Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

Τόσο πολύ πουλάνε δηλαδή και κλείνουν με θετικό ισοζύγιο από την στιγμή που πολλοί συνδρομητές σταματούν να πληρώνουν ή αποχωρούν εντελώς;

 

Και όμως υπάρχει κόσμος που χώνει λεφτά. Εκεί βασίζουν το μοντέλο τους. Γιατί παίζοντας καιρό, αρχίζεις να προσπαθείς να μείνεις στον "αφρο" να έχεις το πιο καινούργιο άρμα, να προχωρήσεις γρήγορα το tech tree για να φύγεις από τη σαπίλα των 5 πρώτων tier, ή να βάλεις αναρτήσεις να μπορέσεις να εξοπλίσεις το άρμα σου. Είναι πολλά. Βέβαια, R&D χωρίς λεφτά δεν γίνεται και ευτυχώς που υπάρχουν οι αγελάδες και υπάρχει ανάπτυξη. Εγώ προσωπικά έχω πάψει να είμαι αγελάδα εδώ και δύο χρόνια, με λένε Αντώνη και είμαι καλά ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

 να προχωρήσεις γρήγορα το tech tree...

Ποιο tech tree; Όλοι πλερό για να ξεκλειδώσουν πέντε 10αρια για cw με freexp, αγοράζουν όλα τα OP prems που υπάρχουν και παίζουν μόνο με αυτά. 

Ότι πέφτει χρήμα, πέφτει. Αλλά πέφτει και ο κόσμος. Τελικά δεν ξέρω τι προηγείται σε ένα ΜΜΟ. Βαριούνται οι παίχτες, φεύγουν και αναγκάζεται μετά να πουλάει store items στην ολιγομελή αλλά πορωμένη όπως είπες κοινότητα νγια να βγάλει τα σπασμένα ή τους διώχνει με τις μαμακίες που κάνει στην διαδρομή;

 

Πάντως και γω arty (GWE 100) το 2020. Δε πα να λένε όλοι οι κλαψ.....ς.

WTB server που να τρέχει μόνο prokorhovka.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Snips said:

Ο ΜΜ είναι ναι μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που εξακολουθεί να υπάρχει γκρίνια. Τα tiers είναι τα ίδια.

 

Mόνο στο Τ8 έχεις πολλά παιχνίδια με άλλους στο tier σου. Και στο Τ10 - που εκεί κι αν είναι χάλια τα παιχνίδια, βέβαια, για αυτό όλοι λένε "μείνε Τ9".

Ίσως αν παίζεις μόνο arty να είναι καλύτερα τα πράγματα. Θα το δοκιμάσω να σου πω - αν και συνήθως σε easy mode παίζω παιχνίδια που έχουν βάθος στο σενάριο. :p

 

To γεγονός ότι πολλά παιχνίδια είναι πλέον 4-5 λεπτά κι έχεις full 15-0, 15-3 είναι μεγάλο θέμα που το έχουν (υπερ)αναλύσει άλλοι με περισσότερη εμπειρία από εμάς, άρα δε νομίζω να χρειάζεται να το κάνουμε ξανά εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις xvm θα διαπιστώσεις ότι πολλά από αυτά τα παιχνίδια-μονότερμα που λες, λήγουν  με νικητή την φαινομενικά αδύνατη πλευρά. Άρα πάλι δεν βγάζεις συμπέρασμα. Από την στιγμή που η μάχη κρατάει 10' κατά μέσο όρο, ο καθένας από τους 30 μπαίνει και παίζει για αυτό που θέλει. Άλλος για xp, άλλος για wn8, άλλος για trolling, άλλος δεν ξέρει γιατί μπαίνει, άλλος μπαίνει-βγαίνει κλπ.

Χθες ήταν ομάδα μου φουλ της ? και απέναντι 2 γαλαζοαίματοι και αρκετοί πρασινάδες με καλό WR.

Λοιπόν 15-0 οι ?, διότι γιόλαραν όλοι μαζί. Τελευταίος ψόφησε φυσικά ο ένας από τους δύο γαλαζοαίματους ο οποίος με M103, κρυμμένος, με τα ζόρια έφτασε τα 1300 dmg. Άντε βγάλε συμπερασμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Shaman θα μου λείψεις αν φύγεις να το ξέρεις.
Ο αρχηγός στην πρώτη του απάντηση έχει παραδόξως απόλυτο δίκιο. Να περνάς καλά χωρίς αίματα στο κεφάλι, χωρίς στατιστικά τίποτα. Τα άλλα περί ζωής είναι κουκουρούκου που λέει, δεν υπάρχει η αναλογία (στο γκέιμ είναι αποδεκτό να έχεις την απαίτηση να περνάς 100% καλά, στη ζωή όχι) αλλά το να περνάς καλά είναι κλειδί.

