Jump to content


Recommended Posts

Προτείνω --> Crystal Disk Mark 3.0.1, 5x100MB, Default Test Pattern και στα στοιχεία :

USB 2.0/3.0 || FAT/NTFS || Μητρική || OS || Allocation Unit

5x100 (5 φορές το τέστ των 100ΜΒ) θα αργεί ΠΟΛΥ σε αργά στικάκια ειδικά σε random. Και 3 τεστς των 100ΜΒ είναι αρκετά για να βγεί ένα σωστό νούμερο.

Επίσης από τις συγκρίσεις που έκανα σε δικά μου στικς δεν υπήρχε διαφορά σε επιδοσεις μεταξύ default test pattern ή 0χ00 0Fill. Απλά το 0fill κάνει λιγότερα writes για τα NANDs. Δεν έχουν φτιάξει ακόμα usb-controller με συμπίεση-σαν-SandForce για να βγάζει διαφορετικά νούμερα.

Το Allocation Unit είναι η μικρότερη ομάδα bytes που μπορεί να καταλάβει ένα αρχείο στο μέσο, καθορίζεται την ώρα του φορμάτ. Μπορείς να δεις το Allocation Unit size τρέχοντας chkdsk μέσα από command-line και το γράμμα του μέσου, π.χ. chkdsk k: (όπου Κ: το γράμμα που έχει δώσει το λειτουργικό στο stick).

Link to comment
Share on other sites

5x100 (5 φορές το τέστ των 100ΜΒ) θα αργεί ΠΟΛΥ σε αργά στικάκια ειδικά σε random. Και 3 τεστς των 100ΜΒ είναι αρκετά για να βγεί ένα σωστό νούμερο.

Επίσης από τις συγκρίσεις που έκανα σε δικά μου στικς δεν υπήρχε διαφορά σε επιδοσεις μεταξύ default test pattern ή 0χ00 0Fill. Απλά το 0fill κάνει λιγότερα writes για τα NANDs. Δεν έχουν φτιάξει ακόμα usb-controller με συμπίεση-σαν-SandForce για να βγάζει διαφορετικά νούμερα.

Στο πρώτο που λές, έχεις point, αν και το κάθε data set από τα 5/3 γίνεται σε άλλη περιοχή οπότε ίσως να έβγαζε καλύτερο overall δείκτη.

Στο δεύτερο τώρα, καθαρά random είναι το default, τα 0Fill και 1Fill δεν είναι random data sets. Randomness ως προς περιοχή και data pattern έχει μόνο το default, τα άλλα 2 έχουν μόνο ώς προς περιοχή. To τί δίνει το καθένα μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την φιλοσοφία του controller , υπάρχουν αρκετές υλοποιήσεις στην αγορά, δεν αποτελεί μοναδική παράμετρο η δυνατότητα compression ή όχι.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Έχει φάει 2 RMA στην Corsair για να έρθει το κομμάτι αυτό. Email με screenshot άπό το πρόγραμμα που δίνουν στο corsair support forum για την μέτρηση, εκτύπωση, φάκελος η εκτύπωση και το stick και αποστολή. Αφου διαφημίζεις διαφήμιζες 20GB/sec write πάρτο πίσω. Είχα δώσει και ~40Ευρώ για δάφτο.

ειπα να μην το ρωτησω ...αλλα με τρωει..

Μπας και δοκιμασες εγγρφες στα "χαλασμενα" φλασακια να δεις με ποσα γραφει??

Link to comment
Share on other sites

To "καμάρι" μου:

attachment.php?attachmentid=43718&stc=1&d=1299225169

Verbatim Store'n'Go 8GB (USB2.0, Fat32, 64Kb Alloc. Unit, Win7x64, Intel P45/Q9550)

το ίδιο μετρημένο σε default (όχι 0Fill):

attachment.php?attachmentid=43720&stc=1&d=1299227202

Αγορασμένο από ElectroWolrd 8Ευρώ σε προσφορά "USB sticks, 1GB - 1Eυρώ", δεν πρόλαβα τότε το ίδιο σε 16GB. Bootable με linux σε VM (γι'αυτό και φορμαρισμένο σε 65Κ).

----

ειπα να μην το ρωτησω ...αλλα με τρωει..
Μπας και δοκιμασες εγγρφες στα "χαλασμενα" φλασακια να δεις με ποσα γραφει??
Μα και βέβαια, και με βάση τα writes έγιναν τα RMA. Η ιστορία είναι έτσι : Αγοράστηκε το Corsair GT +40Ευρώ πριν 2 περίπου χρόνια, μπαίνει στο μηχάνημα και κάνω copy φωτος και βλέπω ταχύτητες ~11-12ΜΒ/s. Δοκιμάζω και στα XP, το ίδιο. Μπαίνω διαβάζω στα φόρα έχουν και άλλοι το ίδιο προβλημα. Όσοι έχουν βάζουν screenshot από HDBench (like: http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=72191 & http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=67674) και παίρνουν RMA number. To έστειλα πίσω (αφού το καθάρισα από τα αρχεία) και μου έστειλαν αντικαταστάτη όπου ακολουθήθηκε η ίδια διαδικασία μέτρησης και ξανά RMA, μέχρι που μου έστειλαν αυτό που έχω σήμερα. Δεν τα "εκαψα"/χάλασα, απλά δεν πήρα αυτό που διαφήμιζαν (19ΜΒ/s write) και γι'αυτό τον λόγο έγιναν τα RMA.

