Jump to content
Sign in to follow this  
crmaris

Enermax Revolution 85+ 1250W (and some fans!)

Recommended Posts

Ώραίο review, αλλά πανάκριβο και για λίγους PSU.

Θα μας πείς (εκτός review φυσικά) και τι λένε οι ανεμηστήρες, αν δηλαδή έχουν κάτι το άξιο λόγου ;

Ο Apollish Vegas μου άρεσε ποιο πολύ από τους τρεις γιατί είναι ο ισχυρότερος και έχει και ξεχωριστό controller. Επίσης πολύ ενδιαφέρων χαρακτηριστικό και για τους τρεις είναι ότι μπορούν να αφαιρεθούν οι λεπίδες τους, για πιο εύκολη συντήρηση-καθάρισμα κτλ.

• Like 1

To τροφοδοτικο ειναι super. To δουλευω το τελευταιο 5μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αν δεν τα παιξει απο μονο του με βλεπω να μην αλλαζω για καμια 5αρι χρονια :)

Πολυ καλο review

Πολύ καλό το review!

Άρη:thank_you2::thank_you2::thank_you2:.

ΑΙσθάνομαι ένας ευτυχής ιδιοκτήτης:slap:

Άν και το κοντινό της κύριας πλακέτας, με απογοήτευσε, οι κολήσεις δεν συνάδουν με τα λεφτά που κάνει ( αν και το είχα πάρει 220 Ε). Μοιάζει οι κολήσεις που έγιναν στο χέρι , να μην ήταν αρκετά ζεστό το κολητήρι.

Κάνουν οικονομία!!!

Λές να το κάνουν επίτηδες; για να μην το πιάνει το μάτι;:...:

Υ.Γ. εμένα τότες δεν είχε ανεμιστηράκι δώρο!:weep::weep::weep:

Και κάτι ακόμα που το αντιμετώπισα εγώ και μάλιστα ήταν λίγο δύσκολο:

Το μήκος των modular καλωδίων δεν έιναι αρκετό αν έχεις μεγάλο κουτί και κάνεις την διαγώνια πορεία λίγο πιο ταχτικά και όχι τα καλώδια "χύμα στο κύμα", στο δικό μου κουτί αναγκάστηκα και τα μάκρυνα !!

Edited by Seafalco

η Enermax συνηθίζει να κάνει μερικές κολλήσεις με το χέρι στην κεντρική πλακέτα. Επίσης τα καλώδια μια χαρά τα βρήκα. Εντάξει δε λέει πάνω από 600mm γιατί μετά θα έχεις μεγάλα voltage drops.

Ωραίος για άλλη μια φορά :) Ωραίο και το PSU, αν και θα προτιμούσα το ΑΧ :p

O πιο αθόρυβος από τους 4 ανεμιστήρες ποιος είναι; Έχεις κάποιον ψοφιοmaster να συγκρίνεις;

Οι εταιρείες πλέον στέλνουν πιο εύκολα PSU;

ο ποιο αθόρυβος είναι ο Cluster UCCL12.

Όσον αφορά τη διάθεση δειγμάτων στο όνομα και μόνο Φαγάνας οι εταιρίες υποκλίνονται :D.

• Like 5

Πολύ καλό τροφοδοτικό ,ποιοτικό και ισχυρό και εχει απλα τα πάντα, το είχα πάρει πριν 1.5 περίπου απο το πλαίσιο οταν τα ειχε πρωτοφέρει αλλα δυστυχώς ήτανε ελλατωματικό , (είχε πρόβλημα και εκανε random σβησίματα , ή ξεκίναγε ανάλογα με τα κέφια του) το αλλαξα για το TurboCool 1200 της PCP.

Κορυφαιο το psu..αλλα ειναι λιγο overpriced ομως...

congrats για το review για αλλη μια φορα..:T:

Συγχαρητηρια για το review....ως κάτοχος του συγκεκριμμένου τροφοδοτικού είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ Ευχαριστημένος. Να σημειώσω ότι υπήρχε ασυμβατότητα με την μητρική EVGA Classified (είχαν και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα όπως φαίνεται στα φόρουμ της EVGA)....προτίμησα να αλλάξω την μητρική και δεν το μετάνιωσα στιγμή...

