Jump to content


World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

9 minutes ago, raziel said:

Εγώ πλέον θ'αγοράσω άρμα αφού δω το gameplay του από streamer,άσε που πλέον δεν βγαίνει κανένα ενδιαφέρον κι ότι νέο άρμα μου έρχεται είναι από events,το IS2-S από το berlin το βλέπω να το κάνω κέρματα,δεν έπαιξα ούτε μία μάχη και όσες φορές το βρήκα αντίπαλο το κερνούσα παστέλια

 

Κι εγώ το πήρα και δεν το έχω παίξει καθόλου. Λυπάμαι τα λεφτά να του βάλω equipment.

Συνάντησα ένα platoon από αυτά προχθές - εγώ έκατσα hull down με το Caernarvon και έγινε αυτό που έδειξα παραπάνω:

https://www.thelab.gr/forums/topic/81718-world-of-tanks/?do=findComment&comment=2741897

 

Με streamers, videos, tanks.gg (για το armor) + Battle hits mod για να δεις που σε τρύπησαν μπορείς να βελτιωθείς πολύ.

Μόνο από streamers έχω μάθει 3-4 spots σε κάθε χάρτη, ανάλογα τη μεριά και το άρμα που παίζεις, που ξέρω ότι θα πάω και θα κάνω τουλάχιστον τα HP μου. Από εκεί και πέρα όμως, για να σε επηρεάζει λιγότερο η ομάδα σου και για να αντιδράς καλύτερα σε δύσκολες καταστάσεις/αλλαγές στη μάχη κλπ κλπ, θέλεις παιχνίδια (εμπειρία) πιστεύω. Αν κάποια στιγμή σταματήσω να βλέπω βελτίωση στο παιχνίδι μου, θα το σβήσω - ή θα το γυρίσω στα arty. :p 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Shaman said:

 

Κι εγώ το πήρα και δεν το έχω παίξει καθόλου. Λυπάμαι τα λεφτά να του βάλω equipment.

Συνάντησα ένα platoon από αυτά προχθές - εγώ έκατσα hull down με το Caernarvon και έγινε αυτό που έδειξα παραπάνω:

https://www.thelab.gr/forums/topic/81718-world-of-tanks/?do=findComment&comment=2741897

 

Με streamers, videos, tanks.gg (για το armor) + Battle hits mod για να δεις που σε τρύπησαν μπορείς να βελτιωθείς πολύ.

Μόνο από streamers έχω μάθει 3-4 spots σε κάθε χάρτη, ανάλογα τη μεριά και το άρμα που παίζεις, που ξέρω ότι θα πάω και θα κάνω τουλάχιστον τα HP μου. Από εκεί και πέρα όμως, για να σε επηρεάζει λιγότερο η ομάδα σου και για να αντιδράς καλύτερα σε δύσκολες καταστάσεις/αλλαγές στη μάχη κλπ κλπ, θέλεις παιχνίδια (εμπειρία) πιστεύω. Αν κάποια στιγμή σταματήσω να βλέπω βελτίωση στο παιχνίδι μου, θα το σβήσω - ή θα το γυρίσω στα arty. :p 

Βρες τα άρματα που σου ταιριάζουν στο κάθε nation και λιώστα,πλέον δεν χρειάζομαι τα mods,ξέρω που με τρυπάνε και που να τρυπήσω,από steamers πλέον παρακολουθώ μόνο gameplay από άρματα που δεν τα έχω ή θέλω να βελτιωθώ σε κάποια οπότε ναι ,τσιμπάω κι εγώ spots,σάπιο είναι το shield,το τρυπούσα με το σπαγγέτι από τα 300 μέτρα στον πύργο χωρίς καν να σημαδεύω για sweet spots.Αυτό που λάτρεψα είναι το μπουράσκι,έκανα 2 μάχες σαν κανονικό med και έβριζα,είδα τον σκιλλ πως το έπαιζε κι από τότε το έχω αδυναμία,πασπαρτού άρμα,γράφει 3-4κ dmg χωρίς να το καταλάβεις.
Βελτιώνεσαι γρήγορα σε σχέση με το win8 σου,όσο ανεβαίνει το μηνιαίο μην μασάς.

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2020 at 3:56 PM, raziel said:

Βελτιώνεσαι γρήγορα σε σχέση με το win8 σου,όσο ανεβαίνει το μηνιαίο μην μασάς.

