Jump to content




deninho

Recommended Posts

ρε παιδια θα μπορεσει να μου πει καποιος αν μπορει φυσικα,αν υπαρχει εδω μεσα οδηγος στα ελληνικα?

θα κατσω σημερα το βραδυ να γραψω προχειρα την μεταφραση, για να φλασαρεις με cwm!

εχεις τον συνδιασμο των 3 κουμπιων?οτι σου φαινεται "κινεζικο" κανεις μια αναζητηση στο google;) στο myphone εξηγουν πολλα,αν εχει γραψει κανεις την μεταφραση απο την εγκατασταση του darkyy σε καποιο αλλο site πειτε το για να μην γραφω..!:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply
με cwm..οπως ακριβως και στην ρομ,διαλεγεις το ζιπ..!δεν κανεις τιποτα παραπανω..!

το καταφερα κι αυτο,τωρα θελω να βαλω win7 mobile theme και oc!

Link to comment
Share on other sites

θα κατσω σημερα το βραδυ να γραψω προχειρα την μεταφραση, για να φλασαρεις με cwm!

εχεις τον συνδιασμο των 3 κουμπιων?οτι σου φαινεται "κινεζικο" κανεις μια αναζητηση στο google;) στο myphone εξηγουν πολλα,αν εχει γραψει κανεις την μεταφραση απο την εγκατασταση του darkyy σε καποιο αλλο site πειτε το για να μην γραφω..!:p

ναι κανονικα δουλευουν τα κουμπια...

Link to comment
Share on other sites

το καταφερα κι αυτο,τωρα θελω να βαλω win7 mobile theme και oc!

δεν αξιζουν,ουτε τονα ουτε ταλλο!!

το θεμα θα σου βγαλει την ψυχη να το βαλεις,και το κινητο θα ειναι μετα απο αυτο σαν να εχεις την εργοστασιακη ρομ οσον αφορα την ταχυτητα με τοσα adds που θελει..ασε που θα σου φαει μια μερα..!εγω μολις το εφτιαξα φλασαρα απο τα νευρα μου με την αργοπορια!!αν παρολαυτα θες να δοκιμασεις ειναι δικη σου επιλογη;)

(έκανα edit για να το βάλω όλο μια και καλή ;))

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσουμε οποιαδήποτε διαδικασία ελέγχουμε εάν έχουμε τα 3 κουμπιά ενεργά.

Ο έλεγχος γίνεται πατώντας πρώτα το κεντρικό πλήκτρο και την αύξηση της έντασης, αμέσως μετά πατάμε το

power(χωρίς να αφήσουμε τα άλλα 2) μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο της Samsung. Τα αφήνουμε και τα τρία.

Εάν εμφανιστεί η σελίδα που λέει: ’’Recovery mode’’ τότε λειτουργούν τα 3 κουμπιά.

Αντίστοιχα κάνουμε έλεγχο και αντί για την αύξηση της έντασης πατάμε την μείωση.

Αυτήν τη φορά θα πρέπει να μας δείξει το android να σκάβει και να γράφει: ’’downloading’’.

Αν δεν δουλεύουν οι παραπάνω μέθοδοι τότε ακολουθείτε τον πολύ καλό οδηγό που έχουν στο myphone.gr

Κατεβάζουμε την rom, του darkyy στην δική μας περίπτωση από εδώ: darky v9,2

Προετοιμασία για την εγκατάσταση της rom.

1. Το Android θέλει πρόσβαση Root. (Για Froyo 2.2 και 2.2.1)

1.1 – Διαλέγουμε το CF-Root που ταιριάζει με το Firmware Version, από εδώ:CF-Root (κατεβάζουμε την 1.17 Busybox Version).

1.2 – Κατεβάζουμε το Odin για Windows από εδώ: Odin

1.3 – Κάνουμε εγκατάσταση τα USB drivers.

Εάν έχουμε εγκαταστήσει το Samsung's Kies, περνάμε αυτό το βήμα,

αλλιώς είτε κατεβάζουμε το kies είτε κατεβάζουμε τα drivers από εδώ:

Windows [32 bit]drivers 32bit

Windows [64 bit]drivers 64bit

1.4 – Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή, φροντίζοντας να δούμε ότι το αναγνωρίζουν τα Windows.

1.5 – Αποσυμπιέζουμε το αρχείο που κατεβάσαμε στον υπολογιστή μας.

1.6 – Βεβαιωνόμαστε πως δεν είναι συνδεδεμένο το κινητό στον υπολογιστή μας.