Σε τάβλια -δεν παίζω καν πλέον γιατί βαρέθηκα και όταν έκλεισε κι η μόνη πλατφόρμα που γούσταρα, μου τη σπάει και το interface στα υπόλοιπα- έχω καεί. Έπαιζα πολύ ανταγωνιστικά σε ψηλό επίπεδο. Από ένα σημείο και μετά το βαρέθηκα τόσο που εδώ και πάνω από 10 χρόνια όσα παιχνίδια έχω παίξει τα έπαιζα δοκιμάζοντας ένα  συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού που οδηγεί σε τέλειο (δύσκολο) γκέιμ αν πετύχει (εξαρτάται από την ικανότητα του αντιπάλου και τις ζαριές) αλλά και σε άσχημα στατιστικά. Ήταν το μόνο που ευχαριστιόμουν, όχι πάντα αλλά τουλάχιστον ήταν το μόνο που άντεχα πλέον. Κοίτα μόνο να το ευχαριστιέσαι με όποιο στυλ παιχνιδιού σου αρέσει. Βάλε δικούς σου στόχους εκτός επίσημης μέτρησης.
Σκέψου κάπως σαν π.χ. δεν με νοιάζει το αποτέλεσμα που μετράνε, για μένα νίκη εδώ είναι να πετύχω το Χ (ας πούμε να διαλύσω το κλωσσόπουλο του αστρολάβου, κι ας μην μετρά στο τελικό αποτέλεσμα). Ή να έχω σε ένα επιμέρους στατιστικό το Χ αποτέλεσμα. αναλόγως πώς σου αρέσει.

Για το άλλο που γράφει ο σνιπς, χωρίς να έχω ιδέα από το ΒοΤ, είναι γενική πληγή. Σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια πλέον κάνουν αγώνα πώς θα πετύχουν τα microtransactions. Εσύ Σάμαν, αν έχω καταλάβει σωστά, είσαι πολλά χρόνια με υπολογιστή. Παλαιόθεν. Δεν έχουν σχε΄ση πια τα παιχνίδια με οτιδήποτε είχαμε μάθει 30-40 χρόνια πίσω. Ίσως είμαστε κι εμείς που αλλάζουμε πάντως βλέπω παιδάκια φίλων να παίζουν και σχεδόν φρικάρω. Another world. Ούτε πρόκειται να βελτιωθεί ποτέ.

Κοίτα να περνάς καλά κι αν το παρατήσεις τελικά, να περνάς από εδώ να στρώνουμε μαζί τον αρχηγούλη. Πάντως μην το παρατάς αν αντέχεις να κάνεις αυτό που σου είπε ο αρχηγούλης ή την παραλλαγή που σου λέω.

Ρε Σνιπς, οφφ τόπικ αλλά το ξέχασα προχθές, δλδ πόσο ανώμαλος πια; Και ο Ηρακλής Πουαρό σου ξίνισε; Καλά σου κάνουν. Μακάρι να τον βάλουν σε καθημερινή βάση, να ανακαλύψουν και στην οικογένεια πώς μπορούν να σεταριστούν όλες οι θέσεις του τηλεκοντρόλ σε συχνότητα ΕΡΤ1, να πατάς το τηλεκοντρόλ να βγαίνει μονάχα Ηρακλής Πουαρό/Μιςς Μαρπλ παντού, σε loop. Κάθε ώρα, παντού, όποιο κι αν πατήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

στο γκέιμ είναι αποδεκτό να έχεις την απαίτηση να περνάς 100% καλά, στη ζωή όχι

 

Κάπου το έχασες γέροντα. Στην ζωή σου πρέπει να απαιτείς να περνάς καλά, γιατί αλλιώς θα σε πάρει η μπάλα. Και το παιχνίδι, προσωπικά τουλάχιστον, δεν θέλω να είναι κάτι διαφορετικό από τη ζωή, εξάλλου είναι μέρος της. Οι μικρές επιτυχίες, οι αποτυχίες, είναι το αλάτι που νοστιμεύει τη ζωή και τα παιχνίδια. Ειδικά όταν έρχονται μετά από παιχνίδι και με βρίζουν, ε, αυτό είναι εξτραδάκι, σαν πουρμπουάρ :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, astrolabos said:

