Jump to content



Τελωνείο


Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

έστειλα απόδειξη (δηλαδή αντίγραφο της πληρωμής που έκανα μέσω paypal) και την ίδια μέρα εκτελωνίστηκε (βέβαια πέρασε από άλλον τελωνειακό που είχε βάρδια εκείνη την μέρα και όχι από τον αρχικό που το έκοψε, οπότε ίσως και να φάνηκα τυχερός). Αύριο θα έρθει το πακέτο οπότε θα ξέρω και την λυπητερή.

Link to comment
Share on other sites

για 80$ αξία πλήρωσα 42€ σύνολο (29 τέλη, 10 για τον εκτελωνισμό και 3 για κάτι άλλο).

Μπράβο στο Ελληνικό κράτος!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πιο 23-28% μιλάμε. Εδώ είναι το 75%. Μου φαίνεται δεν είναι για να ξαναπάρω κάτι από το εξωτερικό (εκτός EU).

Link to comment
Share on other sites

USPS μόνο.

Μακριά από απατεώνες τύπου UPS,DHL και FEDEX...

Μια φορά και ένα καιρό μου ζητούσαν 75 ευρώ για παραγγελία ηλεκτρονικών εξαρτημάτων (πυκνωτές,αντιστάσεις κλπ) αξίας 80 ευρώ. Επίσης δε δέχονταν καν να τα επιστρέψουν στον αποστολέα (οπότε δε μπορούσα να πάρω refund). Στο τέλος τους είπα να τα βάλουν εκεί που ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Βοήθεια! Λοιπόν είχα κάνει παραγγελία:

Παραγγελία από πάνταγουιλ. Πρόκειται για ταμπλέτα.

1)Η παραγγελία έγινε στις Nov 7, 2012. Στην συνέχεια αλλάζει η παραγγελία(άλλο τάμπλετ λόγω διαθεσημότητας) και παίρνω ως refund την διαφορά στις Nov 16, 2012.

2)Στις 2012-11-17 αποστέλλεται το προϊόν. Το tracking number μέχρι τώρα υπολειτουργεί, δηλαδή στην ιστοσελίδα βάζω τον αριθμό.. δεν μου βρίσκει τίποτα, ψάχνω συγκεκριμένα στο hong kong και βγάζει transportation normal. Αυτό μου βγάζει ακόμα και τώρα.

3)In the mean time, ανοίγω υπόθεση στο paypal,

στις Dec 19, 2012, περιμένω μερικές ημέρες ακόμα και μετά κάνω escalate claim στις Dec 29, 2012.

Από τις 8 Ιανουαρίου ψάχνουν την υπόθεση και ακόμα τίποτα.

Τους έχω στείλει e-mail μήπως θέλουν αποδεικτικά στοιχεία για να κλείσει πιο γρήγορα η υπόθεση γιατί θέλω τα λεφτά να πάρω το nexus αλλά τίποτα. Από τον πωλητή πήρανε το tracking number από εμένα δεν ζήτησαν τίποτα.

Μετά από μερικές μέρες investigation η paypal μου λέει το εξής:

Online tracking is showing that the item is in Greece customs. Could you p

lease check with your shipping company or with customs if they hold your

item. The tracking number is -------------- Please respond to this email

within 3 days. If we don't hear from you within this timeframe, we may

close this claim.

Τώρα τι να κάνω;

1) Μια επιλογή μου είναι να μην πάρω τηλέφωνο και να στείλω στο paypal οτι δεν βρέθηκε.

2) Να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για το πακέτο στο τελώνειο/ΕΛΤΑ.

Όσον αφορά το τελωνείο, εάν δεν το παραλάβω ποτέ και μαζεύονται έξοδα για την αποθήκευση του πακέτου, υπάρχει νόμος που με υποχρεώνει να τα πληρώσω;

Υπάρχει η πιθανότητα να την βγάλω καθαρή χωρίς να πληρώσω τίποτα;

Αν τους πώ να επιστραφεί στον αποστολέα θα μου ζητήσουν έξοδα;

Μιλάμε για 120 ευρώ τάμπλετ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!

Τώρα τι να κάνω;

Παρε πρωτα ενα τηλεφωνο βρε ανθρωπε να δεις καταρχην αν οντως ειναι στο τελωνειο το πακετο σου

Και μετα βλεπεις και κανεις αναλογως τι θα σου πουνε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι σου λέει ο crazyant. Πάρε τελέφωνο στα ΕΛΤΑ να δεις που είναι το δέμα και τί γίνεται.