 

Το "πρόβλημα" είναι ότι έχω 3000 μάχες στην αρχή που ήμουν τουρίστας (φαντάσου 3000 μάχες σε 7 χρόνια, έμπαινα όποτε μου ερχόταν email και θυμόμουν το παιχνίδι, χωρίς να ξέρω ή να μαθαίνω τίποτα - απλά χαβαλέ) και τα στατιστικά αυτά έχουν μεγάλο βάρος στα συνολικά, ακόμα κι αν τον τελευταίο χρόνο παίζω πιο "σοβαρά". Αλλά δεν καίγομαι τόσο να ζητήσω reset ή να κάνω re-roll (άσε που έχεις αρκετά benefits όταν είναι παλιό το account σου), απλά για να σβήσω το βρώμικο παρελθόν μου. :p

 

Γενικά είμαι χαρούμενος που βλέπω βελτίωση στο παιχνίδια μου. Κακά τα ψέμματα, το παιχνίδι έχει αρκετό βάθος που σε κρατάει, κι όταν παίζεις καλά και κερδίζεις τα περισσότερα games, σε ικανοποιεί πολύ περισσότερο. Κάνω και κάποια πολύ καλά sessions όπου σε 40-50 μάχες κρατάω μια καλή απόδοση γενικά (δες ενδεικτικά κάποια που είχα κρατήσει).

Αυτό που μου λείπει είναι η σταθερότητα, γιατί ακόμα μπορεί να κάνω κάποια sessions με ~1000-1100 WN8 average σε 10 παιχνίδια σε μια κακή μέρα, αν και τα περισσότερα είναι κάπου στα ~1400 πλέον. Ελπίζω αυτό να βελτιωθεί με τα παραπάνω παιχνίδια και την εμπειρία.

Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει είναι ότι πέφτω όταν δεν παίζω κάθε μέρα. Περιόδους που έκανα 20+ μέρες να παίξω, όταν έμπαινα δεν "τραβούσα" αρκετά. Αν μπαίνεις και παίζεις κάθε μέρα, έστω 7-8 παιχνίδια, μένεις "ζεστός".

 

Επίσης όλα τα παραπάνω κάνοντας grind κανονικά πολλές διαφορετικές γραμμές παράλληλα - βασικά παίζω 1-2 παιχνίδια με το καθένα, να πάρω το daily win bonus. Και πολύ συχνά παίζοντας στην αρχή με stock tanks (που ξέρεις πόσο χάλια μπορεί να είναι, ειδικά όσο ανεβαίνεις tiers). Ούτε stat padding με T67s, Luchs ούτε τίποτα. Μόνο με το SU-130 έχω πολλές μάχες λόγω credit grind, που δεν είναι και το στυλ μου τα TDs γενικά (εκτός αν είναι πιο "heavies" που μπορείς να βγεις μπροστά, σαν το Τ30). 

 

Σε άλλα νέα, βαρέθηκα και έπαιξα με τα bots λίγο ακόμα, οπότε πήρα και τα bounty vents.. Λυπόμουν τα Χ15 boosters που είχαν μαζευτεί. :D

 

 

WoT3.PNG

WoT4.PNG

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η σταθερότητα έχει να κάνει και με το πως θα σε πετάξει το παιχνίδι,χθες είπα να πάω για το δεύτερο μάρκ στον γρύλλο μιας και το έχω στο 80%.Κάνω μία μάχη 4500dmg,στην επόμενη χαρταετό τα lights 1800 με το ζόρι,στην αμέσως επόμενη 5500 με γραμμένα 671,όλα τα άλλα από τυφλές γιατί οι δικοί μας είχα σκάψει ορύγματα στη βάση.
Οι επόμενες ήταν τραγικές με αποτέλεσμα να μείνω (πάλι καλά) στο 80%.
Απλά με πετούσε συνέχεια στις ομάδες με τα ζώα,έπαιζα ξημερώματα και επί 4 συνεχόμενες μάχες proggeto 65 με 300 win8 συνέχεια στο δικό μου team και 0 dmg ή μία βολή.
Όσο και να προσπαθούσα δεν γινόταν τίποτα,το γύρισα σε med τα ίδια και χειρότερα,έτρεχα για να πάρω θέση και στα μισά της πορείας γυρνούσα πίσω γιατί πήγαινα μόνος μου.
Αν είσαι σε μικρά tiers κάτι γίνεται και γράφεις αλλά στα 10άρια με το που θ'ανάψεις και σε πάρουν χαμπάρι ότι δεν έχεις υποστήριξη έχεις σβήσει σε δευτερόλεπτα.
Τέτοια παιχνίδια σώζονται κάπως με καλό πλατούν.
Έριξα πολύ σπρωξίδι χθες,αν δεν φάω μπανάνα τυχερός θα είμαι.
Όσο αφορά πάντως το γκριντ καλό θα είναι να εστιάσεις σε 2 άρματα το πολύ του ιδίου στυλ,το να κάθεσαι να κάνεις από μία μάχη στο καθένα σε όλα τα άρματα είναι λάθος,δεν μαθαίνεις και τα άρματα όπως πρέπει.
 