Στην ζωή σου πρέπει να απαιτείς να περνάς καλά, γιατί αλλιώς θα σε πάρει η μπάλα

χρησιμοποιούμε την ίδια λέξη με διαφορετικό τρόπο.
Εσύ το εννοείς ως επιδίωξη, ως επιθυμία. Εγώ την εννοώ -εδώ- ως δικαίωμα που δεν μπορεί να μου αρνηθεί κανείς, ως υποχρέωση συμμετοχής δικής μου και ως υποχρέωση των άλλων να συμβιβαστούν με την επιθυμία μου.
Χάριν της δυνατότητας διαφυγής, που δεν υπάρχει στη ζωή παρά μόνο άπαξ, από ένα παιχνίδι δεν είναι παράλογο να αποζητάς οτιδήποτε θέλεις. Ας πούμε θέλω μόνο να περνώ καλά. Αν διαπιστώσεις ότι δεν... μια χαρά μπορείς να αλλάξεις παιχνίδι, να μην παίξεις καθόλου, να, να. Στη ζωή τα όρια κι οι περιορισμοί είναι πιο σφιχτά, συχνά εκτός δικού σου ελέγχου.
Δεν είναι αναγκασμένος κανείς να συμμετέχει με το ζόρι σ΄ένα παιχνίδι. Αν δεν ευχαριστιέται τελικά, δεν τρέχει τίποτα να μην παίξει τίποτα ή να διαλέξει κάποιο άλλο. Το παιχνίδι είναι μακράν περισσότερο εθελοντικό.

Απο εκεί και πέρα ότι στα παιχνίδια, κάθε είδους, υπάρχουν συχνά ομοιότητες όπως αυτή που λες, συμφωνούμε πλήρως.

Να στο πω με παράδειγμα: αν εμφανιστεί ένας ενήλικος (σε παιδιά το παλεύω) να πει, εγώ θα παίζω μόνο αν δε χάνω ποτέ, ασχέτως αν μου αρέσει η νοοτροπία του ή όχι (δεν μου αρέσει συνήθως), αποδέχομαι ότι δεν θα παίζει αν πρόκειται να χάσει. Αν μου πει το ίδιο για την ζωή, μάλλον θα τον κοιτάω περίεργα.

Αυτό που κάνεις εσύ στο ΒοΤ τώρα, στη δκή μου νοοτροπία ταιριάζει. Παραπλήσιο έκανα στο τάβλι από ένα σημείο και μετά. Στου Shaman, μπορεί και να μην ταιριάζει, να το δοκιμάσει και να μην του αρέσει. Ε οκ σε κάποιο σημείο αν είναι να στενοχωριέται ας το παρατήσει. Του έδειξες μια εναλλακτική, αν δεν την θέλει, οκ με μένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


Ρε Σνιπς, οφφ τόπικ αλλά προχθές, δλδ πόσο ανώμαλος πια; Και ο Ηρακλής Πουαρό σου ξίνισε; Καλά σου κάνουν. Μακάρι να τον βάλουν σε καθημερινή βάση, να ανακαλύψουν και στην οικογένεια πώς μπορούν να σεταριστούν όλες οι θέσεις του τηλεκοντρόλ σε συχνότητα ΕΡΤ1, να πατάς το τηλεκοντρόλ να βγαίνει μονάχα Ηρακλής Πουαρό/Μιςς Μαρπλ παντού, σε loop. Κάθε ώρα, παντού, όποιο κι αν πατήσεις.

Παρεξηγήσες. Τον Πουαρώ τον θεωρώ μια από τις καλύτερες σειρές που έχουν βγει στην τηλεόραση ποτέ. Όταν την είδα πρώτη φορά στην ΕΡΤ, συνδυάζονταν σχεδόν πάντα με παλιά καλά adventures της εποχής, Cruise For A Corpse κλπ. Ωραίες εποχές. Τα βλέπουμε ξανά κ ξανά με την γυναίκα. (Miss Marple δεν ...Η ηθοποιός έχει κάτι που με απωθεί σε σχέση με τον Sachet).

