Jump to content


World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

Παίζω εδώ και ένα χρόνο το συγκεκριμένο παιχνίδι και όπως πάντα δεν με απασχολούσαν στα παιχνίδια τα γραφικά (ίσως επειδή είμαι τις παλιάς σχολής) αλλά άλλοι παράγοντες. Η αλήθεια είναι οτι τα γραφικά του σε σχέση με τα resources που απαιτούν είναι απλά απαράδεκτα. Οπότε medium settings και 60-70fps με το q6600 + 650ti boost.

Από την άλλη όμως:

1)Είναι ένα online παιχνίδι που δεν σε υποχρεώνει σε καμία περίπτωση να πληρώσεις για να παίξεις με ίσους όρους με τους υπόλοιπους (δεν θυμάμαι κάποιο άλλο). Απλά αν δεν ρίξεις χρηματάκι θα σου πάρει παραπάνω χρόνο, αλλά δεν θα είσαι με χειρότερο εξοπλισμό ή χειρότερο άρμα μέχρι να τους πληρώσεις.

2) Αν δεν παίζεις με τελείως χαζή ομάδα, πραγματικά μπορείς να παίξεις εκπληκτικά παιχνίδια τακτικής και στρατηγικής.

3) έχει πάρα πολλές επιλογές για το πως θα παίξεις ανάλογα με το άρμα που θα πάρεις.

Πρακτικά έχει αρκετά καλό ρεαλισμό στα άρματα ... (όσο μπορείς να έχεις ρεαλισμό σε ένα balanced παιχνίδι).

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε συζητήσεις με φίλους έλεγα τα ίδια και τα ίδια για το 99.9% των παιχνιδιών: "οκ, ωραία γραφικά, αλλά... τι άλλο;". Μήπως έχουμε δώσει υπερβολική αξία στα γραφικά (και ναι θέλουμε τα 500€ που δώσαμε για κάρτα να τα δούμε και να τα χαρούμε) οπότε κρίνουμε παιχνίδια με βάση τα γραφικά ξεχνόντας πολλούς άλλους παράγοντες

Έχω αρχίσει να φεύγω off topic οπότε σταματάω..

Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

παιζω απο τις αρχες τους alpha 3+ χρονια, με δοξα το τουτατη :p unicum στατιστικα και να εχω κατακτησει σχεδον ολη την ευρωπη 2 φορες :p, και καθε εκδοση ειναι και χειροτερη

απο το απαραδεκτο spotting system, τα νεφραρισματα λογο balance (που στην ουσια ειναι απλα μπαφ αρχικα αρματα για να τα σκανε ολοι να τα παρουν), μηχανη γραφικων περασμενης δεκαετιας, damage model για το αντρικο μοριο -ριχνεις με 268 σε t50 και εκει που το βλημα απλα επρενε οχι απλως να τρυπησει αρμα αλλα να το στειλει 10 μετρα μακρυα σου λεει "penetration" ε αφοδευσε μας-.

δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να παιξεις ανταγωνιστικα (και ανταγωνιστικα σημαινει clan wars) εαν δε τα σκασεις, εαν παιζει για τη πλακα νταξ θα κανεις 20 μαχες με 6αρι για να συντηρησεις μια με 10αρι.

και οχι δεν εχει ρεαλισμο, δε μπορει 60 τονους αρμα να κινηται με 50χλμ/ωρα και να φρεναρφει σε 10 μετρα, απλα δε γινεται, ουτε γινεται να εισαι αρμα υψους 3+ μετρων και και 200 τονων και απλα να εισαι 22μετρα μπροστα απο αντιπαλο χωρις να σε βλεπει.

παλια δεν ηταν ετσι, απο τοτε που αρχισε η διαφημισησ τα μεσα και μπηκαν τα siemka/siema το κανανε τοσο noob/idiot friendly που υποτιμαει τη νοημοσυνη μας.

Link to comment
Share on other sites

Ορμώμενος από το παραπάνω ποστ θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψη μου για το εν λόγω παίγνιο, παρόλο που το έχω παρατήσει από την έκδοση 8.8.

1)Είναι ένα online παιχνίδι που δεν σε υποχρεώνει σε καμία περίπτωση να πληρώσεις για να παίξεις με ίσους όρους με τους υπόλοιπους (δεν θυμάμαι κάποιο άλλο). Απλά αν δεν ρίξεις χρηματάκι θα σου πάρει παραπάνω χρόνο, αλλά δεν θα είσαι με χειρότερο εξοπλισμό ή χειρότερο άρμα μέχρι να τους πληρώσεις.

