Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

On 2/5/2020 at 2:02 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

IMG_20200502_030310.jpg

IMG_20200502_030417.jpg

Καθάρισμα μετά από αιώνες. Νομίζω ήταν Ιούλιος-Αύγουστος που το έρμο το κουτάκι βγήκε μπαλκόνι :( Και πάλι, μέσα σε 1 μέρα, μάζεψε σκόνη το τζάμι. :p 

  Reveal hidden contents

 

Το άσπρο καλώδιο που φαίνεται είναι το USB για τις Midi πληροφορίες του Synthesizer. Όταν καταφέρω να βρίσκομαι σε σπίτι όπου θα υπάρχει ξεχωριστό δωμάτιο για PC + Home Studio, ίσως καταφέρω να κρύβω τέτοια καλώδια μιας και η τοποθέτηση θα είναι τελείως διαφορετική.

ΥΓ: Το καλώδιο δεν αναγνωρίζεται στις μπροστινές θύρες του PC για αυτό και έχω επέκταση.

ΥΓ2: Το προφίλ του ledακίου στην καλύπτρα μετακινήθηκε με κάποιο μαγικό τρόπο , βαρέθηκα να ανοίξω το τζάμι να το φτιάξω :hehe: 

 

 

ωραιος!και ποσο ομορφη αυτη η taichi!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dalain έγραψε:

ωραιος!και ποσο ομορφη αυτη η taichi!!!!!!!

Κάποιος εδώ πέρα μου έλεγε ότι δεν μπορεί καθόλου τα γρανάζια... :p 

Εμένα αυτά είναι που μου αρέσουν στο οπτικό κομμάτι. 

Από θέμα Cable Management (σε όλο το γραφείο), δεν ασχολούμαι άλλο, θα ασχοληθώ ξανά όταν αλλάξω σπίτι :bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 2:12 PM, trib said:

Τα κουτιά επάνω στο γραφείο δεν κάνουν εκνευριστικο θόρυβο; Έστω και το συνεχόμενο "βουυυ" τύπου λευκό θόρυβο, δεν σας ενοχλεί; 

Ναι μονο αυτο το αρνητικο εχουν τα κουτια πανω στο γραφειο ? Οχι οτι εχουν ενα τεραστιο ογκο διπλα τους :p 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2020 at 10:18 ΠΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Εσενα. 

Οι ταινίες είναι όλες USB (πλην αυτών στο PC μέσα).

 

Του γραφείου. 2μ νομίζω και τις έχω κολλήσει γύρω γύρω. Είναι IR controlled.

Της οθόνης 1μ BT Controlled

Spoiler

image.png

Τις παραπάνω αλλά με απλό remote έχω στην TV as well. 

Τις έχω κάτι περισσότερο από 1 χρόνο χωρίς πρόβλημα!

 

Του κουτιού είναι αυτές, κλασικές πλέον (απλά με τρία led strips)

Αυτές τις έχω από το καλοκαίρι του 18. Επίσης χωρίς πρόβλημα, so far. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ορίστε και ένα build απο εξαρτήματα και κουτί που είχα. Προστέθηκε νέα μεταχειρισμένη Μ/Β (asrock g31m-s), αναβάθμιση cpu απο core 2 duo E6400 2,13Ghz πήγα σε core 2 quad Q6600 2,4Ghz με 10 ευρουλάκια used, με ram 2X2gb και βάλαμε και νέο psu (Seasonic s12ii 520w), ssd crucial bx240 καί έναν παλιό 320gb HDD seagate. Αύτο μέχρι τις αρχές του 2020 ήταν το σύστημά μου που δούλευα, αλλά χάλασε η μητρική, είχε και ένα άθλιο psu και στην προηγούμενη καραντίνα βρήκα χρόνο να το φτιάξω με parts απο το ebay. τώρα του έχω περάσει και windows 10 64bit και το έχω δώσει στην κόρη μου (καλό είναι για πρώτο pc στα 6, σωστά?) κυρίως για τηλεμαθήματα webex και κανα flash game.  ?μετά του πρόσθεσα και έναν ακόμα ανεμιστήρα για να βγάζει αέρα απο το κουτί, πίσω. πάει καλά δεν λέω. Πάντως έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ο επεξεργαστής (35oC σε Idle). Αργότερα (όταν χαλάσει η M/B ή όταν το απαιτήσουν οι ανάγκες) κρατάω το psu και τον ssd και στήνω ένα νέο build.

υ.γ μην το πάρετε ως τρολ το ποστ μου, games δεν παίζω, ούτε θέλω rgb, υδροψύξεις κτλ ?

τώρα για μένα έχω έναν ryzen 5 3400g για την εργασία μου ?

q6600-2.jpg

q6600-3.jpg

q6600-1.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tzitzikas2 said:

και κανα flash game.


δεν είναι καλή ιδέα. Μέχρι το τέλος του έτους το τελειώνει η Adobe. Ήδη βγάζει μηνύματα για απεγκατάσταση από τον υπολογιστή. Σε μικρό παιδί που τώρα μαθαίνει δεν είναι ασφαλές να κρατηθεί το flash μετά το τέλος Δεκεμβρίου. Τα παιχνίδια ή θα βρει αντίστοιχα χωρίς flash ή τα χαιρετάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι το έχω διαβάσει. αν το απεγκαταστήσω μπορεί να παίζει games σε flash η οχι? Τι κίνδυνοι υπάρχουν αν κρατήσει κάποιος το flash?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tzitzikas2 said:

αν το απεγκαταστήσω μπορεί να παίζει games σε flash η οχι?

