Jump to content



Πατωματα laminate αξιζουν? (Γνώμες και για μασίφ, ημιμασίφ δάπεδα προγυαλισμένα ή μη)


Recommended Posts

Τα φωτα σας. Σκεφτομαστε να αλλαξουμε πατωματα στο σπιτι. Γενικα μου αρεσει το ξυλο αλλα δεν μου αρεσει η τιμη και η συντηρηση του :) (αυτο για ξυλινα πατωματα)

Λογω του οτι εχουμε και μπεμπα τωρα καταλαβαινετα οτι θα ειναι διπλα δυσκολο.

Κοιτουσα για ενναλαχτικες και ειδα οτι υπαρχουν τα εν λογω πατωματα. Διαβασα διαφορα στο net (και καλα και κακα) και ειπα να ρωτησω και εδω μεσα αν εχει καποιος εμπειρια.

Ενναλακτικα θα πηγαινα σε πλακακι με υφη ξυλου αλλα με χαλανε οι αρμοι που θα φαινονται (νομιζω γινονται και χωρις αρμους αλλα τι γινεται με θεματα συστολης διαστολης?)

Στα laminate εχεις προβλημα υγρασιας? (νερα στο πατωμα?) ή δεν καταλαβαινουν?

Γενικα σαν σχεδια που ειδα προχειρα στο praktiker ειναι απιστευτα γι αυτο και μπηκα στην ερευνα ....απο τιμες γυρω στα 13Ε το τμ αυτα που ειδα.

Για να τα βαλω μονος μου φαινεται μπελαλοδικο οποτε θα παω για μαστορι.

Τις γνωμες σας/ συμβουλες σας. Ειδικα απο ιδιοκτητες τετοιων πατωματων!

ΥΓ το θεμα το εχω βαλει και στο avclub.gr (απλα το λεω για αποφυγει παρεξηγησεων)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

τέτοιο πάτωμα έχω και στις 3 κρεβατοκάμαρες απο το 2006 που μενω στο σπίτι μου

η επιλογή και η τοποθέτηση ήταν δική μου δουλειά και τα προτίμησα όχι γιατι θα έρχοταν φτηνότερα απο το πλακάκι (ίδια χρήματα και πάλι εγώ θα το τοποθετούσα) αλλά γιατι μου αρέσει και η εικόνα και η αίσθηση του ξύλου (είνα πιο ζεστό και ειδικά το χειμώνα δε θέλεις ούτε χαλί)

τα πατώματα αυτού του τύπου όντως έχουν θέμα με το νερό (δε λέμε να σου πέσει 1 ποτήρι και να το σκουπίσεις αμέσως) όσο με το σφουγγάρισμα ( δεν χρειάζεται και δεν πρέπει - υπάρχουν άλλοι τρόποι καθαρισμού του, χωρίς συμβιβασμό στο αποτέλεσμα).

Βέβαια τελευταία έχουν κυκλοφορήσει και λαμινάτα ανθεκτικά ακόμα και για έξω, αλλα οι τιμές είναι (προς το παρόν τουλάχιστον ) απαγορευτικες.

αν τελικά καταλήξεις εκεί αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η κατηγορία του να είναι απο AC3/32 και πάνω αυτός ο κωδικός υποδηλώνει την αντοχή του βερνικιού του (που είναι και το Α και το Ω) σε σχέση με την ''κυκλοφορία'' εννοόντας τις τριβές απο τα παπούτσια. έτσι άλλης αντοχής λαμινάτο θα επιλέξεις για την είσοδο του σπιτιού και άλλη για μια κρεβατοκάμαρα. Σε κάθε περίπτωση αυτό που δεν αντέχουν είναι οι επιθέσεις με μυτερά αντικείμενα (κατσαβίδια - μαχαίρια). Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι το περπάτημα πάνω του δημιουργεί ήχο (ακόμα και ξυπόλητος ο βηματισμός ακούγεται - δεν είναι σαν να περπατάς σε πλακάκι).