Θα δανειστώ παλαιότερο post σε αυτό το τόπικ:

Freemium ειναι.

Για μένα το WoT είναι ο ορισμός του pay to win. Αν δε ρίξεις χρηματάκι ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. Τι να πρωτοθυμηθώ. Golden Bullets; IVC3, Binoculars, Coated Optics, Shell Rammers κ.α. που απλά δεν αγοράζεις χωρίς Premium Account; Πράγματα που κάνουν ουσιαστικότατη διαφορά. Σε βλέπουν και σε εξολοθρεύουν από πολύ μακρύτερα σε σχέση με το μη premium account. Για να μη μιλήσω για τη γελοία ευκινησία που αποκτούν ξαφνικά τα άρματα απλά με IVCs και trained drivers.

2) Αν δεν παίζεις με τελείως χαζή ομάδα, πραγματικά μπορείς να παίξεις εκπληκτικά παιχνίδια τακτικής και στρατηγικής.

Δε θα σταθώ στα παράπονα που υπάρχουν για το matchmaking που προσπαθεί να τους εξομοιώσει όλους στο 50% W:L ratio πραγματικά όμως χωρίς platoon δεν πας πουθενά. Σε όλα τα online παιχνίδια το επίπεδο των public παικτών είναι πολύ χαμηλό όμως εδώ μιλάμε για νέο level ασχετοσύνης.

Το freelancing στο WoT είναι ό,τι πιο αισχρό μπορεί να κάνει κάποιος για την ψυχική του υγεία. Όσο πιο γρήγορα βρει κάποιος platoon και ξεκινήσει τα Team Battles τόσο το καλύτερο. Αλλιώς θέλει Ιωβηλαία υπομονή για να μην εκσφενδονίζονται πληκτρολόγια από τα παράθυρα.

3) έχει πάρα πολλές επιλογές για το πως θα παίξεις ανάλογα με το άρμα που θα πάρεις.

Πρακτικά έχει αρκετά καλό ρεαλισμό στα άρματα ... (όσο μπορείς να έχεις ρεαλισμό σε ένα balanced παιχνίδι).

Αρχικά Hit Points και ρεαλισμός σε παιχνίδι με άρματα δεν πάνε μαζί. Το παιχνίδι μόνο με τα penetrations και τα weak spots θα ήταν πολύ καλύτερο. Τώρα arcadeίζει πάρα πολύ.

Επίσης πάντοτε με ξένιζε το γεγονός ότι ιστορικά άρματα όπως τα T34, Tiger, Panther, M4 Sherman που υπήρξαν πραγματικά, πολέμησαν και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο Β' ΠΠ, έχουν θαφτεί στη μετριότητα προς τέρψιν προτύπων που άντε να παρήχθησαν σε ποσότητες των 1-2 αρμάτων για μελέτη μόνο. Ειδικότερα τα περισσότερα Γαλλικά και σχεδόν όλα τα Tier 9 και 10 υπήρξαν μόνο στα χαρτιά. Καταλήγεις λοιπόν να βλέπεις αρματομαχίες επιστημονικής φαντασίας που σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν Β' ΠΠ.

Το ίδιο έχει γίνει φυσικά με κινητήρες, κανόνια και λοιπά parts. Ακόμα θυμάμαι όταν με τρόμο πρωτο-αντίκρυσα το κανόνι 75mm και 100 διαμετρημάτων στο Panther, το οποίο συμπεριλήφθηκε επειδή απλά κάποια στιγμή "θέλανε" να το φτιάξουνε οι Γερμαναράδες. Το αποτέλεσμα είναι ότι μέχρι να το ξεκλειδώσεις, όλα τα προηγούμενα (ιστορικά ακριβή) κανόνια είναι εντελώς άχρηστα.

Να συνεχίσω τη γκρίνια και να προσθέσω την συνεχή ανακολουθία και αναποφασιστικότητα στο balancing μεταξύ των versions. Πραγματικά η Wargaming κάνει ακόμα και τη Dice να φαίνεται τέλεια σε αυτό το θέμα. Παλαιότερα το artillery ήταν full buffed με πανεύκολα sniper kills. Στην version που το άφησα το είχανε πάει στο άλλο άκρο και το είχανε κάνει πια εντελώς άχρηστο. Τα άρματα αλλάζουν tier για πλάκα. Κανόνια μπαίνουν και βγαίνουν χωρίς προειδοποίηση.

