Jump to content



Ομαδική αγορά monitor calibration tool #3


hayabusa

Recommended Posts

δεν προκειται να συμμετασχω απλα ριχνω μια ιδεα...

Για αρχη ξεκαθαριστε ποσα ατομα ενδιαφερεστε να μπειτε στην αγορα και οτι το χρειαζεστε ..

και αναλογα αγορστε δυο αν δειτε οτι ειστε πολλοι.

Το να ριξετε την τιμη απο πχ ..(το συγκεκριμενο του wacko εχει κατι λιγοτερα απο 100Ε στο εβαυ και στην αμερικη το δινουν 89 δολλαρια αν δεν απατωμαι) 20 ευρω σε 10 για να δειτε ποτε και αν θα το παρετε...μου φαινεται λιγακι xxxxxxxxxxxxxxxxx.

Μπορειτε καλλιστα να παρετε ενα ακριβο (που να καλιμπραρει και εκτυπωτες) και ενα φτηνο(οτιδηποτε αλλο περα απο εκτυπωτες) ...ή δυο φτηνα...

ή οτι αλλο αποφασισετε..

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια που εχουν ηδη χρησιμοποιησει παρομοιο calibrator ,ειναι μεγαλη η διαφορα στην ποιοτητα απεικονισης μετα το καλιμπραρισμα?Αξιζει δηλαδη τα λεφτα του?

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω κι εγω ενδιαφερον παιδια για το συγκεκριμενο αρκει να υπαρξει υπευθυνη διαβεβαιωση απο τον wacko οτι δουλευει και σε plasma τηλεορασεις, γιατι απ οτι βλεπω στα specs το συγκεκριμενο λεει οτι ειναι για crt, lcd, και οθονες laptop.. Kαι ο wacko ειπε οτι το χρησιμοποιησε στη δικη του που ειναι led, δεν ξερουμε ακομα για πλασμα..

Επισης, ξερει καποιος αν αξιζει σαν calibration tool για ποιοτητα εικονας τηλεορασης? γιατι απ οτι εχω καταλαβει marketarεται ποιο πολυ για μηχανημα οθονης υπολογιστη, οπως επισης εχει και pc requirements οποτε πως το χρησιμοποιουμε σε τηλεοραση?

Μηπως ειναι απαραιτητη και η υπαρξη htpc για να ρυθμισουμε την τηλεοραση μας?

Υπαρχει καποιο παιδι που να γνωριζει ολα αυτα να μας διαφωτισει, οπως επισης και αν το συγκεκριμενο φερνει εστω και το ενα τεταρτο του αποτελεσματος που θα εφερνε ενας calibrator που θα επαιρνει 100-150 ευρω την επισκεψη?

Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ απλα για να οργανωθουμε οσο το δυνατον καλυτερα και να ξερουμε που ακριβως βαδιζουμε..

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Στις οθονες υπολογιστων καλιμπραρουμε μεσω του υπολογιστη, στις τηλεορασεις πως ακριβως γινεται; πρεπει να εχει εισοδο usb η τηλεοραση;

για να καλιμπραρω εγω πχ το μονιτορ μου στη λειτουργια τηλεορασης, πως θα το κανω;

γνωριζει καποιος γι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Στις τηλεοράσεις χρησιμοποιείς το Colorimetre HCFR που είναι freeware πρόγραμμα για calibration. Υποστηρίζει το spyder άψογα και λειτουργεί μια χαρά. Θα σας πω και ένα λινκ για calibration τηλεόρασης με το συγκεκριμένο πρόγραμμα αν υπάρχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Η μέχρι τώρα λίστα με όσους έχουν δηλάωσει ενδιαφέρον έχει ως εξής :

hayabusa

redbighunter

sofix

Daidalos

FANISTELROOY

tifozif1

SirDiman

Jerry007

qbiefox

tragikos

Mpilias

aggelopas

Σύνολο 12 άτομα, που σημαίνει ότι αν αποφασίσουμε να κινηθούμε για του wacko_gr βγαίνει 5.83€ έκαστος

Επιβεβαιώστε οι προαναφερθέντες το ενδιαφέρον σας (ή όχι) για να κάνω update και στο πρώτο ποστ

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω επιβεβαιωνω 100% αν ειναι 100% σιγουρο οτι κανει για πλασμα..

Επισης ηθελα να σε ρωτησω wacko αν θελεις να μου πεις στην led σου ειδες διαφορα:

α.ετσι κι ετσι

β.μετρια

γ.φοβερη

Μενω Περιστερι

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω οτι αν κανει για πλασμα ειμαι μεσα.ανεξαρτητου αν θα ειναι απο την αγγελια του φιλου ή καποιο καινουριο..

αν νομιζετε οτι δημιουργει προβλημα το οτι ειμαι πατρα,κατανοητο και αποσυρω το ενδιαφερον μου..αν και εχω το ελαφρυντικο του προτερου εντιμου βιου απο την ομαδικη #1 :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.