Για την τοποθέτηση εγώ την έκανα μόνος μου χωρίς καμμία προηγούμενη εμπειρία, είναι λίγο κουραστική σα δουλεία ειδικά αν έχεις θέμα με τη μέση ή τα γόνατα, αλλά γενικά είναι εύκολη. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις έίναι η τοποθέτηση προηγουμένως ελαστικού υποστρώματος το οποίο χρησιμεύει για την παρεμπόδιση (τυχούσας) ανερχόμενης υγρασίας όσο και σαν ηχομονοτικό στους κτυποειδείς θορύβους. Επίσης προσοχή θέλει και στις άκρες των τοίχον που θα μπόυν τα σοβατεπιά. Το πάτωμα επ'ουδενί δεν εφάπτεται στον τοίχο αλλά χρειάζεται ΠΑΝΤΑ ''αέρα'' 1 εκ. απο αυτόν.

Για ότι άλλο μου λές.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Ανάσταση στο θέμα μιας και βλέπω ότι το προηγούμενο ποστ πλησιάζει σε αυτό που θέλω να ρωτήσω αλλά έχουν περάσει και 7 χρόνια :p

 

Ψαχνομαι για επένδυση πατώματος χωρίς να χαλάσει το υπάρχον πάτωμα που είναι ακριβό :)

Οπότε λύσεις πλακάκια κολλητά απορρίπτονται :p 

 

Εχουμε και λέμε λοιπόν. Εχουμε ένα πολύ ακριβό δάπεδο το οποίο όμως δεν δένει πλέον με το στυλ που θέλουμε να δώσουμε στο χώρο, άρα πρέπει να επενδυθεί.

Το Laminate βλέπω ότι δεν μπαίνει με κόλλες επάνω στα πατώματα οπότε, αν το βαρεθούμε κάποια στιγμή το βγάζουμε και έχουμε το όμορφο δάπεδο απο κάτω ανέπαφο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η αντοχή του Laminate.

 

Ψάχνοντας αυτές τις μέρες είδα ότι υπάρχουν κατηγορίες τόσο στο πάχος του υλικού όσο και στο που είναι ανθεκτικό. Υπάρχει δείκτης αντοχής στην τριβή και στην κρούση για παράδειγμα.

Επίσης υπάρχουν οι κατηγορίες laminate AC3, AC4, AC5 και AC6. δεν ξέρω αν έχει πάει και παραπάνω το νούμερο.

 

Το AC3 το αναφέρουν σαν απλή οικιακή χρήση ενώ το AC6 για πολύ βαριά επαγγελματική χρήση, πχ εμπορικά κτήρια.

Θέλω να επικεντρωθώ στο AC6. Είναι όντως μεγάλης αντοχής; 

Αναφέρουν πάρα πολλά χρόνια εγγύησης και μερικά lifetime. Τι ακριβώς καλύπτει αυτή η εγγύηση; 

 

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία στα συγκεκριμένα πατώματα να απαντήσει αράγε; 

 

και μία σημαντική ερώτηση...

Εχετε δει κάποιο πολυσύχναστο κτήριο/καφέ να έχει τέτοιο πάτωμα να περάσω να το δω;

Ευχαριστώ :) 

Link to comment
Share on other sites

Tο 2004 έβαλα λαμινειτ στα τρία υπνοδωμάτια μόνος μου. (για πρώτη φορά όπως και πολλές άλλες ''μαστοριές'' :hehe: αντικατεστησα μαραγκό, υδραυλικό, σιδερά, τζακά, ηλεκτρολόγο κτλπ )

Είπα στον πλακατζή να στρώσει την τσιμεντοκονια του κανονικά και στα υπνοδωμάτια να μην βάλει πλακάκια. 

Μετά που τελείωσε ο πλακατζής έστρωσα το υπόστρωμα και έβαλα το λαμινειτ από πάνω... 

