Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

Έβγαλε λεφτουδάκια πάλι η WG... 4-5 LIS σε κάθε παιχνίδι είχε τις προηγούμενες μέρες, και δε μπορώ να πιστέψω ότι όλοι το πήραν επειδή τελείωσαν το μαραθώνιο... Έπιασαν 30-40% έκπτωση και μετά έβγαλαν πιστωτική (όπως ακριβώς το σχεδίασε η WG δηλαδή). :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Shaman said:

Έβγαλε λεφτουδάκια πάλι η WG... 4-5 LIS σε κάθε παιχνίδι είχε τις προηγούμενες μέρες, και δε μπορώ να πιστέψω ότι όλοι το πήραν επειδή τελείωσαν το μαραθώνιο... Έπιασαν 30-40% έκπτωση και μετά έβγαλαν πιστωτική (όπως ακριβώς το σχεδίασε η WG δηλαδή). :D

Σε κάθε μαραθώνιο κονομάει γιατί για να πάρεις το άρμα τζάμπα πρέπει να καείς.Όπως εγώ με το μπουράτ και το σπαγγέτι.Το μπουράτ το έβγαλα 13 λεπτά πριν λήξει ;)
Με 12 ευρουλάκια το πήρα εγώ και τσίμπησα σε σύνολο μαζί με τις αποστολές 18 μπάφς +50% για χρήμα,ένα κόκκινο βιβλίο και μπλουπριντς οπότε για μένα είναι win-win η φάση,το κακό είναι αυτό που είπες,4άδες σε κάθε μάτς αλλά από αυτούς όλους που το πήρα πόσοι αλήθεια ξέρουν να το παίζουν?Πολύ λίγοι σε πληροφορώ.Κάθονται όλοι στα καμπέρια ακόμη και πιο πίσω από τα tds.Αμ δε που παίζεται έτσι.παίρνει bounce το ρημάδι,έαν σκιλλ ακόμη να κλείσω στο πλήρωμα και θα πάει πιο επιθετικά

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τι γίνεται με το new equipment?

 

Παίζω T37, πίσω από θάμνο. Ξαφνικά ανάβω από μή Light που δεν μπορεί να φοράει CVS. Το μοναδικό τους light ήταν αναμμένο στην άλλη μεριά του χάρτη. Και προφανώς επειδή όλα τα άλλα ήταν tierV δεν μπορούν να φοράνε CVS. Γενικά με το T37 με ανάβανε συχνά. Ακίνητος και κρυμμένος. Βλέπω ένα video 

 

και καταλαβαίνω ότι το έχουνε ... να μην πω. Ιδίως στο σημείο που medium με cVS βρισκόμενο σε ξέφωτο...σε ανάβει ενώ βρίσκεσαι πίσω από διπλό θάμνο, σε βαράει, αλλά εσύ δεν τον αναβεις!!! Απλά γελοίο.

Πως παίζεις τώρα light; Όχι EBR... αλλά normal lights.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Snips said:

Πως παίζεις τώρα light; Όχι EBR... αλλά normal lights.

 

Νομίζω οι περισσότεροι πλέον με lights πέρα από τα optics φοράνε και το CVS.. 

Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις passively εάν δεν έχεις κάποιο tank με "μαμά" καλό camo rating που το έχεις φτιάξει επί τούτου για passive spotting (low noise exhaust, camonet or other niche builds).

Υπόψιν υπάρχουν "σπασμένοι" και godlike θάμνοι στο παιχνίδι, που μόνο στην πράξη τους ξεχωρίζεις. Μπορεί ένα πεσμένο δεντράκι ή θαμνάκι να σε καλύπτει καλύτερα από ένα (οπτικά) τεράστιο και πυκνό θάμνο..  Μήπως έπεσες σε κανέναν τέτοιο;

 

Κι εδώ ένα thread για το Equip V2.0 (έχει κι ένα link σε doc που τα αναλύει περισσότερο στο πρώτο post).

 

meta_image.png
FORUM.WORLDOFTANKS.EU

The Official Equipment 2.0 Tier List - posted in Player Tutorials: The current meta is view range, firepower and mobility. Accordingly, some equipments are more useful than others. The following tier list gives...

 

Με εξαίρεση 1-2 tank που παίζω συχνά, προσωπικά περιμένω να βγουν καλά "theorycraft" videos όπως το παραπάνω που έβαλες (+ καμία εκπτωσούλα στο equipment :D ) πριν ψωνίσω νέο equipment.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ήσουν πίσω από "σπασμένο" θάμνο.