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raziel said:

Όσο αφορά πάντως το γκριντ καλό θα είναι να εστιάσεις σε 2 άρματα το πολύ του ιδίου στυλ,το να κάθεσαι να κάνεις από μία μάχη στο καθένα σε όλα τα άρματα είναι λάθος,δεν μαθαίνεις και τα άρματα όπως πρέπει.

 

To ξέρω, είναι που με πιάνει η βαρεμάρα. Πέρα από το ότι είναι λάθος, δε μου μένουν και credits στο τέλος να αγοράσω τα Tier X....

Έχω ξεκλειδώσει Progetto 65, TVP T 50/51, Centurion AX και Τ110E4 (και σχεδόν άμεσα ξεκλειδώνω κάποια ακόμα, όπως Kranvagn, 60TP, IS-4), αλλα έχω μόλις 1Μ credits στην άκρη και δε μπορώ να τα αγοράσω (και δε θέλω να πουλήσω τα tier 9 τους, γιατί είναι πολύ καλά tier-for-tier :p ).

 

Σκέφτομαι να εστιάσω στο Progetto που είναι πολύ δυνατό και να συνεχίσω το grind για το super conqueror που μου αρέσει το στυλ hull down και ακριβές όπλο.

 

Άμα δεν πάνε καλά τα παιχνίδια να αλλάζεις server όπως ο skill.  

Το κάνω καμια φορά όταν έχω τα νεύρα μου με το matchmaking. :D 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

JIDSDqfgtYXM1NtASBpJ8KbVbUuzXx5XeyG1PZVr

 

Αν αναγνωρίζετε τον εαυτό σας σε κάποια από τις κατηγορίες, μην το πείτε. :D

 

In other news (τραγικό παιχνίδι, 10 αντίπαλοι camped στους θάμνους στη γωνία... έπεσε πολύ blind shot):

T30_1stMark.thumb.jpg.4dff94345205124bb9f411bda1ad51f9.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Weekend warriors (αγαπημένη μου ασχολία να εντοπίζω καμμένα προφίλ και να προσπαθώ να φανταστώ φάτσες από πίσω):

 

92535069_weekendwarriors2.thumb.jpg.cf801a69b621c74b38128d135aec7467.jpg2053990561_weekendwarriors1.thumb.jpg.78756739ed1bddb18abfb7556e01aa3a.jpg

 

Και δύο αξιοπρεπή παιχνίδια (πριν καεί το μυαλό - και το ΜΜ - με το Frontline):

 

T54-loss.thumb.jpg.df40abe3aa754e3972416a7dad03815e.jpgKV2-mastery.thumb.jpg.03d1d20038deeee83a6172d1f462330b.jpg

 

Btw, πάνω που μάζεψα τα credits να ψωνίσω το Progetto 65, η WG αποφάσισε ότι χρειάζεται nerf....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2020 at 10:14 AM, Shaman said:

Btw, πάνω που μάζεψα τα credits να ψωνίσω το Progetto 65, η WG αποφάσισε ότι χρειάζεται nerf....


Κλασσική WG. Εγώ την είχα πατήσει με το Type-59 (παλιές δοξασμένες στιγμές, τότε που έπιανε 70km/h). Πλήρωσα τα ευρώπουλα και κανά μήνα μετά το νέρφαρε...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, cna said:


Κλασσική WG. Εγώ την είχα πατήσει με το Type-59 (παλιές δοξασμένες στιγμές, τότε που έπιανε 70km/h). Πλήρωσα τα ευρώπουλα και κανά μήνα μετά το νέρφαρε...

 

Γενικά νομίζω πλέον πειράζουν τα premiums. Φοβούνται μηνύσεις από αυτούς που τα έχουν αγοράσει.