 

Το κενό πλακάκι - λαμινειτ το κάλυψα με προφίλ αλουμινιου (υπάρχουν διάφορα για ισόπεδο και ανισόπεδο)

IMG_20170503_163256.thumb.jpg.e5ef01d5995f617c4f2b2a8593d5ca41.jpg

 

Σοβατεπί δεν έβαλα το δικό του αλλά custom... (τάβλα 12cm? X 2cm? πλανισμένη και σπασμένη την πάνω γωνία με router)

IMG_20170503_163157.thumb.jpg.7d1e299f6d51d851c640b2ef0a7b555c.jpg

 

Το ετερον ήμισυ το σφουγγαρίζει κιόλας αραιά και που ! (το τοποθέτησα με αρκετή κόλλα στις ενώσεις και το περίσσευμα το έπαιρνα με βρεγμένο πανί)

Μέχρι στιγμής είναι τζι-τζι!

 

Η μόνη φθορά είναι στα στενά πόδια του διπλού σιδερένιου κρεβατιού,  είναι λίγο ''πληγωμένο''... 

IMG_20170503_163755.thumb.jpg.af37b63ea6ef78a96685952a725520e7.jpg

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος,

από αντοχή και από αίσθηση, αλλά ούτε θόρυβο κάνει όταν περπατάς... εξαρτάται τι φοράς :p

 

Θα βρεις στο ΝΕΤ αρκετές οδηγίες τοποθέτησης και βίντεο (αν το βάλεις μόνος σου)!

IMG_20170503_163336.thumb.jpg.2ecbc2f129e4a9a6a4df7d95690959a0.jpg

 

Με θέματα συστολής διαστολής αν μπει σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα όσο μεγάλη επιφάνεια κι αν είναι...

Το πάτωμα πλέει πάνω στο υπόστρωμα ανάλογα τις ανάγκες του!

Σε μικρή επιφάνεια (πχ υπνοδωμάτιο 16τμ) αφήνεις μόνο τον ''τζόγο'' από τους τοίχους που λέει ο κατασκευαστής

Σε μεγάλες επιφανειες (πχ κέντρο διασκεδάσεως) μπαίνει με ενδιάμεσα κενά καλυμμένα με προφίλ αλουμινιου !

Επίσης αν έχει το πάτωμα σωλήνες καλοριφέρ  γίνεται μεγαλύτερη τρύπα και μπαίνει ροζέτα για να καλύψει...

 

Αν το βάλεις πάνω σε ήδη υπάρχων πάτωμα θα δημιουργήσει άνισο επίπεδο με το επόμενο δωμάτιο - διάδρομο που καλυβεται με το κατάλληλο προφίλ αλουμινιου...

ισως να χρειαστεί να κόψεις από κάτω την πόρτα αν ανοίγει προς το δωμάτιο με το λαμινειτ πάτωμα!!!

 

Αυτά ήρθαν στην κούτρα μου, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γραψω ή αν  μπορώ να απαντήσω σε κάποια  ερώτηση ευχαρίστως!

 

Τώρα για AC3 AC4 δεν έχω ιδέα παρά μόνο από κωδικοποιητες ήχου :p 

Σε κατάστημα πάντως που έχω δει (το σπιτικό μάλλον έχουν βάλει) είναι μια χαρά 10 χρόνια τώρα... (μάλλον δεν έχει πολλή πελατεια)

 

Φτουυυυυυ τώρα είδα ότι ήταν από το 2010 χαχαχα θα πάρω κινητο με μεγαλύτερη οθόνη 18''

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
στραβωμάρα μου!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Φτουυυυυυ τώρα είδα ότι ήταν από το 2010 χαχαχα θα πάρω κινητο με μεγαλύτερη οθόνη 18''

:hehe:

 

 

Να σου πω μπας και θυμάσαι... λέμε τώρα από τότε που το έβαλες... τι κατηγορίας είναι; Εννοώ αυτά τα AC3-4-5-6

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να βρω την αποδειξη ή κάτι περισσεύματα που έχω στην ταράτσα αν έχουν το χαρτί με τις προδιαγραφές τους...

το μόνο που θυμαμαι; είναι :

πάχος=6 ή 7mm

τιμή= 7-9 ευρώ το τ.μ.