1.7 – Τρέχουμε το Odin και βεβαιωνόμαστε ότι το Partition και το Clear EFS δεν είναι τικαρισμένα.

Κλικάρουμε το κουμπί PDA και διαλέγουμε το αρχείο .tar από τον φάκελο CF-Root.

1.8 Κλείνουμε το κινητό τελείως (περιμένουμε να δονήσει), και το ξεκινάμε σε download mode.

(πατάμε πρώτα το κεντρικό πλήκτρο και την μείωση της έντασης, αμέσως μετά πατάμε το power,χωρίς να αφήσουμε τα άλλα 2,

μέχρι να εμφανιστεί το android να σκάβει και να γράφει: ’’downloading’’.)

1.9 –Συνδέουμε το κινητό μέσω του καλωδίου usb. Το Odin πρέπει να αναγνωρίσει το τηλέφωνο. ( γίνεται κίτρινη μια θύρα COM.)

1.10 – Κάνουμε κλικ στο κουμπί και περιμένουμε μέχρι το Odin να φλασάρει τον CF-Root kernel.

1.11 – Μόλις τελειώσει η διαδικασία το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση.

Φέρνοντας στα μέτρα μας την rom.

Αρχικά κατεβάζουμε το DarkyROM από το market. Ανοίγουμε την εφαρμογή, και επιλέγουμε τι θέλουμε

να περιέχει η εγκατάσταση της rom.

Καλό θα είναι σε κάθε εγκατάσταση νέας rom να κάνουμε wipe. Wipe σημαίνει πως χάνουμε ΟΛΑ τα δεδομένα,

no wipe δεν χάνουμε τίποτα (η δυνατότητα αυτή παρέχεται εφόσον έχουμε εγκατεστημένη μια άλλη rom του darkyy).

(Δεν είναι αναγκαίο να κατεβάσουμε το DarkyROM, απλά μας δίνει κάποιες έξτρα επιλογές.

Επίσης καλό θα είναι να πάρουμε ένα backup, πριν από το φλασάρισμα ακόμη και αν επιλέξουμε no wipe.)

Φλασάροντας την rom!!

Tip: Είναι καλύτερο να φλασάρουμε με 100% μπαταρία, ώστε να καλιμπράρεται σωστά η μπαταρία!

1) Βάζουμε την rom που κατεβάσαμε στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ sd κάρτα. (χωρίς αποσυμπίεση!)

2) Κατεβάζουμε το ClockworkMod Recovery από εδώ: ClockworkMod Recovery

3) Βάζουμε και το ClockWorkMod Recovery (update.zip) στην εσωτερική κάρτα SD.

4) Απενεργοποιούμε το lagfix (εάν υπάρχει)

Σημείωση: εάν έχουμε κάποια έκδοση rom darkyy από 5 και πάνω δεν χρειάζεται απενεργοποίηση

5) Κλείνουμε το κινητό. (περιμένουμε τουλάχιστον 5sec) Μετά το εκκινούμε σε Recovery Mode.

(Ήχος πάνω, κεντρικό πλήκτρο, και μετά το κουμπί της ενέργειας, μέχρι να δείξει το galaxy s, μετά τα αφήνουμε.)

6) Επιλέγουμε το "Apply SDCARD:update.zip", χρησιμοποιώντας τα κουμπιά του ήχου, και το κεντρικό πλήκτρο για επιλογή.)

Τώρα θα εκκινήσει το ClockworkMod Recovery (ίσως χρειαστεί να ξανακάνουμε την διαδικασία για να εμφανιστεί το ClockworkMod Recovery!)

7) Κάνουμε αυτό το βήμα (7) μόνο εάν έχουμε πρόβλημα με εφαρμογές κτλ.

- Στο ClockworkMod, επιλέγουμε "Wipe data/factory reset". Αυτό θα διαγράψει όλα από το κινητό!!!!

8) Επιλέγουμε "Install zip from SDCARD" (πάλι χρησιμοποιούμε τα κουμπιά ήχου, απλά τώρα το κεντρικό πλήκτρο το

αντικαταστούμε με το κουμπί ενέργειας.)

9) Τώρα πατάμε το "Choose zip from SDCARD" και μετά επιλέγουμε το συμπιεσμένο αρχείο της rom που βάλαμε

προηγουμένως στην κάρτα. (Darkys_v9.2_Extreme_Edition στην δική μας περίπτωση.) Και δίνουμε την επιλογή "Yes."