Τον ποπό μου λοιπόν, τους τον γύρισα όσο βλέπανε την Σαμπρίνα.

πριν 6 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ειδικά όταν έρχονται μετά από παιχνίδι και με βρίζουν, ε, αυτό είναι εξτραδάκι, σαν πουρμπουάρ :hehe: 

 

Είμαι πολύ large προσωπικά. "Χαρίζω" πολύ χρήμα στο τέλος... Ιδίως αν δω Σλαβικό όνομα, τα δίνω όλα...

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Snips said:

Ο ΜΜ είναι ναι μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που εξακολουθεί να υπάρχει γκρίνια. Τα tiers είναι τα ίδια. Το θεωρώ ανώφελο τα "έψαχνε" ο MM ,και WR, PR, WN8, και άλλα ώστε να βγάλει εντελώς ισάξιες ομάδες βάσει παιχτών.

Σε ποιο ΜΜΟ βγαίνεις παγανιά και δεν  είσαι σίγουρος ότι δεν θα πατήσεις "go to village" στο λεπτό, επειδή στην έπεσε κάποιος 100 lvl πιο πάνω;

 

Το άσχημο είναι με τα συνεχόμενα άρματα που βγάζουν. Δεν έχει πια νόημα αυτή η τακτική. Τόσο πολύ πουλάνε δηλαδή και κλείνουν με θετικό ισοζύγιο από την στιγμή που πολλοί συνδρομητές σταματούν να πληρώνουν ή αποχωρούν εντελώς;

+++ 1000,εδώ μπήκα σε μάχη με φουλ 10άρια και ο άλλος έγραψεν χωρίς καν να προλάβει τα δει τη σύσταση των ομάδων fuckin mm and cheater wg.Δηλαδή τι ήθελε?Να τον βγάλει με 6άρια.
Σταματήστε τη γκρίνια και προσπαθείστε να μάθετε καλύτερα τους χάρτες και τα άρματά σας και προσαρμοστείτε στα σημερινά δεδομένα.Εγώ που παίζω πολύ 8άρι td (γιατί είναι τα καλύτερα για φράγκα) πρώτα βλέπω πλέον που θα πάει το light να σποτάρει και μετά κάνω ανάλογη κίνηση,αν παίξει αλλοπρόσαλα που συνιθίζεται πλέον παίζω κι εγώ διαφορετικά.Δεν θα πάω στα γνωστά καμπέρια κι επειδή το light μας είτε είναι ντομάτα είτε πάει να βγάλει damage μαζί με τα heavies θ'αρχίσω τη μίρλα και θα κάτσω μέχρι να με σποτάρει το αντίπαλο και να ψοφήσω.
Κι εγώ προχθές στα 12 παιχνίδια 2 νίκες κι αυτές μπάζα,άλλαξα  σέρβερ και κατέληξα στα 35 παιχνίδια 22 νίκες.
Κι ο δικός μου ο νουμπάς χθες πήγαινε και γιολάριζε με το 430u και τον έκραζα,όταν μαζεύτηκε βγάζαμε ματσάρες.Τον έκραζα πάλι όταν με το STI-II βαρούσε διπλοκανονιές όταν είμασταν υπό πίεση και μ'άφηνε ξεκρέμαστο για 20 δευτερόλεπτα.Αυτός το φχαριστιόταν κι εγώ έβραζα,όταν άρχισε να νιώθει αφού άρχισα πλέον να τον αφήνω εγώ ξεκρέμαστο χωρίς να βαράω ενώ είχα βολές την πήρε γραμμή τη δουλειά και μετά μια χαρά παιχνίδια έβγαιναν.
Κι εγώ όταν άρχισα να κουράζομαι έπαιζα σαν να είχα 900win8,τότε ήταν που έκλεισα.
Μην κατηγορούμε τα πάντα και τα κοάλα.Δείτε και κανένα replay σας να δείτε πως παίξατε εσείς και όχι οι άλλοι για να εντοπίσετε τα λάθης σας και πιστέψτε με,θα βελτιωθούν όλα

18 hours ago, deNordic said:

Προτείνετε μου κανένα fun tank/line για να βάλω το Christmas crew + Chuck.

Leopard,ebr,patton,progetto

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, raziel said:

+++ 1000,εδώ μπήκα σε μάχη με φουλ 10άρια και ο άλλος έγραψεν χωρίς καν να προλάβει τα δει τη σύσταση των ομάδων fuckin mm and cheater wg.

