Jump to content



Plaisio και (απαράδεκτη) συμπεριφορά προς πελάτες


crmaris

Recommended Posts

Εγω εχω να κανω αναβαθμιση 1,5 χρονο και ηρεμησα.ειμαι με μια 4870 που μου ειχαν δωσει ρμα απο μια 3870,με εναν 9850 μεταχειρα απο φιλο και μια Μ3Α79-Τ επισης ρμα γιατι τα ειχε παιξει ο κοντρολλερ της ακριβοπληρωμενης μου Μ3Α32 :hehe:

παντως ειχα δει και εγω στο site ενα φλασακι 8 γιγα transcend στα 16Ε και οπως περναγα απο κεντρο ειπα να παω να το παρω.κλασσικα δεν το ειχαν...μετανιωσα που δεν πηρα πιο νωρις απο κωτσοβολο ενα crucial με 17Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply
να κρατάει ναι αλλά τουλάχιστον ας γράφουν ότι ξέρετε ρε σεις είχαμε 50 κομμάτια, τα 49 θα τα κρατήσουμε για την πάρτη μας και θα δώσουμε και το 1 που περισσεύει στο κοινό. Όχι να λένε άμεσα διαθέσιμο και να δέχονται 100 παραγγελίες γιαυτό το 1 κομμάτι. Αυτό μπορεί γι αυτούς να είναι τσάμπα διαφήμιση (που τελικά γίνεται δυσφήμηση) αλλά για τους πελάτες είναι άσκοπη ταλαιπωρία.

Πάντως το θέμα είναι ένα, να τους πιέσουμε είτε μέσω παραπόνων είτε τηλεφωνικός να αναγράφουν και διαθέσιμη ποσότητα δίπλα σε αυτές τις δήθεν προσφορές και να προσλάβουν και κάνα προγραμματιστή να τους ενσωματώσει τα δεδομένα της κεντρικής αποθήκης με την on line σελίδα τους.

Όταν μπαίνω στον κόπο και παραγγέλνω κάτι το οποίο αναγράφει άμεσα διαθέσιμο ΑΠΑΙΤΩ αυτό να έρχεται στην πόρτα μου και όχι να κάθομαι να κάνω ποστ σε forum, να παίρνω τηλέφωνα, να πηγαίνω από εκεί κτλ. για να πάρω αυτό που παράγγειλα.

Θα προτεινα να συστησουμε κανα καλο προγραματιστη γιατι δεν πρεπει να εχουν οντως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το λες σαν μεμπτό, αλλά θεωρώ φυσιολογικό για κάποιον που ξεπατώνεται με 8+ ώρες ορθοστασία και τον κάθε περίεργο να του τα ζαλίζει και πληρώνεται με έναν ξεφτιλισμένο βασικό μισθό, τουλάχιστον να κρατάει για τον εαυτό του ή κάποιους φίλους του, κάποια πράγματα πριν καν ακόμα προλάβουν να βγουν σε προσφορά... σε όλες τις δουλειές έτσι γίνεται...

Σε καμία περίπτωση δεν είναι μεμπτό και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε ότι λές. Απλά το σωστό στις προσφορές είναι να υπάρχουν σχετικά επαρκή αποθέματα και γρήγορη ενημέρωση του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες παραγγελιες αραγε να δεχονται καθημερινα και αν πεσει καμια καλη τιμη (προσφορα) αραγε ολοι περνουν απο ενα τεμ??

Αυτό είναι στα χέρια του Πλαισίου να το διορθώσει. Δεν μπορείς πάντα να ζητάς την κατανόηση του καταναλωτή. Φαντάσου να περνάς κάθε μέρα έξω από ένα κατάστημα να σου λέει ο ιδιοκτήτης "Μπες μέσα έχω μια καταπληκτική προσφορά", μόλις μπαίνεις μέσα να σου δείχνει ένα άδειο ράφι και όταν τον ρωτάς "Τι μου δείχνεις το άδειο ράφι;" να σου απαντάει: "Ο με συγχωρείς. Μάλλον κάποιος μόλις πήρε την προσφορά. Μήπως θέλεις να διαλέξεις κάτι άλλο;".

