Jump to content



Δείξτε τα ακουστικά σας (HeadSets) !!


MOS

Recommended Posts

Headset: Razer Carcharias

Μήκος Καλωδίου: 3 μέτρα (braided)

Τεχνολογία Σύνδεσης: Ενσύρματη

Τύπος σύνδεσης: 1x3.5mm για το μικρόφωνο & 1x3.5mm για τα ακουστικά

Επιπρόσθετα Χαρακτηριστικά: Ρυθμιζόμενη ένταση ήχου ακουστικών από ποτενσιόμετρο και κουμπί σίγασης μικροφώνου. Αγοράστηκαν σαν δώρο. Τιμή κοντά στα 75€

Προσωπική άποψη:

Αγοράστηκαν σαν δώρο γενεθλίων και προκειμένου να αποφύγω τη χρήση των 5.1 ηχείων κατά το μεταμεσονύχτιο gaming. Για λόγους προσωπικής προτίμησης αντικαταστάθηκαν τα βελούδινα μαξιλαράκια που είχε με ίδιου τύπου δερμάτινα. Το καλώδιο είναι υπερβολικά μακρύ για χρήση σε υπολογιστή - θα προτιμούσα γύρω στα 1.5 με 1.8m. Πολύ καλά ακουστικά, άνετα και με καλή απόδοση τόσο σε παιχνίδια όσο και σε μουσική. Έχουν βαθύ μπάσο και τα πάνε αρκετά καλά και στις υψηλές συχνότητες. Τα ηχεία δεν είναι και τόσο κλειστού τύπου οπότε αν κάποιος κάθεται δίπλα σας ο ήχος ακούγεται κάπως.

Φωτογραφίες

attachment.php?attachmentid=51303&stc=1&d=1342167361

post-559-1416076411,6031_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Εδω και μερικες μερες πηρα στα χερια μου τα καινουργια headset της razer τα Kraken Pro..προηγουμενη εμπειρια δεν ειχα απο ακουστικα...τα συγκεκριμενα ειναι πολυ ανετα και με ωραιο μπασο..θα τα προτιμουσα βεβαια σε μαυρα..:p

Καποια στιγμη λεω να παρω και μια xonar να τα οδηγησει καλυτερα...παρολο που η giga φοραει αρκετα καλο τσιπακι ηχου..

post-4728-1416077110,5742_thumb.jpg

post-4728-1416077110,7192_thumb.jpg

post-4728-1416077110,9715_thumb.jpg

post-4728-1416077111,0084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Nα πω την αμαρτία μου δεν εντυπωσιάστηκα.

Σαν design και ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλά αν και νομίζω στο σημείο που ενώνει το πάνω μέρος με τα κυρίως ακουστικά μου φαίνεται ολίγον ευαίσθητο, αλλά ίσως είναι και η ιδέα μου.

Η ποιότητα ήχου οκ με το ψευτο 7.1 που έχουν.

Το noise canceling λειτουργεί μια χαρά. Και μάλιστα συνομιλητής μου δεν άκουγε καν τον ROCK FM που έπαιζε σχετικά δυνατά την ώρα της συνομιλίας στο βάθος.

Είναι άνετα και δε κουράζουν καθόλου.

Το λειτουργικό τους αν θες το βάζεις αν δε θες δε το βάζεις δεν έχουν άμεση εξάρτηση. Και επίσης είναι πάρα πολύ απλό.

Έχουν μια απώλεια ήχου προς τα έξω αν τα βάλεις στο τέρμα. Θέλω να πω ότι ακούει ο διπλανός σου.

Η εμβέλεια δεν είναι 10 μέτρα που λένε στο site. Εγώ στα 3.5-4 χωρίς εμπόδια τα έχασα. Ίσως όμως να έχω θέμα από ότι διάβασα με ένα ψάξιμο που έριξα στα γρήγορα και λογικά είμαι από τους τυχερούς που πρέπει να προχωρήσουν σε RMA.

Γενικά για κάποιον που θέλει ασύρματα ακουστικά και να μη μπλέκει με καλώδια, είναι μια χαρά πιστεύω και ας μην έχω δοκιμάσει άλλα. Είναι καλή αλλά ακριβή λύση ανάμεσα σε ακουστικά χωρίς καλώδιο και σε ποιότητα ήχου.

