Jump to content



Καρτα στον φουρνο


Recommended Posts

Παιδιά έπεσε στα χέρια μου ένα ASUS F3S με ( guess what! ) geforce 8400 :D το λαπτοπ ανοίγει και σε 2-3'' σβήνει τελείως...

να δοκιμάσω πιστολάκι ;; είναι θέμα κάρτας ;

Μπορεί να είναι η μητρική, αλλά δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτό το θέμα εδώ δοκίμασα την μαμά κάρτα και δεν έπιασε τώρα δοκιμάζω και τις άλλες 2 τις nvidia. στο γκριλ τις βάζω ο φούρνος δεν έχει αέρα

Έγινε επεξεργασία από invader_7
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν δούλεψε σε καμία κάρτα και τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω την μητρική. Έβαλα τον φούρνο στους 200 βαθμούς τον άφησα να πιάσει την θερμοκρασία και μετά έβαλα μέσα τις κάρτες για 6 λεπτά , μόλις πέρασαν έκλεισα το μάτι και άνοιξα την πόρτα του φούρνου, περίμενα να κρυώσουν τελείως και μετά τις δοκίμασα αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

η λύση αυτή είναι αν σου κάτσει, πάντως έχω δει σέρβις μεγάλου καταστήματος να χρεώνουν το ζέσταμα μητρικής και μετά από ένα μήνα ξαναχάλασε όποιος χρεώνει για μια τέτοια λύση για μένα είναι απλά κλέφτης γιατί έτσι και αλλιώς είναι για λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά , θα βάλω την μητρική , έχει πάνω της ένα λεπτό στρώμα σαν ζελατίνα αυτό το βγάζω ή το αφήνω ; Δεν ξέρω αργότερα (ααααν δουλέψει) όταν θα συναρμολογήσω το pc μήπως κάνει κανένα βραχυκύκλωμα

Link to comment
Share on other sites

η λύση του φούρνου δεν είναι αποτελεσματική...δεν θέλουμε να ψήσουμε όλη την πλακέτα.Θέλουμε μόνο να κάνουμε ένα ψευτό-reballing (επανακόλληση) σε πυρήνα ή/και μνήμες.Οπότε η λύση ενός θερμοπίστολου (δυνατό πιστολάκι για μαλλιά ή κανονικό θερμοπίστολο -ακόμη καλύτερα-) είναι η ιδανική...στοχεύοντας πάντα μόνο πυρήνα/μνήμες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στοχευμένα ούτε τπτ και το θυμάσαι ;).... μία είναι η λύση και σίγουρα δεν είναι ούτε ο φούρνος ούτε τα πιστολάκια ούτε οι φριτέζες. Όποιος θέλει να "παίξει" με το 2ο ή παροπλισμένο φορητό του τότε πλάκα έχει. Παίζει με κάτι που δεν έχει να χάσει.

Αν δεν έχεις € για φορητό όμως όσο και να "παίζεις" με το ίδιο chip, όσο και να κτυπιέσαι, τον (_!_) κάτω να βαράς, θα στο ξανακάνει.....Y?.....read το πιο άρτια δομημένο και επιστημονικά τεκμηριωμένο article για το θέμα .+- όποιος θέλει να γεμίζει αφρό το κατακρεουργημένο λάστιχο του με τα λινά απ' όξω και να βγει στην εθνική, his choice.

Έγινε επεξεργασία από outlaw
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στοχευμένα ούτε τπτ και το θυμάσαι ;).... μία είναι η λύση και σίγουρα δεν είναι ούτε ο φούρνος ούτε τα πιστολάκια ούτε οι φριτέζες. Όποιος θέλει να "παίξει" με το 2ο ή παροπλισμένο φορητό του τότε πλάκα έχει. Παίζει με κάτι που δεν έχει να χάσει.

Αν δεν έχεις € για φορητό όμως όσο και να "παίζεις" με το ίδιο chip, όσο και να κτυπιέσαι, τον (_!_) κάτω να βαράς, θα στο ξανακάνει.....Y?.....read το πιο άρτια δομημένο και επιστημονικά τεκμηριωμένο article για το θέμα .+- όποιος θέλει να γεμίζει αφρό το κατακρεουργημένο λάστιχο του με τα λινά απ' όξω και να βγει στην εθνική, his choice.

