Jump to content



Recommended Posts

2 hours ago, tommybertsen said:

Σημα + μπαταρια οι κυριοτεροι λογοι. Στις περισσοτερες , αν οχι σε ολες τις συσκευες, τρωει μπαταρια στην προσπαθεια να βρει καλυτερο σημα. Το'χω νιωσει αρκετα με τις 3 τελευταιες μου. Στην παλιοτερη με 3G (WCDMA)

Ακριβώς αυτό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Spyrious said:

Υπάρχει τρόπος με ένα shortcut ή κάτι άλλο, να γυρνάω από 2g και data off ,σε 4g data on;Έχω κάνει root.Σε xposed δεν έχω βρει κάτι.Ευχαριστώ

Λογικά με Tasker μπορείς να φτιάξεις κάτι που να σε βολεύει. Εγώ το κοιτούσα όταν ήθελα παλιότερα να αυτοματοποιήσω την αλλαγή 2G > 3/4G για όσο βρίσκομαι στο γραφείο, παρότι έχω συνέχεια data on. Τελικά συνήθησα να αλλάζω χειροκίνητα και δεν μπήκα στον κόπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, acct said:

Λογικά με Tasker μπορείς να φτιάξεις κάτι που να σε βολεύει. Εγώ το κοιτούσα όταν ήθελα παλιότερα να αυτοματοποιήσω την αλλαγή 2G > 3/4G για όσο βρίσκομαι στο γραφείο, παρότι έχω συνέχεια data on. Τελικά συνήθησα να αλλάζω χειροκίνητα και δεν μπήκα στον κόπο.

 

Κάπου έχω ένα προφίλ σχετικό. Έβρισκε (με βάση τις κεραίες κινητής που υπάρχουν τριγύρω) αν είμαι στο σπίτι/γραφείο/πανεπιστήμιο/όπου αλλού βρισκόμουν συχνά, και αν ήμουν άνοιγε το ασύρματο δίκτυο και συνδεόταν στο τοπικό ασύρματο δίκτυο. Αν ήμουν συνδεδεμένος σε ασύρματο δίκτυο, γυρνούσε το cellular σε 2G και έκλεινε τα Data (ή ανάποδα)

 

Αλλά με τις τελευταίες εκδόσεις του Android είναι όλο και πιο δύσκολο να κάνεις αυτή τη δουλειά αυτόματα. Εμένα έτυχε και το πέτυχα ξεκλείδωτο το να γυρνάς 2G<->3G σε κάποια custom rom

 

Επειδή δεν έχω περάσει το tasker ακόμα στο κινητό, θα το κοιτάξω κι αν είναι θα μοιραστώ το προφίλ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που λέτε με το 2G/4G + Data on/off toggle το έχω φτιάξει με tasker, autoinput plugin (paid version), secure settings plugin (μπορεί και να μην είναι απαραίτητο ), και nova launcher.

Η λογική του tasker action είναι η εξής:

  1. ελέγχει αν είναι ανοιχτά τα "δεδομένα"
  2. Μπαίνει σε if condition, ανάλογα με την απάντηση στο 1)
  3. ανοίγει τα "mobile data" και "data usage" settings και κάνει τα απαραίτητα click με το autoinput plugin.

Έχω ρυθμίσει στο nova launcher το double tap στο homescreen, να καλεί αυτό το tasker action.

Root δεν χρειάζεται με το συγκεκριμένο τρόπο.

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Λοιπόν αυτό που λέτε με το 2G/4G + Data on/off toggle το έχω φτιάξει με tasker, autoinput plugin (paid version), secure settings plugin (μπορεί και να μην είναι απαραίτητο ), και nova launcher.

Η λογική του tasker action είναι η εξής:

  1. ελέγχει αν είναι ανοιχτά τα "δεδομένα"
  2. Μπαίνει σε if condition, ανάλογα με την απάντηση στο 1)
  3. ανοίγει τα "mobile data" και "data usage" settings και κάνει τα απαραίτητα click με το autoinput plugin.

Έχω ρυθμίσει στο nova launcher το double tap στο homescreen, να καλεί αυτό το tasker action.

Root δεν χρειάζεται με το συγκεκριμένο τρόπο.

κατεβασα το tasker και το autoinput & το δοκιμασα, αλλα δεν μου επαιζε το action ( "3" ),
οσο κι αν προσπαθησα/το εψαξα, ισως εξαρταται κι απ την συσκευη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, patrickdrd said:

κατεβασα το tasker και το autoinput & το δοκιμασα, αλλα δεν μου επαιζε το action ( "3" ),
οσο κι αν προσπαθησα/το εψαξα, ισως εξαρταται κι απ την συσκευη

Να σου δώσω ένα παράδειγμα για το network type.

Στο task προσθέτεις τα εξής actions:

  1. "mobile data settings" #έτσι ο tasker θα σου ανοίξει τη σελίδα των settings που περιέχει το network type
  2. autoinput action. # θέλουμε να κάνουμε κλικ πάνω στο network type, οπότε στο configuration βάλε : action = click, field type= text, field text = preferred
  3. autoinput action # θέλουμε πάλι να κάνουμε κλικ πάνω στο 2G π.χ., configuration: action= click, field type= text, field text= 2G

Μπορείς να προσθέσεις και κάποια wait ενδιάμεσα αν δεν ανοίγουν έγκαιρα τα παράθυρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προφανως τα 2 & 3 αλλαζουν, αναλογα την συσκευη, π.χ. σε μενα ειναι GSM το 2g,

εγω πρεπει να ειχα βαλει μονο το τελευταιο action και

αναρωτιομουν πως θα βρει να κλικαρει κλπ

Link to comment
Share on other sites

για data on/off ο πιο απλός τρόπος (αν έχεις κάνει root) είναι να πας στο action: code->run shell και γράφεις στο command "svc data on/off" (χωρίς τα εισαγωγικά και ανάλογα τι θες το on/off προφανώς :p), και τικάρεις και το use root.

Κάπου είχα και το command για το switch από 2g σε 3g ή 4g (ποτέ δεν το δοκίμασα για τεχνικούς λόγους), αλλά δεν βρίσκω που έχω καταχωνιασμένο το σχετικό αρχείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει να προτείνει κανένας κάποιο vpn app,κατά προτίμηση free που να κάνει δουλειά;Δοκίμασα τα turbo vpn,FlashVPN Free VPN Proxy,kide.me vpn και κανα δυο άλλα.Κανένα δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/2/2017 at 5:28 ΜΜ, το μέλος Spyrious έγραψε:

Έχει να προτείνει κανένας κάποιο vpn app,κατά προτίμηση free που να κάνει δουλειά;Δοκίμασα τα turbo vpn,FlashVPN Free VPN Proxy,kide.me vpn και κανα δυο άλλα.Κανένα δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε.

 

On 21/2/2017 at 6:28 ΜΜ, το μέλος defiant έγραψε:

Δεν το έχω δοκιμάσει σε android αλλά σε desktop το build-in vpn του opera browser. Σε android βγαίνει σαν ανεξάρτητο app.

υπ'όψιν, τον όπερα τον έχει κινέζικη εταιρεία πλέον (εφόσον το vpn το θέλετε για privacy, κι όχι για να αποφύγετε geographic block)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

 

υπ'όψιν, τον όπερα τον έχει κινέζικη εταιρεία πλέον (εφόσον το vpn το θέλετε για privacy, κι όχι για να αποφύγετε geographic block)

 

Εξαρτάτε από ποιον θες να κρυφτείς. Από τον ISP που μπλοκάρει κάποια site, από τη δουλειά, γεωγραφικό περιορισμό όπως ανέφερες, για να κάνεις κάτι παράνομο π.χ hacking, bullying/trolling; Το ότι ανήκει πλέον σε κινέζικη εταιρία τι επιπτωσεις έχει σε αντίθεση με μια μη κινέζικη εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

για αυτό είπα :p Εγώ το χρησιμοποιώ για το laola1.tv (αφού το otego δε λειτουργεί χωρίς γραμμή ote). Απλά κάποιοι θέλουν privacy, να μην τους παρακολουθούν, αλλά και όταν είναι εκτός σπιτιού να μπαίνουν μέσω vpn για να "μην τους παρακολουθεί ο ιδιοκτήτης του wifi"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,ενας γνωστος μου ασχετος με την τεχνολογια ειναι κατοχος ενος tablet της MLS το οποιο χρησιμοποιει android.

Πανω στην ασχετοσυνη του τωρα,κατι καπως πατησε και οτι φωτογραφιες ειχε τις εσβησε απο τη συσκευη.

Τον εχει πιασει πανικος,και θελω να τον βοηθησω.

Γνωριζοντας οτι τα αρχεια ουσιαστικα δεν σβηνοντε απλα εμεις δεν τα βλεπουμε, και μη γνωριζοντας καθολου απο android,προσπαθησα "στα τυφλα"να βρω καποια σχετικη εφαρμογη για "undelete".

Mπαινοντας στο playstore(αν δεν κανω λαθος),δοκιμασα το  diskdigger αλλα αυτο δεν εκανε τιποτα,(μαπα εντελως),δοκιμασα και αλλες 5-6 σχετικες και παλι τιποτα.

Σαν πολυ "μαιμουδιαρικες "μου φαινοντουσαν καθως ανοιγαν ,με περιεργα γραφικα,και ολο διαφημισεις,(επισης ειχαν ολες ενα αστερακι βαθμολογιας).

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει μια σωστη και καλη εφαρμογη για αυτη τη δουλεια?

 

Ευχαριστω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Οι φωτογραφίες ήταν αποθηκευμένες στο κινητό ή στην κάρτα? Στην sd παλεύεται, στο κινητό πολύ δύσκολο

Δεν ειναι κινητο ,ειναι ταμπλετ,και τις ειχε αποθηκευμενες στη μνημη της συσκευης ,οχι σε καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να έχει καλές πιθανότητες να επαναφέρει τα αρχεια καλό είναι να μην χρησιμοποιήσει το tablet πριν πάρει backup το internal storage είτε μέσω dd(αν είναι rooted) η μέσω ενός άλλου τρόπου που προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει(έχω κάνει μόνο μέσω dd).

Είναι rooted το ταμπλετ;

Αν ναι τοτε μεσω adb βρες ποιο ειναι το storage partition.

Συνηθως το καταλαβαινεις απο το μεγεθος, ειναι το μεγαλυτερο.  Δωσε μεσω cmd

adb shell cat /proc/partitions

 

Σε μενα π.χ βγαζει το εξης:

major minor  #blocks  name

Spoiler

 179        0   15388672 mmcblk0
 179        1      65536 mmcblk0p1
 179        2        512 mmcblk0p2
 179        3        512 mmcblk0p3
 179        4       2048 mmcblk0p4
 179        5        512 mmcblk0p5
 179        6      22528 mmcblk0p6
 179        7      22528 mmcblk0p7
 179        8        780 mmcblk0p8
 179        9        780 mmcblk0p9
 179       10        780 mmcblk0p10
 179       11        512 mmcblk0p11
 179       12        512 mmcblk0p12
 179       13        512 mmcblk0p13
 179       14       2048 mmcblk0p14
 179       15        512 mmcblk0p15
 179       16        512 mmcblk0p16
 179       17        512 mmcblk0p17
 179       18        512 mmcblk0p18
 179       19      16384 mmcblk0p19
 179       20      16384 mmcblk0p20
 179       21     860160 mmcblk0p21
 179       22     573440 mmcblk0p22
 179       23   13798400 mmcblk0p23
 179       24        512 mmcblk0p24
 179       25        495 mmcblk0p25

 

Το mmcblk0p23 ειναι το storage partiton.

Για να παρεις full backup δωσε το εξης:

adb shell su -c "dd if=/dev/block/mmcblk0p23" > ~/full_phone_backup.image

 

Αφού το κάνεις επιτυχώς αυτό μετά μπορείς με κάποιο forensics tool(π.χ testdisk) να ανακτήσεις τα αρχεια κάνοντας mount το image.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.