Και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Αν είναι στο τελωνείο, πιθανότητα να το πάρεις χωρίς να πληρώσεις φράγκο υπάρχει, αλλά είναι πολύ μικρή. Από την άλλη, μπορεί να την βγάλεις πληρώνοντας λίγα, πχ. καμιά 25-30 ευρά (αν μπλέξεις με κούριερ, άστα-βράστα...).

Για επιστροφή εσύ δεν πληρώνεις κάτι, αλλά το αν θα φτάσει το δέμα στον παραλήπτη του είναι ένα ζήτημα.....

Link to comment
Share on other sites

Πηρες τηλεφωνο στο τελωνειο και στα ΕΛΤΑ και καποιος απο αυτους σου ειπε πως θα πληρωσεις 3 ευρω?

Η το ακουσες απο καπου?

Σε καθε περιπτωση μαθε πρωτα που βρισκεται το δεμα σου..

Σου εδωσαν 3 μερες περιθωριο και ηδη εχει περασει 1.5

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις πληρώνεις πράγματι ένα μικροποσό, αλλά νομίζω σπάνια.

Παλια ήταν 3€ και μετά αν θυμαμαι καλά το πήγαν στα 6. Αλλά εχω την εντύπωση οτι ειναι για μεγάλα ή/και βαριά αντικείμενα.

Σε αυτή την περίπτωση αν δεν κάνω λάθος θα σου αφήσει χαρτάκι ο ταχυδρόμος και πάνω θα λέει εαν και πόσο πρέπει να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικα με DHL καπου ειχα διαβασει οτι το οριο ειναι μεχρι 22 ευρω,απο εκει και πανω περναει τελωνειο κανονικα με δασμους κτλπ...

Γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παιδια φερνω δεματα απο εξωτερικο εδω κ 3 χρονια..τελωνειο με πηραν τηλ απο ups σε ενα δεμα ποιο παλια το δεμα κοστισε μαζι με μεταφορικα 120 ευρω κ ηθελαν 180 ευρω ακομα συνολο εκτελωνιστες κλπ.τους ειπα οτι δν με συμφερει κ τους λεω στειλτε το πισω γεια σας.μετα απο δυο μερες με περνουν τηλ οτι τελικα τα πληρωσε ο πωλητης κ θα στο στειλουμε τελικα ηρθε το δεμα με καμποσα χαρτια μαζι....παιζει να πληρωσε ο πωλητης αυτα τα λεφτα??

οσα δεματα εχω φερει με usps δν εχει παιξει ποτε τελωνειο κ μιλαμε για δεματα ανω των 800$

εχω ενα δεμα τωρα το οποιο εχει κολησει στο τελωνειο αυτο ειναι το status Service Type: Priority Mail Express

Έγινε επεξεργασία από civiclife
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ερθεει η λυπητερη στα ΕΛΤΑ

Πλεον ελεγχονται ΟΛΑ τα registered

ποια λες registered? express mail δηλαδη μονο τα απλα γραμματα που λεμε περνανε?γιατι εχω κ ενα δεμα ακομα το οποιο εχει αργησει αλλα αυτο ειναι letter δεν το βλεπω μεσω tracking

Link to comment
Share on other sites

ποια λες registered? express mail δηλαδη μονο τα απλα γραμματα που λεμε περνανε?γιατι εχω κ ενα δεμα ακομα το οποιο εχει αργησει αλλα αυτο ειναι letter δεν το βλεπω μεσω tracking

Οτιδηποτε ειναι συστημενο: Express Mail, Registered Mail (ειδικα απο Αμερικη) κοκ

Τα ανευ tracking και τα περισσοτερα απο Ασία περνανε

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε ειναι συστημενο: Express Mail, Registered Mail (ειδικα απο Αμερικη) κοκ

Τα ανευ tracking και τα περισσοτερα απο Ασία περνανε

για να δουμε ειμαι σε αναμονη ακομα οταν εχω νεα θα ενημερωσω.ευχαριστω για την πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γνωστο εκτελωνιστη, ο οποιος δουλευε σε καποια εταιρια που αναλαμβανε εκτελωνισμους, ως αποφοιτος γυμνασιου. Μλκια μεγαλη, αμα παιρνει τοσα λεφτα να παω να γινω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.