Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

Δεν είναι τόσο στα premium η φουστιά raziel.

Το πράγμα έχει ως εξής:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ ένα νέο techtree line, καλή ώρα γερμανικά td με turret. Ξεκινάει κόσμος και ξαναπαίζει τα 10άρια του ή τα premium του.

Μαζεύουν άπειρο XP. EMΦΑΝΙΖΕΤΑΙ το νέο line.

KOYMΠΩΝΕΙ ο καθένας όπως λέμε καμια 100άρα ευρώ, μετατρέπει σε free XP το ΧP του, και παίρνει το πολυπόθητο Γουτού. Όλα ωραία και καλά. Δίνει πόνο, ανεβάζει όλα τα στατιστικά, είναι πολυπόθητος σε CW, γουστάρει τη ζωή του.

Ε μετά από λίγο καιρό....

nerf, nerf, nerf, nerf, nerf, nerf, nerf, nerf. Γιατί αφενώς τα πήραν τα λεφτά τους, αφεταίρου δε θέλουν κανείς να λέει ότι το ο τάδε τα έσκασε και πήρε άρμα μαματο. Και φυσικά για λόγους """""balance""""""".

Kαι έτσι καταλήγεις εσύ παλιέ καλέ και γιατί όχι παθιασμένε παίχτη, να νιώθεις σαν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ που τον κάνει ο καθένας ό,τι θέλει, έχοντας χάσει όμως και λεφτά και χρόνο.

Θα ξανακουμπώσεις;;;; εεεεε;;; ΕΕΕΕΕΕ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο στα premium η φουστιά raziel.

Το πράγμα έχει ως εξής:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ ένα νέο techtree line, καλή ώρα γερμανικά td με turret. Ξεκινάει κόσμος και ξαναπαίζει τα 10άρια του ή τα premium του.

Μαζεύουν άπειρο XP. EMΦΑΝΙΖΕΤΑΙ το νέο line.

KOYMΠΩΝΕΙ ο καθένας όπως λέμε καμια 100άρα ευρώ, μετατρέπει σε free XP το ΧP του, και παίρνει το πολυπόθητο Γουτού. Όλα ωραία και καλά. Δίνει πόνο, ανεβάζει όλα τα στατιστικά, είναι πολυπόθητος σε CW, γουστάρει τη ζωή του.

Ε μετά από λίγο καιρό....

nerf, nerf, nerf, nerf, nerf, nerf, nerf, nerf. Γιατί αφενώς τα πήραν τα λεφτά τους, αφεταίρου δε θέλουν κανείς να λέει ότι το ο τάδε τα έσκασε και πήρε άρμα μαματο. Και φυσικά για λόγους """""balance""""""".

Kαι έτσι καταλήγεις εσύ παλιέ καλέ και γιατί όχι παθιασμένε παίχτη, να νιώθεις σαν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ που τον κάνει ο καθένας ό,τι θέλει, έχοντας χάσει όμως και λεφτά και χρόνο.

Θα ξανακουμπώσεις;;;; εεεεε;;; ΕΕΕΕΕΕ;;;;

Αυτό εννοείται,απλά έφερα πιο premium παρανομία για παράδειγμα μιας και πιάνεται ο πορωμένος φίλος μας από manuals,μηχανισμούς βολών(άμα βρω πετρέλαιο σε γεώτρηση το κρατάω για πάρτη μου),γωνίες θεωράκισης και τροχιάς βλήματος,άμα δεν σ'άρέσει σε άλλη παραλία και τέτοια.Στα free άρματα είναι νομικά καλυμένοι,στα premium όμως όχι αλλά ποντάρουν στο κλασσικό "έλα μωρέ ποιός θα μας κυνηγήσει γιατί ρίξαμε τη θωράκιση στο T264".Τώρα θα πεταχτεί ο παίκτουρας και θα πει για παραλίες,κουβαδάκια,κάνε μύνηση και τα κλασσικά.Ευτυχώς που δεν τα έχωσα για το WT κι έχω το 9άρι της σειράς και με βλέπω να το πουλάω και να πάω στα κλασσικά γερμανικά turretless tds και να ξαναγοράσω το λατρεμένο μου hellcat για TB.

Απλά τα ρωσάκια βρήκαν τον τρόπο πως ν'αρμέγουν τον κοσμάκη με απάτη(ναι απάτη είναι και όχι balance,στο κάτω κάτω τόσο κόσμο έχουν,ας παίζουν κάθε νέο άρμα αυτοί πριν το βγάλουν στη φόρα και να είναι τελειωμένο).

