Jump to content
crmaris

CPU Cooler Review Database

Recommended Posts

ερωτηση, το delta σημαινει διαφορα θερμοκρασιας απο του περιβαλοντος ?

εαν ναι τοτε παλι νομιζω ειναι χρησιμη η αναφορα θερμοκρασιας περιβαλοντος καθως η απόδοση της αεροψυξης δεν ειναι ιδια οταν η θερμοκρασια χωρου ειναι πχ 15 και οταν ειναι 40.

Καλησπέρα φίλε Panoc, πες μου πως θα χρησημοποιούσες την αναγραφή της θερμοκρασίας περιβάλοντος , έτσι ώστε να βγάλεις ένα γενικώτερο συμπέρασμα για το δικό σου χώρο και σύστημα;

Λές ότι άλλη είναι η απόδοση μιας ψύκτρας στους 15 C και άλλη στους 40 C, πως το εννοείς, τι νομίζεις ότι θα είναι αυτο που θα είναι διαφορετικό;

απο τη μικρη μου εμπειρια γνωριζω οτι μιας ψυχτρας το delta μεταβαλεται αναλογα με τη θερμοκρασια περιβαλοντος.

εαν πχ το delta ειναι 20C στους 15C περιβαλοντος, τοτε σιγουρα ειναι παραπανω στους 40C.

οποτε μια ψυχτρα που εχει μετρηθει στους 15 και δινει delta 20 δεν ειναι αμεσα συγκρισιμη με μια που εχει μετρηθει στους 30 και εχει delta παλι 20.

σαν σκετο νουμερο το delta απο μονο του ειναι ισως αρκετο για να ξερω πως αποδιδει μια συγκεκριμενη ψυχτρα στο συστημα μου, αλλα οχι αρκετο εαν θελω να συγκρινω με αλλες, ωστε να επιλεξω αναμεσα σε πολλες τη καλυτερη.

βεβαια ολο το παραπανω ακυρωνεται εαν το delta ειναι παντα ιδιο ανεξαρτητα απο τη θερμοκρασια περιβαλοντος.

Θέλουμε να αποφύγουμε να μεγαλώσουμε και άλλο τον πίνακα γιατί θα γίνει δύσχρηστος. Με το μοντέλο του ανεμιστήρα με ένα απλό search μπορεί να βρει κάποιος τα πάντα. Ίσως το προσθέσουμε με κατευθείαν link από εδώ και πέρα για να είναι πιο άμεσο (done).

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας. Δες πάντως από τα specs του ανεμιστήρα διαφορές στα db (εκτός αν ο κατασκευαστής δίνει μόνο μέτρηση στο minimum των στροφών για να ξεγελάσει τους υποψήφιους αγοραστές)...συνεχίστε την άριστη προσπάθεια σας και αναμένουμε την προσθήκη περισσοτέρων ψυκτρών.

Τα πράγματα είναι τόσο, μα τόσο απλά!

Κάντε μία μέτρηση μίας ψύκτρας βρέ παιδιά σε θερμοκρασία δωματίου, κάντε μία μέτρηση πχ. στο μπαλκόνι και δείτε άν υπάρχει διαφορά στα ΔΘ.

Δόξα το θεό έξω έχει 7-10 βαθμούς αυτή την εποχή. Άντε..... να μας λυθεί όλων η απορία!!!

Εγώ πιστεύω πάντως ότι θα έχει σημαντική διαφορά, τουλάχιστον 5 βαθμών.

εννοείται πως έχει διαφορά Lakisssss

αλλο να την τεστάρεις στο δωμάτιο, άλλο στο μπαλκόνια, άλλο στο δωμάτιο με ανοιχτη την μπαλκονόπορτα ;)

Παίδες, δε πιστεύω να υπάρχει τρελή διαφορά ambient θερμοκρασίας ανάμεσα στις μετρήσεις. Θεωρώ ότι σε κλιματιζόμενο χώρο όπου λογικά και θα γίνονται οι δοκιμές, οι θερμοκρασίες θα κυμαίνονται περίπου στους 20-25 βαθμούς όλο το χρόνο

Καλησπέρα σε όλους.