10) Η διαδικασία φλασαρίσματος θα ξεκινήσει (θα πάρει το πολύ 5 λεπτά), κατά την διάρκεια θα δείχνει κάτι μπλε

χαρακτήρες, είναι οκ, μην ανησυχείτε! Μόλις τελειώσει η διαδικασία, θα οδηγηθούμε στο ClockworkMod Recovery.

Εκεί διαλέγουμε το "Go back", και μετά το 'Reboot system now'.

11) Η πρώτη εκκίνηση θα πάρει αρκετό χρόνο (έως 10 λεπτά)

Αυτό ήταν!!!! Ευχαριστηθείτε την rom!!!! Αν σας αρέσει καλό θα ήταν να κεράσετε μια μπύρα τον darkyy,

γιατί έχει δουλέψει πολύ για να την φέρει σε αυτή την μορφή..! εδώ μπορείτε να τον κεράσετε: darky's beer

-Εάν δεν πάει κάτι καλά, μην πανικοβληθείτε, προσπαθήστε να φλασάρετε με την ίδια διαδικασία!

-Το κείμενο αποτελεί μετάφραση της αυτής της σελίδας: darkyy rom-first time users,

και δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά με το κινητό!!!!!

-Σημείωση: Το παρόν είναι ΜΟΝΟ για Samsung Galaxy S GT-I9000 (διεθνή), της Verizon και Bell South.

-Αν θέλετε κάπου βοήθεια στείλτε μου,επίσης αν κάπου δεν είμαι σαφής ή έχω κάνει λάθος στην μετάφραση!

Φιλικά Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

θεος απλα!!!!!!!! :dance3: Σε ΥΠΕΡ-ευχαριστω Πανο περιμενω και το τελιωμα...

Τα εκανα ολα ως εδω!!!!:T:

κουκουβετσα τι θεμα ειναι αυτο με windows7??

και τι ειναι το οc????

είναι πρόχειρη η ολοκλήρωση απλά για να φλασάρεις! καλή επιτυχία!!

oc= overclocking, πραγματικα αχρείαστο,το γιατί θα το καταλάβεις μόλις βάλεις την ρομ!!!έπρπε την πρώτη φορα που την πέρασα να έβλεπες την έκφραση του προσώπου μου!!!!!!:p:p

όσον αφορά το θέμα μπαίνει όπως ακριβώς η ρομ,απο το θέμα του φλασαρίσματος (το τελευταιο εννοω) ακολουθεις τα βήματα 5,8,9,10. απλα αυτό με τα windows ειναι πολύ περίεργο.. μπορείς να βάλεις άλλα απο το λινκ που παραθεσα σε προηγουμενη σελιδα!

εδιτ: εδω τα windows 7: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=910918 (απλα δεν ειναι μονο να βαλεις το θεμα και τελειωσες,θελει δουλιτσα..!)

εδω αυτο που εχω εγω και δεν χρειαζεται κατι παρα μονο cwm, δηλαδη τα βηματα που σου ειπα απο πανω ;)

εδω όλα τα θεματα του galaxy s απο τους xda: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=953450

εδιτ2: τα θεματα μπαινουν μονο σε custom roms..! darky,doc κτλ..!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, δοκίμασα το gmaps μέσα στο σπίτι μου (Πεύκη). Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα εφαρμογή της google που να χρησιμοποιεί το gps ήταν την Παρασκευή στη σχολή μου [χρησιμοποίησα το google sky maps]

Περιμένω λίγο, που λέτε, και μου βγάζει, με ακρίβεια 30μ, ότι είμαι... στη σχολή μου. Βγαίνω στο μπαλκόνι, περιμένω λίγο, και με κλειδώνει κανονικά στο σπίτι μου. Ξανά μέσα, τηλεμεταφέρθηκα στη σχολή μου πάλι... Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων μολις τελιωσα την διαδικασια Πανο...και πραγματικα τα καταφερα...Σε ΥΠΕΡ ευχαριστω δεν εχω λογια να πω αλλα για την βοηθεια σου.Τελος ηθελα να πω οτι πραγματικα εχω μηνει με τον στομα :help: μιας και δεν περιμενα ποτε οτι μπορει να παει ετσι ενα τηλεφωνο......