παντως επιβεβαιωνω κι εγω οτι με πιστολακι μαλλιων 2000w+ αναστηθηκε μια 8800gts 320mb! εμφανιζε κοκκινα καρε σε ολη την οθονη και μεσα σε 5' επεφτε η μπλε οθονη! τωρα πια παιζει και παιχνιδια κανονικα! θα δοκιμασω και furmark να δω αν "αναρρωσε" πληρως η καρτουλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδάκια ένας φίλος έχει μία 9800GT με δυο μεγάλες κάθετες κόκκινες γραμμές στην οθόνη! Προσφέρετε κανείς να του δώσουμε την καρτούλα και να την ψήσει στον φούρνο ή με πιστολάκι??? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια ένας φίλος έχει μία 9800GT με δυο μεγάλες κάθετες κόκκινες γραμμές στην οθόνη! Προσφέρετε κανείς να του δώσουμε την καρτούλα και να την ψήσει στον φούρνο ή με πιστολάκι??? :)

Παιδιά όταν χαλάει κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα, δεν είναι τόσο απλή η λύση όπως λύνουμε το θέμα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο. :p Ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα μπορεί να βγει off για 1000 και 2 λόγους.

Πρώτα κάντε μια επιθεώρηση της πλακέτας, αφού την ξεγυμνώσετε από ψύκτρες κτλ, και κοιτάξτε για failure σε υποσυστήματα. Αν δεν έχετε εμπειρία απλά κοιτάξτε αν έχουν φουσκώσει πυκνωτές και κάποια τέτοια εμφανή.

Μια Nvidia Albatron PCI-E 6200-κάτι ενός φίλου εκεί που δούλευε ξαφνικά έδειχνε μαύρη οθόνη για 2-3 sec και μετά επανερχόταν κανονικά και μετά από 5 λεπτά πάλι το ίδιο, έως ότου τα έφτυσε εντελώς, και όταν πήγα να το δω πρώτη φορά και έβγαλα τη VGA, είδα όλους τους πυκνωτές με τα άντερα έξω. Άμα το βάλεις στο φούρνο δεν θα φτιάξουν οι πυκνωτές ως δια μαγείας, απλά θέλουν άλλαγμα.

Εκεί μετράει και η υλοποίηση που αγοράζεις, η albatron είχε κάτι πυκνωτές μου-τσιν-φου με 105 βαθμούς κελσίου. Αν η κάρτα έχει όριο τους 90 και το μηχάνημα είναι μέσα στη σκόνη με μηδενικό airflow, δεν είναι δύσκολο να τα φτύσει. Αντίθετα οι καλές υλοποιήσεις έχουν και κλειστού τύπου πυκνωτές με καλύτερα thermal κτλ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέω οτι αν έχει φουσκωμένα πυκνωτάκια θα φτιάξει, απλά αν όντως έχει ξεκολλήσει κάτι, ίσως να μπορέσει να επανέλθει... Και εφόσον η κάρτα πλέον κάθεται δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα να την ψήσουμε.. Γιατί εάν παίξει θα γλυτώσει αρκετά φράγκα τα οποία δεν περισσεύουν τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα έχω να πω! Πρίν λίγο έψησα και ξεφούρνισα μια 9800GT με άπειρα κόκκινα artifacts.. Μετά το ψήσιμο, πετάει!!! :D Τώρα περνάω drivers και ξεκινάω ένα benchάκι από Dirt3... Έτσι για το γαμώτο.. αν και η κάρτα κανονικά δεν είχε χρήση προηγουμένως τρελή... Περισσότερο οικιακή θα την έλεγες! :) Anywayz.. Sorry που δεν έχω photos, αλλά όλα έγιναν στα μπάμ. Ελπίζω να δουλέψει για αρκετό διάστημα μέχρις ότου αλλαχτεί!

ΠΡΟΣΕΧΩΣ!!! Μητρική από VAIO! Το λαπτοπάκι ξεκινάει με artifacts όταν είναι κρύο και όταν δουλέψει λίγο δεν ανοίγει καν! Προθερμαίνεται!!!! ;):p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.