Jump to content


Καρτα στον φουρνο


Recommended Posts

μόλις επανέφερα και εγω μια 8600m gt απο ένα Acer 5920G,6 min σε φούρνο στους 200 oC αφού τον είχα προθερμάνει πρώτα την αφησα να κρυώσει για 20 λεπτά και voila το θαυμα έγινε........:magic::dance3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά,

Το έχω κάνει και εγώ σε μια 8600gt από ένα laptop Acer που έχω η οποία μου είχε αφήσει χρόνους και έπαιξε κανονικά, την πρώτη φορά εβγαλε περίπου πεντε μήνες όπου και παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα, την ξανα έψησα και λειτουργει ακόμη χωρίς πρόβλημα κάνα οκτάμηνο τώρα.

Η συνταγή που χρησιμοποίησα ήταν: καλό καθάρισμα της κάρτας (χαρτάκια, κόλλες), προθερμανσμένος φούρνος (πάνω κάτω) στους 200 oC και μέτα ψήσιμο για 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη αναρωτιεμαι...γιατι μολις βαραει μια καρτα περιπου 105-110 βαθμους γινεται το κοινως γνωστο throttling?

(λογικα τοσο αντεχει ? τοτε γιατι στους 200 ψησιματος?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη αναρωτιεμαι...γιατι μολις βαραει μια καρτα περιπου 105-110 βαθμους γινεται το κοινως γνωστο throttling?

(λογικα τοσο αντεχει ? τοτε γιατι στους 200 ψησιματος?)

Χωρίς να υπονοώ ότι οι 200 βαθμοί αποκλείεται να βλάψουν τα στοιχεία μιας ηλεκτρονικής πλακέτας (διότι μπορέι κάλλιστα να τα βλάψουν), άλλη είναι η μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας μιας συσκευής, άλλη η μέγιστη θερμοκρασία (μακροχρόνιας) αποθήκευσης και άλλη η μέγιστη θερμοκρασία που μπορεί να αντέξει για λίγα λεπτά (μη λειτουργίας).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα χαλασμένο baudtec, λέτε να βάλω την πλακέτα στο φούρνο? απλά έχει πολλά πλαστικά πάνω που δεν βγαίνουν, μαζί και τα led, λέτε να λιώσουν?

Καλύτερα κάνε μία σύνδεση σε κάποια εταιρία και θα σου δώσουν καινούριο τσάμπα. :jump1:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει παιδιά αν δεν το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια δεν το πίστευα με τίποτα!, δούλεψε! :-O

ps: Μόνο που κάηκε το Power botoom αλλά είναι συνέχεια ανοιχτό άρα μικρό το κακό.

δε μ λες τι πρόβλημα σου είχε το baudtec?

Link to comment
Share on other sites

δε μ λες τι πρόβλημα σου είχε το baudtec?[/quote

δεν έμπαινε στο menu του router με τίποτα, προσπάθησα να κάνω και firmware update αλλά μάταια.

αλλά σου συγχρόνιζε και είχες internet κανονικά ή ούτε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το adsl έδειχνε να συγχρονίζει αλλά το "e" του internet οχι, και προσπαθούσα να μπω στο menu αλλά δεν έμπαινε με τίποτα(ουτε με default passwords, ουτε με hardware reset&firmware update, μέχρι και on the fly firmware update πηγα να το κάνω γιατί έχω και δεύτερο αλλα τζίφος), μέχρι που έφαγε ψήσιμο και έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

chefp.jpg

LOOOOOOOOOOOL xaxaxaxa:laughing:

όντως να ένα test που έπρεπε να τους βάζανε πως να ψήσετε σωστά μια vga ούτως ώστε να μην χάσει τα υγρά της να διατηρηθεί ζουμερή και όλα αυτά που χρειάζεται:tomato:

τουλάχιστον δόθηκε η ιδέα στο επόμενο mc τώρα :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.