Γενικότερα η γεύση που μου άφησε το παιχνίδι μετά από εκατοντάδες ώρες ενασχόλησης ήταν ξινόπικρη. Ακόμα και αν κάποιες φορές μου λείπει το IS μου, περιμένω πλέον το Ground Forces του War Thunder που υπόσχεται πως δεν θα πάσχει από τις ασθένειες του WoT.

Οψόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

Ορμώμενος από το παραπάνω ποστ θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψη μου για το εν λόγω παίγνιο, παρόλο που το έχω παρατήσει από την έκδοση 8.8.

Καταρχάς θα συμφωνήσω απόλυτα με το οτι είναι απαράδεκτες οι συνεχείς αλλαγές και καλά για balancing. Μπορεί να "επενδύσεις" 10δες ώρες για να φτάσεις να πάρεις το X άρμα, και στο επόμενο patch απλά να είναι τελείως άχρηστο.

Όσον αφορά το crew training, δεν σε υποχρεώνει κάποιος να πληρώσεις, απλά με το free θα χρειαστείς πολύ πολύ περισσότερες μάχες.

Για gold ammo δεν σου απαγορεύει κάποιος να αγοράσεις χωρίς gold απλά είναι αυτό που είπε ο Panoc οτι θα παίζεις 10 μαχες για να συντηρείς την μία μάχη με high tier.

Τώρα όσον αφορά τον ρεαλισμό... έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά να πω την αλήθεια. Μην ξεχνάμε οτι όταν είχαν πρωτοβγεί τα Tiger στην πραγματικότητα από μπροστα δεν μπορούσε να περάσει κανένα συμμαχικό άρμα την θωράκιση τους, με αποτέλεσμα (κυρίως στην αφρική), να τρέχουν κατα δεκάδες προσπαθόντας να τα περικυκλώσουν (χάνοντας όσα χαθούν στην διάρκεια)... Αυτό όμως σκεφτείτε πως θα μπορούσε να υλοποιηθεί σε ένα online παιχνιδι; Στο τελευταίο version έβγαλαν κάτι παρόμοιο (historical battles) όποτε μπορεί να είναι 4vs10 ανάλογα με τα άρματα. Σκεφτείτε όμως σε normal battle κάτι τετοιο...

Όπως ανέφερες το επίπεδο των παικτών είναι πολύ κάτω του χαμηλου. (heavy tanks και light tanks να καθονται στην άκρη του χάρτη μέχρι την μέση του παιχνιδιού μην τυχών και τους ακουμπήσει κάποιος).

Τέλος να αναφέρω οτι ένα ιστορικά ακριβές και έστω και λίγο ρεαλιστικό online παιχνίδι θα απευθυνόταν σε hardcore με το είδος και όχι στους πολλούς (που υπάρχει το χρήμα). Αν παράδειγμα ίσχυε το αυτό που αναφέρω με το tiger θα έβλεπες το 99% των παικτών να έχουν το συγκεκριμένο άρμα.

Α! και να αναφέρω το εξής επίσης τραγικό: ... αστάθεια μηχανισμών... με το ίδιο arty μέρες που έχεις Normal ακρίβεια βολών και μέρες που οι βολές είναι 20μέτρα μακρυά από τον στόχο.

Από την πλευρά μου ...απλά περνάω ευχάριστα όταν θέλω να παίξω κάτι χαλαρά... δεν είναι σε καμία περίπτωση για hardcore παίκτες αλλά όπως είπατε ...arcade (με κάποιους παραπάνω μηχανισμούς για να διαφοροποιείται το gameplay)

Link to comment
Share on other sites

+1000000 σε όλα τα παραπάνω,συγκεκριμένα προχθές παίζαμε team battle και σε όλες μα όλς τις μάχες ήταν σχεδόν αδύνατον να πάει κάποια βολή από όλα τα IS3 ακόμη και των αντιπάλων σωστά,σημάδευες με κλειστό κύκλο και 10 μέτρα πριν το στόχο ένας αόρατος μαγνήτης την τραβούσε στη γη και δεν μιλάμε για φυσιολογική καμπύλη τροχιάς λόγο βαρύτητας αλλά σα να τρώει φάπα το βλήμα και να πέφτει κάτω.Ειδικά με την τελευταία έκδοση που είχαμε πριν την πατσάρουν 5-10 fps ήμουν στο τσακ να το παρατήσω.Περιμένουμε war thunder και το άλλο με τα σύγρχονα άρματα μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε war thunder και το άλλο με τα σύγρχονα άρματα μπας και...

