Jump to content
Hello everyone. Σε περίπτωση που το γιορτινό θέμα εξαφανίζεται μόλις κάνετε sign in, αλλάξτε τέρμα κάτω από το "Theme" στο Christmas Theme ή αν δεν αρέσει (whaaat?) στο default one ή στο night theme αντίστοιχα. ×
Sign in to follow this  
crmaris

Xigmatek Aegir Review. The Ocean King!

Recommended Posts

Ωραίο review, ωραίες photos, και είς ανώτερα!

Πολύ έξυπνη η πατέντα να πώ, με τα 4 heatpipes τοποθετημένα στο κέντρο του block.

qqqqqq.png

Βέβαια απορώ πόσο διαφορά θερμοκρασίας θα έχουν κατά την λειτουργία τα πάνω με τα κάτω, μιάς και τα κάτω απορροφούν την πλειοψηφία της θερμότητας....

Αξίζει θέλω να πώ η τοποθέτηση αυτή?

Μπορείς να το τσεκάρεις με μία ακόμη μέτρηση (έτσι από περιέργεια) απευθείας επάνω στο heatpipe?

αν την ξαναβάλω πάνω στο Jalapeno (γιατί έχει αρκετή δουλειά και περιμένουν και άλλες στη σειρά) θα το δω, αλλα δεν μπορώ να σου υποσχεθώ ότι θα το κάνω σύντομα γιατί πραγματικά έχω πήξει :)

Από ότι έδειξε δουλεύει καλά η πατέντα τους πάντως. Λογικά κάποιο σεβαστό ποσό θερμότητας θα απορροφούν και τα πάνω.

Ωραίο review crmaris και οι πίνακες ότι καλύτερο!:T:

Ευχαριστούμε για το review και τον χρόνο σου! Μια παρατηρηση μονάχα, στο διάγραμμα Αegir VS Ultra την πρωτη φορα νομισα οτι η πράσινη στήλη ήταν η Ultra αλλα μετα προσεξα οτι ηταν με 2 fans. Πιστευω θα ηταν καλυτερα αν τα είχε δίπλα-δίπλα, φαίνεται πιο καλά στο μάτι.

Keep up :)

Ετσι μπραβο! Μπραβο μπραβο!

Οχι ενα σκετο πινακακι, αυτο μαλιστα :)

PS: Εγω παντα κοιταω τα υπομνηματα, οποτε δεν μπερδευτηκα καπου.

Μπραβο για το review και για την Xigmatek!

Ριχνει σκονη στην ultra Xtreme...

Μπράβο για το review. Απορία δεν μπορούν τα κατασκευάσουν ένα φαρδύ πεπλατυσμένο heatpipe ώστε να πιάνει όλο το heatspreader αντί για τα 4?

Ευχαριστούμε για το review και τον χρόνο σου! Μια παρατηρηση μονάχα, στο διάγραμμα Αegir VS Ultra την πρωτη φορα νομισα οτι η πράσινη στήλη ήταν η Ultra αλλα μετα προσεξα οτι ηταν με 2 fans. Πιστευω θα ηταν καλυτερα αν τα είχε δίπλα-δίπλα, φαίνεται πιο καλά στο μάτι.

Keep up :)

Γιαυτο εχουμε αυτο εδω :fun:

: http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/cpu-cooler-review-database-89014.html

αν την ξαναβάλω πάνω στο Jalapeno (γιατί έχει αρκετή δουλειά και περιμένουν και άλλες στη σειρά) θα το δω, αλλα δεν μπορώ να σου υποσχεθώ ότι θα το κάνω σύντομα γιατί πραγματικά έχω πήξει :)

Από ότι έδειξε δουλεύει καλά η πατέντα τους πάντως. Λογικά κάποιο σεβαστό ποσό θερμότητας θα απορροφούν και τα πάνω.

Κάνε έναν κόπο όποτε βρείς χρόνο, γιατί άν δουλεύει θα ήταν ενδιαφέρον να φτιαχτεί ένα χάλκινο block πάχους 20mm.. Με παρόμοια τοποθέτηση μπορούν χωρέσουν μέχρι και 12(!!!) heatpipes.

βασικά πιστεύω ότι σίγουρα αποδίδει το εν λόγω σύστημα, εξού και η μεγάλη διαφορά με την True. Όσον αφορά το χρόνο σήμερα μόνο παρέλαβα αρκετά PSUs και περιμένω και 2-3 ψύκτρες και κάτι άλλα για review. Καταλαβαίνεις τι γίνεται..

Με το πάσο σου...δέν βιάζομαι.

Απλά τώρα που είδα την πατέντα σκέφτομαι στο μέλλον να φτιάξω καμιά ψύκτρα full copper με 10 heatpipes, ξηλώνοντας εργοστασιακά από άλλη.:)

με το που τελειώσει το Inferno μου φαίνεται θα μετακομίσεις στο εργαστήρι του Στέλιου :D

Και ένα μικρό βιντεάκι που τράβηξα κατά τη διάρκεια των δοκιμών.

Η ένδειξη του πολυμέτρου ισοδυναμεί με Amps, μιας και το shunt είναι 50Α/50mV, δηλαδή το κάθε mV αντιστοιχεί σε ένα Αmpere. Οπότε 19.1Α*12.15V=232.065W = 232.1W (στρογγυλοποιημένα) τρώει στο κεφάλι η ψύκτρα!

<object width="525" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/watch?v=Da0ORnTsdY0?hl=el&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/watch?v=Da0ORnTsdY0?hl=el&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

• Like 6

Άλλο ένα ωραίο review... Μπράβο Άρη... Ευχαριστούμε.

Καλά τα πήγε το ψυκτρόνι νομίζω... Μια σύγκριση με την Megahalems Rev. 2 θα ήταν κουτί... Συνέχισε την καλή δουλειά man...

Αν και είμαι σίγουρος πως κάπου το γράφετε και μου διαφεύγει, η τιμή της ποια είναι?

Αν και είμαι σίγουρος πως κάπου το γράφετε και μου διαφεύγει, η τιμή της ποια είναι?

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά το γράφουμε :). 55€

• Like 1

Άλλο ένα ωραίο review... Μπράβο Άρη... Ευχαριστούμε.

Καλά τα πήγε το ψυκτρόνι νομίζω... Μια σύγκριση με την Megahalems Rev. 2 θα ήταν κουτί... Συνέχισε την καλή δουλειά man...

Αν μας στείλει η Megahalems δείγμα φυσικά και θα τη συγκρίνουμε και όχι μόνο με την Aegir.

με το που τελειώσει το Inferno μου φαίνεται θα μετακομίσεις στο εργαστήρι του Στέλιου :D

Θα έχει και ουζάκι, και όσονα τελείωσει το τεστ όλο και κανα μπριτζολάκι θα ετοιμάζεται!!:beer: