Jump to content



RaceRoom Racing Experience


racer

Recommended Posts

Ευτυχώς που υπάρχει το test drive και τα challenges για να δοκιμάσουμε τα νέα αυτοκίνητα, αλλιώς ίσως θα είχα παρασυρθεί να αγοράσω τα dtm.

Όλα τα αυτοκίνητα έχουν ίδιο χειρισμό, είτε οδηγώ bmw του 1970 είτε gt3 του 2014.

 

thumbs_down.gif

 

 

Όπως και να'χει σας περιμένω στα παρακάτω challenges :D

 

Ford Mustang GT DTM Challenge

 

Suzuka Circuit Challenge

 

Bathurst Circuit Challenge

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα σας μιλήσω για ένα τίμιο simulation το  assetto. :D

To assetto θα σας κάνει καλό γιατί είναι βασισμένο σε δεδομένα που προέρχονται από πραγματικά αυτοκίνητα. :D

Κάποιοι αρνήθηκαν :angry:  να οδηγήσουν assetto και τώρα δυστυχώς έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας :TD: για παράδειγμα ο Μήτσος δεν ήθελε να οδηγήσει

assetto και τώρα δεν μπορεί να περπατήσει :whistling:  ,ο Διονύσης  δεν ήθελε να οδηγήσει assetto και τώρα δεν μπορεί να κολυμπήσει :whistling:  , ο φίλος σου ο Πάνος δεν ήθελε να οδηγήσει assetto και έχασε τη ζωή του εντελώς άδικα :whistling:  .

Οδηγείτε assetto to τίμιο simulator :OO: .

:bleh: :bleh: :bleh: :bleh: :bleh:

 

ΥΓ:Δεν θα σε περάσω στα challenge για να μη στεναχωρηθείς, μπορεί βέβαια να το κάνω για να μη θυμώσεις και με ξαναπεράσεις :D.

To like όσο και να θέλω δεν μπορώ να το βάλω στα παραπάνω σχόλια γιατί δεν συμφωνώ το αδικείς το παιχνιδάκι κατάφωρα! :D

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ένα καλύτερο Challenge όμως που βγήκε πριν λίγο με δώρα Fanatec  :rolleyes:  (καλά εσύ Άκη δεν χρειάζεται να μπεις με το τιμόνι που έφτιαξες :D )

 

http://game.raceroom.com/competitions/439/leaderboard

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που είχαν ακυρώσει γιατί μερικοί πονηροί είχαν βρεί τρόπο να κερδίζουν αρκετά σε χρόνο εκμεταλλευόμενοι κάποιο bug στο σύστημα του πέναλτυ?

Δώστα όλα λοιπόν αφού έτσι κι αλλιώς το χρειάζεσαι ένα τιμονάκι απ΄ ότι μού λεγες. Αν βαρεθείς έλα και σε κανα challenge απ΄ αυτά που τρέχουμε με τον Ακη ,έτρεξα λίγο το πρώτο dtm 1992 me ford το χρόνο τον έκανα με ευκολία οπότε κι εσύ μπορείς να είσαι μέσα στην πρώτη πεντάδα απ΄ ότι έχω καταλάβει όσον αφορά την απόδοσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Για το AC δε θα κάνω σχόλιο εδώ.. θα αρκεστώ στις οδηγίες που εξέδωσε ο ΕΟΦ :p

 

Θα συνεχίσω να μιλάω για τις ελλείψεις του raceroom όμως! Μα όλα τα αυτοκίνητα να έχουν τον ίδιο χειρισμό;; 1 αυτοκίνητο αρκεί να μάθει κανείς να χειρίζεται στο rre και μετά τα ξέρει όλα. Σε άλλα γνωστά sims (ονόματα δε λέμε) οι διαφορές μεταξύ διαφορετικών οχημάτων γίνονται αντιληπτές από τα πρώτα μέτρα! Επίσης είναι εκνευριστικά προβλέψιμος και μονοδιάστατος ο τρόπος που εκδηλώνονται τα γλιστρήματα. Σα να βλέπεις scripted events. Για τέτοιου είδους διασκέδαση προτιμώ να παίζω Dragon's Lair!!! (πού το θυμήθηκα πάλι αυτό; )

 

Για να λέμε και τα θετικά όμως, η βελτίωση που ήρθε με το ADAC 2013 πριν από μερικούς μήνες ήταν τεράστια. Τουλάχιστον τώρα το παιχνίδι θυμίζει περισσότερο car sim από hovercraft sim. :lol:

 

ΥΓ:Δεν θα σε περάσω στα challenge για να μη στεναχωρηθείς, μπορεί βέβαια να το κάνω για να μη θυμώσεις και με ξαναπεράσεις :D.

Με μπερδεύεις με άλλον, εγώ ίσα ίσα χαίρομαι όταν υπάρχει συναγωνισμός και ιδίως όταν πολλά ελληνικά σημαιάκια φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις. Οπότε bring it on!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ακη γειά .
Ενα είναι το σίγουρο πως δεν πρόκειται περί διαφωνίας αλλά περί διαφορετικής οπτικής γωνίας.
Θα συμφωνήσω μαζί σου και πάλι πως το assetto έχει περισσότερο βάθος αν είναι να το κρίνουμε εκεί όντως είναι ανώτερο.
Ενα πράγμα που πρέπει να πούμε είναι πως το raceroom έχει μόνο racing αυτοκίνητα δηλαδή πιο "εύκολα" στην οδήγηση αυτοκίνητα με απείρως καλύτερο grip, μη μου πεις πως οδηγώντας την m3 gt2 στο assetto δεν πλήττεις μονοδιάστατα, πρέπει να την εκτοξεύσεις για να νιώσεις να ξεκολλάει από την άσφαλτο,πράγμα βέβαια που δεν συμβαίνει με τη ruf για παράδειγμα που δεν είναι racing και είναι και παλιό (θυμάσαι τα αρνητικά για το αυτοκίνητο σχόλια του λαού) αυτό δεν σημαίνει πως φταίει το raceroom στο οποίο μοιάζουν περισσότερο οι συμπεριφορές των αυτοκινήτων αλλά πως στο assetto υπάρχουν αυτοκίνητα με τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.
Αν παρακουλουθήσεις βιντεάκια στο youtube η συμπεριφορά των αυτοκινήτων όπως τα dtm μοιάζει φοβερά με αυτό που ζεις στο raceroom αλλά στο μάτι όντως δείχνει ψεύτικο και μονοδιάστατο ακόμα και το πραγματικό.
Αν έχουν καταφέρει να κάνουν την κίνηση του αυτοκινήτου να μοιάζει τόσο πολύ με τα πραγματικά, ποσώς με ενδιαφέρει αν αυτό δεν είναι τόσο εξομοίωση όσο στο assetto.
Αυτό που θέλω να πω  είναι πως περνάω καλά με το raceroom γιατί σαν παιχνιδάκι που είναι μου μεταφέρει αρκετά καλά την ένταση που χρειάζομαι όταν συναγωνίζομαι,εκείνη τη στιγμή πραγματικά με ενδιαφέρει λιγότερο το αν είναι τόσο καλή εξομοίωση.
Τα περί μονοδιάστατης συμπεριφοράς δεν τα συμμερίζομαι πλήρως η για να ΄μαι ακριβής δεν τα αντιλαμβάνομαι αφού εγώ βρίσκω ουκ ολίγες διαφορές μεταξύ των αυτοκινήτων τώρα βέβαια αν εσύ έχεις φθάσει σε τόσο υψηλό επίπεδο απ΄όπου αντιλαμβάνεσαι πράγματα που το 90% των gamers δεν θα τα αντιληφθούν ποτέ αυτό είναι ένα άλλο θέμα και φυσικά κανείς δεν μπορεί να πει πως έχεις άδικο,πάνω απ΄ όλα κάνουμε αυτό που μας προστάζει ο αδηφάγος εγκέφαλός μας, δεν φταις εσύ αν τον έχεις τροφοδοτήσει με τόσες πληροφορίες.
Επανέρχομαι λοιπόν με τον επιθανάτιο ρόγχο μου υποστηρίζοντας  την επιλογή μου να θεωρώ καλό παιχνίδι και το raceroom.
Λες κάπου πως αν μάθεις ένα αυτοκίνητο στο raceroom τά μαθες όλα, να με συγχωρείς αλλά αυτό το θεωρώ γενίκευση υποκειμενική,εγώ τουλάχιστον έχοντας συνηθίσει την μερτσεντες την 190 έπαθα σοκ προσπαθώντας να πάω το ford,το ίδιο έπαθα όταν πρωτοοδήγησα τη bmwz4 που ήταν πολύ βιτσιόζα σε σχέση με τη chevy,εδώ λοιπόν νομίζω πως γίνεσαι λίγο ισοπεδωτικός το ίδιο θα μπορούσε κάποιος να πει και για τα racing του assetto,οδηγώντας τη z4 δεν δυσκολεύτηκα καθόλου μα καθόλου να πάω τη ferrari με εκείνο το εξωπραγματικό grip τέρμα γκάζι παντού κι όπου σε βγάλει με άνεση μέσα στην eau rouge με τέρμα γκάζι τη στιγμή που παρακολουθώντας ένα βιντεάκι στο youtube me z4 όταν ο τύπος κατάφερε να περάσει με τέρμα γκάζι ούρλιαζε από τη χαρά του μέχρι την επόμενη στροφή και μη μου πεις για ιδανικές συνθήκες γιατί πρέπει να λάβεις υπ΄ όψιν σου πως εμείς οι άπειροι οδηγοί το κάναμε με την πρώτη γύρα χωρίς καθόλου προσπάθεια.
Η mercedes 190 λοιπόν έχει μια φοβερά ουδέτερη συμπεριφορά και κάνει αισθητό το μακρύ μεταξόνιο με ανάλογη προβλέψιμη αίσθηση όταν γλιστράει  έχει και  φοβερό ήχο που παίζει μεγάλο ρόλο στα παιχνιδάκια ,η bmw φρενάρει στο παρα πέντε και στρίβει σαν να κάνει γωνίες διώχνει πολύ πιο απότομα αν την πιέσεις,το ford έχει φοβερή ροπή και δύναμη στις ευθείες χάνεται αλλά όταν έρχεται η ώρα να φρενάρεις δαγκώνεις το τιμόνι και κάνεις το σταυρό σου να προλάβεις να το κάνεις και να μην ξεπεράσεις τη στροφή, κάνει ωραία slides ροπάτα και ελεγχόμενα με το γκάζι, το audi πολύ δύναμη και εντελώς διαφορετική έξοδο από τη στροφή(πως λοιπόν μοιάζουν τα γλιστρίματα) ,το ότι μαθαίνεις εύκολα να τα ελέγχεις δεν το βρίσκω παρά μονο διασκεδαστικό άλλωστε κι εκεί υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των οδηγών αυτό δείχνει πως δεν είναι πια και τόσο εύκολα στην οδήγηση αλλιώς θα συνωστίζονταν όλοι στο δευτερόλεπτο.
Στα dtm 2014-13 η bmw έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τα άλλα, όταν πας πραγματικά γρήγορα πραγματικά όμως, ξέρεις εσύ , πιάνεις τον εαυτό σου να κουνάει συνεχώς  το τιμόνι με μεγάλη ταχύτητα σχεδόν σπαστικά διορθώνοντας όπως ακριβώς στην πραγματικότητα (το βλεπα στα βιντεάκια και έλεγα μα γιατί είναι αυτό τόσο απαραίτητο, πες με και άσχετο θα συμφωνήσω)  γιατί να μη με εξιτάρει αυτό .
Οδηγώντας τα προσθιοκίνητα όπως lada honda κλπ έχεις άλλη αίσθηση ,οδήγησα το λαντα στο moscow raceway και πραγματικά ένιωσα φοβερά όμορφα όταν άρχισα να πηγαίνω πραγματικά γρήγορα προσέχοντας να μην το παρακάνω με το coastarisma και χάνω σε grip άρα και σε χρόνο.
Αφού οδηγήσω το assetto και πάω στο raceroom νιώθω κάτι να λείπει από την αίσθηση που μου δίνουν τα αυτοκίνητα εκεί ,όταν κάνω το αντίθετο επειδή έχω συνηθίσει, νιώθω ακριβώς το ίδιο να μου συμβαίνει πηγαίνοντας στο assetto,άρα η συνήθεια παίζει μεγάλο ρόλο στην αίσθηση που αποκομίζουμε ,αυτό άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι ως υποκειμενικότητα.
Καταλήγωντας θα πω πως το assetto το αγαπώ και συμμερίζομαι τις απόψεις σου γι αυτό και συμφωνώ κι όλας στο 99% των όσων λες,ξέρω πως θα γίνει πολύ καλύτερο ακόμα κι αυτό θα το χειροκροτήσω με χέρια και με πόδια , απλά προσπάθησα να σου εξηγήσω γιατί μου αρέσει το raceroom όχι να σε πείσω πως πρέπει να συμφωνήσεις με μένα.
Αλλωστε ο διάλογος οφελεί παρά βλάπτει ειδικά αν γίνεται ανάμεσα σε ανθρώπους με χιούμορ και χωρίς παρωπίδες,έχω μάθει αρκετά πράγματα για το μηχανοκίνητο άθλημα που τόσο αγαπώ μέσα από τέτοιους διαλόγους και με τέτοιους ανθρώπους !
Το παραδιυλίσαμε όμως ,συνεχίζουμε λοιπόν εγώ και με τα δύο ενώ  εσύ μόνο με ένα αλλά με το καλύτερο τιμόνι της παρέας όντας και το καλύτερο τιμόνι της παρέας . :victory::D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!! Θα προσπαθήσω να απαντήσω όταν (και αν :D) ξανανοίξω το μισητό παιχνίδι της sector3. Χαχα!