Ποιός θα ξεχάσει το type 59 και με το κράξιμο που έφαγε το nerf που του έριξαν του άλλαξε τον αδόξαστο και πλεον τα βλέπουμε σπάνια?

Link to comment
Share on other sites

Ορμώμενος από το παραπάνω ποστ θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψη μου για το εν λόγω παίγνιο, παρόλο που το έχω παρατήσει από την έκδοση 8.8.

Θα δανειστώ παλαιότερο post σε αυτό το τόπικ:

Για μένα το WoT είναι ο ορισμός του pay to win. Αν δε ρίξεις χρηματάκι ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. Τι να πρωτοθυμηθώ. Golden Bullets; IVC3, Binoculars, Coated Optics, Shell Rammers κ.α. που απλά δεν αγοράζεις χωρίς Premium Account; Πράγματα που κάνουν ουσιαστικότατη διαφορά. Σε βλέπουν και σε εξολοθρεύουν από πολύ μακρύτερα σε σχέση με το μη premium account. Για να μη μιλήσω για τη γελοία ευκινησία που αποκτούν ξαφνικά τα άρματα απλά με IVCs και trained drivers.

Δε θα σταθώ στα παράπονα που υπάρχουν για το matchmaking που προσπαθεί να τους εξομοιώσει όλους στο 50% W:L ratio πραγματικά όμως χωρίς platoon δεν πας πουθενά. Σε όλα τα online παιχνίδια το επίπεδο των public παικτών είναι πολύ χαμηλό όμως εδώ μιλάμε για νέο level ασχετοσύνης.

Το freelancing στο WoT είναι ό,τι πιο αισχρό μπορεί να κάνει κάποιος για την ψυχική του υγεία. Όσο πιο γρήγορα βρει κάποιος platoon και ξεκινήσει τα Team Battles τόσο το καλύτερο. Αλλιώς θέλει Ιωβηλαία υπομονή για να μην εκσφενδονίζονται πληκτρολόγια από τα παράθυρα.

Αρχικά Hit Points και ρεαλισμός σε παιχνίδι με άρματα δεν πάνε μαζί. Το παιχνίδι μόνο με τα penetrations και τα weak spots θα ήταν πολύ καλύτερο. Τώρα arcadeίζει πάρα πολύ.

Επίσης πάντοτε με ξένιζε το γεγονός ότι ιστορικά άρματα όπως τα T34, Tiger, Panther, M4 Sherman που υπήρξαν πραγματικά, πολέμησαν και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο Β' ΠΠ, έχουν θαφτεί στη μετριότητα προς τέρψιν προτύπων που άντε να παρήχθησαν σε ποσότητες των 1-2 αρμάτων για μελέτη μόνο. Ειδικότερα τα περισσότερα Γαλλικά και σχεδόν όλα τα Tier 9 και 10 υπήρξαν μόνο στα χαρτιά. Καταλήγεις λοιπόν να βλέπεις αρματομαχίες επιστημονικής φαντασίας που σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν Β' ΠΠ.

Το ίδιο έχει γίνει φυσικά με κινητήρες, κανόνια και λοιπά parts. Ακόμα θυμάμαι όταν με τρόμο πρωτο-αντίκρυσα το κανόνι 75mm και 100 διαμετρημάτων στο Panther, το οποίο συμπεριλήφθηκε επειδή απλά κάποια στιγμή "θέλανε" να το φτιάξουνε οι Γερμαναράδες. Το αποτέλεσμα είναι ότι μέχρι να το ξεκλειδώσεις, όλα τα προηγούμενα (ιστορικά ακριβή) κανόνια είναι εντελώς άχρηστα.

Να συνεχίσω τη γκρίνια και να προσθέσω την συνεχή ανακολουθία και αναποφασιστικότητα στο balancing μεταξύ των versions. Πραγματικά η Wargaming κάνει ακόμα και τη Dice να φαίνεται τέλεια σε αυτό το θέμα. Παλαιότερα το artillery ήταν full buffed με πανεύκολα sniper kills. Στην version που το άφησα το είχανε πάει στο άλλο άκρο και το είχανε κάνει πια εντελώς άχρηστο. Τα άρματα αλλάζουν tier για πλάκα. Κανόνια μπαίνουν και βγαίνουν χωρίς προειδοποίηση.