 

Εν τω μεταξύ σε πολλές μάχες εγώ την πατούσα γιατί μετρούσα τα lights και δεν υπολόγιζα κάτι stat padders που παίζουν με tanks τύπου super hellcat, full crew, φαγητό + binos, και που κάθονται σε κάποιο θάμνο και μαζεύουν assisting damage (λογικό με 520 view range σε ανοιχτό χάρτη τύπου Prokhorovka, Malinovka, Karelia)... Πλέον όταν βλέπω τέτοιο stat padding tank το μετράω ως light...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ το θέμα δεν είναι τι κάνει ο άλλος. Αν εσυ εχεις scout και κανείς δεν μπορεί απέναντι να φοράει CVS, δεν πρόκειται να σε ανάψει κανονικά πίσω απο θάμνο οτι και να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Snips said:

Ρε συ το θέμα δεν είναι τι κάνει ο άλλος. Αν εσυ εχεις scout και κανείς δεν μπορεί απέναντι να φοράει CVS, δεν πρόκειται να σε ανάψει κανονικά πίσω απο θάμνο οτι και να κάνεις.

 

Συμφωνούμε, εκτός εάν δεν είσαι πλήρως καλυμμένος από το θάμνο (π.χ. εξέχει κάποιο κομμάτι του τανκ από τον θάμνο ή σε πλησιάζει από άλλη γωνία), ή/και εάν σε πλησιάσει αρκετά (50m = proxy spot, στην καλύτερη περίπτωση για εσένα, αρκετά νωρίτερα συνήθως), ή/και  πυροβολήσεις (οπότε χάνεις κάποιο camo rating - εκτός αν πας πίσω μέχρι να γίνει solid και μετά βαρέσεις) ή/και κάθεσαι πίσω από θάμνο που είναι "ελαφρύς" (βλ. παρέχει χαμηλό camo rating) ή χειρότερα πίσω από θάμνο που δε δουλεύει καθόλου (fake bush - as mentioned). 

 

Χρήσιμο link:

WWW.WOTINFO.NET

An interactive camo value and view range calculator for World of tanks vehicles

 

Βάλε τα στοιχεία σου και κάτω του αντιπάλου να δεις. Δεν έχει το νέο εξοπλισμό, αλλά θα πάρεις μια ιδέα.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Snips said:

shaman αυτά τα ξέρω από το 2012. Γι αυτό απορώ.

 

Εντάξει, επειδή μπορεί να μας διαβάζουν και κάποιοι που δεν τα ξέρουν από το 2012, καλό είναι να διευκρινίζουμε ότι το "δεν πρόκειται να σε ανάψει κανονικά πίσω απο θάμνο οτι και να κάνεις" δεν είναι 100% ακριβές. :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη εξήγηση είναι να ήταν κωλοθάμνος,μου έχει τύχει με το 130 που έχει πολύ καλό κάμο,μόλις πήγα σε διπλανό θάμνο όλα ζάχαρη.Κι αυτός δεν είχε κουνηθεί.Όλα αυτά προ CVS

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην fishermans bay στην πλευρά που τα tds κάθονται σε λοφάκι με θάμνους κι έχεις τις βάρκες δεξιά εκεί να δεις τι τρολλιά γίνεται.Περίπου στην μέση και λίγο πιο δεξιά παρκάρω,έτσι και πάω ελαφρώς αριστερά ή δεξιά το σποτάρισμα είναι δεδομένο χωρίς βολή κιόλλας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raziel said:

Στην fishermans bay στην πλευρά που τα tds κάθονται σε λοφάκι με θάμνους κι έχεις τις βάρκες δεξιά εκεί να δεις τι τρολλιά γίνεται.Περίπου στην μέση και λίγο πιο δεξιά παρκάρω,έτσι και πάω ελαφρώς αριστερά ή δεξιά το σποτάρισμα είναι δεδομένο χωρίς βολή κιόλλας

 

Καλά τραγικοί οι θάμνοι εκεί. Και στην πόλη (στη μέση, που παίζουν τα mediums συνήθως) οι θάμνοι από τη μία πλευρά δε δουλεύουν, ενώ από την άλλη είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2020 at 8:57 AM, Snips said:

Ρε σεις τι γίνεται με το new equipment?

 

Παίζω T37, πίσω από θάμνο. Ξαφνικά ανάβω από μή Light που δεν μπορεί να φοράει CVS. Το μοναδικό τους light ήταν αναμμένο στην άλλη μεριά του χάρτη. Και προφανώς επειδή όλα τα άλλα ήταν tierV δεν μπορούν να φοράνε CVS. Γενικά με το T37 με ανάβανε συχνά. Ακίνητος και κρυμμένος. Βλέπω ένα video 

 

και καταλαβαίνω ότι το έχουνε ... να μην πω. Ιδίως στο σημείο που medium με cVS βρισκόμενο σε ξέφωτο...σε ανάβει ενώ βρίσκεσαι πίσω από διπλό θάμνο, σε βαράει, αλλά εσύ δεν τον αναβεις!!! Απλά γελοίο.

