Jump to content


Recommended Posts

[MENTION=5249]Jaco[/MENTION] επειδη μπερδευτηκα λιγο με τον εξωτερικο σκληρο διαλεγω την εντολη devise to image ετσι

για να παρω backup ? και μετα το image των win 7 που εχει παρει το βαζω στον καινουργιο σκληρο και μπουταρω απο κει

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση που εχουμε λαπτοπ οταν θελουμε να κανουμε

cloning επειδη παιρνει εναν δισκο πανω καθε φορα πως γινεται η διαδικασια?

μπορει να γινει το backup[cloning] του υπαρχοντος δισκου του λαπτοπ σε εξωτερικο δισκο usb και μετα τι κανουμε περναμε το cloning[backup] στον καινουργιο δισκο και τον βαζουμε πανω

Σε ανάλογη με την δική σου περίπτωση εγώ έκανα το εξής: πήρα ενα καλώδιο όπως της εικόνας συνέδεσα σε μία usb θύρα τον καινούργιο δίσκο έκανα το clonig {με την επιλογή device to device source ο δίσκος του λάπτοπ target ο συνδεδεμένος στην usb θύρα} και όταν τελείωσε η διαδικασία αφαίρεσα τον δίσκο του λάπτοπ έβαλα στη θέση του τον καινούργιο και τέρμα

post-4040-1416075339,958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ xdoc

καλη η μαγκια με το καλωδιο που το βρισκουμε ? σε μαγαζι με ηλεκτρονικα υπαρχει?

γιατι δεν το εχω ξαναδει ξερεις αν με αυτο το καλωδιο αποκτα ιδιοτητες σατα 2

θα μπορουσε πχ να δουλεψει σαν δευτερος σκληρος σατα 2 αν και εξωτερικος

Link to comment
Share on other sites

@ xdoc

καλη η μαγκια με το καλωδιο που το βρισκουμε ? σε μαγαζι με ηλεκτρονικα υπαρχει?

γιατι δεν το εχω ξαναδει ξερεις αν με αυτο το καλωδιο αποκτα ιδιοτητες σατα 2

θα μπορουσε πχ να δουλεψει σαν δευτερος σκληρος σατα 2 αν και εξωτερικος

Εμένα μου το έδωσε ένας φίλος αλλά ναι πιστεύω οτι το έχουν μαγαζιά πληροφορικής (απο αυτό το λίνκ πήρα και την φωτογραφία)

Για το δεύτερο που με ρωτάς δεν ξέρω άν ισχύει γιατί εγω μόνο για το clonig το χρησιμοποίησα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις image απ' ευθείας στον άλλο δίσκο, μπορείς και μέσω usb... Συνήθως το κάνω με μια θήκη 2.5" εξωτερικού δίσκου, την οποία μπορείς να βρεις και με 10 ευρώ...

[MENTION=5249]Jaco[/MENTION]

πηρα image σε εξωτερικο σκληρο με το gparted τι τα κανουμε ?ενα φακελο με ενα σωρο αρχεια εφτιαξε

που τα βαζουμε για να κανουμε cloning τον καινουργιο δισκο

46591684.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τον καινούργιο δίσκο και κάνεις τη αντίστροφη διαδικασία, δηλαδή "from image" και θα διαλέξεις το path που βρίσκεται το image στον εξωτερικό δίσκο... το clonezila θα αναγνωρίσει από μόνο του το backup...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα φίλες και φίλοι των υπολογιστών και της τεχνολογίας γενικά!

Σήμερα έκανα μια επιτυχημένη αναβάθμιση του σκληρού δίσκου του φορητού μου που αγόρασα πρόσφατα!Το Lifebook ΑΗ530 είχε έναν 250άρη Seagate που θεώρησα εξαρχής μικρό σε χωρητικότητα, οπότε προχώρησα στην αγορά ενός Samsung 1Tb.