Όσο για τα συστήματα του Πλαισίου, αμφιβάλω να ξέρει ο ένας υπάλληλος τι γίνεται ακριβώς δίπλα του. Εγώ αυτό το διήμερο και με τις συνεχείς επικοινωνίες μου με το Πλαίσιο για μια παραγγελία μου, διαπίστωσα ότι τα συστήματά του μπάζουν από παντού. Αν δεν είχαν φιλότιμο (ευγενικοί όλοι τους) κάποιοι εκεί μέσα ήδη θα είχα αναρτήσει thread με μια καταπληκτική ιστορία που οι μισοί που θα την διάβαζαν θα γέλαγαν και οι άλλοι μισοί δεν θα πίστευαν αυτά που διάβαζαν. Μετά θα γέλαγαν και αυτοί....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στα χέρια του Πλαισίου να το διορθώσει. Δεν μπορείς πάντα να ζητάς την κατανόηση του καταναλωτή. Φαντάσου να περνάς κάθε μέρα έξω από ένα κατάστημα να σου λέει ο ιδιοκτήτης "Μπες μέσα έχω μια καταπληκτική προσφορά", μόλις μπαίνεις μέσα να σου δείχνει ένα άδειο ράφι και όταν τον ρωτάς "Τι μου δείχνεις το άδειο ράφι;" να σου απαντάει: "Ο με συγχωρείς. Μάλλον κάποιος μόλις πήρε την προσφορά. Μήπως θέλεις να διαλέξεις κάτι άλλο;".

Όσο για τα συστήματα του Πλαισίου, αμφιβάλω να ξέρει ο ένας υπάλληλος τι γίνεται ακριβώς δίπλα του. Εγώ αυτό το διήμερο και με τις συνεχείς επικοινωνίες μου με το Πλαίσιο για μια παραγγελία μου, διαπίστωσα ότι τα συστήματά του μπάζουν από παντού. Αν δεν είχαν φιλότιμο (ευγενικοί όλοι τους) κάποιοι εκεί μέσα ήδη θα είχα αναρτήσει thread με μια καταπληκτική ιστορία που οι μισοί που θα την διάβαζαν θα γέλαγαν και οι άλλοι μισοί δεν θα πίστευαν αυτά που διάβαζαν. Μετά θα γέλαγαν και αυτοί....

Πολυ θα ηθελα να μου στειλεις ενα πμ με τον αριθμο της παραγγελιας σου ωστε να δω και εγω ποιοι δεν ξερουν τι τους γινετε διπλα τους:).Οσο για το μηχανογραφικο συστημα τι εννοεις μπαζει απο παντου.

Link to comment
Share on other sites

καλα οταν ειχα κανει τηλεφωνικη παραγγελια , για εναν επεξεργαστη..

Ο ενας μου ελεγε δεν υπαρχει ουτε στις αποθηκες κ ενας αλλος μου βρηκε ενα κ μοναδικο κομματι.

shido : στο πλαισιο δουλευεις ; Καταστημα η μεταμορφωση ;

Link to comment
Share on other sites

καλα οταν ειχα κανει τηλεφωνικη παραγγελια , για εναν επεξεργαστη..

Ο ενας μου ελεγε δεν υπαρχει ουτε στις αποθηκες κ ενας αλλος μου βρηκε ενα κ μοναδικο κομματι.

shido : στο πλαισιο δουλευεις ; Καταστημα η μεταμορφωση ;

Δεν ειμαι σε καταστημα,:)

Gomar αυτο που λες μπορει να γινει..Ηταν tray ο επεξεργαστης?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα ηθελα να μου στειλεις ενα πμ με τον αριθμο της παραγγελιας σου ωστε να δω και εγω ποιοι δεν ξερουν τι τους γινετε διπλα τους:).Οσο για το μηχανογραφικο συστημα τι εννοεις μπαζει απο παντου.