Χαίρομαι που βλέπω να "φουντώνει" μια συζήτηση για πράγματα που όλους μας ενδιαφέρουν και από 'οτι φαίνεται χρειάζεται αρκετή κουβέντα γι΄αυτό:

Κατ΄αρχήν θα παραθέσω κάποια σχόλια που ήμουν έτοιμος να ανεβάσω πρίν το post 18 του φίλου Panoc.

Πριν το αναβάσω όμως είδα τα λεγόμενα του, καθώς και άλλων φίλων και πιστέυω ότι πρέπει να γίνει κάποια συζήτηση για να διαλευκανθούν κάποια ζητήματα.

Κατ΄αρχήν όμως να παραθέσω το αρχικό post που ετοιμαζόμουν να ανεβάσω.:

Καλησπέρα σε όλους!

Να βάλω κι' εγώ το "λιθαράκι" μου στην κουβέντα.

Σε σχέση με την "λακωνικότητα" του πίνακα των αποτελεσμάτων.

(στο σημείο αυτό πρέπει να τονιστεί ότι η ανάγνωση του thred: Codename : Project Jalapeno, θα βοηθούσε πολύ).

Όπως έχει ήδη τονιστεί οι μετρήσεις που παράγει το Jalapeno δεν έχουν ευθεία αντιστοιχία με αυτό που θα δείς από μια ψύκτρα όταν την βάλεις σε μια πραγματική CPU, διότι υπάρχουν σημαντικές τοπολογικές διαφορές -οι οποίες φυσικά δεν μας διαφεύγουν- .

Παρ΄όλα αυτά όμως, η συγκριτική αξία των μετρήσεων παραμένει, διότι μια ψύκτρα που αναδυκνείεται καλύτερη από μια άλλη στο Jalapeno, θα αποδειχθεί καλυτερη και στην πραγματική χρήση.

Ουσιαστικά η αυτή συσκευή δοκιμής "συμπεριφέρεται" σε όλες τις ψύκτρες με τον ίδιο τρόπο*.

Σε αυτήν την "μονοπαραμετρική" προσέγγιση του ζητήματος, (της οποίας -όπως έχει ήδη ειπωθεί- η απλότητα κατασκευής ήταν ο κύριος οδηγός), το αποτέλεσμα "ποιοτικά" δεν διαφέρει από αυτό που θα μπορούσε να παρουσιαστεί με πιο εντρυφή ανάλυση.

Τα κουκιά είναι μετρημένα:

Βάζω θερμική ισχύ ......περιμένω να ισορροπήσει........μετράω πόσο ανέβηκε η θερμοκρασία της "CPU".

Τόσο απλά!

Όλες οι ψύκτρες είναι ίσες και το σύστημα ειλικρινές!!

Βεβαίως υπάρχει ένα "κόστος" σε αυτή την προσέγγιση.

Το ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις , έτσι απλά τις μετρήσεις της , με μια ίδια ψύκτρα στο όποιο PC.

Δεν πρόκειται να δείς τις ίδιες θερμοκρασίες, γιατί απλά τα δύο συστήματα δεν είναι ίδια, και προσοχή εδώ:

"Το ίδιο ακριβώς ισχύει και σε οποιαδήποτε δοκιμή και με όποιονδήποτε τρόπο κι' αν γίνει"

Στο δικό σου σύστημα μόνο εσύ μπορείς να μετρήσεις και να δείς τι πουλιά πιάνει η ψύκτρα "Χ"

Όλες οι δοκιμές μπορούν να έχουν μόνο συγκριτική αξία , σαν δοκιμές μεταξύ ψυκτρών για την πρόκριση της καλλίτερης, το πόσο καλύτερης και ιδιαίτερα στο δικό σου σύστημα , μόνο εσύ μπορείς να μας το πείς!!