 

Πολύ ενδιαφέρον το ποστ σου, έριξε φως σε πολλά σκοτεινά σημεία και μακάρι κάποια στιγμή να μπορέσω να αντιληφθώ και εγώ αυτές τις διαφορές. Θα  συμφωνήσω φυσικά ότι τα προσθιοκίνητα έχουν διαφορετική συμπεριφορά από τα πισωκίνητα και τα τετρακίνητα.

 

Η μονοδιάστατη συμπεριφορά που αναφέρω στα γλιστρήματα (διαφορετικό πράγμα από το "όλα τα αυτοκίνητα έχουν τον ίδιο χειρισμό") δε σημαίνει ότι κάνει την οδήγηση έυκολη. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει. Στρίβω, φρενάρω, επιταχύνω μαντεύοντας και όχι με βάση την αίσθηση του τιμονιού. Aυτό δυσκολεύει τη διαδικασία και αυτό είναι που δε με αφήνει να διασκεδάσω παίζοντας το rre. Όταν βρεθεί το αυτοκίνητο λίγο πάνω από το όριο της πρόσφυσης είναι σα να παίζω χωρίς feedback για να το πω χοντροκομμένα. Δεν ξέρω αν το αισθάνεσαι και συ έτσι ή είναι κάτι που συμβαίνει μόνο σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

RaceRoom Racing Experience 12-02-2015 Patch

 

Game
-    Removed forced camera in pits.
-    Fixed AI overtaking during rolling start.
-    Fixed an issue with Italian FFB descriptions getting cut.
-    Optimized graphical performance.
-    Fixed an issue where the final standings screen would show the same number for two cars.
-    Fixed an issue where force feedback and rumble was still sending data when quitting or getting disqualified.
-    Fixed an issue with end results screen.
-    Fixed an issue where the amount of fuel in cars differed between game modes.
-    Fixed an issue where the last race results overlay showed all entries as “28”.
-    Fixed an issue where the default steering lock would change to the wrong default locks.
-    Fixed an issue where player would end up in garage menu with DRIVE option with no function, when getting disqualified during qualifying session.
-    We now save after each session (practice, qualify, race) instead of after an event (race) in championships.
-    Fixed an issue with AI pitting on last lap.
-    Fixed an issue with AI being shown as “+1 lap” in results if player wins the race.
-    Fixed the squashed red “Quit” button in old menu dialogue box.
-    Fixed an issue where the scrollbar was not uniform across all the Controller settings pages.
-    Fixed an issue with wheel range and steering lock randomly getting reset.
-    Fixed an issue where user was unable to load into a track with AI if the user didn’t own the AI car.
-    Fixed lap counter in pause menu not always matching with the real lap counter.
-    Fixed an issue where some users were unable to join competitions.
-    Fixed an issue where users could get “Invalid game or game settings” error message while going from an experience menu back to the old green orb menus.

Multiplayer
-    Fixed a memory leak on dedicated server.
-    Fixed an issue with rolling start for Multiplayer Qualify and Race.
-    Changed so the default race end time is 60 in case it’s not set on server end to avoid players getting kicked out.
-    Added additional logging functionalities to catch the issue where player clicks on the livery repeatedly but nothing happens. Please make sure you have ping to the server before entering.
-    Fixed an issue in race results when two players cross the finish line very close to each other.

AI & Physics & Sound
-    Revised Aquila Physics.
-    Revised Daytona Prototype Physics.
-    Adjusted BMW M3 E30 Gr.A sounds.

Art
-    Mid Ohio - Various art fixes.
-    Slovakiaring – Various bug fixes and updates.
-    Hungaroring – Various bug fixes and performance improvements.
-    Suzuka – Various bug fixes and improvements.

