Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Μεταιχειρισμένο το iPad 1 είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση. Με ένα εύρος τιμής από 350-400€ το φθηνότερο μοντέλο είναι ότι πρέπει. Πολύ καλύτερο-χρηστικότερο-βολικότερο (και άλλα τέτοια) από τα no-name tablets. Και με αυτή τη τιμή είναι λίγο πιο πάνω από αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@spresv

Παρα πολυ ωραιο αυτο που δινεις στο link και με δωρεαν μεταφορικα για το ellada...:dance3:

Αλλα το θεμα ειναι αυτο που λεει και ο sotiris,αξιζει για κινεζο???

Παιζουν σιγουρα και κινεζικα που ειναι οκ απο ποιοτητα κατασκευης αλλα οπως και να εχει ειναι το ρισκο που παιζει για το τελικο προιον που θα φτασει στα χερια σου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γι αυτο ρωταω, να δω μηπως εχει καποιος εμπειρια απο παρεμφερες μηχανημα, αλλιως θα το χα χτυπησει ηδη. Σωτο, ακομη και 300€ να το βρω, αυτο ειναι 160€ delivered και κουτα, προφανως. Ελα ντε ομως... Αξιζει? Γενικα οτι ρισκο εχω παρει με κινεζικο μου χει βγει απο απλα decent εως πραγματικα αριστο. Ισως ειναι κατα τυχη, ισως εμπειρικα ξερω να τα "ξεδιαλεγω".

Σε τεχνικα τωρα, επειδη εχω ψιλομπερδευτει. Αυτο λεει πως παιζει flash, ειναι ετσι, ή ο επεξεργαστης του δεν ειναι αρκετος? Επισης ειναι απο τα λιγα κινεζικα που εχω βρει με capacitive οθονη, ολα εχουν resistive. Σαν σχεδιο παντως ειναι το κλασικο φασον, με 2 usb, 2 card slots, lan & hdmi (απο τα συμφραζομενα φανταζομαι πως παιζει και hd). Σε αυτο πως μπορω να βαλω 3G? Υπαρχει καποιος τροπος να χρησιμοποιησω τον προπληρωμενο ογκο της συνδεσης του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα ενα απλο κινεζικο που πηρε ο lvl1, και αν και στην τιμη που παιζει, δεν μπορεις να ζητησεις πολλα, απογοητευτηκα απο την οθονη (δευτερευοντως απο το μη-capacitive, αλλα κυριως απο την απαραδεκτη ποιοτητα).

Ψαχνοντας λιγο πετυχα και αλλο ενα κινεζικο variant, ολιγον πιο ακριβο, με την διαφορα οτι εχει Cortex A8 @ 1Ghz και κυριως 9.7" capacitive οθονη, που ειναι ακριβως το ιδιο ips panel (1024x768) με του ipad. Γενικως ipad κλωνος σε ολα του, ακομη και στην φτωχη συνδεσιμοτητα (ενω τα υποδεεστερα εχουν μεχρι και hdmi αυτο δεν εχει πρακτικα τιποτα.

Κατι σαν αυτο 9.7" Capacitive Multi-touch Tablet PC wifi 3G Camera 8G on eBay (end time 17-Apr-11 07:50:42 BST)

Και οχι, δεν βρισκεις ευκολα ipad με 300€ (ουτε λογος για παρακατω), βαριεμαι να περιμενω με το ντουφεκι και δεν κανω ποτε παζαρια.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μεταχ ipad,ειναι μονοδρομος πλεον,εν αναμονη ριλιζ του 2,και τρελαμενων φανμπους της απλ,που καιγονται να ξεφορτωθουν το 1,παιζει να το δουμε και κατω απο 300ε

οποτε ειναι μια δικαιη αγορα πλεον σε αυτα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, με 389 το καινούριο, εγώ 350-380 για το μεταχειρισμένο δεν δίνω.

Γιατί να μην το πάρω καινούριο?

Μια τιμή 250-300 για το 16άρι και 300-350 για το 3g πιστεύω είναι υπερικανοποιητική δεδομένων των τιμών που παίζουν.

Σταύρο, το ipad ακόμη και στα $499 είναι bargain, από άποψη cpu + οθόνη.

Στην οθόνη κάνει τη διαφορά, IPS?????

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω η επομενη ταμπλετα που θα παρω θα ειναι 8-9 ιντσες γιατι και τα 7αρια μου επεφταν μικρα και το ipad μου ηταν κουμουτσα.