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο το μοναδικό στοιχείο που έχει την "ειδοποιό " αξία είναι η άνοδος της θερμοκρασίας που προεκλήθει από την επιβολή της θερμικής ισχύος στην ψύκτρα.

Και ό λόγος είναι ότι:

Για τα πλαίσια των θερμοκρασιών που μας απασχολούν και με κύριο μέσο ψύξης την βεβιασμένη κυκλοφορία του αέρα , η θερμοκρασία _-βιώσιμου - περιβάλοντος δεν έχει σημασία στην εκτίμηση της συμπεριφοράς της ψύκτρας.*

Φυσικά επηρεάζει πολύ το τελικό αποτέλεσμα, αλλά παρ' όλα αυτά, αυτό ισχύει και στον ίδιο ακριβώς βαθμό για οποιαδήποτε ψύκτρα.

'Αρα σαν κοινός παράγοντας απαλείφεται στην σύγκριση, οπου υπολογίζονται μόνο οι διαφορές.

Επανερχόμενος λοιπόν στο θέμα της "λακωνικότητας" : Ακόμα και αν δεν έγραφε το ΔΘ= 29 C ,αλλά την τελική θερμοκρασία Ττt= 50 C και την θερμοκρασία του περιβάλοντος, (π.χ. Τπt=21 C ), για τον αναγνώστη (που θα είχε Tπα=28 C), το δεύτερο , δεν θα είχε κάποια ιδιαίτερη αξία, μιας και θα έπρεπε για να βγάλει συμπέρασμα για τον δικό του χώρο να κάνει τους ακόλουθους υπολογισμούς:

1) Ττt - Τπt = 50 - 21 = 29 C = ΔΘ δηλαδή)

2) Τπα + ΔΘ = 29 + 28 = 57 C

Άρα, η κατευθείαν παράθεση του ΔΘ διευκολύνει τα πράγματα.

Γιατί:

Αν το ΔΘ είναι π.χ. 34 C τόσο θα παραμένει ανεξάρτητα με το αν η θερμοκρασία περιβάλοντος είναι 15 C , ή 35 ,απλά για να δείς την τελική θερμοκρασία και το αν ξεπερνιέται η θερμοκρασία οπου η CPU αρχίζει τα τρελά της, θα πρέπει στην θερμοκρασία περιβάλοντος να προσθέσεις την ΔΘ.

Αλλά όπως προείπα δεν έχει νόημα αυτό, γιατί οι μετρήσεις είναι σχετικές και ενδεικτικές.

Άρα για την μεταξύ ψυκτρων σύγκριση αρκεί το ΔΘ.

Φυσικά οι παράμετροι που μπορούν να διερευνηθούν σε μια ψύκτρα είναι αρκετές και μπορεί η μελέτη τους να αποδώσει κάποια κριτήρια επιλογής που δεν θα εξαρτώνται από συγκριτικές μετρησεις , αλλά αντιθέτως θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για σύγκριση.

Θα μπορείς να πείς ότι δεν διαλέγω αυτή την ψύκτρα γιατί είναι καλύτερη από εκείνη, αλλά διαλέγω αυτήν γιατί τα θερμικά χαρακτηριστικά της , Α,Β,Γ καλύπτουν τις ανάγκες μου !

Οι κατασκευαστές των ψυκτρών δεν έχουν φιλοτιμηθεί να μας εφοδιάζουν με αυτά τα χαρακτηριστικα, προτιμούν την θολούρα, και την προβολή των "αισθητικών" χαρακτηριστικών, πουλάει καλίτερα φαίνεται!!

Η προσπάθεια που γίνεται με το Inferno στοχεύει να ρίξει λίγο φώς στο σκοτάδι αυτό, και η δουλειά του Jalapeno είναι προπομπός της.

