Jump to content


Recommended Posts

Ψάχνοντας για κάποιον Controller, έπεσα πάνω σε αυτό :

[B][U][SIZE="4"][COLOR="Blue"]
Antspec Flash Drive Information Extractor[/COLOR][/SIZE][/U][/B]

Flash Drive Information Extractor is a utility that allows to get information
about the hardware elements of USB sticks.

The utility does not support USB cardreaders, MP3 players and other devices;
it works with USB sticks only.

Supported Platforms: Windows 2000/2003/XP/Vista/2008/7/8.

Download

Είναι ένα εργαλειάκι από την εταιρία Antspec, που δίνει πληροφορίες για τον Controller, τα Memory IC's που χρησιμοποιούνται, τη διαμόρφωση,το offset, το FW, κλπ..

Screenshots :

USBFlashInfo_SS1_zpsf25ba13c.png~originalUSBFlashInfo_SS2_zpse318fec7.png~original

Kαι το log από το παραπάνω στικάκι (SuperTalent ST4 USB3.0) :

Volume: G:
Controller: VIA VL751
Possible Memory Chip(s): Not available
VID: 1B8F
PID: 0308
Manufacturer: SuperTalent
Product: USB3.0 Express ST4
Query Vendor ID: USB3.0
Query Product ID: Express ST4
Query Product Revision: 0.00
Physical Disk Capacity: 31457280000 Bytes
Windows Disk Capacity: 31457247232 Bytes
Internal Tags: 2CZX-QAAJ
File System: NTFS
Relative Offset: 31 KB
USB Version: 3.00
Declared Power: 496 mA
ContMeas ID: 991A-01-00
Microsoft Windows 7 SP1 x64
------------------------------------
http://www.antspec.com/usbflashinfo/
Program Version: 8.0.0.550

Το βρήκα αρκετά χρήσιμο, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, για να ξέρουμε τι περιέχει το κάθε στικάκι που αγοράζουμε και ίσως να έχουμε και μια ιδέα για το ποιά αξίζουν την αγορά.

Κάνω και νέο θέμα, στο οποίο θα μπορεί να ποστάρει ο καθένας το log του προγράμματος , ώστε να γίνει μια λίστα στο μέλλον.

Για όποιον έχει όρεξη για μετάφραση/ψάξιμο, παραθέτω και το forum μέσω του οποίου το βρήκα ( >εδώ< ) και ένα σχετικό παράδειγμα από κάποιο στικάκι :


[B][SIZE="4"][COLOR="Blue"]Silicon Power M50 64GB[/COLOR][/SIZE][/B]
Volume: K:
Controller: Phison PS2307
Possible Memory Chip(s):
Toshiba TH58TEG9DDJBA89
ToshibaTH58TEG9DDJBA9
Memory Type: MLC
Flash ID: 983A9593 7AD7
Chip F/W: 01.03.10
Firmware Date: 2014-01-20
ID_BLK Ver.: 1.2.66.0
MP Ver.: MPALL v3.73.0A
VID: 13FE
PID: 5500
Manufacturer: UFD 3.0
Product: Silicon Power64G
Query Vendor ID: UFD 3.0
Query Product ID: Silicon Power64G
Query Product Revision: PMAP
Physical Disk Capacity: 63216549888 Bytes
Windows Disk Capacity: 63183028224 Bytes
Internal Tags: 2Q6P-S74A
File System: FAT32
USB Version: 3.00 in 2.00 port
Declared Power: 300 mA
ContMeas ID: 3DDA-11-00
Microsoft Windows XP SP3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corsair Neutron GTX 128GB

Quotάρω τον εαυτό μου απλά για να αναφέρω πως το drive ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ για αγορά τουλάχιστον από εμένα.

Από τα δύο drives που αγόρασα, ένα 128GB και ένα 256GB, το 256αρι ψώφησε σε ένα μήνα και κάτι περίπου με ελαφριά χρήση. Οπότε αν σκέφτεστε να δώσετε τόσα για στικάκι, δώστε τα κάπου αλλού.

Έχασα και πόσα δεδομένα που είχε μέσα... καμιά 100+ GB.

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά Ζάχο τα νούμερα δεν αντιστοιχούν στην τιμή. Και το mushkin διαβάζω είναι "ευαίσθητο". Δεν έχω βρει κατι της προκοπής στις μεγάλες χωρητικότητες. Στις μεσαίες sandisk extreme all the way

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά Ζάχο τα νούμερα δεν αντιστοιχούν στην τιμή. Και το mushkin διαβάζω είναι "ευαίσθητο". Δεν έχω βρει κατι της προκοπής στις μεγάλες χωρητικότητες. Στις μεσαίες sandisk extreme all the way

Δυστυχώς το μέγεθος είναι που πληρώνεις. Αν δεν θέλεις να κουβαλάς εξωτερικό SSD με καλώδιο, τότε η αγορά ενός μεγάλου είναι μονόδρομος. Η αξιοπιστία βέβαια έχει πάει περίπατο...

