Jump to content


Rainmeter οδηγός βήμα βήμα


Recommended Posts

ακυρω μαλλον το 2gb ειναι το ποσο χρησιμοποιω τωρα οχι το ποσο εχω συνολικα αρα το 2 σωστο ηταν οπως επισης σωστο ειναι το swap τοτε. πρεπει να τρεξω κατι που τραβαει ραμ να το δοκιμασω...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να δούμε τώρα πως αλλάζουμε το font από ένα skin πρώτα πρώτα μπαίνουμε σε αυτήν την ιστοσελίδα και κατεβάζουμε το font που μας αρέσει.

20101209180014.jpg

20101209180133.jpg

Το κατεβάζουμε και το αποθηκεύουμε όπου θέλουμε.Μετά ανοίγουμε το zip αρχείο και το κάνουμε εξαγωγή στην επιφάνεια εργασίας.

20101209180415.jpg

Μετά πηγαίνουμε στον πινάκα έλεγχου για να περάσουμε το font στο σύστημα.

20101209182448.jpg

20101209182649.jpg

20101209183301.jpg

Αφού εγκατασταθεί με επιτυχία ανοίγουμε το Microsoft Office Word για να δούμε αν δουλεύει η γραμματοσειρά που εγκαταστήσαμε

20101209184407.jpg

Αφού βλέπουμε ότι το word την βρίσκει είμαστε οκ τώρα πάμε να την βάλουμε στο skin .

Κάνουμε edit skin στο skin που θέλουμε να αλλάξουμε την γραμματοσειρά εγώ θα αλλάξω στο ρολόι και την ημερομηνία.

20101209191755.jpg

Αφού κάνουμε edit ψάχνουμε να βρούμε το <<font=>>

20101209192315.jpg

Αφού το βρούμε περνούμε και βάζουμε μετά το <<=>> το όνομα της γραμματοσειράς του κατεβάσαμε και εγκαταστήσαμε πριν .

20101209192610.jpg

Το κάνουμε αποθήκευση και το κλίνουμε.Μετά δεν κάνουμε refresh skin όπως κάναμε της άλλες φορές αλλά το κλίνουμε και το ξανά ανοίγουμε.

Και να το αποτέλεσμα :dance3:

20101209192744.jpg

Με συγχωρείτε που το πόσταρα εδώ αλλά στο αρχικό μου ποστ δεν με αφήνει να κάνω διόρθωση :wall:

Και μια παρατήρηση

Η αντιγραφή και συνεπώς η οικειοποίηση της δουλειάς κάποιου άλλου χωρίς προηγούμενης συνεννόησης θεωρείτε κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες δοκιμες με φοντς και μεγεθη κατελληξα στο παρακατω

labt.th.jpg

πιστευω αρκετα το επεξεργαστηκα το θεμα, οποτε :lock: για μενα προς το παρον!!

Καλούτσικο είναι το font βγάζεις άκρη από τον καιρό; :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εχω μεγαλωσει τοσο ωστε νατα βλεπω γιατι by default δεν εβλεπα τπτ.

Ωραίος.......

νομιζω οτι ειμαι πολυ κοντα στο perfect του project μου :)

desk0.jpg

Όταν θα προσθέσω και κάτι ακόμη θα το βελτιώνεις :beer:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και παρακαλώ για τα φώτα σας...

Σε οποιοδήποτε Launcher, θέλω να βάλω μια εφαρμογή, αλλά να τρέχει με ορισμένα Options.

Για παράδειγμα, στο shortcut της επιφάνειας εργασίας έχει το Option /inifile=mplampla.ini /service=mplampla

Πως μπορώ να περάσω τα Options αυτά;;

Επίσης, σε σχεδόν όλα τα RSS Feeds, μου τα βγάζει αλαμπουρνέζικα. Ορίζει από κάπου το Encoding?

Έγινε επεξεργασία από Aligator21
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και παρακαλώ για τα φώτα σας...

Σε οποιοδήποτε Launcher, θέλω να βάλω μια εφαρμογή, αλλά να τρέχει με ορισμένα Options.

Για παράδειγμα, στο shortcut της επιφάνειας εργασίας έχει το Option /inifile=mplampla.ini /service=mplampla

Πως μπορώ να περάσω τα Options αυτά;;

Επίσης, σε σχεδόν όλα τα RSS Feeds, μου τα βγάζει αλαμπουρνέζικα. Ορίζει από κάπου το Encoding?

Για το Launcher βαλε μόνο αυτά που έχω βάλει παρακάτω. Θα τον βάλω και στον οδηγό το σαββατοκύριακο και πως βάζεις και εικόνα μαζί . :T:

[Label1]

Meter=STRING

MeterStyle=Style

X=0

Y=0

Text=Winamp

LeftMouseUpAction=!Execute ["D:\Program Files\Winamp\winamp.exe"]

FontColor=37,19,21 το χρώμα

FontSize=20 το μέγεθος της γραμματοσειράς

FontFace=Adorable το font

Όσο για το rrs ποιο skin έβαλες και ποια ιστοσελίδα;

Link to comment
Share on other sites

(καταρχάς έχουμε το ίδιο background :p :p)

1. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνω με το Launcher. Στο παράδειγμα σου, δεν πιστεύω να δουλέψει. Αυτό που θέλω εγώ να κάνω με κάποιον τρόπο να δουλέψει είναι το παρακάτω :

LeftMouseUpAction=!Execute ["D:\xxxx\xxxxx\xxxxxx.exe" /inifile=mplampla.ini]

Δηλαδή θέλω να ορίσω ορισμένους παραμέτρους που θα τρέχει το application.

2. Για το RSS Feed, χρησιμοποιώ ένα από το Enigma theme. Δεν παίζει ρόλο το ποιο Site έχω βάλει, σε όλα το ίδιο κάνει (πχ του Thelab.gr)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απλα θελεισ να δωσεισ μια εντολη? ακολουθα την διαδρομη του φακελου η του προγραμματοσ

LeftMouseUpAction=!Execute ["C:\Program Files (x86)\Windows Live\Messenger\msnmsgr.exe"]

LeftMouseUpAction=!Execute ["C:\Users\ΔΗΜΗΤΡΗΣ\Downloads"]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.