Portal:
-    Optimized images overall. We now use Webp instead of PNG in game themes to improve menu loading.
-    Added test drive to purchase item prompt in RR experience.
-    Changed the support links to direct to our new forums forum.sector3studios.com
-    Added additional login options in various prompts if user is not logged in.
-    Fixed an issue where VIP profile backgrounds would take over the Experience style in non RR experience portal pages.
-    We now show which packs an item is available in individual item pages rather than in checkout only.
-    MP Browser – Changed so that we only show – on servers with no ping for the first time to avoid flickering by repeating.
-    Fixed DTM 2014 default leaderboard page showing DTM 2013 car class by default.
-    Fixed an issue where users could not load into certain tracks such as purchased via European Track Pack, before the pack was updated with more tracks.
Link to comment
Share on other sites

RaceRoom Racing Experience GTR2 pack previews
 

Sector3 is about to release the Cadillac CTS-V for RaceRoom Racing Experience. The new car will be added to the GTR2 class.

 

In addition to the new car, Sector3 will also update the GTR2 Cars that are already available to the current physics specs.  To spice up the visuals of the GTR2 grid, a selection of new and famous liveries will be added.

 

To make a purchase easier, and more affordable, Sector3 will release the new Cadillac CTS-V and the current GTR2 cars as a pack. You will be able to purchase the complete GTR2 Pack at a discounted price. R3E users who already own part of the pack won’t be charged for the content they already own.

 

 

16375340468_1b35bf417e_b.jpg

 

16376719779_5081c86f9e_b.jpg

 

16536997086_fb6cfe433d_b.jpg

 

15942816583_5cb6c26440_b.jpg

 

16375340398_14820bcde6_b.jpg

 

16375550990_8b74d71589_b.jpg

 

RaceRoom Racing Experience Fabcar 935 previews
 

Sector3 published a set of preview screens showing us the group 5 Fabcar 935  model that is currently in development for RaceRoom Racing Experience. This car will soon join the Classic Group 5 class in R3E.

 

Porsches are not featured in current gaming platforms, due to the exclusive Porsche license that is still in de hands of Electronic Arts (EA). Therefore, most developers go for the closest replacement by obtaining a RUF license. While RUF produces car models that are based on the original Porsche 911 model, it does not produce a Porsche 935 look-alike needed the replace the DRM Group 5 Porsche 935’s.

 

To overcome this problem, Sector 3 decided to license the next best thing. The FABCAR 935.

 

16546786016_69dfc963d8_o.jpg

 

16385126438_83a3addd59_k.jpg

 

16385125958_ee63f43ce7_k.jpg

 

16571126181_df4d60404e_k.jpg

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@panosdimpFord Mustang GT DTM Challenge περιμένω απάντηση :D

Nα αυτά φοβούμουν,εγώ νομίζω πως δεν πρέπει να ασχολείσαι και με τις δύο εξομοιώσεις .

Υπάρχει μια επικινδυνότητα όσον αφορά στην υγεία σου ,εγώ για σένα το λέω μη πάθεις καμιά επικονδυλίτιδα ,μην επιβαρυνθεί ο αυχένας σου και δεν μπορείς να αφιερωθείς στη μία και μόνη πραγματική εξομοίωση :p:D .

Πέρα απ΄ όλα αυτά , θέλω να πιστέψεις πως αυτά λέγονται μόνο από ενδιαφέρον :angry: ,υποκλίνομαι μπροστά στο ταλέντο του ανθρώπου :D .

Ανθρώπου ;;  Χμ γι αυτό το τελευταίο δεν είμαι και τόσο σίγουρος :D .

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο με συγκινεί βαθύτατα το ενδιαφέρον που δείχνεις για την υγεία μου! Θα το λάβω σοβαρά υπόψιν χε χε χε!

 

Δυστυχώς βλέπω ότι οι χρόνοι μας δεν αποθηκεύονται στο γενικό leaderboard. Βρίσκονται μόνο στο competition, σωστά; Υπάρχουν κάπου αποθηκευμένα παλιότερα competitions για να τα δούμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό γίνεται δεν αποθηκεύονται οι χρόνοι στα leaderboards.

Δεν ξέρω αν κάπου αποθηκεύονται παλαιότερα competitions, πάντως μέσα από το παιχνίδι δεν φαίνεται τίποτα , μόλις τελειώνει ο διαγωνισμός εξαφανίζονται .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.