Αν δείτε, είχε/έχει το mymemory.co.uk μερικά "refurbished" corsair voyager GT προς πώληση, φαντάζομαι ότι τα 2 δικά μου που έστειλα πίσω κάπου εκεί/έτσι κατέληξαν http://www.mymemory.co.uk/search?searchTerm=Corsair+16GB+Voyager+USB+Flash+Drive+-+Refurbished

---

post-4796-1416075055,2531_thumb.jpg

post-4796-1416075055,2842_thumb.png

post-4796-1416075055,2991_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

To "καμάρι" μου:

attachment.php?attachmentid=43718&stc=1&d=1299225169

Verbatim Store'n'Go 8GB (USB2.0, Fat32, 64Kb Alloc. Unit, Win7x64, Intel P45/Q9550)

το ίδιο μετρημένο σε default (όχι 0Fill):

attachment.php?attachmentid=43720&stc=1&d=1299227202

Αγορασμένο από ElectroWolrd 8Ευρώ σε προσφορά "USB sticks, 1GB - 1Eυρώ", δεν πρόλαβα τότε το ίδιο σε 16GB. Bootable με linux σε VM (γι'αυτό και φορμαρισμένο σε 65Κ).

----

Μα και βέβαια, και με βάση τα writes έγιναν τα RMA. Η ιστορία είναι έτσι : Αγοράστηκε το Corsair GT +40Ευρώ πριν 2 περίπου χρόνια, μπαίνει στο μηχάνημα και κάνω copy φωτος και βλέπω ταχύτητες ~11-12ΜΒ/s. Δοκιμάζω και στα XP, το ίδιο. Μπαίνω διαβάζω στα φόρα έχουν και άλλοι το ίδιο προβλημα. Όσοι έχουν βάζουν screenshot από HDBench (like: http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=72191 & http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=67674) και παίρνουν RMA number. To έστειλα πίσω (αφού το καθάρισα από τα αρχεία) και μου έστειλαν αντικαταστάτη όπου ακολουθήθηκε η ίδια διαδικασία μέτρησης και ξανά RMA, μέχρι που μου έστειλαν αυτό που έχω σήμερα. Δεν τα "εκαψα"/χάλασα, απλά δεν πήρα αυτό που διαφήμιζαν (19ΜΒ/s write) και γι'αυτό τον λόγο έγιναν τα RMA.

Αν δείτε, είχε/έχει το mymemory.co.uk μερικά "refurbished" corsair voyager GT προς πώληση, φαντάζομαι ότι τα 2 δικά μου που έστειλα πίσω κάπου εκεί/έτσι κατέληξαν http://www.mymemory.co.uk/search?searchTerm=Corsair+16GB+Voyager+USB+Flash+Drive+-+Refurbished

---

Μη μου λες τέτοια και περιμένω 2 gt από το mymemory.co.uk (όχι Refurbished)! :slap:

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τέτοια και περιμένω 2 gt από το mymemory.co.uk (όχι Refurbished)! :slap:
HDBench η πρώτη σου δουλειά για να δείς αν είναι μέσα στα πλαίσια που δίνει η corsair. Από την στιγμή που δεν γράφει refurbished, δεν είναι !

MicroSDHC πάνω σε usb-reader βάζουμε στο topic ή ανοιγουμε νέο ?

post-4796-1416075055,3401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα gt εδω και κανενα διμηνο ..ισως παραπανω...

Στο bench βγαινει "χαλασμενο" ..στα win αντιγραφει με 18αρια+ και μου εκανε εντυπωση

Aν σου γράφει 18άρια μην το στειλεις, αυτό μετρά.
Link to comment
Share on other sites

__________Model________________________| Τύπος| READ (MB/s) | WRITE (MB/s) |FileSystem| Alloc. Unit Size

Corsair Flash Voyager 2GB _____________| USB2 | ___29.09___ | _____9.03___ | __FAT32_ | ___32K_____

Corsair Flash Voyager 4GB______________| USB2 | ___23.71___ | _____5.06___ | ____?___ | _____?_____

Corsair Flash Voyager 16GB ____________| USB2 | ___30.71___ | ____14.36___ | __NTFS__ | ____4K_____