Αλλά για κάποιον που θέλει να ακούει ήχο ήχο -στη τιμή που είναι- υπάρχουν πολύ καλές λύσεις με καλώδιο. Ξέρω άκυρη η σύγκριση απλά μου βγήκε αυθόρμητα.

Αυτά τα λίγα μετά απο 4-5 ώρες με τους Κουρσάρους.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω μόνο το θέμα διασποράς του έντονου ήχου και ενδεχομένως κάποια αμφιβολία για την στιβαρότητα του συνδέσμου ακουστικών με "γέφυρα" εντοπίζεις που πιθανότατα δεν παίζει θέμα.

Το άλλο με την απόσταση λήψης ίσως να είναι έτσι όπως λες γκαντεμιά!

Οπότε, τι είναι αυτό που σε χαλάει για να λες ότι δεν ενθουσιάστηκες;

(Εντάξει δεν παραβλέπω το κόστος, αλλά είδα πολλά θετικά στην περιγραφή σου!)

:)

Υ.Γ. Από συνέχεια σήματος (όταν ήσουν κοντά) ήταν εντάξει , δεν παρουσίασε τίποτε διακοπές;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για κάποιον που θέλει ασύρματα ακουστικά και να μη μπλέκει με καλώδια, είναι μια χαρά πιστεύω και ας μην έχω δοκιμάσει άλλα. Είναι καλή αλλά ακριβή λύση ανάμεσα σε ακουστικά χωρίς καλώδιο και σε ποιότητα ήχου.

Αλλά για κάποιον που θέλει να ακούει ήχο ήχο -στη τιμή που είναι- υπάρχουν πολύ καλές λύσεις με καλώδιο. Ξέρω άκυρη η σύγκριση απλά μου βγήκε αυθόρμητα.

Στέλιο νομίζω το παραπάνω κάτι έχει να πει ΚΑΙ για τη ποιότητα ήχου. Ήμουν με ακουστικά με καλώδιο και πήγα στα ασύρματα, οπότε μου κακοφάνηκε η αλλαγή.

Ε αυτό + τα δύο άλλα για τα 120 φεύγα που ζητάνε (ευτυχώς δε τα έδωσα) τα θεωρώ toooo much και άρα δεν εντυπωσιάστηκα.

ps Ίσως όμως να είμαι με ελαττωματικά ακουστικά. Θα δείξει αν και δεν θέλω να κάνω παράπονα για γάιδαρο που μου χαρίσανε και εγώ τον κοιτάω στα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τώρα είδα την πλήρη νοήματος διπλή επανάληψη της λέξης "ήχο"!

ΟΚ κατάλαβα και εντάξει ρε συ δεν τα πλήρωσες ( :) ), αλλά η γνώμη σου μετράει για άλλους που θα τα πληρώσουν!

:yu:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία διόρθωση όσον αφορά το θέμα της εμβέλειας.

Τελικά η εμβέλεια είναι πραγματικά μεγάλη ακόμα και αν μεσολαβούν τοίχοι. Και θα μου πει κανείς και χθες γιατί δεν;

Ε λεπόν προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και να απομακρυνθώ απο τη βάση, έχω εμβέλεια τουλάχιστον 6 μέτρων ΜΕ τοίχους ενδιάμεσα.

Αν όμως πάω προς το τοίχο που είναι ο ηλεκτρολογικός πίνακας (αυτό που έκανα χθες δλδ) τότε γεια σας.

Αυτό σαν μικρή διόρθωση. Είτε παρεμβολές είναι είτε ο πίνακάς μου δε γουστάρει τους Κουρσάρους.

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μπορεί να είναι αυτό που λες, να κάνει παρεμβολές η πιο πυκνή καλωδίωση που υπάρχει στην περιοχή του πίνακα του σπιτιού, και μάλιστα αν εκείνη την ώρα υπήρχαν και κάποιες καταναλώσεις!

Όμως δοκίμασε και κάτι άλλο.

Αυτά τα ακουστικά επικοινωνούν με την βάση τους η οποία όσο ομοιόμορφο πεδίο εκπομπής και να έχει, μπορεί να παρουσιάζει κάποια "πόλωση".(λοβός εκπομπής)

Τσέκαρε λοιπόν ξανά το σημείο που αρχίζουν να σου κάνουν "νούμερα" και μετά παίξε λίγο με τον προσανατολισμό της κεραίας και όχι μόνο σε ένα άξονα (έστω και αν αυτή δεν έχει ορατά προσανατολισμένο σχήμα)!