Γενικότερα η γεύση που μου άφησε το παιχνίδι μετά από εκατοντάδες ώρες ενασχόλησης ήταν ξινόπικρη. Ακόμα και αν κάποιες φορές μου λείπει το IS μου, περιμένω πλέον το Ground Forces του War Thunder που υπόσχεται πως δεν θα πάσχει από τις ασθένειες του WoT.

Οψόμεθα!

Οτι ποιο ακυρο εχω ακουσει οσον αφορα το pay to win.Ποιος ακριβως σε εμποδιζει να βαλεις binos και rammer αμα δεν εχεις premium??Ποιος σε εμποδιζει να αγορασεις gold rounds με credits??Εγω δεν εχω πληρωσει ουτε ενα ευρο για το παιχνιδι και ολα τα αρματα μου εχουν vents,rammer,gld και 110% crew.Προφανως κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα ή δν μπορεις ουτε τα βασικα να βγαλεις για να ντυσεις ενα αρμα.

Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω καν,ειναι τα ιδια και τα ιδια whine threads που υπαρχουν και στο φορουμ της wg.Η μονη διαφορα οτι εδω ειναι στα ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται,απλά έφερα πιο premium παρανομία για παράδειγμα μιας και πιάνεται ο πορωμένος φίλος μας από manuals,μηχανισμούς βολών(άμα βρω πετρέλαιο σε γεώτρηση το κρατάω για πάρτη μου),γωνίες θεωράκισης και τροχιάς βλήματος,άμα δεν σ'άρέσει σε άλλη παραλία και τέτοια.Στα free άρματα είναι νομικά καλυμένοι,στα premium όμως όχι αλλά ποντάρουν στο κλασσικό "έλα μωρέ ποιός θα μας κυνηγήσει γιατί ρίξαμε τη θωράκιση στο T264".Τώρα θα πεταχτεί ο παίκτουρας και θα πει για παραλίες,κουβαδάκια,κάνε μύνηση και τα κλασσικά.Ευτυχώς που δεν τα έχωσα για το WT κι έχω το 9άρι της σειράς και με βλέπω να το πουλάω και να πάω στα κλασσικά γερμανικά turretless tds και να ξαναγοράσω το λατρεμένο μου hellcat για TB.

Απλά τα ρωσάκια βρήκαν τον τρόπο πως ν'αρμέγουν τον κοσμάκη με απάτη(ναι απάτη είναι και όχι balance,στο κάτω κάτω τόσο κόσμο έχουν,ας παίζουν κάθε νέο άρμα αυτοί πριν το βγάλουν στη φόρα και να είναι τελειωμένο).

Ποιός θα ξεχάσει το type 59 και με το κράξιμο που έφαγε το nerf που του έριξαν του άλλαξε τον αδόξαστο και πλεον τα βλέπουμε σπάνια?

Ξανασκεψου το πριν το παρεις γιατι στο επομενο update επερχεται nerf για το hellcat

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1017]raziel[/MENTION]

Που τον βρήκες όλο αυτό τον - προσωπικό - χλευασμό;

Ελπίζω όχι στο δικό μου ποστ, πάντως.

-------------------------------------

Για όποιον - καλοπροαίρετο - θέλει να κάνουμε κουβέντα, μιας και δε δουλεύω στο WoT:

XVM: δεν είναι επίσημο εργαλείο, δίνει πιθανότητες με μια δική του πρόβλεψη - έχω κάθε λόγο να μην τις πιστεύω, γιατί π.χ. με το δικό μου account παίζουν και τα παιδιά μου - οπότε εξ΄ ορισμού δε μπορεί κανείς να στηρίξει οποιαδήποτε σοβαρή συζήτηση πάνω του.

(re)balancing: φυσικά πρέπει να διορθώνονται λάθη όπως το "Type 59" ή το "T26E4". Όποιος θέλει να έχει το super άρμα που κερδίζει πάντα, έχασε - δεν υπάρχει και δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο, όχι άρμα, ούτε καν παιχνίδι. Το παιχνίδι είναι για να γουστάρεις, όχι να κερδίζεις πάντα.

Α, και δεν είναι ιστορικό το παιχνίδι, το έχουν ξεκαθαρίσει εξ΄ αρχής. Μη το κρίνετε ως τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία από PaNick
Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα βασικά προβλήματα είναι 2 στο συγκεκριμένο παιχνίδι ..ας αφήσουμε τον ρεαλισμό στην άκρη καθώς αν ήταν ρεαλιστικό δεν θα ήταν playable για τον κόσμο που θέλει να μπει μέσα και να κάνει απλά χαβαλέ (λιγότερος κόσμος).