Θα δεις που και τώρα στα Ιταλικά δε θα πειράξουν το 46, ενώ όταν έρθει το (πολυπόθητο) nerf στα wheeled vehicles, θα αφήσουν το premium ως έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, cna said:


Κλασσική WG. Εγώ την είχα πατήσει με το Type-59 (παλιές δοξασμένες στιγμές, τότε που έπιανε 70km/h). Πλήρωσα τα ευρώπουλα και κανά μήνα μετά το νέρφαρε...

Τι μου θύμισες τώρα,τότε το βλέπαμε και ψάχναμε να βρούμε τρύπα να κρυφτούμε και τώρα μόλις το βλέπω λέω καλώς το free xp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είχα καιρό από όταν το έκαναν nerf να μπω σε μάχη με τον τενεκέ, όταν θέλει το rng μπορεί να σε κάνει να φτάσει το χαμόγελο στα αυτιά!
τελευταία βολή στην μάχη τελευταίο αντίπαλο άρμα,full hitpoints προτελευταίο βλήμα εκτός view range μαντεύοντας από το minimap

fRtfUbN.jpg

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

τόσο καιρό παιδεύομαι με την συγκεκριμένη αποστολή ίσως κοντά και στο ένα χρόνο αλλά δεν έβγαινε... η μόνη λύση ήταν μεγάλη μάχη με το Maus πάτημα το R να το πάρω ίσιωμα και ότι προλάβω να ρίξω και να πετύχω εν κίνηση και ότι προλάβω να φάω...

Τον τελευταίο καιρό αυτό ήταν το πλάνο αλλά δεν καθόταν έβρισκα συνέχεια μπροστά δυνατά κανόνια από TD όπως 4005, strv, 183... σήμερα κοιμήθηκε και βρήκα απέναντι κυρίως μόνο HT

spacer.png

spacer.png

xLQRtUB.jpg

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
8 hours ago, Shaman said:

1vs3 στο τέλος.

Ο τύπος με το UDES 16 έφαγε blacklist. Μόλις γινόταν spot κρυβόταν πίσω μου και χτυπούσαν εμένα.. Εντελώς ξεδιάντροπα όμως. @raziel που χρειάζονται ορισμένοι! :p 

 

SkodaT50carry_a.thumb.jpg.e71f02b9b08e3f60aa439dbf4c921411.jpg

SkodaT50carry_b.jpg

Κοίτα,αυτές οι μαλακίες συμβαίνουν απ'ότι έχω παρατηρήσει από χάλια παίκτες,πορτοκαλοκίτρινοι,για το dmg που έβγαλε μ'αυτό το άρμα ο τύπος φαίνεται ότι ήταν γίδι.
Έπρεπε να προσποιηθείς ότι κάνεις rellocate και στην πρώτη ευκαιρία τον έβγαζες στον τάκο,οι καλοί παίκτες ξέρουν που θα πάνε και πως θα παίξουν και δεν τους συμφέρει ν'αρχίσουν τέτοιες ταρζανιές.
Αυτοί που το κάνουν είναι συνήθως στα 500-1100 win8 κι αυτό γιατί δεν ξέρουν που αλλού να πάνε αν κάποιος με πιο γρήγορο άρμα πιάσει την μοναδική θέση που ξέρουνε.Αν έχουν πιο βαρύ άρμα όπως προχθεσινή μου περίπτωση εγώ με su130 και το ταγάρι με isu152 στην abbey,π΄γα στο γνωστό θάμνο και μόλις πάω να κάνω βολή ήρθε ο γαμπρός και με πέταξε κάτω,γύρισα πίσω και δεν τον ακούμπησα και τον άφησα να νομίζει ότι υποκλίθηκα στο μεγαλείο του άρματος του.
Μόλις πήραν το αββαείο οι οχτροί και κάνει τη βολή ο παπάρας ήμουν στον πίσω τροχό του με το δάχτυλο στην σκανδάλη,τον γυρνάω στα πλάγια και τον έκαναν σουρωτήρι.
Θα μου πεις δεν έπαιξες κι εσύ έτσι early game.Ζμπούτσαμ πλέον,από δω και πέρα όποιος κάνει τέτοιοες μαγκιές τον πάω έτσι μέχρι το τέλος,μου γάμησες το παιχνίδι ε θα στο γαμήσω κι εγώ μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αποστολή για το 279,σε 10 μάχες να πάρω 4 φορές το shellproof,δηλαδή να κάνω μπλοκ όσο το health μου και να επιζήσω,βρε maus τίποτα,βρε vk1000 τίποτε,την λύση την έδωσε το VK 45 το εννιάρι,σκληρός καριόλης και με κανόνι που πονάει,φανταστείτε πως πολλές φορές δεν πυροβολούσα και το έπαιζα χαζός για να ψαρώσουν και να με βαράνε και παρόλαυτά έκλεισε με 2150 περίπου win8 σε 100 μάχες.
Πήρα το 10άρι του το VK70,σάπιο τελείως,με το που με έβλεπαν χρυσή,μου πέρασε ο άλλος heat στο κωλοmantlet του.Κανόνι ίδιο με το 9άρι με λίγο λιγότερη φόρτωση.
Πούλημα κι επιστροφή στο 9ιάρι για τρολλιές.