 

Λογικά απλό laminate είναι... και λόγω τιμής!

Αν βρω την αποδειξη θα σου πω ακριβώς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, karmen1983 said:

Ανάσταση στο θέμα μιας και βλέπω ότι το προηγούμενο ποστ πλησιάζει σε αυτό που θέλω να ρωτήσω αλλά έχουν περάσει και 7 χρόνια :p

 

Ψαχνομαι για επένδυση πατώματος χωρίς να χαλάσει το υπάρχον πάτωμα που είναι ακριβό :)

Οπότε λύσεις πλακάκια κολλητά απορρίπτονται :p 

 

Εχουμε και λέμε λοιπόν. Εχουμε ένα πολύ ακριβό δάπεδο το οποίο όμως δεν δένει πλέον με το στυλ που θέλουμε να δώσουμε στο χώρο, άρα πρέπει να επενδυθεί.

Το Laminate βλέπω ότι δεν μπαίνει με κόλλες επάνω στα πατώματα οπότε, αν το βαρεθούμε κάποια στιγμή το βγάζουμε και έχουμε το όμορφο δάπεδο απο κάτω ανέπαφο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η αντοχή του Laminate.

 

Ψάχνοντας αυτές τις μέρες είδα ότι υπάρχουν κατηγορίες τόσο στο πάχος του υλικού όσο και στο που είναι ανθεκτικό. Υπάρχει δείκτης αντοχής στην τριβή και στην κρούση για παράδειγμα.

Επίσης υπάρχουν οι κατηγορίες laminate AC3, AC4, AC5 και AC6. δεν ξέρω αν έχει πάει και παραπάνω το νούμερο.

 

Το AC3 το αναφέρουν σαν απλή οικιακή χρήση ενώ το AC6 για πολύ βαριά επαγγελματική χρήση, πχ εμπορικά κτήρια.

Θέλω να επικεντρωθώ στο AC6. Είναι όντως μεγάλης αντοχής; 

Αναφέρουν πάρα πολλά χρόνια εγγύησης και μερικά lifetime. Τι ακριβώς καλύπτει αυτή η εγγύηση; 

 

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία στα συγκεκριμένα πατώματα να απαντήσει αράγε; 

 

και μία σημαντική ερώτηση...

Εχετε δει κάποιο πολυσύχναστο κτήριο/καφέ να έχει τέτοιο πάτωμα να περάσω να το δω;

Ευχαριστώ :) 

Καλησπέρα.
Σε συνέχεια απο το προ 7ετίας ποστ (πως περνά έτσι ο καιρός ρε παιδίμ') να πω ότι τα πατώματα είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση πλην ορισμένων σημείων (τα πόδια του κρεβατιού όπως αναφέρεται στο προηγούμενο ποστ), που εχουν παρουσιάσει μικρή φθορά. Αυτό που είχα βάλει τότε ήταν κατηγορίας AC3, επομένως αν έχουν βγεί υψηλότερες κατηγορίες, και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πήγαινε για την υψηλότερη  (η οποία προφανώς θα είναι ακριβότερη). Εγώ τα έχω δει σε σαλόνια των πλοίων της γραμμής εδώ, όπου παρά την προφανή καταπόνηση, δείχνουν μια χαρά, καθώς και σε ένα μαγαζί (ταβέρνα) shop in shop στα Praktiker στα Ιωάννινα. Και εκεί δείχνει επίσης τέλειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στο πάτωμα ο γιός μου (2,5 ετών και δεν έχει αφήσει σχεδόν τίποτα που να μην το έχει πετάξει με δύναμη στο πάτωμα) τότε είναι μεγάλης αντοχής. Προφανώς δεν είναι τόσο ανθεκτικά όσο το πλακάκι (πώς θα μπορούσε άλλωστε). Όσον αφορά την εγγύηση θα πρέπει να κοιτάξει κανείς τους ειδικούς όρους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αν όχι σε όλες, αφορά εργοστασιακά ελαττώματα. Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρεία που καλύπτει φθορά χρήσης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε βαλει στο σπιτι του κουμπαρου μου εγω, ο κουμπαρος και ο αδερφος του.