Ας πάμε όμως στα πολύ βασικά προβλήματα:

1) Μη σταθερότητα μηχανισμών.

α) Arty, 100% crew σε άλλες μάχες δεν αστοχεί ποτέ και σε άλλες δεν προσγειώνεται βολή στα 15 μέτρα από τον στόχο.

β) IS-7 vs AMX12-90, 6 bounce στα 50 μέτρα στο AMX...ούτε Mouse να ήταν!!!!

Γενικότερα ενώ έχεις σταθερό τρόπο παιχνιδιού βλέπεις τους μηχανισμόυς να κάνουν του κεφαλιού τους.. και είναι εμφανέστατο.

2) Μη σταθερότητα χαρακτηριστικών αρμάτων

Δεν είναι δυνατόν όταν ένας παίκτης έχει αφιερώσει 10δες ώρες πχ για να ανεβάσει το arty tier X να κάνεις ένα φοβερό nerf και να μην μπορείς να το παίξεις ούτε με ενέσεις.. .και το ίδιο ισχύει και σε πολλά άλλα άρματα. Δεν μιλάμε για μικρές διαφορές, αλλά για τραγικές αλλαγές (πρόσφατα μειώσαν κατά 150 το damage κάποιων αρμάτων, το συγκεκριμένο αναλογεί σε 21% μείωση damage!!!!!!! )

Και ας μην μιλήσουμε για heavys που βλέπουν ακίνητα lights (μέσα σε θάμνους με full camo skills, camo net) χωρίς να τα βλέπουν τα lights.

Γενικά μου αρέσει και παίζω ακόμα, απλα ξέρω οτι πολλές φορές.. θα κάνει του κεφαλιού του. κοινώς... απλά για χαβαλέ και μηδέν σοβαρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα βασικά προβλήματα είναι 2 στο συγκεκριμένο παιχνίδι ..ας αφήσουμε τον ρεαλισμό στην άκρη καθώς αν ήταν ρεαλιστικό δεν θα ήταν playable για τον κόσμο που θέλει να μπει μέσα και να κάνει απλά χαβαλέ (λιγότερος κόσμος).

Ας πάμε όμως στα πολύ βασικά προβλήματα:

1) Μη σταθερότητα μηχανισμών.

α) Arty, 100% crew σε άλλες μάχες δεν αστοχεί ποτέ και σε άλλες δεν προσγειώνεται βολή στα 15 μέτρα από τον στόχο.

β) IS-7 vs AMX12-90, 6 bounce στα 50 μέτρα στο AMX...ούτε Mouse να ήταν!!!!

Γενικότερα ενώ έχεις σταθερό τρόπο παιχνιδιού βλέπεις τους μηχανισμόυς να κάνουν του κεφαλιού τους.. και είναι εμφανέστατο.

2) Μη σταθερότητα χαρακτηριστικών αρμάτων

Δεν είναι δυνατόν όταν ένας παίκτης έχει αφιερώσει 10δες ώρες πχ για να ανεβάσει το arty tier X να κάνεις ένα φοβερό nerf και να μην μπορείς να το παίξεις ούτε με ενέσεις.. .και το ίδιο ισχύει και σε πολλά άλλα άρματα. Δεν μιλάμε για μικρές διαφορές, αλλά για τραγικές αλλαγές (πρόσφατα μειώσαν κατά 150 το damage κάποιων αρμάτων, το συγκεκριμένο αναλογεί σε 21% μείωση damage!!!!!!! )

Και ας μην μιλήσουμε για heavys που βλέπουν ακίνητα lights (μέσα σε θάμνους με full camo skills, camo net) χωρίς να τα βλέπουν τα lights.

Γενικά μου αρέσει και παίζω ακόμα, απλα ξέρω οτι πολλές φορές.. θα κάνει του κεφαλιού του. κοινώς... απλά για χαβαλέ και μηδέν σοβαρότητα.

1) Για το arty νομίζω κι εγώ ότι υπάρχει πρόβλημα.

Για τα υπόλοιπα, είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει τυχαιότητα σ΄ αυτό που συμβαίνει. Με πιθανότητες δουλεύουν όλα. Αυτή είναι και όλη η μαγεία. Αλλιώς τι νόημα είχε; Έβλεπες το IS-7 απέναντι και πατούσες από μόνος σου <back to garage>. Και μη μου πεις ότι στις 10 φορές που θα βρεθούν IS-7 vs AMX12-90 θα κάνει τις περισσότερες bounce το IS-7...