Πετυχαίνω ένα type 5 απέναντί μου και αρχίζουμε τα ρουκζουκάκια.Αφού τον τέντωσα άρχισε την afterbattle μίρλα.
Γιατί βαράς χρυσές,αισθάνεσαι γαμάτος που βαράς χρυσές και άλλα τέτοια(ο τύπως βέβαια όταν μου έκανε 2 ντιγκς το γύρισε στην χρυσή και μου έκλασε τα φρύδια βέβαια γιατί ήμουν hulldown.
Tον ευχαρίστησα για το σεξάκι και τον χώρισα(blacklist).
Τώρα που έχω ξεκλειδώσει και δοκιμάσει όλα τα 10άρια που ήθελα το γύρισα σε 9άρια με 10άρια κανόνια.
Τρελλό πασπαρτού το τίερ 9,ειδικά αν σε βγάλει τοπ τίερ έχει πολύ τσόντα

http://prntscr.com/tduacu

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, raziel said:

Τώρα που έχω ξεκλειδώσει και δοκιμάσει όλα τα 10άρια που ήθελα το γύρισα σε 9άρια με 10άρια κανόνια.
Τρελλό πασπαρτού το τίερ 9,ειδικά αν σε βγάλει τοπ τίερ έχει πολύ τσόντα

 

Αυτό που λες το ακούω από παντού. "Μακριά από Τ10 αν θες να ευχαριστηθείς το παιχνίδι, τα Τ9 είναι sweet spot." 

 

Κι έτσι, όπως έχω ξαναγράψει, ενώ έχω ξεκλειδώσει διάφορα Τ10, λυπάμαι να πουλήσω τα Τ9 τους για να τα αγοράσω. Μόνο το Cent AX έχω σε 10άρι (τρομάρα μου), που σε full T10 τρως ξύλο πολύ εύκολα αν το παίξεις παλικάρι (ή πιστέψεις ότι θα κάνεις bounce με το turret σου... ).

 

Με Skoda T-50, Standard B & Leo PTΑ μου αρέσει πολύ το παιχνίδι. Γιατί να αγοράσει κάποιος τα Τ10 αν δεν παίζει ranked κλπ?

Μην πω καν για άλλες γραμμές όπως ST-I ή T30 που είναι tier-for-tier καλύτερα από τα 10άρια τους.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shaman said:

 

Αυτό που λες το ακούω από παντού. "Μακριά από Τ10 αν θες να ευχαριστηθείς το παιχνίδι, τα Τ9 είναι sweet spot." 

 

Κι έτσι, όπως έχω ξαναγράψει, ενώ έχω ξεκλειδώσει διάφορα Τ10, λυπάμαι να πουλήσω τα Τ9 τους για να τα αγοράσω. Μόνο το Cent AX έχω σε 10άρι (τρομάρα μου), που σε full T10 τρως ξύλο πολύ εύκολα αν το παίξεις παλικάρι (ή πιστέψεις ότι θα κάνεις bounce με το turret σου... ).

 

Με Skoda T-50, Standard B & Leo PTΑ μου αρέσει πολύ το παιχνίδι. Γιατί να αγοράσει κάποιος τα Τ10 αν δεν παίζει ranked κλπ?

Μην πω καν για άλλες γραμμές όπως ST-I ή T30 που είναι tier-for-tier καλύτερα από τα 10άρια τους.

Leopard+ standard b λατρεία,conway,257,το άτιμο το bc με το τρελλό κλιπ,το centurion το αγόρασα αλλά δεν του έδωσα παιχνία ακόμη,το 9άρι του πάντως δεν με τρέλλανε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.