Φυσικα Ipad δεν ξαναπερνω γιατι βαρεθηκα το τρυπακι της Apple που καθε φορα εισαι στο αν θα βαλεις νεο iOS και θα χασεις το jaibreak η αν θα μεινεις με το παλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρον φαίνεται και το Dell Rosemount.

Dell Rosemount Tablet Details Surface

Dell Rosemount tablet will have Intel's Oak Trail inside, stylus, removable battery and remote wipe -- Engadget

Dell Rosemount Windows 7 Tablet news | Good E-Reader Blog - Electronic Reader and Tablet PC News

Dell Rosemount 10” Windows 7 tablet: Αναβολή της κυκλοφορίας μέχρι το Σεπτέμβριο | TechGear.gr - All about gadgets and technology

===================================================================================================================================

Πέρα από αυτό όμως ήθελα να γράψω και λίγο λόγια για την κατάσταση που επικρατεί στα tablets.

Πρώτα από όλα δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι έχει κυριαρχήσει το iPad μέχρι στιγμής στην αγορά αυτή. Τεράστιο πλεονέκτημα ήταν ότι κυκλοφόρησε πολύ πριν από τους ανταγωνιστές του (ουσιαστικά δημιούρησε την αγορά αυτή και το hype). Επίσης συνέχισε την πολύ καλή και γνωστή συνταγή του iOS. Απλότητα, ευκολία και γενικά προσανατολισμένο στη διεπαφή με το χρήστη. Τα ατού του όπως καταλαβαίνεται βρίσκονται όχι στα ξερά specs, αλλά στα παραπάνω στοιχεία και γενικά σε όλο το οικοσύστημα που έχει δημιουργήσει η Apple. Για παράδειγμα οι καλύτερες οθόνες αφής που υπάρχουν. Το λειτουργικό σύστημα και ο τρόπος που αλληλεπιδρά ακόμα και με ανθρώπους άσχετους με τους υπολογιστές, πράγμα σημαντικό άμα θες να έχει επιτυχία το προϊόν σε μεγάλη μερίδα ανθρώπων. Η "συνέχεια" από το iPhone και κατ' επέκταση από το iPod Touch (δεν χρειάζεται να εξοικειωθείς κάτι τελείως διαφορετικό - χτίζεις πάνω σε γερά θεμέλια, ενισχύοντας παράλληλα τη συνοχή του οικοσυστήματός σου). Γενικότερα τέτοιου είδους είναι οι λόγοι της επιτυχίας του.

Ας δούμε όμως λίγο και τον αντίλογο. Μέχρι πέρσι δεν είχαν βγει πολλά tablet. Μερικά "κινέζικα" ή άλλες απομιμήσεις. Με αυτά θέλω να ασχοληθώ αργότερα και το λόγο για τον οποίο δεν προτείνω να τα αγοράσει κάποιος. Ο κυριότερος αντίπαλος του iPad ήταν το Samsung Galaxy Tab. Καθόλου άσχημη σα συσκευή. Παρ' όλα αυτά όμως κατά τη γνώμη μου (το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ)δεν ήταν σε θέση να ανταγωνιστεί στα ίσα τη συσκευή της Apple. Σημαντικό χαρακτηριστικό όλα το λειτουργικό του. Android για κινητά τηλέφωνα. Αστείο πραγματικά. Ποιος ο λόγος να το βγάλει στην αγορά, αν τουλάχιστον μετά δεν φρόντιζε στα σίγουρα (γιατί φήμες υπάρχουν αλλά κάτι χειροπιαστό δεν έχουμε) να το αναβαθμίσει σε λειτουργικό καθαρά για tablets; Βγάζοντας μετά σε λιγότερο από χρόνο στην αγορά τα νέα Galaxy Tab (7" - 8.9" - 10.1") με το Honeycomb είναι σαν να εμπαίζει αυτούς που πήραν το πρώτο. Και εδώ νομίζω πως δίνει επιπλέον πόντους στην Apple όχι μόνο η ετήσια ανανέωση των προϊόντων της που σε κάνει να ξέρεις από πριν τι θα περιμένεις, αλλά και η συνεχιζόμενη υποστήριξή τους για αρκετό καιρό μετά.