Ότι test γίνουν με το Jalapeno πέραν την αυτού καθαυτού αξίας τους θα έχουν και μια άλλη ανεκτήμητη εν προκειμένω αξία, να γίνει δυνατός ό έλεγχος της ακρίβειας της δήλωσης :

Παρ΄όλα αυτά όμως, η συγκριτική αξία των μετρήσεων παραμένει, διότι μια ψύκτρα που αναδεικνύεται καλύτερη από μια άλλη στο Jalapeno, θα αποδειχθεί καλυτερη και στην πραγματική χρήση.

Το ζήτημα με τις ψύκτρες δεν κλείνει ούτε εδώ, ούτε τόσο εύκολα, αλλά ότι παραπάνω ακούγεται είναι χρήσιμο και ευχαριστώ -ούμε , ιδιαίτερα όλους τους φίλους που συμβάλουν με τις απόψεις τους τις προτάσεις τους και τις προσφορές τους!

*Μέσα σε πρακτικά πλαίσια μέτρησης, ακόμα και ακραίες μορφολογικές διαφορές των ψυκτρών μεταξύ τους, δεν πρόκειται να δώσουν αισθητές διαφοροποιήσεις τιμών.

Και θα συνεχίσω στο επόμενο post με κεντρικό ζήτημα το αν το ΔΘ είναι επαρκές κριτήριο ή όχι.

• Like 5

Αν το ΔΘ είναι π.χ. 34 C τόσο θα παραμένει ανεξάρτητα με το αν η θερμοκρασία περιβάλοντος είναι 15 C , ή 35...

Το ολο θεμα ειναι στο γιατι το ΔΘ το δεχομαστε ως "σταθερη τιμη" ανεξαρτητα με το αν η θερμοκρασια περιβαλοντος μεταβαλλεται.Εχουν γινει δοκιμες και εχει γινει αυτη η διαπιστωση?

Δεν υπαρχει περιπτωση να μεταβληθει η τιμη π.χ 34 που εχουμε στους 15c και στου 35 c να μα δωσει κατι αλλο π.χ 37?

Για να μπορεί κάποιος να εμβαθύνει περισσότερο στο αποτέλεσμα που δείχνει ο πίνακας, θα πρέπει να έχει και στοιχεία του ανεμιστήρα (rpm, CFM κλπ.). Επίσης, καλό θα είναι να υπάρχει και μέτρηση με δυνατό αλλά και με αδύναμο ανεμιστήρα. Δεν θέλω να γίνω φορτικός, αλλά έχει ανέβει ψηλά ο πήχυς των υπηρεσιών σας και αντίστοιχα των προσδοκιών μας.

Εγω διαφωνώ, να σας αναπτύξω την σκέψη μου

Ο πίνακας έχει να κάνει με πια ψύκτρα είναι καλύτερη. Αν είναι καλή με δυνατό ανεμιστήρα, θα είναι καλή και με χαμηλό. Από την στιγμή που δεν είναι εξομοίωση επεξεργαστή δεν παίζει ρόλο να σου πει ότι με 2000 στροφές έχεις 22C και με 1500στροφές έχεις 20C. To ότι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα με μεγαλύτερες στροφές είναι λογικό να συμβαίνει.

Να το πω κι αλλιως: θα κοιτάς αν η Ultra 120 έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από την Thor's Hammer, και πόση είναι η διαφορά θερμοκρασίας τους. Τώρα το αν η Ultra έχει 22 Κελσίου ή 52 Κελσίου ,αν είναι με δυνατο ανεμιστήρα ή με χαμηλών στροφών κλπ δεν σε ενδιαφέρει. Θα σε ενδιέφερε, ναι συμφωνώ, αν ήταν δοκιμή πάνω σε καποιον επεξεργαστή. Αλλά τώρα δεν έχει νοήμα να γίνει κάτι τετοιο, δεν θα βάλεις εσυ την ψύκτρα σου πανω στον Jalepano αλλά πάνω στον επεξεργαστή σου, άρα τα δεν σε ενδιαφέρει η τιμή της θερμοκρασίας. Σε ενδιαφέρει η διαφορά θερμοκρασίας της ψύκτρας σε σχέση με κάποια άλλη ψύκτρα ωστε να αποφανθείς ποια είναι καλύτερη από τις δύο.