και παλι +10000000000000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, δοκίμασα το gmaps μέσα στο σπίτι μου (Πεύκη). Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα εφαρμογή της google που να χρησιμοποιεί το gps ήταν την Παρασκευή στη σχολή μου [χρησιμοποίησα το google sky maps]

Περιμένω λίγο, που λέτε, και μου βγάζει, με ακρίβεια 30μ, ότι είμαι... στη σχολή μου. Βγαίνω στο μπαλκόνι, περιμένω λίγο, και με κλειδώνει κανονικά στο σπίτι μου. Ξανά μέσα, τηλεμεταφέρθηκα στη σχολή μου πάλι... Ξέρει κανείς τι παίζει;

δεν πιανει gps μεσα στο σπιτι,και "διαβαζει" τα δεδομενα του κελιου που ειναι εκεινη την στιγμη (δικτυο κινητης τηλεφωνιας) και σου δειχνει με προσεγγιση.. μου το κανει και μενα αυτο..!οχι 30χιλιομετρα αλλα 4-5. (προσεγγιστικα!)

ποιο google maps εχεις? εμενα κρασαρε αυτο που ειχε ο darkyy και κατεβασα το 5,1απο ενα site..!επισης γιατι δεν βαζεις τιποτα χαρτες και χρησιμοποιεις το google maps που χρεωνεσαι?? εχω βαλει κατι 3d πολυ ωραιους!και αρκετα ακριβεις..!

εδιτ: και ενα screenshot με την νεα εφαρμογη και μερικα καινουρια εικονιδια!!!!

post-10518-1416075043,9654_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζουν,ουτε τονα ουτε ταλλο!!

το θεμα θα σου βγαλει την ψυχη να το βαλεις,και το κινητο θα ειναι μετα απο αυτο σαν να εχεις την εργοστασιακη ρομ οσον αφορα την ταχυτητα με τοσα adds που θελει..ασε που θα σου φαει μια μερα..!εγω μολις το εφτιαξα φλασαρα απο τα νευρα μου με την αργοπορια!!αν παρολαυτα θες να δοκιμασεις ειναι δικη σου επιλογη;)

(έκανα edit για να το βάλω όλο μια και καλή ;))

εχεις δικιο με παιδεψε πολυ,τελικα δεν το εβαλ το θεμα win7,οσο για το oc ηθελα απλα να τρεξω κανα quqabrant δεν θα το ειχα συνεχεια υπερχρονισμενο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο με παιδεψε πολυ,τελικα δεν το εβαλ το θεμα win7,οσο για το oc ηθελα απλα να τρεξω κανα quqabrant δεν θα το ειχα συνεχεια υπερχρονισμενο.

εχουν ετοιμο theme windows 7 αν θες σαν paid..!δεν θα το πληρωνα με τιποτα,το δοκιμασα αλλα δεν λεει..!το κινητο μου αυτη την στιγμη εχει την μιση δυναμη με το θεμα που εχω βαλει(το blue οχι των 7..).. ειναι σαν να εχω μια φρεσκοπερασμενη jpy..μαλλον θα κανω lagfix..υσ: εβαλα τους 3d χαρτες και μονο η αθηνα ειναι 3gb..!:p

Link to comment
Share on other sites

double post γιατι:

1) ο darkyy εβγαλε την 9,3 [ROM] [01.03.2011] Darky's Extreme Edition v9.3 Final ★ XWJS5 ★ || This is it...! - xda-developers (την βαζω τωρα αμεσως!!!)

2) διερευσε official beta version gb, 2.3.2 [ROM][2.3.2] I9000XWJV1 (GINGERBREAD) for Galaxy S - xda-developers

3) ο γιατρος εβγαλε beta μαγειρεμενη την αποπανω εκδοση: [KITCHEN] *Doc's & Stefunel's magical ROM Kitchen* 1/3: 2.3.2 beta (betakitchen) - xda-developers

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, δοκίμασα το gmaps μέσα στο σπίτι μου (Πεύκη). Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα εφαρμογή της google που να χρησιμοποιεί το gps ήταν την Παρασκευή στη σχολή μου [χρησιμοποίησα το google sky maps]

Περιμένω λίγο, που λέτε, και μου βγάζει, με ακρίβεια 30μ, ότι είμαι... στη σχολή μου. Βγαίνω στο μπαλκόνι, περιμένω λίγο, και με κλειδώνει κανονικά στο σπίτι μου. Ξανά μέσα, τηλεμεταφέρθηκα στη σχολή μου πάλι... Ξέρει κανείς τι παίζει;

Ετυχε που ησουν στην σχολη, μαλλον.