Εντάξει είναι λίγο παίδεμα , αλλά δεν αποκλείεται να βρεις μια θέση που η εκπομπή θα είναι καλύτερη!

Καλή επιτυχία στα πειράματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Razer Electra Black Edition

- πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

- εξίσου πάρα πολύ καλή η ποιότητα του ήχου για 40€ που τα αγόρασα

Αρνητικό που παρατήρησα μέχρι τώρα :

*κουράζουν τις πρώτες μέρες μέχρι να κάτσουν καλά στα αυτιά

*κοντό καλώδιο ( ευτυχώς αποσπώμενο με λειτουργία κλειδώματος εντός των ακουστικών για να μην βγει σε κάποιο απότομο τράβηγμα πχ αν σηκωθείτε απότομα απο το γραφείο )

zru1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία διόρθωση όσον αφορά το θέμα της εμβέλειας.

Τελικά η εμβέλεια είναι πραγματικά μεγάλη ακόμα και αν μεσολαβούν τοίχοι. Και θα μου πει κανείς και χθες γιατί δεν;

Ε λεπόν προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και να απομακρυνθώ απο τη βάση, έχω εμβέλεια τουλάχιστον 6 μέτρων ΜΕ τοίχους ενδιάμεσα.

Αν όμως πάω προς το τοίχο που είναι ο ηλεκτρολογικός πίνακας (αυτό που έκανα χθες δλδ) τότε γεια σας.

Αυτό σαν μικρή διόρθωση. Είτε παρεμβολές είναι είτε ο πίνακάς μου δε γουστάρει τους Κουρσάρους.

Έχω τα ίδια, εδώ και 2-3 μήνες.

Η εμβέλεια είναι κοντά στα 5-6 μέτρα με έναν τοίχο ενδιάμεσα (χωρίς πρόβλημα).

ΜΑΚΡΙΑ από φούρνους μικροκυμάτων (όταν είναι σε λειτουργία).. έχουν ακουστεί πολλά περίεργα (επιβεβαιώνω ότι άρχισε παρανοϊκά παράσιτα στα 2μ από το φουρνάκι).

Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι η διάρκεια της μπαταρίας.. σε φάση gaming με skype κρατάει max 5-6 ώρες (στο 50% της έντασης).

Το βάρος παλεύετε.. κάποιοι (κεφάλες) παραπονιούνται ότι είναι αρκετά σφιχτά.. αλλά εγώ τα βλέπω εντάξει.. τα έχω δουλέψει ήδη αρκετά και δεν έχουν σημάδια φθοράς..

Κυκλοφορεί και το καινούργιο μοντέλο.. το 2100, με τα ίδια χαρακτηριστικά (και προφανώς μόνο με ψιλοβελτιώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Razer Electra Black Edition

- πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

- εξίσου πάρα πολύ καλή η ποιότητα του ήχου για 40€ που τα αγόρασα

Αρνητικό που παρατήρησα μέχρι τώρα :

*κουράζουν τις πρώτες μέρες μέχρι να κάτσουν καλά στα αυτιά

*κοντό καλώδιο ( ευτυχώς αποσπώμενο με λειτουργία κλειδώματος εντός των ακουστικών για να μην βγει σε κάποιο απότομο τράβηγμα πχ αν σηκωθείτε απότομα απο το γραφείο )

zru1.jpg

εχω ακριβως τα ιδια. αλλα εχω και ενα ζευγαρι Superlux 668B και δεν εχουν καμια μα καμια σχεση στον ηχο που βγαζουν

και εχουν πανω κατω τα ιδια λ7!

αποψη μου ειναι οτι τα razer λενε αρκετα για gameing γιατι ειναι πολυ πιο ξεκουραστα στο αφτί σε σχεση με τα 668

Α και μην ξεχασω......εχου πααααααααρα μα παααααααααρα πολυ μπασο (δεν με χαλαει καθολου βεβαια xD)

EDIT: και τα δυο εχουν δοκιμαστει πανω στην Xonar Essence STX της υπογραφης

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] σαν ποιότητα ήχου προτιμάς τα Razer ή τα 668;

φυσικα τα 668......αλλα πραγματικα (στο δικο μου κεφαλι) ειναι απο τα πιο αβολα ακοθστικα που εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.