Και που έχουν την τρία διαφορετικά επίπεδα ισχύς, πλεονασμός είναι κατα την γνώμη μου. Από την στιγμή που παίζουν με ίδια settings διαρκώς έχεις μία πολύ καλή βάση δεδομένων.

Το δυσκολότερο στην επιλογή μιας καλής λύσης για ψύξη ενός επεξεργαστή είναι να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τις σχεδιαστικές διαφορές ανάμεσα στις ψύκτρες και πως η επιλογή διαφορετικών ανεμιστήρων μπορεί να αλλάξει τελειώς τα αποτελέσματα ενός συγκριτικού. Όσο γίνονται πιο πυκνά τα πτερύγια, χρειάζεται μεγαλύτερη στατική πίεση για να υπάρξει επαρκής ροή αέρα, άρα και αποδοτικότερη ψύξη. Προσωπικά θα έλεγα πως μια βάση δεδομένων ψυκτρών θα ήταν πλήρης αν βοηθούσε τον εκάστοτε χρήστη να επιλέξει την καλύτερη λύση ανάλογα με τις ανάγκες του. Έτσι, θα έπρεπε οι δοκιμές να γίνονταν με την χρήση 3 διαφορετικών ανεμιστήρων. Ενός 1200 rpm - 40 CFM- 20 dba, ενός 1600 rpm - 65 CFM - 35 dba, και ενός 120Χ38 θηρίου με μεγάλο static pressure. Όλα αυτά βέβαια περιπλέκουν την ανάγνωση των αποτελεσμάτων αλλά αποτελούν αλάθανστο οδηγό για κάθε χρήστη.

σιγά σιγά θα φτιάξουμε την καλύτερη μεθοδολογία μετρήσεων-παρουσίασης των cpu coolers, με τη βοήθειά σας αλλά και με τις δοκιμές μας.

Στο θέμα μας τώρα, η ουσία είναι ότι το Jalapeno είναι μια πλατφόρμα παραγωγής σταθερών Watts και οι μεταβλητές είναι οι διάφορες ψύκτρες που θα δοκιμάζονται. Οπότε με μια ματιά στον πίνακα θα μπορείτε να βγάλετε εύκολα και ασφαλή συμπεράσματα. Δυστυχώς δεν μπορούμε να βγάλουμε την αντιστοιχία Watts Jalapeno-Watts διάφορων CPUs (εδώ δύο ίδια CPUs δεν έχουν την ίδια θερμική συμπεριφορά κάτω από το ίδιο load) αλλά πρώτον αυτό δεν ήταν το ζητούμενο για εμάς και δεύτερο αν αποφασίσω να κάνω και δεύτερο διδακτορικό τότε ίσως να έχει ενδιαφέρον το παραπάνω :)

Εγώ νομίζω πως για αυτό που θέλει να δείξει η μεθοδολογία είναι μια χαρά. (άσχετα αν υπάρχει ο στόχος θα γίνει πιο σύνθετη και ολοκληρομένη).

Είναι κάτι ΠΑΡΑ πολύ απλό σαν concept, και όχι τόσο απλό σε υλοποίηση μιάς και ο θεός ξέρει πόσο δουλειά βάλανε τα παιδιά σε αυτό.

Από εκεί και πέρα, αν θέλω να επιλέξω ανάμεσα σε 2 ψήκτρες, αυτή με την καλύτερη θερμική συμπεριφορά στην στάνταρ μεθοδολογία που ακολουθείτε θα είναι και καλύτερη για τον 775, 1366, AM3, κλπ μου.

Αν 2-3 παράμετροι είναι σταθεροί, με μια ελαφρός κυμαινόμενη (αυτή της θερμοκρασίας δωματίου), τότε τα αποτελέσματα είναι σε μεγάλο βαθμό ασφαλή και ακριβή.

Αυτό καταλαβαίνω εγώ όπως το βλέπω.