Μικρο σπιτι σχεδον σε ενα βραδυ το τελειωσαμε.

Δεν εβαλε στην κουζινα (γρανιτης πλακακι)και υποστρωμα λογω επιδαπεδιας  ριξαμε περλιτη

με λιγο αμμο και τσιμεντο.

Μπηκε το ανωθε του φιλου @dfa19mj υλικο και στις γωνιες τα σοβατεπι

με αυτουσιο ξυλο.Οταν τα εψαχνε σκεφτοταν για αυτουσιο ξυλο και οχι το τεχνητο

(αυτοκολητο ειναι το ξυλο που φαινεται)αλλα το αυτουσιο ειχε το κακο οτι αν χαλασει μια σανιδα

δυσκολα θα βρεις ιδια αποχρωση γιατι φυσικα θα βρεις δυσκολα το ιδιο δεντρο με τα ιδια νερα.

Πανω του μεγαλωσαν/νουν 4 παιδια και μεχρι στιγμης ολα καλα.Δεν θυμαμαι για κατηγοριες με κωδικους

αλλα ισχυε αυτο που ανεφεραν τα ανω παιδια.Επισης εχει βαλει ο αφεντικος μου στην οικοδομη που

νοικιαζει τα διαμερισματα.Σκεψου οτι ειναι ενοικιαζομενα και μεχρι στιγμης που ειχα παει

πριν καιρο και εκεινα ηταν αθικτα οσο τα παρατηρησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το υπάρχον πάτωμα ειναι ξύλο ή πλακακι? Η κατι αλλο?

Να πω πως πριν 5 χρόνια και εγω μονος αποξηλωσα στο δωματιο μου τα παλια σανιδια

4c7c0d231f5d4493a7e8dc3ae8c6245d.png

και εβαλα ποιοτικο laminate,και το ποιοτικο το λεω καθαρα απο τη τιμη που το πηρα.Ειχε απο 7€/m2 και εγω πηρα ενα με 14ε.Δε με ειχε πει κατι για AC3-4 κτλπ ουτε για αντοχη.

Προσωπικα εχω μεινει πααααρα πολυ ευχαριστημενος και το μονο που εχω τεσταρει πανω σε αυτα χωρις ζημια ειναι τα πλαστικα ροδακια της καρεκλας δεν αφηνουν σημαδι και αν πεσει νερο σε φυσιολογικα ποσοτητα,δεν φωσκουνουν και δεν κανουν τπτ.Οταν σφουγγαριζω δεν βαζω καθολου χλωρινη μονο.Τπτ αλλο.

Εδω το αποτελεσμα 8920ffda90764e2383c3596ee9d1eea7.png

και εδω κατα την εγκαασταση.

b05a637dded545dca41e4e7808ad1458.png

 

Το προηγουμενο σανιδι ειχε υψομετρικη διαφορα ~5cm απο την μια πλευρα στην αλλη(λολ) γιαυτο και εβαλα αυτα για να στρωθει λιγακι.

 

Ουτε θορυβο,ουτε τριζουν,λιγο τα νυχια του σκυλου ακουγονται τρομακτικα οταν μπαινει σιγα σιγα το πρωι αλλα οκ :D,ειναι και αλφαδια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις δημοσιεύσεις σας. Το πάτωμα το υπάρχον ειναι γρανίτης και μάρμαρο.

Χθες πήγα leroy merlin και ζήτησα δύο δείγματα από AC5 laminate. Δυστυχώς δεν υπήρχε διαθέσιμο AC6.

Οση ώρα ήμουν εκεί προσπάθησα με το κλειδί να το γρατζουνίσω και δε κατάλαβε και πολλά. Σήμερα θα έχει γερό crash test πριν πάρω αποφάσεις  :) 

 

Θα επαναλάβω ότι αν κάποιος έχει δει κάποιο χώρο με Laminate στην Αθήνα, ο οποίος είναι πολυσύχναστος παρακαλώ να το πει :) 

 

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από τις δοκιμές σε AC5 laminate

 

Επιασα ένα μαχαιρι και έξυσα το δείγμα και κόντρα στα "νερά" και κατα μήκος. Μόνο όταν έδωσα πάρα πολύ πίεση (αυτό που λέμε θα σου δείξω εγώ) έκανε γρατζουνια.