 

Αυτοί είναι συνήθως οι γνωστοί τραγικοί με το XVM. Ευτυχώς με το anonymiser δεν είναι τόσο αποδοτικό (βλ. τοξικό για το community) πλέον.

Το θέμα "ΜΜ"  δεν αφορά μόνο τα tiers (που ιδανικά θα έπρεπε να είναι μόνο +1/-1, but nvm), αλλά και τα άρματα που "ταιριάζει" μεταξύ τους, καθώς και το power creep (ever increasing DPM, spam of Gold ammo που κάνει το armor irrelevant, wheeled shitters που κάνουν speed up το gameplay κ.α.) που οδηγεί σε sub 5min games πολύ συχνά. Anyway, τεράστιο θέμα που έχει αναλυθεί επαρκώς από πολύ καλύτερους και πολύ πιο έμπειρους παίχτες από εμένα.

Το ενδιαφέρον είναι ότι στον RU server τα παιχνίδια φαίνεται να είναι πιο ισορροπημένα. Ίσως λόγω πλήθους παικτών που επιτρέπουν στο ΜΜ σύστημα να δουλεύει καλύτερα; Who knows...

 

Η WG γενικά προσπαθεί να κάνει αλλαγές (η τελευταία αλλαγή στο ΜΜ ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση), μα ο ρυθμός είναι πολύ αργός - και καλά γιατί τα δοκιμάζουν πολύ πριν τα βάλουν στο παιχνίδι - στην πραγματικότητα επειδή είναι πολύ busy να βγάζουν νέα premiums και να σκέφτονται τρόπους να αρμέγουν τον κόσμο. Κερδίζουν χρόνο δίνοντας πολύ περισσότερα credits/rewards (π.χ. τα διάφορα δωράκια που πήραμε πέρυσι θα ήταν αδιανόητα 3-4 χρόνια πριν), αλλά δεν ξέρω πόσο μακριά θα πάει με αυτή την τακτική.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shaman said:

 

Αυτοί είναι συνήθως οι γνωστοί τραγικοί με το XVM. Ευτυχώς με το anonymiser δεν είναι τόσο αποδοτικό (βλ. τοξικό για το community) πλέον.

Το θέμα "ΜΜ"  δεν αφορά μόνο τα tiers (που ιδανικά θα έπρεπε να είναι μόνο +1/-1, but nvm), αλλά και τα άρματα που "ταιριάζει" μεταξύ τους, καθώς και το power creep (ever increasing DPM, spam of Gold ammo που κάνει το armor irrelevant, wheeled shitters που κάνουν speed up το gameplay κ.α.) που οδηγεί σε sub 5min games πολύ συχνά. Anyway, τεράστιο θέμα που έχει αναλυθεί επαρκώς από πολύ καλύτερους και πολύ πιο έμπειρους παίχτες από εμένα.

Το ενδιαφέρον είναι ότι στον RU server τα παιχνίδια φαίνεται να είναι πιο ισορροπημένα. Ίσως λόγω πλήθους παικτών που επιτρέπουν στο ΜΜ σύστημα να δουλεύει καλύτερα; Who knows...

 

Η WG γενικά προσπαθεί να κάνει αλλαγές (η τελευταία αλλαγή στο ΜΜ ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση), μα ο ρυθμός είναι πολύ αργός - και καλά γιατί τα δοκιμάζουν πολύ πριν τα βάλουν στο παιχνίδι - στην πραγματικότητα επειδή είναι πολύ busy να βγάζουν νέα premiums και να σκέφτονται τρόπους να αρμέγουν τον κόσμο. Κερδίζουν χρόνο δίνοντας πολύ περισσότερα credits/rewards (π.χ. τα διάφορα δωράκια που πήραμε πέρυσι θα ήταν αδιανόητα 3-4 χρόνια πριν), αλλά δεν ξέρω πόσο μακριά θα πάει με αυτή την τακτική.