• Like 1

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας. Δες πάντως από τα specs του ανεμιστήρα διαφορές στα db (εκτός αν ο κατασκευαστής δίνει μόνο μέτρηση στο minimum των στροφών για να ξεγελάσει τους υποψήφιους αγοραστές)...συνεχίστε την άριστη προσπάθεια σας και αναμένουμε την προσθήκη περισσοτέρων ψυκτρών.

εμείς μετρήσαμε στο μισό μέτρο ενώ πολύ πιθανόν η εταιρία/ες να μετράν αρκετά πιο μακρυά.

Πάντως αυτό που επείγει τώρα είναι η αγορά ενός σοβαρού Db meter για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα. Με το που πιάσουν και καταφθάνουν τα πρώτα δείγματα πιστεύω ότι θα τακτοποιηθεί και αυτό.

σιγά σιγά θα φτιάξουμε την καλύτερη μεθοδολογία μετρήσεων-παρουσίασης των cpu coolers, με τη βοήθειά σας αλλά και με τις δοκιμές μας.

Στο θέμα μας τώρα, η ουσία είναι ότι το Jalapeno είναι μια πλατφόρμα παραγωγής σταθερών Watts και οι μεταβλητές είναι οι διάφορες ψύκτρες που θα δοκιμάζονται. Οπότε με μια ματιά στον πίνακα θα μπορείτε να βγάλετε εύκολα και ασφαλή συμπεράσματα. Δυστυχώς δεν μπορούμε να βγάλουμε την αντιστοιχία Watts Jalapeno-Watts διάφορων CPUs (εδώ δύο ίδια CPUs δεν έχουν την ίδια θερμική συμπεριφορά κάτω από το ίδιο load) αλλά πρώτον αυτό δεν ήταν το ζητούμενο για εμάς και δεύτερο αν αποφασίσω να κάνω και δεύτερο διδακτορικό τότε ίσως να έχει ενδιαφέρον το παραπάνω :)

Νομίζω πως όταν βγεί στην "πιάτσα" το Inferno πολλά από τα ερωτήματα των φίλων , θα βρούν απάντηση.

Εν τω μεταξύ το πιο θετικό έιναι αυτπό που γίνεται , όλοι να πουν αυτό που πιστευουν ή αυτό που θέλουν, γιατί υπαρχει περιθώριο ενσωμάτωσης κάποιων ιδεών στην υπό ανάπτυξη κατασκευή.

Κια τέλος και το καλύτερο όλων:

και δεύτερο αν αποφασίσω να κάνω και δεύτερο διδακτορικό τότε ίσως να έχει ενδιαφέρον το παραπάνω :)

Ψήνεσαι;!;!;! :jump1::jump1::jump1::jump1::jump1::jump1:

Άρη να είσαι καλά!

Στη φάση που είμαι τώρα ούτε εφημερίδα δεν μπορώ να διαβάσω. Πρέπει να περάσει τουλάχιστον κάνας χρόνος ακόμη για να ξεκολλήσει το μυαλό μου :fie:

Άσε και που το πήρα είδα πόσο πολύ το χρησιμοποιώ. Α ρε αθάνατη Ελλάδα :tomato:

εμείς μετρήσαμε στο μισό μέτρο ενώ πολύ πιθανόν η εταιρία/ες να μετράν αρκετά πιο μακρυά.

Πάντως αυτό που επείγει τώρα είναι η αγορά ενός σοβαρού Db meter για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα. Με το που πιάσουν και καταφθάνουν τα πρώτα δείγματα πιστεύω ότι θα τακτοποιηθεί και αυτό.

Άρη έχεις κάτι υπόψη;

Υπαρχουν και με επικοινωνία με PC, σε πραγματικό χρόνο;

Και επίσης μιας και αναφερθηκα, και με Air flow meter κάτι πρέπει να γίνει :hmm:

το Db meter θα το πάρω κάποια στιγμή γιατί με τα faganakia θα μπορώ να πάρω και μετρήσεις Db πια από τα PSUs.