2) Αν θεωρείς ότι πρέπει να διαιωνήσουν ένα λάθος, θα διαφωνήσω μαζί σου. Δε μπορεί το arty να αναδεικνύεται σε battle queen μιας και τότε θα καθόμασταν όλοι με τα arty μας, πίσω από τα βουναλάκια περιμένοντας το ******.

Δεν είναι αυτός ο σκοπός του παιχνιδιού. Υπάρχουν 4 τύποι οχημάτων και προσπαθούν, να μπορούν να παίζονται όλοι. Ξέρεις δεν είναι πολύ εύκολο αυτό και καμμιά φορά από έκδοση σε έκδοση χρειάζεται να διορθώνονται πράγματα.

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και με το damage που έκαναν τα Χ TDs. Δεν είναι δυνατό το Χ medium να κάνει damage 300 και το X TD να κάνει 850! Καταλαβαίνεις ότι δεν έχει κανένα νόημα να παίζεις με medium και το κατάλαβαν και αυτοί.

Όπως το ΄πες στο τέλος: είναι για χαβαλέ!

Όσο για το "σοβαρότητα μηδέν" μάλλον δε γνωρίζεις αρκετά για το gaming industry γιατί εκ του αποτελέσματος θα σου πώ ότι όχι μόνο το παιχνίδι έχει εκατομμύρια παίκτες και έχει και κάποια ηλικία, αλλά .. βγάζουν λεφτά απ΄ αυτό (και το εξελίσσουν κιόλας). Δε μπορεί, κάτι θα ξέρουν όλοι αυτοί που πληρώνουν για ένα, τζάμπα, παιχνίδι μετά από 3 χρόνια, δε νομίζεις;

Έγινε επεξεργασία από PaNick
Link to comment
Share on other sites

1) Για το arty νομίζω κι εγώ ότι υπάρχει πρόβλημα.

Για τα υπόλοιπα, είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει τυχαιότητα σ΄ αυτό που συμβαίνει. Με πιθανότητες δουλεύουν όλα. Αυτή είναι και όλη η μαγεία. Αλλιώς τι νόημα είχε; Έβλεπες το IS-7 απέναντι και πατούσες από μόνος σου <back to garage>. Και μη μου πεις ότι στις 10 φορές που θα βρεθούν IS-7 vs AMX12-90 θα κάνει τις περισσότερες bounce το IS-7...

2) Αν θεωρείς ότι πρέπει να διαιωνήσουν ένα λάθος, θα διαφωνήσω μαζί σου. Δε μπορεί το arty να αναδεικνύεται σε battle queen μιας και τότε θα καθόμασταν όλοι με τα arty μας, πίσω από τα βουναλάκια περιμένοντας το ******.

Δεν είναι αυτός ο σκοπός του παιχνιδιού. Υπάρχουν 4 τύποι οχημάτων και προσπαθούν, να μπορούν να παίζονται όλοι. Ξέρεις δεν είναι πολύ εύκολο αυτό και καμμιά φορά από έκδοση σε έκδοση χρειάζεται να διορθώνονται πράγματα.

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και με το damage που έκαναν τα Χ TDs. Δεν είναι δυνατό το Χ medium να κάνει damage 300 και το X TD να κάνει 850! Καταλαβαίνεις ότι δεν έχει κανένα νόημα να παίζεις με medium και το κατάλαβαν και αυτοί.

Τυχαιότητα.. συμφωνώ ...τυχαιότητα όμως σε 6 βολές συνεχόμενες δεν νομίζω οτι ισχύει. (εκτός αν μου είχαν φορτώσει με ελατωματική παρτίδα ammo το IS)

Στο δεύτερο κομμάτι συμφωνώ εν μέρι... Δηλαδή:

Για πιο λόγο να βγάλεις σε ένα χρόνο πχ 30 νέα άρματα όταν συνεχώς πρέπει να αλλάζεις τα χαρακτηριστικά των υπάρχοντων;

Όσο για med vs TD .. δεν μου φαίνεται παράλογη η διαφορά που αναφέρεις.. είναι 2 τελείως διαφορετικά άρματα. Δεν φαντάζομαι κάποιο med να είχε την απαίτηση να τα βάλει face to face με TD!!!! move in teams- cycle - shoot

Αλλά επειδή όπως προαναφέρθηκε το επίπεδο των παικτών στο 90% του είναι πολύ κάτω του μετρίου... προσπαθούν να το στρώσουν με τις αλλαγές. Σε πάρα πολλές μάχες έχω αναγκαστεί να πάρω το TD και να κάνω scouting γιατί πολύ απλά όλα τα υπόλοιπα (med, light, heavy) την έχουν πέσει πίσω από έναν θάμνο.

