Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

Καινούριο σύστημα μετά απο αρκετό καιρό (τα spec στην υπογραφή) αλλά δυστυχώς είχα πολύ λίγο χρόνο και οι φωτογραφίες βγήκαν στο πόδι!

Όπως ήταν για περίπου 1 μήνα που δούλεψε με τη stock ψύκτρα η οποία ανεβοκατέβαζε στροφές ενοχλητικά, σβηστό και αναμένο σε καγκουρο mode ?

_DSC9534.thumb.jpg.bd67c21e57c2dabb333b7e3fa36597ca.jpg_DSC9536.thumb.jpg.8efaa0fc1b94f058f77af46d152fce6f.jpg

 

Και τελικές όπως είναι τώρα αφού μπήκε η dark rock 4 + ανεμιστήρες πάνω. Ram clearance οριακό αν και δεν έχω ιδιαίτερα ψηλά stick.

 

_DSC9548.thumb.jpg.4a6979c9d796920a9cd88c1eba17906a.jpg_DSC9561.thumb.jpg.9f60e7f375de407310edf0e78a74b8f8.jpg

 

Το κουτί συμπαθέστατο αν και είχα θέμα να βρώ extra cage για σκληρούς και τελικά μετά απο mail με την coolermaster μου έστειλαν απο την Ολλανδία απο refurb κουτιά! Τα καλώδια και ο ssd κρύβονται μια χαρά στην πίσω πλευρά, το πλαϊνό κλείνει με ενα ελάχιστο ζόρι. Οι 2 140αρηδες που είχε μπήκαν μπροστά και πίσω/πάνω μπήκαν arctic 140 και 120 αντίστοιχα.

 

_DSC9570.thumb.jpg.298dc32a6878f23e3cf3bbfddd29f4fb.jpg_DSC9571.thumb.jpg.78be6cc93056a5bfda8aa04b7e7ed366.jpg_DSC9574.thumb.jpg.39529f2629a27eb6d4a168cc77b5ee77.jpg

Βγαλε τον 1 ανεμιστηρα απο πανω η πισω. Εχεις αρνητικη πιεση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Βγαλε τον 1 ανεμιστηρα απο πανω η πισω. Εχεις αρνητικη πιεση.

 

Θα ήθελα μια εξήγηση γιατί να το κάνω αυτο.

 

Όντως θέλω να έχω (οριακά) αρνητική πίεση κυρίως σε gaming γιατί η κάρτα βγάζει ολη η ζέστη μεσα στο κουτί.

Οι πάνω ανεμιστήρες παίζουν στις 800 στροφές μονιμα και όλοι οι άλλοι είναι πάνω στο fan controller. 

 

Όπως είναι τοποθετημένοι σε full rpms έχω (θεωρητικά τουλάχιστον) 60+60cfm intake και 74+37+37 cfm exhaust. 

 

Ρίχνοντας τις στροφές του πίσω μπορώ να έρθω σε mode θετικής πίεσης εύκολα αλλά δεν εχω προλάβει να τεστάρω πως παίζουν οι θερμοκρασίες σε ολα αυτά τα σενάρια...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να παιξεις με τις στροφες καντο και μην πειραξεις τιποτα.

Θετικη πιεση θες οχι αρνητικη.

Αρνητικη σημαινει οτι το κουτι ρουφαει αερα ακομα και απο τα σημεια που δεν υπαρχει ανεμιστηρας εισοδου, οπως για παραδειγμα τα pci slots και η περιοχη τριγυρο, αυτο σημαινει σκονη αρα χειροτερες θερμοκρασιες σε βαθος χρονου.

 

Ακριβως για τον λογο που ανεφερες με την καρτα πρεπει να εχεις θετικη η ισορροπημενη πιεση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Υπολογίστε και τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού!

Ο ανεμηστιρας του τροφοδοτικου δεν κανει κατι εκει που ειναι.

Οπως μπαινει βγαινει, αν δουλευει κιολας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, fatalara said:

Αν μπορεις να παιξεις με τις στροφες καντο και μην πειραξεις τιποτα.

Θετικη πιεση θες οχι αρνητικη.

Αρνητικη σημαινει οτι το κουτι ρουφαει αερα ακομα και απο τα σημεια που δεν υπαρχει ανεμιστηρας εισοδου, οπως για παραδειγμα τα pci slots και η περιοχη τριγυρο, αυτο σημαινει σκονη αρα χειροτερες θερμοκρασιες σε βαθος χρονου.

 

Ακριβως για τον λογο που ανεφερες με την καρτα πρεπει να εχεις θετικη η ισορροπημενη πιεση.

 

Μπορώ να παίξω ναι, θα το δοκιμάσω αυτο που λες αν και είχα την εντύπωση οτι δουλεύει ανάποδα, γι αυτο το σεταρα ετσι. 

 

Η σκόνη δεν με πειράζει, το pc καθαρίζεται καθε 3-4 μήνες το πολύ, οι θερμοκρασίες με ενδιαφέρουν κυρίως!

 

1 hour ago, fatalara said:

Ο ανεμηστιρας του τροφοδοτικου δεν κανει κατι εκει που ειναι.

Οπως μπαινει βγαινει, αν δουλευει κιολας.