Χρησιμοποίησα το Paragon Backup & Recovery™ 10 Suite, και η διαδικασία ήταν παιχνιδάκι! Αφού πρώτα λοιπόν είχα τοποθετήσει τον νέο σκληρό σε μια εξωτερική θήκη που είχα αγοράσει μαζί(για να γίνει μελλοντικά ο 250άρης εξωτερικός), επέλεξα από το πρόγραμμα το "Copy Hard Disk" και η διαδικασία τελείωσε έυκολα μετά από 3,5 ώρες περίπου!Στην ουσία κλωνοποίησε τον 250άρη προσαρμόζοντάς τον στην νέα χωρητικότητα!Παράλληλα κράτησε φυσικά και τα δύο partition που είχα ,αλλά και το ¨κρυφό" partition που χρησιμεύει για τυχόν system recovery!Απαντώντας σε πιο πάνω προβληματισμούς πιστεύω πως το πρόγραμμα μπορεί να προσαρμόσει τους σκληρούς και προς τα κάτω σε περίπτωση που ο νέος δίσκος είναι μικρότερος!Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το parted magic έχει το clonezilla το οποίο βλέπει τους 3 ssd σαν διαφορετικούς σκληρούς κι όχι σαν raid0. Γίνεται κάπως αλλιώς; To acronis, ενώ έπαιξε για να κάνω clone σε άλλο το raid 0 μου, τώρα κάνει τη πάπια και δε ξεκινάει, μένει στο loading...:wall:

Έχω μείνει με το σύστημά μου σε έναν μηχανικό σκληρό και δε μπορώ να το φέρω πίσω στο raid :hang3::hang3:

Link to comment
Share on other sites

Το parted magic έχει το clonezilla το οποίο βλέπει τους 3 ssd σαν διαφορετικούς σκληρούς κι όχι σαν raid0. Γίνεται κάπως αλλιώς; To acronis, ενώ έπαιξε για να κάνω clone σε άλλο το raid 0 μου, τώρα κάνει τη πάπια και δε ξεκινάει, μένει στο loading...:wall:

Έχω μείνει με το σύστημά μου σε έναν μηχανικό σκληρό και δε μπορώ να το φέρω πίσω στο raid :hang3::hang3:

Είναι πρόβλημα drivers και απ' ότι φαίνεται δεν υποστηρίζει τον controller σου το pm... ποιον controller έχει η motherboard σου; Ή είναι εξωτερικός;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ. Έπαιξα ξανά με τo acronis. Απλά θέλει ένα "κόλπο". Να βάλεις στο boot sequence να ανοίξει με f11, τη φορά ΠΡΙΝ το θελήσεις. Μετά πρέπει να το απενεργοποιείς και να το ενεργοποιείς όποτε το χρειάζεσαι ξανά. Αν προσπαθήσεις ξανά να το χρησιμοποιήσεις 2η φορά στα καπάκια, δεν φορτώνει ποτέ. :wall:

Link to comment
Share on other sites

παιδια,να ρωτησω κι εγω κατι που δεν το πιασα σωστα μαλλον διαβαζοντας το νημα.

αν εχουμε ενα partition c for windows π.χ 150gb και η εγκατασταση των windows μαζι με προγραμματα καταλαμβανει π.χ 50gb, οταν κανουμε την διαδικασια που περιγραφει o jaco χρησιμοποιωντας την επιλογη device to image,θα φτιαξουμε image( π.χ σε εναν αλλο σκληρο )50gb δλδ οσο χωρο πιανει η εγκατασταση η θα φτιαξει image και τα 150 γιγα που ειναι ολο το partition με windows,προγραμματα + κενο χωρο μαζι???

(ελπιζω να μη σας κουφανα:))

Link to comment
Share on other sites

παιδια,να ρωτησω κι εγω κατι που δεν το πιασα σωστα μαλλον διαβαζοντας το νημα.

αν εχουμε ενα partition c for windows π.χ 150gb και η εγκατασταση των windows μαζι με προγραμματα καταλαμβανει π.χ 50gb, οταν κανουμε την διαδικασια που περιγραφει o jaco χρησιμοποιωντας την επιλογη device to image,θα φτιαξουμε image( π.χ σε εναν αλλο σκληρο )50gb δλδ οσο χωρο πιανει η εγκατασταση η θα φτιαξει image και τα 150 γιγα που ειναι ολο το partition με windows,προγραμματα + κενο χωρο μαζι???

(ελπιζω να μη σας κουφανα:))

Μόνο τα 50gb, δλδ τον χώρο που πιάνουν τα αρχεία και όχι τον άδειο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.