Πρόσεχε. Αυτό που έγραψα δεν είναι σπόντα προς τους υπαλλήλους, αλλά προς το Πλαίσιο και τα συστήματά του. Ήταν σχόλιο για το μηχανογραφικό σύστημα και ΜΟΝΟΝ. Αν ισχύουν τα πράγματα όπως θέλω να πιστεύω ότι ισχύουν - η εναλλακτική ερμηνεία είναι ότι στο Πλαίσιο οι υπάλληλοι έχουν γίνει μανούλες στην παραπληροφόρηση και το ψέμα - τότε δεν μου κάνει καμιά εντύπωση που κάθε φορά γίνεται όλο αυτό το αλαλούμ και ενώ οι προσφορές θα έπρεπε να συνοδεύονται από ποστς του στυλ "Ευχαριστώ Πλαίσιο " συνοδεύονται με σχόλια του στυλ "Ποτέ ξανά δεν θα ασχοληθώ με προσφορές από Πλαίσιο" κ.τ.λ.

Να σου κάνω π.χ. μια απλή ερώτηση. Ένα μέρος της ιστορίας μου που θα λύσει πιστεύω πάρα πολλές απορίες στον κόσμο.

Αν εγώ κάνω την παραγγελία από τον υπολογιστή μου με κωδικό π.χ. 654321-1234567890 και πάρω μετά από 2-3' τηλέφωνο κάποιον υπάλληλο στο τμήμα internet να μου επιβεβαιώσει την παραγγελία, αυτός εκείνη την στιγμή την βλέπει ή θα πρέπει να περάσουν π.χ. 10-15'; Με λίγα λόγια ο υπάλληλος έχει real time ενημέρωση από το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Παντως εν τέλη, οι προσφορές δεν βοηθάνε κανένα όπως είναι δομημένο το σύστημα.

Δεν διαφωνώ και εγώ όπως λέει ο Jaco ο υπάλληλός να φτιαχτεί και αν καβατζώσει 1 κομμάτι για την πάρτη του αν βγεί μια προσφορά, αλλά εγώ όποτε έχω δει / πετύχει καλή προσφορά είναι τυχαία επειδή ήμουν εκεί το ΙΔΙΟ πρωί που βγήκε και ΠΟΤΕ άλωτε.

Και εγώ (άσχετα αν δεν το εχω ποστάρει) έχω φάει πόρτα ΚΑΙ τις 3 φορές που έχω προσπαθήσει να πάρω προσφορά απο το Πλαίσιο.

ΤΟ θέμα είναι, βγάζουν τόσο λίγα κομμάτια? βγάζουν πιο πολλά, αλλά ο υπάλληλος + οι 12 φίλοι τις τσιμπάνε και αφήνουν 1 κομμάτι, και τα άλλα τα βλέπεις δευτερογεννή αγορά μετά απο 1 μήνα? δεν ξέρω τι παίζει, πάντως στατιστικά, αν δεν έχει φίλο να σου σφυρίξει τι έχει, κομμάτι ΔΕΝ παίρνεις, και μετά καταλήγουμε και να βρίζουμε το Πλαίσιο γιατί σχεδόν ποτε δεν κάνει deliver the goods.

Η να αλλάξουν τις ποσότητες, ή να περιορίσουν τα πόσα μπορεί να αγοράζει / καβατζώνει ο κάθε υπάλληλος, γιατι δεν βγαίνει άκρη έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραδεκτο το οτι το SAP του Πλαισίου δεν ειναι συνδεμενο με το on-line.

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει και το ξέρεις!!!