Το airflow meter για μένα παρα είναι ειδικό μηχάνημα μιας και δεν έχω σκοπό να εμβαθύνω τόσο πολύ στα ψυκτρο-reviews. Έχω ήδη βουτήξει στα πολύ βαθιά με τα PSUs βλέπεις.

Πάντως και για τα δύο έχω κάνει έρευνα αγοράς και έχω καταλήξει σε ενδιαφέροντα μοντέλα (με USB για real time logging).

Είμαι Α.....ν.....ο......ι......κ....τ....ό......ς σε προτάσεις.

Λέγε να δώ τι θα κάνω και εγώ ό έρμος που το boiler διάλεξε την εποχή να βάλει τα ..."κλάματα"!!!

Τα πράγματα είναι τόσο, μα τόσο απλά!

Κάντε μία μέτρηση μίας ψύκτρας βρέ παιδιά σε θερμοκρασία δωματίου, κάντε μία μέτρηση πχ. στο μπαλκόνι και δείτε άν υπάρχει διαφορά στα ΔΘ.

Δόξα το θεό έξω έχει 7-10 βαθμούς αυτή την εποχή. Άντε..... να μας λυθεί όλων η απορία!!!

Εγώ πιστεύω πάντως ότι θα έχει σημαντική διαφορά, τουλάχιστον 5 βαθμών.

Λοιπόν....ομολογώ ότι εδώ και μερικές μέρες προσπαθώ να καταλάβω πώς θα γίνονται οι μετρήσεις, πώς δουλεύει το Japaleno, αλλά και γιατί ο crmaris αναφέρει στον πίνακα μόνο την διαφορά θερμοκρασίας.

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και δέν είχα καταλάβει παρόλο τις φιλότιμες προσπάθειες του Seafalco.:)

Νομίζω ότι σήμερα τα έβαλα σε μιά σειρα και αναθεωρώ το παραπάνω post.

Τελικά τα παιδιά έχουν δίκιο, και δίκαια αναφέρουν την διαφορά θερμοκρασίας και μόνο.

Αναλυτικά: (ελπίζω να μήν κάνω λάθος...)

Το κλειδί των μετρήσεων είναι όπως αναφέρει ο Seafalco η ''ισορροπία συστήματος''.

Έχουμε για παράδειγμα μία ψύκτρα της Noctua με μέγιστη ικανότητα 200watt.

Αυτό σημαίνει ότι κατασκευαστικά η ψύκτρα μπορεί να απορροφήσει το ανώτατο 200watt από το block της.

Τοποθετούμε την ψύκτρα επάνω στην βάση του Japaleno, το σύστημα ψύκτρα-Japaleno έχει θερμοκρασία δωματίου πχ. 20 βαθμών και ξεκινάμε την μέτρηση.

Άς δώσουμε θωρητικά για πρώτη μέτρηση, ισχύ σταδιακά με μέγιστο τα 250watt στην βάση του Japaleno.

Ανεβάζοντας σιγά-σιγά ισχύ η ψύκτρα ζεσταίνεται από την βάση.

Όταν φτάσουμε τα 200watt έχουμε φτάσει στο peak απόδοσης της ψύκτρας.

Όταν ξεπεράσουμε τα 200 περνάμε στο σημείο που η ψύκτρα σταματάει να αποβάλει περισσότερη θερμότητα απ'όσο απορροφάει.

Τότε σπάει η ισορροπία του συστήματος και η βάση συνεχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία, χωρίς η ψύκτρα να μπορεί να την αποβάλλει.

Άν βάλετε στην θέση της βάσης τώρα τον CPU, αυτός θα ανέβαζε θερμοκρασία σταθερά μέχρι να κάνει shut down.

Έρχεται λοιπόν τώρα ο crmaris και δοκιμάζει την ψύκτρα αυτή σε χαμηλότερα watt., πχ. 150.

Ξεκινάει την μέτρηση πάντα από τους 20 βαθμούς δωματίου, και ανεβάζει τα watt.