Αν υπήρχε διαφορετικός τρόπος "ανταμοιβής" xp θα ήταν πολύ διαφορετικό το παιχνίδι. Αυτή τη στιγμή πέρνεις xp κυρίως με damage... οπότε όλοι κυνηγάνε αυτό (άρα η πραγματική χρήση των light-med έχει καταστραφεί)

Link to comment
Share on other sites

μερικοι μιλανε λαθος γλωσσα, siemka επρεπε να μιλανε.

ακου λεει το tank destroyer πρεπει να κανει το ιδιο damage με το medium.... τοτε τι σκ@τ@ destroyer ειναι ;

οτι να 'ναι απο παιχτες με A.D. < 1000 .... ή διαφορετικα siema tomatoes.

Link to comment
Share on other sites

6 βολές συνεχόμενες είναι πολύ μικρό δείγμα για να βγάλεις κανόνα.

Κάντο αυτό μερικές μέρες και πάρε stats, αντί για ένα game μόνο και θα δεις ότι θα του αλλάξει τα φώτα του AMX.

[MENTION=190]panoc[/MENTION]

Το να μην κάνουν τα TDs 3πλάσιο damage από τα αντίστοιχου level meds δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνουν το ίδιο damage, δε νομίζεις;

Το να σκοτώνουν το med με 2 βολές όπως κάνουν στα light σημαίνει ότι τα meds είναι unbalanced και αυτό ακριβώς διόρθωσαν.

ΥΓ: τι είναι το "A.D.";

Link to comment
Share on other sites

Average Damage εννοεί ο φίλος.

Ωραίο το ενδιαφέρον που δείχνετε για το παιχνίδι οπότε ας πω κι εγώ 2-3 πράγματα παραπάνω:

1) Ετοιμάζεται ευρωπαϊκή οδηγία σύμφωνα με την οποία θα απαγορεύεται να διαφημίζεται το οποιοδήποτε προϊόν ως δωρεάν εάν κατά την χρήση απαιτείται η καταβολή χρημάτων για οποιονδήποτε λόγο. Ως εκ τούτου σε λίγο καιρό δεν θα μπορεί η Wargaming να διαφημίζει το WoT ως δωρεάν εντός της Ε.Ε..

2) Να θυμηθούμε όλοι μας ότι πρόκειται περί παιχνιδιού. Έχουμε αναφέρει ένα κάρο πράγματα σχετικά με τον τρόπο που δουλεύει και την ίδια στιγμή ξεχνάμε ένα άλλο κάρο πράγματα που ισχύουν.

Simulation δεν είναι καθώς σε πραγματική μάχη αρμάτων εφόσον το βλήμα τρυπήσει τότε το εχθρικό άρμα μας χαιρετάει άμεσα. Ως εκ τούτου εφόσον το βλήμα του M103 τρυπήσει το IS7 τότε θα έπρεπε το τελευταίο να βγαίνει εντελώς εκτός μάχης (διότι αν χτυπήσει τον κινητήρα δεν υπάρχει η απαραίτητη ενέργεια ώστε να λειτουργήσει ο υπολογιστής βολής ενώ αν χτυπήσει πύργο τότε όλο το προσωπικό είναι νεκρό, τα συστήματα βολής έχουν πάθει βλάβη και στην χειρότερη εκρήγνυνται τα αποθηκευμένα βλήματα).

Στο θέμα των βολών, όπως ανέφερα και πριν, εμπλέκονται πολλοί παράγοντες (RNG, σκόπευση, θωράκιση κλπ), επιπλέον όμως είναι και θέμα lag. 70ms lag + 1-2secs το lag που έχει ο εγκέφαλός μας σημαίνει ότι ο αντίπαλος μπορεί να έχει γυρίσει έτσι το άρμα του ώστε να μην γίνει διάτρηση. Αυτά τα 70ms lag, όμως, τελευταία δείχνουν και άλλα αρνητικά χαρακτηριστικά (παράδειγμα αργοπορημένη λειτουργία του sixth sense) τα οποία αγγίζουν το θέμα με τα heavies που βλέπουν τα κρυμμένα light tanks πριν τα δουν τα τελευταία. Εκ των πραγμάτων βέβαια τα heavies έχουν μεγαλύτερο view range και σε συνδυασμό με coated optics μειώνονται δραστικά τα camo values. Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι οι θάμνοι λειτουργούν αμφίδρομα και επιπλέον μπορεί το crew να έχει 100% camo (το οποίο για λόγους που δεν ξέρω δουλεύει ακόμα και σε κινούμενο άρμα).