BTW δεν λες πάλι καλά που έχουν SAP και μπορούν να έχουν σε ένα α' βαθμό μια "εποπτεία" στην αποθήκη τους. :hehe:

Τα υπόλοιπα για τους υπαλλήλους τα θεωρώ φυσιολογικά. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο κάθε υπάλληλος ανάλογα με τον κλάδο που δουλεύει έχει και τα τυχερά του, με αυτό πρέπει να συμβιβαστούμε...

Για μένα το θέμα είναι άλλο. Κατά πόσο οι προσφορές αυτές υφίστανται και δεν είναι απλά διαφημιστικά κόλπα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα είναι άλλο. Κατά πόσο οι προσφορές αυτές υφίστανται και δεν είναι απλά διαφημιστικά κόλπα.

Έχω πάρει δύο IDE opticals με 15€ συνολική τιμή (έχουν σημάδια χρήσης) και 4Χ2GB DDR2 μνήμες με συνολικό κόστος 100€ (40€+60€). Ένα optical και ένα ζευγάρι μνήμες θα πάνε σε άλλον που τα έχει ανάγκη. Τώρα από τρεις κάρτες γραφικών οι δύο ακυρώθηκαν και η άλλη έχει περάσει από 40 κύματα, αλλά είναι να έρθει όταν καταφέρουν τα ΕΛΤΑ να βρουν τον δρόμο.

Οι προσφορές είναι πραγματικές, είναι πολύ περιορισμένων κομματιών - από ότι καταλαβαίνω - και από εκεί και πέρα είναι θέμα ταχύτητας, τύχης και αν θέλουμε να το δούμε και (πολύ) ποιο καχύποπτα, αυτό που πας να αγοράσεις να μην το θέλει ταυτόχρονα και κάποιος άλλος εκ των έσω του Πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει δύο IDE opticals με 15€ συνολική τιμή (έχουν σημάδια χρήσης) και 4Χ2GB DDR2 μνήμες με συνολικό κόστος 100€ (40€+60€). Ένα optical και ένα ζευγάρι μνήμες θα πάνε σε άλλον που τα έχει ανάγκη. Τώρα από τρεις κάρτες γραφικών οι δύο ακυρώθηκαν και η άλλη έχει περάσει από 40 κύματα, αλλά είναι να έρθει όταν καταφέρουν τα ΕΛΤΑ να βρουν τον δρόμο.

Οι προσφορές είναι πραγματικές, είναι πολύ περιορισμένων κομματιών - από ότι καταλαβαίνω - και από εκεί και πέρα είναι θέμα ταχύτητας, τύχης και αν θέλουμε να το δούμε και (πολύ) ποιο καχύποπτα, αυτό που πας να αγοράσεις να μην το θέλει ταυτόχρονα και κάποιος άλλος εκ των έσω του Πλαισίου.

καπως ετσι ειναι.μιλαμε για 1-2 κομματια σε καθε ευκαιρια

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ποιος ο λογος να μπουν στο ιντερνετ-καταστημα.

Ας συγκεντρωσουν ο,τι θελουν να "σκοτωσουν" σε ενα καταστημα και οποιος προλαβε.

Και το novatech τοτε ειχε "σκοτωσει" τους SSD πχ

Αλλα ειχαν αποθεμα. (και online counter)

Απο τη στιγμή που "δεν εχω κωδικους" = παραπλανητικη προσφορα.

Ειναι αυτο που ειπε ο yanni παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε. Αυτό που έγραψα δεν είναι σπόντα προς τους υπαλλήλους, αλλά προς το Πλαίσιο και τα συστήματά του. Ήταν σχόλιο για το μηχανογραφικό σύστημα και ΜΟΝΟΝ. Αν ισχύουν τα πράγματα όπως θέλω να πιστεύω ότι ισχύουν - η εναλλακτική ερμηνεία είναι ότι στο Πλαίσιο οι υπάλληλοι έχουν γίνει μανούλες στην παραπληροφόρηση και το ψέμα - τότε δεν μου κάνει καμιά εντύπωση που κάθε φορά γίνεται όλο αυτό το αλαλούμ και ενώ οι προσφορές θα έπρεπε να συνοδεύονται από ποστς του στυλ "Ευχαριστώ Πλαίσιο " συνοδεύονται με σχόλια του στυλ "Ποτέ ξανά δεν θα ασχοληθώ με προσφορές από Πλαίσιο" κ.τ.λ.

