Jump to content



Νέα για το Διάστημα, Live Streaming και σχολιασμός Thelab style (SpaceLab)


HotPeanut

Recommended Posts

Έφτασαν και στον 35ο παράλληλο οι προσκλήσεις για παραγγελία. Αμφιταλαντεύομαι, κυρίως εξαιτίας του κόστους -αφενός γιατί δεν το πολυχρειάζομαι, αφετέρου γιατί υπολογίζω ότι με τις τωρινές συνθήκες θα έχω κάλυψη μόνο περίπου στα ¾ της ημέρας (με ελεύθερο ουρανό σε ύψος >35°).

 

Ίσως ελέγξω πιο αναλυτικά με την εφαρμογή τις πιθανές θέσεις και κάνω μερικές πράξεις παραπάνω. Ναι ή ου, με βλέπω να το αποφασίζω μέσα στο Σ/Κ.

 

image.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, acct said:

Έφτασαν και στον 35ο παράλληλο οι προσκλήσεις για παραγγελία. Αμφιταλαντεύομαι, κυρίως εξαιτίας του κόστους -αφενός γιατί δεν το πολυχρειάζομαι, αφετέρου γιατί υπολογίζω ότι με τις τωρινές συνθήκες θα έχω κάλυψη μόνο περίπου στα ¾ της ημέρας (με ελεύθερο ουρανό σε ύψος >35°).

 

Ίσως ελέγξω πιο αναλυτικά με την εφαρμογή τις πιθανές θέσεις και κάνω μερικές πράξεις παραπάνω. Ναι ή ου, με βλέπω να το αποφασίζω μέσα στο Σ/Κ.

 

image.png

 

να φτιάξουμε ένα νέο θέμα ...

θέλω να δω αν αξίζει για το χωριό μου, που είναι 900 μέτρα υψόμετρο στα Βαρδούσια και έχουν ταχύτητες 1,5Mbit/s, αλλά ακριβό τουλάχιστον να βρεθούν 4 άτομα κάπως να βάζαμε 1 πιάτο και μετά να το μοιράζαμε ασύρματα στου υπόλοιπους με 30Mbit/s κλείδωμα ο καθένας !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η πιο επιτυχημένη προσπάθεια μέχρι σήμερα.

Μετά την αρχική αναβολή, εκτοξεύτηκε κανονικά, ανέβηκε μέχρι το προβλεπόμενο ύψος, και επέστρεψε (σχεδόν) επιτυχώς στην πλατφόρμα προσγείωσης.

Η προσγείωση ήταν λίγο σκληρή, και εκτός την μικρή κλίση φαίνεται ότι είχε και κάποια διαρροή, που οδήγησε σε εντυπωσιακή έκρηξη μετά από λίγα λεπτά.

 

Δεν ανεβάζω άλλο βίντεο, γιατί προς το παρόν όλα τα περιληπτικά είναι κλεμμένα από άλλους...

edit: αυτό φαίνεται legit:

 

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρίτη και φαρμακερή που λένε. Ήταν πολύ αισιόδοξοι ότι θα καταφέρουν να το κατεβάσουν και το έκαναν τελικά.

Λίγο η άτσαλη επαφή με το έδαφος, λίγο τα πόδια τα οποία μου φαίνονται αδύναμα έκατσε με το skirt στο έδαφος και προφανώς κάποιες ραφές άνοιξαν στην δεξαμενή με το μεθάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 2 από τα πόδια δεν είχαν κλειδώσει πριν την τελική επαφή. (Και) από εκεί προέκυψε η αρχική κλίση και οι δομικές βλάβες από την άτσαλη επαφή με το έδαφος. Κυκλοφορούν μερικά σταθεροποιημένα κοντινά με την αστοχία, όταν βρω χρόνο αργότερα θα βάλω κανένα.

 

maxresdefault.jpg

 

Edit:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχουν ιδιαίτερη πρακτική αξία, βάζω ετούτες ως συμπλήρωμα του βίντεο που έδειχνε να πόδια του SN10 να χοροπηδάνε. Έχει λίγη πλάκα η αναπόφευκτη αναπροσαρμογή της κλίμακας, χάρη στους Ούμπα Λούμπα... ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.