'οχι αλλα είμαστε εκτός θέματος

 

3 hours ago, tzitzikas2 said:

Τι κίνδυνοι υπάρχουν αν κρατήσει κάποιος το flash?

κίνδυνοι ασφαλείας καθως δεν θα διορθώνονται κενά ασφαλείας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Spoiler

Τελευταία απάντηση από Σάλδιο...

Αχ...

Anyway...

 

Το κουτάκι που έκανα στην Όλγα είναι πολύ ωραίο. 

Εδώ πρωτού μπει στο γραφείο

Spoiler

IMG_20210702_011103.jpg

Εδώ αφού ήρθε και το γραφειάκι

Ακολουθούν μερικές picz

Spoiler

IMG_20210702_105906.jpgIMG_20210702_105926.jpgIMG_20210702_105950.jpgIMG_20210702_110131.jpgIMG_20210702_110141.jpgIMG_20210702_110159.jpgIMG_20210727_181920.jpgIMG_20210727_181925.jpg

Ήθελα να κάνω και μια μικρή παρουσίαση αυτού του κουτιού αλλά δεν έβγαλα τις κατάλληλες Pics κλπ. 

Μπορώ να πω πως τα 90€ που κόστισε, αξίζουν. 

 

 

ΥΓ: Του αξίζει ένας nvme νομίζω. Σύντομα θα συμβεί κι αυτό. Προς το παρόν πάει τρένο με τον παλιό Intenso SSD. :) 

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το πήρα απόφαση να αλλάξω case,  το enthoo evolv που είχα είναι εξαιρετικό case αλλά με ένα μεγάλο μείον το airflow τον τελευταίο καιρό το δούλευα χωρίς τα panel εμπρός και πάνω.
Επίσης είναι αρκετά ανώτερο σαν ποιότητα υλικών και κατασκευής σε σχέση με το ο11 dynamic.
Δεν ήμουν σίγουρος για το τροφοδοτικό το οποίο στα χαρτιά χώραγε οριακά και τελικά όντως χώρε σοριακάε.
Το ένα fan από τα 3 καινούρια ήταν DOA τρεμοπάιζε και ήθελε manual σπρώξιμο για να ξεκινήσει, τα έστειλα πακέτο πίσω και τα 3 για αντικατάσταση.

dDKaZzM.jpg


aPzPBBF.jpg

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Deus said:

Τελικά το πήρα απόφαση να αλλάξω case,  το enthoo evolv που είχα είναι εξαιρετικό case αλλά με ένα μεγάλο μείον το airflow τον τελευταίο καιρό το δούλευα χωρίς τα panel εμπρός και πάνω.
Επίσης είναι αρκετά ανώτερο σαν ποιότητα υλικών και κατασκευής σε σχέση με το ο11 dynamic.
Δεν ήμουν σίγουρος για το τροφοδοτικό το οποίο στα χαρτιά χώραγε οριακά και τελικά όντως χώρε σοριακάε.
Το ένα fan από τα 3 καινούρια ήταν DOA τρεμοπάιζε και ήθελε manual σπρώξιμο για να ξεκινήσει, τα έστειλα πακέτο πίσω και τα 3 για αντικατάσταση.

dDKaZzM.jpg


aPzPBBF.jpg

Πολυ ουρανιο τοξο ρε παιδακι μου. Κατα τα αλλα κλασικο Ο11 παντου ανεμιστηρες. Το εχω στησει ωραιο κουτι αλλα νομιζω δεν μαρεσει παντου γυαλι. Μαλλον επειδη ειμαι απο αλλη εποχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γυαλί μου αρέσει όταν δείχνει ότι μπορεί να φαίνεται και δεν εμποδίζει με κάποιο τρόπο το airflow π.χ. στις 2 προσόψεις όπως στο ο11 είναι κάτι διαφορετικό από το συνηθισμένο.
Στο παλιό που είχε γυαλί και στο backpanel δεν το προτιμούσα άλλα δε μου ξίνιζε και ιδιαίτερα μίας και το έβλεπε μονό ο τοίχος κατά τα άλλα το μόνο που έκανε ήταν να δείχνει την ακαταστασία - μακαρονάδα από καλώδια

Οι πολλοί ανεμιστήρες ήταν ένα απο τα βασικά κριτήριά επιλογής γιατί τους ρυθμίζω σε silent PWM από το bios και το airflow παραμένει ικανοποιητικό.
Τα led συνήθως τα έχω off ή πού και πού ένα σκέτο απαλό σαν ξεθωριασμένο χρώμα σε χαμηλή ένταση, δε μου αρέσει το έντονο και πολύχρωμο εδώ είναι όλα στο default - rainbow mode νομίζω.

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, idonthave said:

μεγειες
πολλά τα φουρφουρια και ουράνιο τόξο, ? λείπει ένας ανεμιστήρας στο πίσω μέρος
-
346164469_rtxmultifan.gif.9ca42755f93d6e5d38d3f5f5ea6accd4.gif


Thanks!

Ναι είναι πολλά, πίσω με βάση τα spec δεν παίρνει fan άλλα νομίζω ότι χωράει να βιδώσει ένα 8cm ίσως και 2   :p

Το rainbow που έχει σαν default είναι τσίρκο! Όταν τα ανάβω έχω standard το παρακάτω σε static το οποίο φαίνεται σαν ξεθωριασμένο κόκκινο 

BrZ9q98.png

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.