Ετσι δουλευει το gps, σε οσο πιο κλειστο χωρο και αναλογα με την θεση των δορυφορων εκεινη την στιγμη μπορει να αργουν λιγο η περισσοτερο να σε "δουν" ή και καθολου

το τουβλο και το μπετον ειναι κακοι αγωγοι για το ηλεκτρομαγνητικο σημα. (και αυτα των gps εχουν αρκετα μεγαλες συχνοτητες - που προοριζονται για κοινη χρηση,πιο ευκολα δλδ δεχονται απωλειες και παρεμβολες)

Link to comment
Share on other sites

double post γιατι:

1) ο darkyy εβγαλε την 9,3 [ROM] [01.03.2011] Darky's Extreme Edition v9.3 Final ★ XWJS5 ★ || This is it...! - xda-developers (την βαζω τωρα αμεσως!!!)

2) διερευσε official beta version gb, 2.3.2 [ROM][2.3.2] I9000XWJV1 (GINGERBREAD) for Galaxy S - xda-developers

3) ο γιατρος εβγαλε beta μαγειρεμενη την αποπανω εκδοση: [KITCHEN] *Doc's & Stefunel's magical ROM Kitchen* 1/3: 2.3.2 beta (betakitchen) - xda-developers

καλα που εισαι κι εσυ πανο και ενημερωνομαστε!εβαλα κι εγω την 9.3,την beta 2.3 μπορουμε να την βαλουμε?

Link to comment
Share on other sites

καλα που εισαι κι εσυ πανο και ενημερωνομαστε!εβαλα κι εγω την 9.3,την beta 2.3 μπορουμε να την βαλουμε?

μην βαλεις την official!:p θα απογοητευτεις υστερα απο τον darkyy!βαλε την beta του doc η της CyanogenMod 7 αν θες 2,3. η δευτερη εχει ελλειψεις,σε αλλους σημαντικες και σε αλλους λιγοτερες σημαντικες,αλλα ειναι πιο "κοντα" στην 2,3 απο την official συμφωνα με αυτα που διαβαζω και γω..! αλλα και ο γιατρος πρεπει να εκανε δουλιτσα γιατι η δοκιμαστικη αυτη εκδοση που εβγαλε η samsung δεν εχει ουτε tw 4,ουτε το κλασσικο 2,3 lockscreen,και ουτε κατι το συναρπαστικο..με το ζορι 1000 εβγαζε στο quadrant..οποτε γνωμη μου μην κανεις τον "δοκιμαστη" ακομα,και περιμενε μια ολοκληρωμενη προταση..!επισης αν δοκιμασεις 2,3 θελει παλι απο την αρχη 2e recovery (σε περιπτωση που δεν σου αρεσει και θες να βαλεις παλι darkyy!) κτλ κτλ κτλ..!!!(αυτος ειναι ο λογος που δεν δοκιμαζω,βαριεμαι την διαδικασια!:p)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς βάση στήριξης για το αυτοκίνητο; Αν ναι ποια και τι άποψη έχει;

@tragikos δεν ξερω,αν θες σου δειχνω λινκ απο xda αλλα αν δεν εχεις δοκιμασει δεν μπορεις να εκφερεις αποψη..!;)

με αφορμη το ποστ σου,θελω να ρωτησω αν εχει παρει κανεις καμια θηκη που να μην κανει το κινητο "μπαουλο" γιατι εχω 2-3 αλλα δεν μου αρεσουν..την εβγαζα τοσο καιρο με μια "φτηνιαρικη" ενω ειχα τις καλες στην ακρη..

καμια σαν αυτη αλλα πιο ποιοτικη: B Hole Back Cover Hard Case for Samsung I9000 Galaxy S - eBay (item 330475418877 end time Mar-20-11 00:47:31 PDT)

και ισως πιο ομορφη..! τωρα εχω περιπου αυτη,αλλα το κανει να φαινεται μεγαλο!!:p

Link to comment
Share on other sites

@tragikos: θα έπαιρνα όρκο ότι σου είχα απαντήσει :p

Αυτή εδώ: OEM New Samsung Car Mount Dock Kit for Galaxy S i9000 on eBay (end time 18-Mar-11 01:26:48 GMT) σε κάνει;

@panos444: Κι εγώ στο ίδιο θέμα έχω σκαλώσει. Έχω πάρει μια Puro από το πλαίσιο (14€...), αλλά ενώ υποτίθεται ότι ήταν silicone, είναι σκληρή. Έχω διαβάσει καλά λόγια για αυτήν: ZENUS ECO SILICONE SOFT SKIN CASE COVER FOR GALAXY S CHIC BLACK on eBay (end time 17-Mar-11 21:46:55 GMT)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.