Το βλέπω από άλλη οπτική γωνία,ακόμη και έχει η ομάδα σου το μεγαλύτερο power creep και να βαράει χρυσές αβέρτα δεν είναι αρκετό,ένα σωστό light μπορεί να σας κάνει αλόγατα.Όταν βλέπεις το μοναδικό light να πηγαίνει στα heavies ακόμη και με med να είσαι βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση.Όταν βλέπεις τα 2 light σας σε ανοιχτό χάρτη να πηγαίνουν στο ίδιο flank τότε είσαι σε δυσκολότερη θέση.Αν βλέπεις τα heavies να έχουν παρκάρει πίσω για sniping με τα μπουριά που σημαδεύουν μα βδομάδα τότε κλάφτα.
Το sweet point είναι να μάθεις να διαβάζεις σωστά το minimap και να γνωρίζεις το άρμα σου.
Δεν είναι λίγες οι φορές που γυρίσαμε παιχνίδι ή γλύτωσα τον νουμπά τον δικό μου (ποτέ του δεν διαβάζει το minimap) γιατί βλέπω συνεχώς το minimap και ξέρω πότε πρέπει είται να ορμήξω με κάποιον που προωθείται ή να περιμένω μέχρι να βρω άκρη.
Είναι δυστυχώς πάααααρα πολλοί που με ότι άρμα και να παίξουν θα πάνε στα ίδια σημεία.
Εγώ το xvm το χρησιμοποιώ διαφορετικά.Αν δω κάργα ντομάτες στο team μου τότε παρκάρω για farming ακόμη και με light και ανάλογα τη ροή του παιχνιδιού παίζω κι εγώ,όταν βλέπω κάποιο ζώο να πηγαίνει σαν ακέφαλο κοτόπουλο πίστεψέ με το anonymizer δεν τον σώζει,μπορώ από 2-3 κινήσεις + τα marks αν υπάρχουν να καταλάβεις πολύ εύκολα τι φρούτο είναι ο άλλος.Χώρια που συνήθως πλέον το χρησιμοποιούν παίκτες με 3-4-5000 pr

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον προλαλλησαντα γενικα,ας πουμε εγω σημερα ειμαι 2 νικες στα 15 παιχνιδια , Shit happens, to παιχνιδι ειναι ακομα enjoyable για εμενα.

 

Αρκει βεβαια να καταλαβετε πως ειναι ενα competitive παιχνιδι και για να παιξεις καλα απαιτει να ψαχτεις για τα mechanics.

Για ολο το ετος ειχα 55% νικες που σημαινει πως τα 6 στα 100 παιχνιδια επαιξα καθοριστικο ρολο για την εκβαση της μαχης. (Αν τα εχω καταλαβει καλα, μιας και το baseline ειναι το 49%)

 

Απεγκαταστηστε το xvm.

 

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SirDiman said:

Αρκει βεβαια να καταλαβετε πως ειναι ενα competitive παιχνιδι 15vs15 και για να παιξεις καλα απαιτει να ψαχτεις για τα mechanics.

 

Fixed. :p
 

Προφανώς, αντιλαμβάνομαι ότι σε μεγάλο δείγμα μαχών θα γίνει αυτό που λες @SirDiman. Γι'αυτό άλλωστε κερδίζω 52% κι όχι 49% με ~1500 WN8 τις 2000 τελευταίες μάχες - που χωρίς να είναι κάτι τρομερό είναι κάπως πάνω από το average. Και είμαι ευχαριστημένος δεδομένου του μικρού συνολικού αριθμού μαχών που έχω παίξει + ότι παίζω πάντα solo, δεν έχω παίξει ποτέ lower tiers για stat padding or whatever, δεν βαράω χρυσές, παίζω αρκετά αραιά (και σπάνια το ίδιο άρμα δευτερη φορά την ίδια μέρα γιατί βαριέμαι), δεν χρησιμοποιώ φαγητό κ.α. Και, βέβαια, τα στατιστικά μου βελτιώνονται σταθερά.

Αλλά δεν είναι ούτε η δυσκολία ούτε το πολύπλοκα mechanics το πρόβλημα. Αντίθετα, είναι το βασικό ενδιαφέρον κομμάτι για εμένα να βλέπεις την πολυπλοκότητα/βάθος που έχουν τα mechanics και, αντίστοιχα, τις δυνατότητες για βελτίωση στην προσωπική απόδοσή σου, όσο κερδίζεις σε εμπειρία και μαθαίνεις να αξιοποιείς τη γνώση που έχεις για τα mechanics στην πράξη (βλ. σε δύσκολες καταστάσεις με δευτερόλεπτα για αποφάσεις κλπ.). Γι'αυτό και παίζω, παρά το βρίσιμο που ρίχνω κατά καιρούς.