Να σου κάνω π.χ. μια απλή ερώτηση. Ένα μέρος της ιστορίας μου που θα λύσει πιστεύω πάρα πολλές απορίες στον κόσμο.

Αν εγώ κάνω την παραγγελία από τον υπολογιστή μου με κωδικό π.χ. 654321-1234567890 και πάρω μετά από 2-3' τηλέφωνο κάποιον υπάλληλο στο τμήμα internet να μου επιβεβαιώσει την παραγγελία, αυτός εκείνη την στιγμή την βλέπει ή θα πρέπει να περάσουν π.χ. 10-15'; Με λίγα λόγια ο υπάλληλος έχει real time ενημέρωση από το σύστημα;

Ισχυει οτι θελει περιπου ενα 5 λεπτο οντως.

Μπορεις να σκεφτεις το γιατι?

πεφτει ενας μεγαλος αριθμος παραγγελιων και το συστημα "μιλαει " με το Sap μονο του δημιουργει πελατη κανει παραγγελια και δεσμευει και τεμ.

Βεβαια ποιος ο λογος να παρεις και τηλεφωνο για μια παραγγελια απο νετ και δεν την κανεις τηλεφωνικα?

Link to comment
Share on other sites

για τέτοια "ευαίσθητα" δεδομένα έχουν υλοποιηθεί άλλες τακτικές διαχείρισης δεδομένων νομίζω

και το τι κάνει ή δεν μπορέι να κάνει το σύστημα του κάθε μαγαζιού

δεν αφορά τον τελικό χρήστη.

5 λεπτά καθυστέρηση?

Link to comment
Share on other sites

για τέτοια "ευαίσθητα" δεδομένα έχουν υλοποιηθεί άλλες τακτικές διαχείρισης δεδομένων νομίζω

και το τι κάνει ή δεν μπορέι να κάνει το σύστημα του κάθε μαγαζιού

δεν αφορά τον τελικό χρήστη.

5 λεπτά καθυστέρηση?

η μηχανογραφηση απλα ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα.

Τωρα μακαρι να μπορουσε το καθε συστημα να δουλεψει οπως βολευε τον καθενα απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ποιος ο λογος να παρεις και τηλεφωνο για μια παραγγελια απο νετ και δεν την κανεις τηλεφωνικα?

Η παραγγελία ιντερνετικά από την στιγμή που έχεις καρτέλα πελάτη είναι 5-10 δευτερόλεπτα και 3-4 κλικς. Είναι καθαρά θέμα ταχύτητας σε τέτοιες περιπτώσεις. Τηλέφωνο να σου πω δεν έπαιρνα διότι δεν είχα φάει ποτέ τα άκυρα που έφαγα τις τελευταίες 10 μέρες. Αλλά μαθαίνεις και παίρνεις ΚΑΙ τηλέφωνο. Όσο για την καθυστέρηση ο συνάδερφός σου μου είπε επί λέξη 10-15'.

Τέλος πάντων λόγω της φιλότιμης εξυπηρέτησης από τα παιδιά δεν κάθομαι να γράψω λεπτομέριες για την όλη φάση. Δεν μου φταίνε σε κάτι και το κακό είναι ότι σου έρχεται ποιο φτηνά να τα βάλεις με τους υπαλλήλους σου από το να διορθώσεις το σύστημα. Αυτό που είναι δεδομένο πάντως είναι ότι όπως είναι τώρα το πράγμα σε περιπτώσεις τέτοιων προσφορών οι παρεξηγήσεις μεταξύ πελατών και υπαλλήλων θα είναι κάτι το δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.