Jump to content



Mini διερεύνηση βλάβης σε τροφοδοτικό


crmaris

Recommended Posts

Aλλαζοντας καπως την προοπτικη με την οποια βλεπεις τα πραματα....αυθεντικο ειχες και σου "εμεινε" στα καλα του καθουμενου...το οποιο μαλιστα θες να επισκευασεις μη εχοντας και γνωσεις πανω στο αντικειμενο.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Aλλαζοντας καπως την προοπτικη με την οποια βλεπεις τα πραματα....αυθεντικο ειχες και σου "εμεινε" στα καλα του καθουμενου...το οποιο μαλιστα θες να επισκευασεις μη εχοντας και γνωσεις πανω στο αντικειμενο.:hmm:

Δεν εχεις αδικο, αλλα νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα ποιο ειναι πιο εμπιστο. Και μια περιοδο ειχα παρει 3 tagan στην σειρα και εσκαγαν ολα μεσα στην πρωτη βδομαδα. Παρολα αυτα δεν τα θεωρω κατωτερα απο τα L&C που εχω 3 χρονια τωρα και δεν βγαζουν κιχ.

Γνωσεις εχω, εμπειρια δεν εχω. Αν εβρισκα το σχηματικο μπορω να κανω αναλυση του κυκλωματος και να το ψαξω κομματι κομματι. Αλλα θα μου παρει παρα πολυ καιρο, δεδομενου οτι στην σχολη μου επικεντρονομαστε στα ηλεκτρονικα κυκλωματα και οχι τοσο στα ηλεκτρικα. Καποιος που εχει ασχοληθει με psu ξερει ακριβως τι κανει το καθε στοιχειο στο κυκλωμα και με ποια σειρα πρεπει να τα κοιταξει, χωρις καν να εχει το σχηματικο.

Link to comment
Share on other sites

όπως το περίμενα. Σίγουρα έχει καμμένη γέφυρα στην καλύτερη περίπτωση. Στην χειρότερη έχει αρπάξει και κανά mosfet.

Η γεφυρα ποια ειναι? Μπορεις να τη μαρκαρεις σε μια photo? Γιατι και μενα ενα Enermax ολο μου καιει την εσωτερικη γυαλινη ασφαλεια!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15628]speedle[/MENTION] Η γέφυρα έχει διάφορες μορφές. Το μόνο κοινό είναι ότι έχει 4 πόδια. Γράψε bridge rectifier στο google και πατα να δείς εικόνες.

[MENTION=6489]Kosmos[/MENTION]

Είναι δύσκολο χωρίς τα σχηματικά να σου πει κάποιος από ποιο σημείο του κυκλώματος να ξεκινήσεις. Χωρίς ούτε καν καθαρές φωτογραφίες από τη πλακέτα, θα πρέπει κάποιος να έχει μαντικές ικανότητες για να σε βοηθήσει... ή απλά να του είχε τύχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε ένα πανομοιότυπο τροφοδοτικό με το δικό σου.

Σορρυ αν σου λέω κάτι που μπορεί να σου μοιάζει προφανές, αλλά φαντάζομαι αποσύνδεσες εντελώς το καλώδιο του laptop από το τροφοδοτικό. ? Στη φωτογραφία βλέπω φισες, αλλά κάποιες φορές το καλώδιο είναι κολλημένο στη πλακέτα. Μου έχει τύχει το όλο πρόβλημα να είναι το καλώδιο που βραχυκύκλωνε την έξοδο του τροφοδοτικού επειδή είχε στριφογυριστεί πολλές φορές...

Το troubleshooting με το τροφοδοτικό στη πρίζα, είναι μια κάποια λύση αλλά είναι αρκετά επικίνδυνο... αν το κάνεις, θα είναι καθαρά με δική σου ευθύνη και μετά από δική σου πρωτοβουλία.

η βασική τοπολογία εχει ως εξής.

Τα 230 της πρίζας αφού περάσουν κάποιο φιλτράρισμα και δυο τρία στοιχειά ασφάλειας, πάνε στη γέφυρα ανόρθωσης και γίνονται DC. Ο μεγαλύτερος πυκνωτής του τροφοδοτικού είναι συνήθως ο συνδεδεμένος σε αυτή την σχετικά υψηλή DC τάση, και συνήθως φορτίζεται με τάση κοντά στη κορυφή της ανορθωμένης κυμματομορφής (~325V).

Στη συνέχεια μπαίνουν στη μέση τα mossfet μεταξύ της υψηλής DC τάσης και του πρωτεύοντος του κύριου μετασχηματιστή.

κάποιος controller/driver ελέγχει τα mossfet ανοιγοκλείνοντας τα με μια συχνότητα της τάξης των 100KHz και μεταβάλλει το duty cycle βάσει του feedback που παίρνει από τη τάση εξόδου αλλά και τη τάση εισόδου του τροφοδοτικού.

Αν στο δευτερεύον του μετασχηματισή δε βλέπεις καμία τάση, ενώ στη πλευρά του κυκλωματος με την υψηλή DC υπάρχει, τότε το πιθανότερο είναι ότι το κύκλωμα έλεγχου δε ξεκινά καν να λειτουργεί.

Αυτό το κομμάτι κυκλώματος έχει ξεχωριστή τροφοδοσία καθώς πρέπει να μπορεί να ξεκινήσει πριν ακόμα λειτουργήσει το κύριο κύκλωμα τροφοδοσίας.

Ψάξε τα datasheet των εξαρτημάτων που βλέπεις, και βρες κάποιο σχετικό με mosfet driver ή DC-DC converter. Δες υπό τί συνθήκες λειτουργεί και δες αν αυτές επικρατούν στο κύκλωμα που έχεις στα χεριά σου.

Φυσικά θα μπορούσε να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Αλλά δε μπορώ να βγάλω άλλα συμπεράσματα από τα γραφόμενα σου.

Αν το κάνεις αυτό σαν fun project για να μάθεις, κάτι που κανονικά θα πρέπει να διδαχτείς στη σχολή σου θεωρητικά, έχει καλώς. Αλλιώς μιλάμε για πονοκεφάλιασμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.