 

Αλλά, όσο και να μου αρέσει το game, δε μπορώ να παραβλέψω το (αρνητικό, για εμένα - αν εσείς το βρίσκετε θετικό, πάσο) γεγονός ότι μπορεί να μπω Δευτέρα, να παίξω χάλια, αλλά να κερδίσω 7/10 μάχες (γιατί έτσι έκατσε η μπίλια), ενώ να μπω την Τρίτη, να παίξω πολύ καλά, αλλά να κερδίσω 3/10 μάχες (και τις 2 από τις 3 νίκες με κουβάλημα δικό μου - γιατί πάλι έκατσε η μπίλια). Ούτε τη Δευτέρα, ούτε την Τρίτη θα είμαι χαρούμενος με την εμπειρία μου στο παιχνίδι. Και δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να παίξω 40 μάχες σε μία μέρα για να γίνουν "normalise" τα στατιστικά. 

Μετά μπορείς να κάτσεις να πεις "κοίτα τη μεγάλη εικόνα φίλε", "βελτιώνεσαι μέρα με τη μέρα", "50% είχες τελικά, μπορούσε χειρότερα", "παίζεις 15vs15, δεν μπορείς να ελέγξεις πάντα το αποτέλεσμα" κι άλλα προφανή. Αλλά η ξενέρα είναι ξενέρα. Στο Exit game (or Alt-F4 τις κακές μέρες), δε μπορείς και να μη σκεφτείς ότι θα ήταν καλύτερα να είχες παίξει λίγο RDR2, λίγο Fallout, λίγο Witcher or something, να μην έχεις χαλάσει τη διάθεση σου με τον ΜΜ, το RNG, τον άσχετο που έκατσε στη βάση με το O-Ni, το wheeled shitter που με 100ms ping δεν το χτυπάς με τίποτα, κι άλλα τέτοια. Κι αυτό στον (ελάχιστο, πλέον) προσωπικό σου ελεύθερο χρόνο. Είναι, άλλωστε, φάσεις της ζωής μας που μπορεί να γουστάρουμε να βασανιζόμαστε/νευριάζουμε/ανεβάζουμε παλμούς μέσα σε ένα game, κι άλλες φάσεις που απλά θέλουμε μετά τη δουλειά να χαλαρώσουμε για μισή ώρα σε ένα game χωρίς νεύρα. Εγώ είμαι στη δεύτερη τώρα.

 

Και ίσως, τελικά, το πρόβλημα μου είναι το τελευταίο. Γιατί το WoT δεν είναι ένα παιχνίδι να παίζεις 2-3 φορές τη βδομάδα, από μισή ωρίτσα τη φορά, και να περιμένεις αποτελέσματα.

Σε ξεγελάει το "έλα, θα παίξω 2-3 μάχες μισή ωρίτσα", αλλά αν το βλέπεις σοβαρά και είσαι ανταγωνιστικός, καλύτερα να μη μπεις να παίξεις καθόλου έτσι. Γίνεται πολύ εμφανής η τυχαιότητα του (15vs15) αποτελέσματος και ξενερώνεις, νιώθοντας σάκος του (RNG & MM) μποξ. In other words, ή είσαι έτοιμος για σημαντικό και συστηματικό time investment, ή το παίρνεις τελείως στην πλάκα και YOLO. Note to self.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SirDiman έγραψε:

Απεγκαταστηστε το xvm.

 

Ποτέ. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω έστω και ένα παιχνίδι χωρίς xvm. Και το χρησιμοποιώ 85% για να "δω" τι lights έχω δίπλα μου και τι απέναντι μου. Meds Heavies, TDs, λίγο πολύ ξέρεις πως και πού θα παίξουν. Τα lights κάνουν όλη τη διαφορά.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2021 at 4:37 PM, Snips said:

 

Ποτέ. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω έστω και ένα παιχνίδι χωρίς xvm. Και το χρησιμοποιώ 85% για να "δω" τι lights έχω δίπλα μου και τι απέναντι μου. Meds Heavies, TDs, λίγο πολύ ξέρεις πως και πού θα παίξουν. Τα lights κάνουν όλη τη διαφορά.

 

 

Αυτό,έχεις παπάρα light κάθεσαι καμπέρι με ότι άρμα  και να έχεις,έχεις σωστό light παίζεις σαν άνθρωπας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.