Έχει το παιχνίδι βλακώδη προβλήματα; Ναι, έχει, καθώς οι προγραμματιστές προσπαθούν να καλύψουν τα παράπονα των παικτών μεγάλων αγορών (βλέπε Ρωσία, Κίνα κλπ). Αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας είναι να βλέπεις τα Tigers να κατατροπώνωνται από τα IS ενώ στην πραγματικότητα 2 Tigers μπορούσαν να κατατροπώσουν ολόκληρη ίλη IS. Δυστυχώς ή ευτυχώς το παιχνίδι το έχουν γράψει Ρώσοι με αποτέλεσμα να βλέπουμε και τέτοιες αστοχίες.

Πάντως, προσωπικά, έχω ρίξει ελάχιστα χρήματα στο παιχνίδι στα 3 χρόνια που παίζω αν και αυτό σημαίνει ότι για να επιτύχω το οτιδήποτε θέλει σημαντικά μεγαλύτερη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

2 σημεία:

Δεν μιλάμε για Lag όταν έχεις φάει 2-3 βολές (δλδ με τα reload μιλάμε για τουλάχιστον 25 δευτερόλεπτα)

Επίσης όταν αναφέρουμε για τυχαιότητα στο να κάνει bounce ένα tank πρακτικά χωρίς armor αυτό θα έπρεπε να γίνεται μία στις 20 ας πούμε? και όχι 6/6. Επίσης πόσο μπορεί να γυρίσει κάποιος το AMX όταν από όπου και να του ρίξεις στα 50 μέτρα είναι 2 βολές? :)

Τέλος.. ναι ..όχι 2 αλλά μία βολή ήταν τα περισσότερα συμμαχικά άρματα όταν βγήκαν τα tiger (δεν ήταν καν TD). Γι αυτό και αλλάξαν την τακτική τους (αρχικά στην αφρική) ορμώντας κατά ομάδες, χάνοντας άρματα μέχρι να καταφέρουν να κυκλώσουν τον αντίπαλο. Στην Ευρώπη ακολουθούσαν διαφορετική τακτική με δόλωμα και ενέδρες από άλλα medium.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι απλά οτι προσπαθούν να μετριάσουν την γκρίνια χωρίς να τους ενδιαφέρει και τόσο το gameplay ή ο "ρεαλισμός". δεκτό.

Όπως είπα όμως... τίποτα δεν εξηγεί οτι σε συγκεκριμένες μάχες, ότι και να κάνεις είναι αδύνατο να κερδίσεις και σε άλλες ...οτι και να κάνεις είναι αδύνατο να μην κερδίσεις.

Για κάποιο λόγο όλοι οι μηχανισμοί του παιχνιδιού πάνε βόλτα

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες για το bounce φίλε. Μου έχει κάνει bounce σε βολή από το πλάι το 128άρι του WT auf E100 σε amx 13 90 και έπαθα πλάκα. Μιλάμε για σκόπευση ανάμεσα στις ερπύστριες και πήγε το βλήμα και έσκασε στην ακμή του σκάφους πάνω από την ερπύστρια (μάντεψε: bounce). Γενικώς συμβαίνουν τέτοια κουφά. Σε χθεσινή μάχη με το obj 416 με είχαν στο σκόπευτρο ένα is7 και ένα jagdtiger στα 70 μέτρα απόστασης. Λοιπόν, 7 συνεχόμενες βολές τους ήταν είτε bounce είτε σπασμένη ερπύστρια αλλά καμία ζημιά. Θωράκιση μπροστά; 75mm και το jagdtiger έχει 276mm διάτρηση αλλά συνεχώς γύριζα γωνίες. Τελικά με έφαγαν καθώς σκόπευσαν τον πύργο...