^^ πολύ δυνατό PC έχεις, αλλά δεν είναι πολύ μεγάλο το 1250άρι ? Ένα 750άρι ή 850άρι (σε περίπτωση SLI/CF) δεν θα ήταν πιο "ισορροπημένο" ;

Πολυ ωραιο review.Tωρα οσον αφορα την τιμη, πιστευω οτι ενα καλο τροφοδοτικο ειναι επενδυση σε σχεση με ολα τα αλλα εξαρτηματα ενος υπολογιστη.Υπαρχουν καρτες και επεξεργαστες, που κοστιζουν 2-4 φορες επανω σε τιμη και αλλαζονται πολλαπλασια σε συχνοτητα.

Εξαιρετικό τροφοδοτικό για όποιον μπορεί να τα σκάσει και από τι κατάλαβα σηκώνει για πλάκα crossfire x

Αυτά τα τροφοδοτικά δεν είναι για όλους μας αλλά για άτομα που πραγματικά τα χρειάζονται , για όσους δεν έχουν τέτοιες ανάγκες υπάρχουν και τα μικρότερα , πάντως το συγκεκριμένο είναι θηρίο :) .

Ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο review :T:

Εγώ είχα αγοράσει τον παππού αυτού του τροφοδοτικού (enermax galaxy DXX 1000w crossfire), το έχω 3+ χρόνια από τότε που πρωτοήρθε Ελλάδα (285Ευρώ το αγόρασα στο e-chop). Πραγματικά τα τροφοδοτικά της enermax είναι όντως SUPER ΤΡΦΟΔΟΤΙΚΑ!!!! άντεχε και quad crossfire στην καθισιά του (2χ 3870X2 ) με συνολική κατανάλωση 600W σε full load όλο το pc.

ΤΟ μόνο μείον είναι τα compatibility με μερικά motherboard αλλά αυτό είναι και λίγο γενικό πρόβλημα.

• Like 1

Ωραίο, ποιοτικό και αποδοτικό τροφοδοτικό αν και overpriced και ίσως outdated την ώρα που κυκλοφορεί το άλλο θηρίο της Corsair το ΑΧ-1200 το οποίο και έχω πάρει.

Δυστυχώς το κόκκινο περιορίζει κάποιους που θέλουν διακριτικότητα στο PSU όπως επίσης ο χρωματισμός του sleeving(colour striped) των καλωδίων είναι άθλιος.

Επίσης για κάποιους(όπως εγώ) που δεν στέκονται καθαρά στην απόδοση, μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν είναι είναι full modular.

Ωραίο, ποιοτικό και αποδοτικό τροφοδοτικό αν και overpriced και ίσως outdated την ώρα που κυκλοφορεί το άλλο θηρίο της Corsair το ΑΧ-1200 το οποίο και έχω πάρει.

Δυστυχώς το κόκκινο περιορίζει κάποιους που θέλουν διακριτικότητα στο PSU όπως επίσης ο χρωματισμός του sleeving(colour striped) των καλωδίων είναι άθλιος.

Επίσης για κάποιους(όπως εγώ) που δεν στέκονται καθαρά στην απόδοση, μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν είναι είναι full modular.

Από προσωπική πείρα, θεωρώ τα high-end μοντέλα της Enermax (galaxy, revolution) από τα πιο ποιοτικά της αγοράς. To θέμα του full Modular δεν πιστεύω πως ισχύει για το συγκεκριμένο γιατί τα καλώδια που είναι ενσωματωμένα είναι άκρως βασικά (εκτός και αν δεν το βάλεις σε PC): 24pin, CPU βοηθητικό και των VGA.

Αυτά, ότι τροφοδοτικό και να πάρεις θα τα συνδέσεις. Άλλωστε το κάνουν και για να αποφύγουν τις οποιεσδήποτε (μικρο) διαρροές στις συγκεκριμένες συνδέσεις λόγω του modularity.

• Like 1