Έχουμε όμως μετά από ένα χρόνο της κυκλοφορίας του iPad τους πρώτους σοβαρούς ανταγωνιστές. Κυρίως μιλάμε για τα Blackberry Playbook, Motorola Xoom και τα καινούρια Samsung Galaxy Tabs. Τα δύο πρώτα είχαν παρουσιαστεί μέσα στο 2010, με μια διαφορά μερικών μηνών. Φυσικά ακόμα δεν είχε βγει / ανακοινωθεί / ακουστεί τίποτα για iPad 2 (αν και όλοι ξέραμε ότι θα υπάρξει το Μάιο του 2011). Αρκετοί είχαν βγει και λέγανε πράγματα του στυλ: "Καλά γεια σας τελείωσε το iPad. Τέλος. Δεν πιάνει μία μπροστά στο Playbook - και άλλα παρόμοια). Φυσικά τα tablets αυτά δεν είχαν ως ανταγωνιστή το iPad αλλά το iPad 2, αλλά αυτό δεν είχε φαίνεται καμία σημασία. Για τα tablets αυτά δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα τη γνώμη μου καθώς δεν τα έχω δει από κοντά, απλά θα αναφέρω κάποια χαρακτηριστικά για τα οποία δεν χρειάζεται να τα έχω περιεργαστεί. (Δηλαδή κυρίως σε θέμα υποστήριξης, εφαρμογών και πλατφόρμας).

Οι δύο επόμενες παράγραφοι είναι εμβόλιμες και αναφέρονται στο marketing των εταιρείων Motorola, RIM και στα λάθη τα οποία πιστεύω ότι έκαναν. Μπορείται να τις παραλείψετε.

Η RIM ήταν η πρώτη η οποία είχε "αποκαλύψει" το Playbook. Στα video που έδειχνε φαινόταν εξαιρετική συσκευή. Ο καταναλωτής που θα ήταν σε σκέψεις για την αγορά ενός tablet, πιθνότατα του iPad, με το που θα το έβλεπε αυτό θα έμπαινε σε σκέψεις. "Ώπα για κάτσε. Αυτό φαίνεται καλό. Ας περιμένω λίγο ακόμα". Και εδώ είναι που βρίσκεται το μεγαλύτερο λάθος της RIM. Η ημερομηνία που παρουσίασε τα videάκια αυτά και δημιούργησε ένα μικρό hype γύρω από το Playbook θα έπρεπε να μην απείχε ιδιαίτερα από την ημερομηνία κυκλοφορίας του. Για το λόγο αυτό ψιλοξεχάστηκε το Playbook. Αυτός ο οποίος σκεφτόταν να πάρει tablet δε θα περίμενε τη RIM να το βγάλει μετά από κανά χρόνο ή κανά 8μηνο. Και εδώ είναι που έχασε η RIM την ευκαιρία αυτό το hype να μετατραπεί σε πωλήσεις.

Και εδώ έρχετε το Xoom της Motorola. Παρουσιάστηκε με το παρακάτω video.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=y6b8cM9A3xc]YouTube - Motorola Xoom Tablet - Teaser[/ame]

Είναι ωραίο, αφήνει υποσχέσεις ότι έρχεται κάτι καλό και προκαλεί συζήτηση γύρω από το όνομα της Motorola και το τι θα παρουσιάσει στη CES. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αφού όμως γίνεται η παρουσίαση και ανακοινώνεται το Xoom έχουμε την ίδια πορεία με τη RIM. Δεν κυκλοφορεί απευθείας εκμεταλλευόμενο τον ντόρο γύρω από το όνομά του, αλλά παρ' όλα αυτά περιμένουμε χωρίς κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία διάθεσης. Και τελικά όταν διατίθεται μαθαίνουμε την τιμή και έρχεται ντουβρουτσάς. :p Και όχι μόνο αυτό αλλά δεν υποστηρίζει από την αρχή το πολυδιαφημισμένο Flash και τα δικτύα 4G. Come on Motorola. Surely you can do better. Τα σημεία αυτά αφαιρούν πολλούς πόντους από την εικόνα του προϊόντος.