Ξέχασα να αναφέρω έναν μηχανισμό που έχουν βάλει στο παιχνίδι εδώ και 3 περίπου updates. Το λένε win rate normalization και προσπαθούν να κάνουν όλους τους παίκτες να είναι στο 50% ο μέσος όρος των νικών τους.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω έναν μηχανισμό που έχουν βάλει στο παιχνίδι εδώ και 3 περίπου updates. Το λένε win rate normalization και προσπαθούν να κάνουν όλους τους παίκτες να είναι στο 50% ο μέσος όρος των νικών τους.

Ακριβώς... άρα αν είσαι πραγματικά καλός παίκτης...το παιχνίδι από μόνο του φροντίζει να κάνεις bounce, να αστοχείς, να μην βλέπεις από που σε χτυπάνε... και ολα τα ωραία κουφά που βλέπουμε.... ακριβώς αυτό που λέμε..οτι οι μηχανισμοί πάνε περίπατο.

Απλά τραγικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που καμιά φορά μου μοιάζει και για urban legend. Το λέω αυτό γιατί ακόμα βλέπω μέσα στο παιχνίδι παίκτες με 60% winrate...

κανουμε οτι μπορουμε παρα τις αντιξοοτητες :p

Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα το Τ18 συχνα και αν ειχα σε μια μαχη λιγοτερα απο 3-4 kills το θεωρουσα αποτυχια

Τωρα με το ζορι να εχω 1 και αν...

Η εγω ξεχασα να παιζω κ το nerfαραν τοσο πολυ

Αλλα και στα αλλα τανκ ειχα πολυ καλο Κ/D rate, μετα την τελευταια αναβαθμιση αν την βγαλω καθαρη σε μια μαχη ή σκοτωσω καποιο αναβω λαμπαδα

Link to comment
Share on other sites

Οτι ποιο ακυρο εχω ακουσει οσον αφορα το pay to win.Ποιος ακριβως σε εμποδιζει να βαλεις binos και rammer αμα δεν εχεις premium??Ποιος σε εμποδιζει να αγορασεις gold rounds με credits??Εγω δεν εχω πληρωσει ουτε ενα ευρο για το παιχνιδι και ολα τα αρματα μου εχουν vents,rammer,gld και 110% crew.Προφανως κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα ή δν μπορεις ουτε τα βασικα να βγαλεις για να ντυσεις ενα αρμα.

Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω καν,ειναι τα ιδια και τα ιδια whine threads που υπαρχουν και στο φορουμ της wg.Η μονη διαφορα οτι εδω ειναι στα ελληνικα

Μια χαρά έχω καταλάβει και το υφάκι αλλού παρακαλώ. Δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια χρόνου να παίζουν 30 ματς τη μέρα για να μαζέψουν vents, rammer και 110% σε όλα τα άρματα. Μέχρι πέρσυ αγόραζες Golden Bullets μόνο αν τα σκαγες. Ο ορισμός του P2W.

Όσο για το whining σιγα μην πάρω και την άδεια σου για να γράψω τη γνώμη μου. Προφανώς και θα γράψω για τα πράγματα που με ανάγκασαν να αφήσω το παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από Tsoureki
Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα το Τ18 συχνα και αν ειχα σε μια μαχη λιγοτερα απο 3-4 kills το θεωρουσα αποτυχια

Τωρα με το ζορι να εχω 1 και αν...

Η εγω ξεχασα να παιζω κ το nerfαραν τοσο πολυ

Αλλα και στα αλλα τανκ ειχα πολυ καλο Κ/D rate, μετα την τελευταια αναβαθμιση αν την βγαλω καθαρη σε μια μαχη ή σκοτωσω καποιο αναβω λαμπαδα

Φαντάσου φίλε τι τραβάγαμε εμείς με τα Medium I, II που σε βρίσκαμε απέναντι :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχω καταλάβει και το υφάκι αλλού παρακαλώ. Δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια χρόνου να παίζουν 30 ματς τη μέρα για να μαζέψουν vents, rammer και 110% σε όλα τα άρματα. Μέχρι πέρσυ αγόραζες Golden Bullets μόνο αν τα σκαγες. Ο ορισμός του P2W.

Όσο για το whining σιγα μην πάρω και την άδεια σου για να γράψω τη γνώμη μου. Προφανώς και θα γράψω για τα πράγματα που με ανάγκασαν να αφήσω το παιχνίδι.

Αν δεν εχεις τον χρονο να ασχοληθεις τοτε μην βγαζεις συμπερασματα και μην αραδιαζεις ανακριβειες κ πραγματα που αποδεδειγμενα δεν ισχυουν.

Χαιρομαστε παρα πολυ που τελικα το αφησες:hi:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.