War Thunder ειναι Open beta εδω και μερες, οποτε ολοι μπορουν να μπουν, εχουμε ηδη lvl3-4 αρματα :p εχει και αυτο τα σπαστικα του, beta ακομα, αλλα καμια σχεση.

Εχουμε και clan οποτε οποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm.

Link to comment
Share on other sites

War Thunder ειναι Open beta εδω και μερες, οποτε ολοι μπορουν να μπουν, εχουμε ηδη lvl3-4 αρματα :p εχει και αυτο τα σπαστικα του, beta ακομα, αλλα καμια σχεση.

Εχουμε και clan οποτε οποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm.

Από ότι πήρε το ματάκι μου πρέπει να αγοράσεις κάποιο starter pack για να μπεις.. .ή κάνω λάθος..(το έχω βάλει να κατεβαίνει και περιμένω το απόγευμα να το δω) ...

Μπορώ να μεταφέρω τα tier IX & X από το wot? :shout:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι πήρε το ματάκι μου πρέπει να αγοράσεις κάποιο starter pack για να μπεις.. .ή κάνω λάθος..(το έχω βάλει να κατεβαίνει και περιμένω το απόγευμα να το δω) ...

Μπορώ να μεταφέρω τα tier IX & X από το wot? :shout:

tsoy, εχει ανοιξει για ολους :)

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια μηχανή γραφικών: Έτσι νόμιζα και εγώ στην αρχή, τώρα που τη συνήθισα μου φαίνεται απίστευτα αληθοφανής, όπως την υποσχέθηκαν οι developers.

Νταξ μη θέλουμε και πολλά, τους την έχουν πέσει οι Ρώς τώρα και έχουν κωλοσφιξίματα. Δε ξέρουν αν θα γυρίσουν το βράδυ σπίτι τους ζωντανοί.

Εγώ είμαι στο παιχνίδι 2 χρόνια περίπου και ομολογώ ότι είναι πολύ καλά σχεδιασμένο και σαν πλήθος επιλογών και σα στρατηγικό βάθος.

Για να κατινιάσω τώρα, όποιος θέλει Γερμανικά άρματα να ετοιμαστεί για πολύ πόνο. Παίρνεις τους κόκκινους και είναι σα να είσαι στο God-mode και να έχεις BFG :)

Για όσους δεν αρέσει, μπορούν μια χαρά να πάνε να φτιάξουν το δικό τους παιχνίδι που να είναι τέλειο για όλους και να το δώσουν και τζάμπα στον κόσμο.

Φυσικά παίζουν και 8χρονα ίσως και παρακάτω. Να περιμένετε να τα συναντήσετε σε τυχαίες μάχες. Αν δεν τα καταφέρετε, αφήστε την κλάψα και σκεφτείτε ότι αντίστοιχες συνθήκες έχει και η αντίπαλη ομάδα οπότε πατήστε το <BATTLE> για την επόμενη.

Έχουμε πήξει στους Δον-Κιχώτηδες...

Έγινε επεξεργασία από PaNick
Link to comment
Share on other sites

+1000000 σε όλα τα παραπάνω,συγκεκριμένα προχθές παίζαμε team battle και σε όλες μα όλς τις μάχες ήταν σχεδόν αδύνατον να πάει κάποια βολή από όλα τα IS3 ακόμη και των αντιπάλων σωστά,σημάδευες με κλειστό κύκλο και 10 μέτρα πριν το στόχο ένας αόρατος μαγνήτης την τραβούσε στη γη και δεν μιλάμε για φυσιολογική καμπύλη τροχιάς λόγο βαρύτητας αλλά σα να τρώει φάπα το βλήμα και να πέφτει κάτω.Ειδικά με την τελευταία έκδοση που είχαμε πριν την πατσάρουν 5-10 fps ήμουν στο τσακ να το παρατήσω.Περιμένουμε war thunder και το άλλο με τα σύγρχονα άρματα μπας και...

