το friendly fire είναι στιγμές που μου λείπει ;)

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.