Ελπίζω πως δε θα ακολουθηθεί η εικόνα που βλέπουμε στα smartphones. Μοντέλα να βγαίνουν συνεχώς με τα κορυφαία κάθε εταιρείας κυρίως να έχουν ελάχιστες διαφορές μεταξύ τους. Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό. Βλέπουμε μοντέλα μόλις ενός χρόνου είτε να περιμένουν κάτι μήνες για να βγει και για αυτά η καινούρια έκδοση του Android είτε να μη βγαίνει τελικά καθόλου μένοντας στάσιμα. (Εδώ βέβαια μπαίνουν στο κόλπο και οι XDA Developers, αλλά είναι ντροπή για την εταιρεία να μην υποστηρίζει η ίδια τα προϊόντα της και να εξαρτάσαι από άλλους. Από εδώ θα πρέπει να εξαιρεθεί η RIM.) Ένα ακόμα θέμα είναι και η υποστήριξη που θα τύχουν αυτά τα tablets, γιατί με 100 εφαρμογές να τα κάνω τι. Πολλοί θα πούνε εμένα δε με ενδιαφέρουν οι εφαρμογές. Σκεφτείτε όμως αυτό. Τα tablet αυτά σχεδόν όλα, τουλάχιστον αυτά που αναφέρω, κοστίζουν είτε παραπάνω από το iPad 2 (πόσο μάλλον από μεταχειρισμένο iPad) είτε έχουν ίδια τιμή. Με το να κάθεστε όλη την ώρα στο διαδίκτυο ή να παίζεται όλη την ώρα με τα widgets του tablet θα βαρεθείτε. Προφανώς υπάρχουν και τα παιχνίδια, αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτά. Υπάρχουν τόσες πολλές καλές εφαρμογές για το iPad (ειδικά για το iPad, το τονίζω) που είτε θα σας λύσουν τα χέρια σε πολλά θέματα είτε θα σας διασκεδάσουν είτε τέλος θα κάνουν πιο απλή την καθημερινότητά σας. Οπότε το να δώσετε παραπάνω χρήματα και να στερηθείτε τέτοια "features" απαιτεί τουλάχιστον να το ξανασκεφτείτε.

Τέλος θέλω να αναφερθώ στο γιατί νομίζω πως το να αγοράσετε κάποιο κινέζικο rip-off απλά για να το έχετε είναι η χειρότερη επιλογή. Καταρχήν δεν παρέχεται πολλές φορές καμία υποστήριξη, προφανώς όχι πάντα. Ως επί το πλείστον δεν υπάρχουν κοινότητες που ασχολούνται με αυτά και μπορούν να σας βοηθήσουν στα πρώτα σας βήματα, ή τουλάχιστον είτε δεν είναι γνωστές είτε δεν έχουν αρκετό background. Το πιο πιθανόν είναι να ξεμείνετε με την έκδοση λειτουργικού που το πρωτοπήρατε. Η ποιότητά του μπορεί να μην είναι η αναμενόμενη και τελικά μετά από μερικές μέρες ενασχόλησης μαζί του να το αφήσετε σταδιακά στην άκρη που σημαίνει ότι ξοδέψατε τσάμπα λεφτά. Τέλος η τιμή τους κυμαίνεται από 100€-250€. Πραγματικά για 100€-150€ παραπάνω αξίζει να οδηγηθείται σε κάποια άλλη λύση. Προφανώς το iPad παίζει δυνατά είτε ακόμη γιατί όχι και το Galaxy Tab, του οποίου η τιμή θα πέσει με το που βγουν στην αγορά όλα τα tablets 2ης γενιάς και το οποίο το θεωρώ σαφώς ανώτερη επιλογή από κάποια κινέζικα tablets.

Αυτά είχα να πω εγώ για το πως πιστεύω ότι είναι η κατάσταση στην αγορά των tablet σήμερα και μερικές συμβουλές που πιστεύω ότι θα βοηθήσουν. Ελπίζω να μην κούρασα. :p Έβαλα bold για να τονήσω τα σημαντικότερα σημεία. Και τέλος θέλω να αναφέρω ότι δεν τείνω προς τη λύση της Apple λόγω fanboy-ισμού, αλλά καθαρά επειδή πιστεύω ότι είναι η πιο ολοκληρωμένη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η archos κυκλοφόρησε ένα νέο firmware για τα Internet tablets της (70,101 κλπ)

Όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: http://update.archos.com/8/gen8/gen8_2.3.20/firmware_archos_android_gen8.aos

Και εδώ είναι το changelog: Archos 28/32/43/70/101 Internet Tablets

Link to comment
Share on other sites

ναι, το πέρασα χθες. όλα μια χαρά. για το arcangel δεν ξερω αν δουλεύει. νομίζω κάποτε που το είχα δοκιμάσει δεν μπόρεσα να κάνω root γιατί δούλευε με το froyo (aka με το προηγούμενο update) και από τότε δεν έχω ξαναδοκιμάσει και δεν είναι rooted το δικο μου.

Aν θέλεις δώσε ένα λινκ να δω και σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Archangel One-click root on Archos 101/70/43/32 and 28 | ARCTABLET BLOG

Και μετα δοκιμασε ενα application που να θελει root.

πχ. root explorer,titanium back up,

EDIT:Αποτι λενε εδω μαλλον δεν παιζει κατι ακομα.....

Έγινε επεξεργασία από petros@idk$
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.