Αυτό με τα σύγχρονα άρματα πως λέγετε...??? :OT: sorry για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια μηχανή γραφικών: Έτσι νόμιζα και εγώ στην αρχή, τώρα που τη συνήθισα μου φαίνεται απίστευτα αληθοφανής, όπως την υποσχέθηκαν οι developers.

Νταξ μη θέλουμε και πολλά, τους την έχουν πέσει οι Ρώς τώρα και έχουν κωλοσφιξίματα. Δε ξέρουν αν θα γυρίσουν το βράδυ σπίτι τους ζωντανοί.

Εγώ είμαι στο παιχνίδι 2 χρόνια περίπου και ομολογώ ότι είναι πολύ καλά σχεδιασμένο και σαν πλήθος επιλογών και σα στρατηγικό βάθος.

Για να κατινιάσω τώρα, όποιος θέλει Γερμανικά άρματα να ετοιμαστεί για πολύ πόνο. Παίρνεις τους κόκκινους και είναι σα να είσαι στο God-mode και να έχεις BFG :)

Για όσους δεν αρέσει, μπορούν μια χαρά να πάνε να φτιάξουν το δικό τους παιχνίδι που να είναι τέλειο για όλους και να το δώσουν και τζάμπα στον κόσμο.

Φυσικά παίζουν και 8χρονα ίσως και παρακάτω. Να περιμένετε να τα συναντήσετε σε τυχαίες μάχες. Αν δεν τα καταφέρετε, αφήστε την κλάψα και σκεφτείτε ότι αντίστοιχες συνθήκες έχει και η αντίπαλη ομάδα οπότε πατήστε το <BATTLE> για την επόμενη.

Έχουμε πήξει στους Δον-Κιχώτηδες...

Ναι έχει πολύ στρατηγικό βάθος,απύθμενο θα έλεγα(πρέπει να έχει η τσέπη).Το αν μας αρέσει ή όχι από που το συμπεραίνεις,επειδή κάνουμε κριτική και επισημαίνουμε τα λάθη?Δηλαδή όποιος πει κάτι κατά πρέπει να κάνει unistall και να πάει να παίξει τέτρις?Όσο για το αν έχει τις ίδιες συνθήκες η αντίπαλη ομάδα αυτό ξανασκέψου το όταν σου δώσει το xvm 18% to victory και μετά το ξανασυζητάμε (δεν).

Για το φίλο παρακάτω

Από την obsidian το περιμένουμε

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lcUgpzA2DSQ]Armored Warfare - Official Announcement Trailer - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις πόσες διαφορετικές παραμέτρους λαμβάνει υπόψη του για να δει αν μια βολή θα προκαλέσει διάτρηση διάβασε το εγχειρίδιο οδηγιών. Αν εξακολουθεί να μην σου φαίνεται πολύπλοκο, τότε πάω πάσο, είσαι πολύ πιο έξυπνος από μένα.

Αυτό που προσπάθησα να πω με το "δεν αρέσει" είναι ότι κάθε παιχνίδι έχει προδιαγραφές κι αλάνθαστο δεν έχει φτιαχτεί ακόμα κανένα - ούτε πρόκειται.

Οπότε ή παίζεις και το φχαριστιέσαι ή πας σε άλλη παραλία.

Στο κάτω - κάτω είναι.. τζάμπα!

Το XVM, αν δε κάνω λάθος δεν είναι επίσημο και άρα μπορεί να λέει ο,τι θέλει

Στάλθηκε από το C5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το xvm δε μπορει να λεει οτι θελει, λεει απλα την αληθεια, εαν εισαι νουμπας το λεει και μαλλιστα δυνατα.

τελος το παιχνιδι εχει 2 σοβαρα μ,ειονεκτηματα, το normalization και το impulse, δηλαδη σου αρεσει δε σου αρεσει η καθε βολη σου εχει μια τυχαιοτητα, την οποια τυχαιοτητα την αλλαζουν οποτε γουσταρουν γιαυτο και σημερα πανε ολες κεντρο και αυριο βαρανε μπεκατσες.

Talk:Battle Mechanics - World Of Tanks

το προβλημα δεν ειναι οτι το παιχνιδι εχει λαθη, το προβλημα ειναι οτι εχει γινει τοσο noob friendly που αυτο που κανεις τελικα ειναι counter strike με αρματα... ΟΕΟ.

αληθοφανης η μηχανη γραφικων ; που τα αρματα γινονται rendering με διαφορετικες παραμετρους απο το περιβαλλον και φαινονται σαν να ειναι πλωτα μεσα στο χαρτη ; lol

οχι η αντιπαλη ομαδα δεν εχει την ιδια μοιρα οταν παιζω εγω.

το matchmaking οσο και να μη θελουν να το παραδεκτουν γινεται με το battle rating.

οποτε οταν μπαινω εγω που εχω br 4000 (2300wn8) τοτε και επειδη δεν υπαρχουν πολλοι σαν εμενα γινεται το εξης.

η δικη μου ομαδα εχει εναν ακομα με br3000 και 5 με Br 1200 8 siemka με br1000 και βγαζουμε ενα μεσο ορο πχ br1400, η αντιπαλη ομαδα εχει 4 με 1600, 6 με 1400 και 5 με 1200 οποτε μεσος ορος 1400 παλι.

εκτος εμενα και του αλλου παλικαριου η ομαδα μου ειναι για το μπιπ, οποτε ευκολα νικανε οι αλλοι εκτος και κανω θαυμα και φαω και τους 15.

το 50-50 balnace ειναι απαραδεκτο.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα αγγούρια που με έβαλε να πηδάω το MM εδώ και μερικές μέρες, το παράτησα το παιχνίδι, τουλάχιστο μέχρι να αλλάξει κάτι.

Με τέτοια stats και θεωρώντας τον εαυτό μου παίκτη που έχει μάθει πολλά, αλλά δε μπορεί να τα εφαρμόσει όλα και χωρίς να χω παίξει ποτέ 10άρι σε live server, με πίκρα και σαπίλα στη ψυχή μου, το κρατάω και δε το σβήνω ίσα ίσα για κανένα 7χ7 με φίλους που και που.

Όταν βγήκε αυτό το παιχνίδι, έπαθα τη πλάκα της ζωής μου, δεν είχα παίξει ποτέ κάτι που να με κάνει να κολλήσω τόσο άσχημα. Όλοι οι παραπάνω πάνω κάτω με κάλυψαν με τα σχόλια τους.

Βάζεις υποτίθεται να παίξεις για να περνάς καλά, όχι να σου σπάνε τα νεύρα και να κοπανάς ποντίκια-πληκτρολόγια-γραφεία.

Γέρασε το παιχνίδι, γέρασα και εγώ, μετά από 4 χρόνια.

Τώρα war thunder και άγιος ο θεός. Μέχρι να διαλύσει και αυτό δηλαδή από τις ορδές των ζώων. Ήδη υπάρχει clan "Rammers" και εκεί, αλλά μέχρι στιγμής είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το σοβαροτερο μειονεκτημα ειναι οτι σε καθε ομαδα βαζει παικτες με μεγαλη διαφορα level

Πχ ενας με ΙΙΙ level γιατι να παιζει με αλλους με V level ? ή με IV κοντρα σε VI ? Οκ θα παιζει το ρολο του ανιχνευτη αλλα δεν θα ηταν πιο δικαιο να μπαινουν ολοι με ιδιο level ?

Link to comment
Share on other sites

Χα!

You must be new here

Παλιά που πήγαινε +-4 το MM να δεις γέλιο. Τώρα για το τι είναι δίκαιο και τι όχι... άλλοι το ορίζουν. Υπάρχουν ένα σωρό μεταβλητές που δε φαίνονται και λαμβάνονται υπόψη στο ΜΜ.

Φίλε μου το πρόβλημα σου (μας) δεν είναι τα tiers πίστεψε με, είναι το επίπεδο των παικτών στη δικιά σου και την αντίπαλη ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μια παιδική απορία: τι ειναι το noob;

Έχω ενα μήνα που το παίζω φανατικα το παιχνίδι και πραγματικά μερικές φορές ειναι άθλιο!! Π.χ έχεις πλησιάσει ενα αντίπαλο απο πίσω στόχευεις με την ησυχία σου βαρας και..... Ούτε καν γρατζουνια!!! (Μιλάω για tier 4)

Πάντως πρέπει να τονίσουμε ότι το παιχνίδι ειναι δωρεάν!!απο καπου πρεπει να βγαλουν λεφτα,ας ήμαστε λίγο ρεαλιστές!