Η βάση του Japaleno ζεσταίνεται πρώτη από τα 150, και αρχίζει να μεταδίδει θερμότητα στο block της ψύκτρας.

Η βάση του Japaleno όμως τώρα δέν θα ανέβει ανεξέλεγχτα, γιατί η ψύκτρα βρίσκεται εντός των ορίων λειτουργίας και μπορεί να ανταπεξέλθει.

Θα έρθει δηλ. κάποιο χρονικό σημείο όπου η ψύκτρα θα απορροφάει κανονικά την θερμότητα από την βάση, ωσότου έρθει η ''ισορροπία συστήματος'', δηλ. η βάση θα αποκτήσει μία σταθερή θερμοκρασία πχ. 60 βαθμών.

Εκεί σταματάει ο crmaris την μέτρηση και βγάζει ΔΘ: 60-20=40 βαθμούς.

Τί σημαίνει αυτό? Ότι η συγκεκριμένη ψύκτρα στα παρεχόμενα 150watt είναι ικανή να σταθεροποιήσει την βάση (ή CPU)στους +40 βαθμούς από την θερμοκρασία περιβάλλοντος όποια και άν είναι αυτή!!!

Άν την ξεκινούσαμε από τους 10 βαθμούς θα ισορροπούσε την βάση (CPU) στους 10+40=50 βαθμούς.

Να το πώ διαφορετικά?

Στα 150watt η ψύκτρα αυτή είναι κατασκευασμένη να αποδίδει τόσο και μόνο τόσο ανεξάρτητα του περιβάλλοντος.

Έτσι συγκρίνοντας αρκετές ψύκτρες με τον ίδιο τρόπο, μπορούν να βγούν κάποια πρώτα συμπεράσματα.

Φυσικά οι μετρήσεις αυτές δέν θα είναι ακριβώς ίδιες σε έναν cpu μέσα σε ένα case, αλλά τα παιδιά κάνουν μία πρώτη προσέγγιση με το Japaleno.

Σε ένα πραγματικό σύστημα μετράει ο επεξεργαστής, το air flow του κουτιού, πόσο ζεστές κάρτες έχεις, η θερμότητα που απορροφάει το pcb και άλλα πολλά που θα φωτίσει το inferno.

Επίσης το Japaleno κάνει μέτρηση με σταθερά watt, και δέν μπορεί να προσομοιώσει τα στιγμιαία peaks που θα κάνει ο cpu τρέχοντας εφαρμογές. Είναι μία αρχή ομως!

Πολλοί ανέφεραν ότι πρέπει να γίνουν δοκιμές και με διαφορετικούς ανεμιστήρες σε low-mid-high στροφές.

Δέν με βρίσκει αντίθετο το σκεπτικό αλλά απαιτεί χρόνο, οπότε ο crmaris επέλεξε προφανώς έναν μέσο fan.

Με χαμηλότερα rpm θα ωφελούνταν οι ψύκτρες με αραιά fins, ενώ με υψηλότερα rpm αυτές μέ ποιό πυκνά.

Πάλι ομως και με blower να ψύχαμε την ψύκτρα θα έφτανε ένα σημείο όπου κατασκευαστικά δέν θα μπορούσε να αποβάλλει περισσότερη θερμότητα, άρα θα κερδίζαμε θόρυβο και μόνο.

Το τί fan θα χρησιμοποιησει κάποιος και πόσο θόρυβο αντέχει είναι υποκειμενικό.

Άν αρχίσει πάλι κουβέντα για την επιλογή fans....δέν θα βγάλουμε άκρη και θα έχει έρθει το 2012....:hehe:

Οπότε πιστεύω άς μείνουμε στον υπάρχον.

Πιστεύω να κάλυψα κάποιους, και άν κάνω κάπου λάθος στο σκεπτικό μου άς με διορθώσουν.

Seafalco-crmaris, crmaris-Seaflaco καλές μετρήσεις!:T:

• Like 4