Πως παίζεις τώρα light; Όχι EBR... αλλά normal lights.

 

Η αλήθεια είναι, ότι (ενίοτε τουλάχιστον) κάτι δεν πάει καλά με το σποτ (αν και απο όσο θυμάμαι, και η ίδια η wg είχε πει ότι η όλη διεργασία του spotting αποτελεί την βαρύτερη εργασία για τους servers της) 

Κοίτα τι έτυχε σήμερα το βραδάκι:

 

926680645_screenshot1.thumb.png.82e79c90ff0aa2dc039b7531ca5b9288.png

 

Το type 64 ~ 80 μέτρα μπροστά μου, εγώ πίσω από θάμνο να αχνοφαίνομαι, και όμως σε εμένα πιστώθηκε το spoting του excelsior το οποίο ήταν ελάχιστα πιο μπροστά απο το matilda (το οποίο είχα και αυτό spottaρει νωρίτερα. Αμφότερα πίσω από θάμνους και αυτά..... άντε να το εξηγήσεις.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, colt3003 said:

Το type 64 ~ 80 μέτρα μπροστά μου, εγώ πίσω από θάμνο να αχνοφαίνομαι, και όμως σε εμένα πιστώθηκε το spoting του excelsior το οποίο ήταν ελάχιστα πιο μπροστά απο το matilda (το οποίο είχα και αυτό spottaρει νωρίτερα. Αμφότερα πίσω από θάμνους και αυτά..... άντε να το εξηγήσεις.... 

 

Τα νούμερα spotting που βλέπω είναι χαμηλά. Μήπως μοιράστηκες το spotting damage με κάποιον άλλο που (επίσης) τους έκανε spot?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shaman said:

 

Τα νούμερα spotting που βλέπω είναι χαμηλά. Μήπως μοιράστηκες το spotting damage με κάποιον άλλο που (επίσης) τους έκανε spot?

 

474 spotting assist στο excelsior (με τη μία) είναι λίγο ?? 

 

Όχι. Επειδή μου έκανε εντύπωση, έβλεπα τι damage έτρωγαν, και το assist πέρναγε όλο σε εμένα. Άλλωστε μου έδινε ειδοποίηση ποίον σποταρα. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, colt3003 said:

 

474 spotting assist στο excelsior (με τη μία) είναι λίγο ?? 

 

Όχι. Επειδή μου έκανε εντύπωση, έβλεπα τι damage έτρωγαν, και το assist πέρναγε όλο σε εμένα. Άλλωστε μου έδινε ειδοποίηση ποίον σποταρα. 

 

Τα διψήφια έλεγα.

Μπορεί να πάρεις το αρχικό spot και μετά να μοιραστείς το spotting dmg (υπολογίζεται per shot αν τον σπόταρε και κάποιος άλλος την ίδια ώρα). Αλλά αφού έβλεπες να παίρνεις όλο το dmg, τότε όντως μόνο εσύ τους σπόταρες για το παιχνίδι. Ίσως με τα binos να είχες το advantage από το Type 64 ή π.χ. κουνήθηκε στιγμιαία κι έχασε το δικό του vision bonus από binos.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚV-4 Η μεγαλύτερη πατάτα στο wot ever σκέτο καρούλι όσοι σκοπεύατε να πάτε προς τα εκεί μαζέψτε σχέδια/ σημαίες και απλά προσπεράστε...
Aθλιο κανόνι και άθλιο RNG είπα να το παλέψω να κατοσταρισει το πλήρωμα και να το ξεκλειδώσω μήπως και αλλα δεν...

Εκνευριστικά άστοχο ούτε ελέφαντα στα 10 μετρα τέρμα κλειστός ο κύκλος σημαδεύεις lower plate και χτυπάει upper plate κολλημένος μούρη μούρη σημαδεύεις καπελάκι και η βολή φεύγει για τα βουνά απέναντι... αν ποτέ βρει στόχο για να πάει σε αδύνατο σημείο για penetration εκεί που σημαδεύεις μόνο με τάμα...

Py15Glz.jpg

SeN7arx.jpg

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τώρα είναι το μεγαλύτερο σαπάκι,μόνο για καμιά αποστολή με μπλοκ είναι αν σε βγάλει τοπ τίερ.Και το STI τα ίδια σκατά είναι απλά με καλύτερο πύργο.Το is4 όμως θα σας αποζημειώσει,το λάτρεψα και δεν το είχα παίξει ποτέ πριν το μπαφάρουν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.