 

Ακριβώς, σε νορμάλ loads δεν δουλεύει καν και με το χώρισμα στη θεση του το τροφοδοτικό δεν επηρρεάζει καθόλου το υπόλοιπο κουτί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το χωρισμα να μην ειχε ετσι οπως ειναι το τροφοδοτικο δεν επηρεαζει τη ροη. Μονο αν ηταν στην πανω γωνια θα θεωρουνταν εξοδος.

 

Γενικα, αρνητικη πιεση ρουφαει αερα απο παντου, η θετικη βγαζει αερα απο παντου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 13 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Χαχα σε ειδα πρωτα fb κ μετα εδω

Νομιζω πως εκανα κατι πρωτοτυπο σαν Project γενικα...μου πηρε αρκετο χρονο και ψαξιμο για να το κανω οπως το ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ενα σημειο που χανει πολυ το προτζεκτ σου; στις φωτογραφιες. Κοιταξε το. Δεν μπορω καν να διακρινω τι ακριβως εχεις κανει. Βλεπω που το πας το θεμα αλλα δεν φαινεται σχεδον τιποτα σωστα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και απο εμενα μετα απο καιρο!Αν κ δεν ειμαι ενεργο μελος εδω,μπαινω συχνα και διαβαζω πραγματακια που με ενδιαφερουν.Σημερα ηρθα για να σας δειξω το νεο μου κουτι,το οποιο και αυτο ειναι χειροποιητο.Ακομα δεν ειναι ολοκληρωμενο μιας και λειπει η υδροψυξη που θα βαλω...

Προς το παρον σας παρουσιαζω το Project Mercury D.

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από dalain
  • Like 8
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 5 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Τα κουτιά επάνω στο γραφείο δεν κάνουν εκνευριστικο θόρυβο; Έστω και το συνεχόμενο "βουυυ" τύπου λευκό θόρυβο, δεν σας ενοχλεί; 

 

το παρατήρησα και εγώ όταν δεν παίζει τπτ στο pc η στην τηλεόραση...έχει ησυχία δλδ...τότε αν το παρατηρήσεις δεν σαρέσει...γιαυτό κ έβαλα διακοπτάκι 12volt....OFF...5volt....

έχω 11 ? ...  

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος trib έγραψε:

Τα κουτιά επάνω στο γραφείο δεν κάνουν εκνευριστικο θόρυβο; Έστω και το συνεχόμενο "βουυυ" τύπου λευκό θόρυβο, δεν σας ενοχλεί; 

Ε για αυτό έχω το fan controller :p Το οποίο συνειδητοποίησα μόλις πως δεν φαίνεται στις φώτο :D (φαίνεται εδώ )

Στο 20 40% συνήθως παίζουν όταν δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο στο PC. Είναι ανεπαίσθητος ο θόρυβος :) Τους αυξάνω όταν είναι να μπω σε game, δεν είναι κάτι, συνήθεια είναι. Θα μπορούσα να τους έχω να δουλεύουν αυτόματα αλλά, το χειμώνα, τους κλείνω και τελείως πολλές φορές ;) 

Εξαρτάται αυτό βέβαια από το κουτί και από τους ανεμιστήρες. Αν και δεν φημίζεται για το πιο ήσυχο κουτί το Enthoo pro, μου φαίνετια πως (αν δεν σπάσει) θα το κρατήσω για πάντα! 

Οι ανεμιστήρες της υδρόψυξης καθώς και η αντλία, ελέγχονται από software, δεν είναι ανάγκη να τρέχουν πάνω από ~400rpm και η αντλία στο low.

Spoiler

image.png

Μια χαρά δουλειά κάνει. Αν μπω σε gaming mode, αυξάνονται αρκετά, αλλά είτε θα έχω δυνατά τον ήχο, είτε ακουστικά :) 

πριν 1 ώρα, το μέλος f117 έγραψε:

 

το παρατήρησα και εγώ όταν δεν παίζει τπτ στο pc η στην τηλεόραση...έχει ησυχία δλδ...τότε αν το παρατηρήσεις δεν σαρέσει...γιαυτό κ έβαλα διακοπτάκι 12volt....OFF...5volt....

έχω 11 ? ...  

Να τους εκατοστήσεις :hehe: 

Είπε αυτός που έχει 4 κουτιού και 3 στην AIO, και άλλους 3 έχει η κάρτα γραφικών :p 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2020 at 6:30 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν μπορεις να παιξεις με τις στροφες καντο και μην πειραξεις τιποτα.

Θετικη πιεση θες οχι αρνητικη.

Αρνητικη σημαινει οτι το κουτι ρουφαει αερα ακομα και απο τα σημεια που δεν υπαρχει ανεμιστηρας εισοδου, οπως για παραδειγμα τα pci slots και η περιοχη τριγυρο, αυτο σημαινει σκονη αρα χειροτερες θερμοκρασιες σε βαθος χρονου.

 

Ακριβως για τον λογο που ανεφερες με την καρτα πρεπει να εχεις θετικη η ισορροπημενη πιεση.

Εγω εχω βαλει διαφανη φαρδια ταινια σε γριλιες που δε θελω να περναει αερας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.