Btw υπάρχει κανένα παρόμοιο παιχνίδι για αγορά που να ειναι εξίσου καλο;

Link to comment
Share on other sites

noob=newbie αλλά με πιο αρνητική έμφαση.

Όσον αφορά το σκηνικό που αναφέρεις παίζουν πολλά ρόλο. Καταρχάς θα πρέπει να έχεις υπόψη σου την διατρητική ικανότητα των βλημάτων που χρησιμοποιείς (φαίνεται στα χαρακτηριστικά του πυροβόλου του άρματος) και ταυτόχρονα την θωράκιση (στο περίπου) του εχθρικού άρματος. Βέβαια τα περισσότερα άρματα δεν έχουν σοβαρή θωράκιση στο πίσω μέρος του σκάφους αλλά καμιά φορά ο πύργος είναι διαφορετική περίπτωση. Επιπλέον θα πρέπει το κέντρο του σκοπευτικού να μην κοιτάει ακμές και γωνίες του αντιπάλου γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα εποστρακισμού. Από εκεί και μετά αυτός που αποφασίζει για όλα είναι η γεννήτρια τυχαίων αριθμών του παιχνιδιού η οποία είναι υπεύθυνη τόσο για την πορεία που θα ακολουθήσει το βλήμα όσο και για το μέγεθος της ζημιάς που θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις πόσες διαφορετικές παραμέτρους λαμβάνει υπόψη του για να δει αν μια βολή θα προκαλέσει διάτρηση διάβασε το εγχειρίδιο οδηγιών. Αν εξακολουθεί να μην σου φαίνεται πολύπλοκο, τότε πάω πάσο, είσαι πολύ πιο έξυπνος από μένα.

Αυτό που προσπάθησα να πω με το "δεν αρέσει" είναι ότι κάθε παιχνίδι έχει προδιαγραφές κι αλάνθαστο δεν έχει φτιαχτεί ακόμα κανένα - ούτε πρόκειται.

Οπότε ή παίζεις και το φχαριστιέσαι ή πας σε άλλη παραλία.

Στο κάτω - κάτω είναι.. τζάμπα!

Το XVM, αν δε κάνω λάθος δεν είναι επίσημο και άρα μπορεί να λέει ο,τι θέλει

Στάλθηκε από το C5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά ξέρω τις παραμέτρους που λαμβάνει υπ'όψιν του το παιχνίδι.

Μίλησα εγώ για διατρητικότητα βλήματος?

Πάρε κανένα λεξικό τότε αν σου φαίνονται πολύπλοκα αυτά που γράφω.

Το ξέρω πως δεν υπάρχει αλάνθαστο παιχνίδι αλλά πάλι πιάνεις τα άκρα,μιλάμε για λάθη ακριβώς στις παραμέτρους που τραβάει το παιχνίδι.Τη μία μέρα όπου και να σημαδεύεις φεύγουνε μονόχιτοι και την άλλη μέρα ακόμη και σε κεφάλι καρφίτσας να κλείσει ο κύκλος κάνεις γεώτρηση για πετρέλαιο.

Έχεις μήπως απάντηση για το φίλο πιο πάνω που είπε για άρμα 100 και βάλε τόνων σαν πολυκατοικία και στα 50 μέτρα να γίνεται αόρατο μπροστά σ'ένα θάμνο μισού μέτρου?Και μη μου πεις ότι δεν το έχεις δει?Άσε ξέρω ξέρω,είναι τζάμπα.

Όσο για το take it or leave it που διατυμπανίζεις δεν το ξέραμε να σε ρωτήσουμε πριν γράψουμε κακιά κουβέντα για το παίγνιο.

Το xvm τραβάει από το προφίλ του κάθε παίκτη τα στατιστικά οπότε...

Όσο για το συγκεκριμένο τζάμπα εγώ θα το έλεγα fremium σε βαθμό απάτης(όπου απάτη= αγοράζεις premium άρμα και μετά nerf nerf nerf έτσι απλά γιατί μπορούν).

Μόνο τζάμπα δεν είναι αν θέλεις να παίξεις σαν άνθρωπος και είμαι σίγουρος πως ακόμη κι εσύ ο τζάμπας έχεις βάλει το χέρι στην τσέπη και μάλιστα βαθειά.Πολύ ασχολήθηκα μαζί σου,σου εύχομαι πάντα siemka στην ομάδα σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.