Πέταξα επάνω του κλειδιά και διάφορα αντικείμενα από μαχαίρι, κατσαβίδι, πένσα μέχρι σφυρί :p 

Το έβαλα κάτω από μία καρέκλα γραφείου με ροδάκια και κάθισα επάνω πιέζοντας και έκανα πέρα δώθε.

 

Στα μόνα σημεία που είδα εμφανή σημάδια ήταν στις δοκιμές κρούσης.

Οταν πχ το μαχαίρι έσκασε επάνω με τη μύτη και όταν το σφυρί έπεσε από ύψος λίγο πάνω από τη μέση μου.

Εμεινα πολύ ευχαριστημένη και θέλω να δω και ένα δείγμα από AC6 με τις ίδιες δοκιμές για να αποφασίσω.

Στην πρώτη φωτογραφία είναι το σημάδι που άφησε το μαχαίρι όταν έπεσε με τη μύτη και στη δευτερη το σημάδι από το σφυρί (πρασινο) και πένσα (κόκκινο)

 

P1020075.JPGP1020074.JPG

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το βαθμό ανθεκτικότητας, παίζει ρόλο και το πάχος. Από 8 χιλιοστά και πάνω για σπίτι. 

 

Επίσης αν έχεις σκυλί, θα μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή που τα έβαλες. Εμείς έχουμε. Όχι για τις γρατζουνιές, αλλά πως ακούγονται τα νύχια το βράδυ που πχ πάει να πιει νερό. Εφιάλτες κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε ψάχνομαι για σπίτι για το Laminate.

Πάντως εκεί που δε το περιμένεις εκεί το βλέπεις. Εχω παέι άπειρες φορές στον mega Σκλαβενίτη στην Καλλιθέα (στην παλιά ιζόλα) και δεν είχα προσέξει ποτέ ότι υπάρχουν σημεία με laminate :hehe: 

 

Κρατάει πολύ καλά οπότε νομίζω θα κλείσω προς αυτή την επιλογή :)

 

20170509_182726.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πάρεις ιδέες πάντως, IKEA. Αυτά του Σκλαβενίτη βλέπω έχουν αρμούς. Εγώ θα έβαζα χωρίς. 

 

Να σου πω, σε πέρασαν για τρελή που φωτογράφιζες το πάτωμα και όχι πχ... ένα προϊόν στο ράφι; Το χω κανει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσφατα έντυσα κι εγώ στο σπίτι γύρω στα 40m² με laminate (tarkett AC4/32 8mm), το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και φαίνεται να έχει αντοχή.

 

Προτίμησα να βάλω με αρμό, αφού όταν δεν έχει, μετά από κάποιο διάστημα (συνήθως λιγότερο από 2 χρόνια) αρχίζει και φαίνεται η ένωση μεταξύ των τμημάτων του (δεν ανοίγει, αλλά από τη χρήση σηκώνονται ελαφρώς στις ακμές, μιλάμε για δέκατα του χιλιοστού αλλά είναι εμφανές - φαίνεται και στις φώτο του dfa19mj παραπάνω). Ο αρμός της φωτογραφίας του Σκλαβενίτη είναι υπερβολικός. Προσοχή και στο υπόστρωμα, μην μπει το φθηνότερο, παίζει σημαντικό ρόλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαγαζι με πολυ κοσμο να μπαινοβγαινει κ μικρο χωρο ειναι ο Γερμανος...Εχει τετοιο πατωμα κ ειδικα στο Πασαλιμανι που ειδα καθε μερα ειναι γεματος κοσμο! Υποθετω ολα τα μαγαζια του ειναι το ιδιο,οποτε μπορεις να δεις οποιοδηποτε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.