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν ούτε το corsair voyager gtx συνισταται (αφού πεθανε το 1 στον jax7480), ουτε το mushkin ventura ultra (sandforce 2281) αφου και στο amazon και στο newegg εχουν αρκετα παραπονα που χαλασανε μετα απο 1-2 μήνες καθώς και αρκετοι τονιζουν οτι ριχνει την ταχυτητα του οταν υπερθερμανθει, ποιο usb εχει μεινει με ssd controller?

υπαρχει εδώ και χρονια το super talent rc8 (sandforce 1228) και απο περυσι το super talent rc4 (jmicron JMF667H) τα χει δοκιμάσει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lexar® JumpDrive M10 Secure USB 3.0 Flash Drive

  • Securely protects files using EncryptStick™ Lite software, an advanced security solution with 256-bit AES encryption
  • Easy-to-read, always-on capacity meter displays available storage space
  • Speeds up to 4x faster (up to 100MB/s read and 55MB/s write) than standard JumpDrive® USB 2.0 drives*
  • High-capacity options to store more files on the go
  • Compatible with PC and Mac® systems
  • Three-year limited warranty
  • Capacities

- 16GB (up to 100MB/s read, 20MB/s write)

attachment.php?attachmentid=64843&d=1414285681

post-4676-1416078940,9042_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά, ψάχνω να πάρω ένα μεγάλο φλασάκι τουλάχιστον 128GB και πάνω στο ψάξιμο έπεσα στο PNY Turbo 256GB USB3.0

Το βρήκα μόνο στο E-Shop και με πολύ καλή τιμή για την χωρητικότητά του 99€

Έχει πολύ καλές κριτικές απο χρήστες στο [ame=http://www.amazon.com/PNY-Turbo-256GB-Flash-Drive/dp/B00JN1TOHM/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1415950874&sr=1-1&keywords=pny+turbo+256gb]Amazon[/ame] και απ'ότι βλέπω έχει και πάρα πολύ καλές ταχύτητες.

Με προβληματίζει ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση απο την pny αλλά μετά απο τις καλές κριτικές που βλέπω στο amazon σκέφτομαι να το πάρω.

Εάν κανείς απο εσάς το έχει καλό θα ήταν να μας πει την γνώμη του!

Link to comment
Share on other sites

εγω εαν ηθελα φορητες επιδοσεις χωρις να ενοχλει το μεγαλυτερο μεγεθος τοτε

[ame]http://www.amazon.com/ZTC-Enclosure-Adapter-SuperSpeed-ZTC-EN002/dp/B00I4701O6/ref=cm_cr_pr_product_top[/ame]

+

http://www.e-shop.gr/crucial-ct240m500ssd3-m500-240gb-msata-ssd-mlc-p-PER.320850

Link to comment
Share on other sites

εγω εαν ηθελα φορητες επιδοσεις χωρις να ενοχλει το μεγαλυτερο μεγεθος τοτε

Amazon.com: ZTC Sky Board mSATA to USB 3.0 SSD Enclosure Adapter Case. Support UASP SuperSpeed 6Gb/s 520MB/S Model ZTC-EN002: Computers & Accessories

+

CRUCIAL CT240M500SSD3 M500 240GB MSATA SSD MLC -

Επειδή τυχαίνει να έχω και USB 3.0 RAID0 SSD και USB Stick με επιδόσεις, 99 στις 100 φορές θα βγάλω το στικάκι για να κάνω τη δουλειά μου.

Μόνο που χρειάζεται να βγάλεις καλώδιο, enclosure να τα συνδέσεις και μετά να δουλέψεις ήδη ξενέρωσες.

Link to comment
Share on other sites

οπως βολευεται ο καθενας :p

και εγω ενω ενα στικατκι μικρο για γρηγορα μικρα πραγματακια, αλλα εαν εχω πολλα για μεταφορα απο το να καθομαι να περιμενω να περιμενω τα 50mb/s προτιμω τα 300 και να βγαλω το καλωδιακι :p

Link to comment
Share on other sites

εγω εαν ηθελα φορητες επιδοσεις χωρις να ενοχλει το μεγαλυτερο μεγεθος τοτε

http://www.amazon.com/ZTC-Enclosure-Adapter-SuperSpeed-ZTC-EN002/dp/B00I4701O6/ref=cm_cr_pr_product_top

+

CRUCIAL CT240M500SSD3 M500 240GB MSATA SSD MLC -

Δεν μου κάνει η λύση αυτή γιατί θα φαίνεται σαν "fixed disk" και εγώ θέλω να φαίνεται σαν "removable drive" επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω το Easy2Boot για να βάλω μέσα όλα τα διαγνωστικά μου+Linux installs+Windows isos+δικά μου αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.