Corsair Flash Voyager GT 2GB __________| USB2 | ___29.46___ | ____26.03___ | __NTFS__ | ____4K_____

Corsair Flash Voyager GT 16GB _________| USB2 | ___33.66___ | ____11.45___ | ___ ?___ | _____?_____

Corsair Flash Voyager GT 16GB(rma) ____| USB2 | ___30.89___ | ____24.70___ | __FAT32_ | ____8K_____

Corsair Flash Voyager Mini 4GB ________| USB2 | ___32.52___ | _____5.44___ | ____?___ | _____?_____

Emtec C200 8GB ________________________| USB2 | ___32.51___ | _____9.34___ | __NTFS__ | ____4K_____

Sandisk Cruzer Contour 4GB ____________| USB2 | ___28.91___ | ____12.50___ | __FAT32_ | ____4K_____

SanDisk Cruzer Micro 4GB ______________| USB2 | ___26.20___ | _____5.33___ | __FAT32_ | ___32K_____

Transcend JetFlash 300 4GB ____________| USB2 | ___15.90___ | _____6.90___ | ____?___ | _____?_____

Transcend JetFlash 300 16GB ___________| USB2 | ___16.00___ | ____12.42___ | ____?___ | _____?_____

Transcend JetFlash 300 16GB ___________| USB2 | ___16.52___ | ____12.78___ | __FAT32_ | ____8K_____

Transcend JetFlash 500 16GB ___________| USB2 | ___16.53___ | ____12.44___ | __FAT32_ | ____8K_____

Transcend JetFlash 600 8GB ____________| USB2 | ___34.90___ | ____14.17___ | ___ ?___ | _____?_____

Transcend JetFlash 700 16GB(σε USB2.0) | USB3 | ___36.64___ | ____19.41___ | __NTFS__ | ____4K_____

Verbatim Store'n'Go 2GB _______________| USB2 | ___17.95___ | _____8.36___ | ___FAT__ | ___32K_____

Verbatim Store'n'Go 8GB _______________| USB2 | ___32.80___ | ____18.25___ | __FAT32_ | ___64K_____

Verbatim Store'n'Go for Mac OSX?? 8GB _| USB2 | ___32.67___ | ____18.92___ | __NTFS__ | ____4K_____

Σάπισα λίγο με το μάζεμα και τη στοίχιση(τα παραπάνω από ενα κένα τα τρώει)αλλά άξιζε τον κόπο θέλω να πιστεύω :p.

Θέλω αν γίνεται κάποιος admin να τον μεταφέρει τον πίνακα με τις μέχρι τώρα μετρήσεις στο αρχικό post για να έχει κάποιο νόημα. Έπισης ξάναμέτρησα το δικό μου με την έκδοση που πρότεινε ο tifozif1 εδώ και παρότι το write έπεσε λίγο, το read φαινεται πιο λογικό(να "τερματίζει" δηλαδή την ταχύτητα του USB2 προτύπου).Όποτε για το Transcend JetFlash 700 16GB οι πιο αξιόπιστες μετρήσεις πιστεύω είναι αυτές:

attachment.php?attachmentid=43819&stc=1&d=1299797075

post-14179-1416075077,5857_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από kazabubu
Τα έβαλα σε αλφαβητική σείρα για πιό εύκολα
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρούς που βλέπω διάφορα θέματα συγκέντρωσης επιδόσεων, χρησιμοποιούν το googledocs...ίσως να μπορούσε να γίνει κι έτσι...αν ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό....:fun:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έννοείς να φτίαξω ένα excel και γίνεται με καποιο τρόπο να το βλέπουν όλοι?

edit: απ 'οτι βλέπω γίνονται πολύ ωραία πραγματακιαμε το google docs όποτε μπορεί ένα λινκ να είναι πρότιμότερο να μπει στο πρώτο ποστ.. καί πιο έυκολα θα αλλαζει το έγγραφο μετά και πιο ευκολά θα διαβαζεται.. απλά τωρα δεν έχω κουράγιο να το κάνω. κάποια στιγμή θα ασχόλθώ

Έγινε επεξεργασία από kazabubu
Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρούς που βλέπω διάφορα θέματα συγκέντρωσης επιδόσεων, χρησιμοποιούν το googledocs...ίσως να μπορούσε να γίνει κι έτσι...αν ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό....:fun:

Γινεται να κανεις το spreadsheet να φαινεται σαν εικονα μεσα στο forum? Εννοω να ανανεωνεται αυτοματα... 'Η μονο με link?

Link to comment
Share on other sites

Παραδείγματα :

The CrystalDiskMark SSD bench thread - Overclock.net - Overclocking.net

MaxxMEM Benchmark Results Thread - Overclock.net - Overclocking.net

Αντίστοιχα, μορφή πίνακα που πρέπει να ενημερώνεται μία στο τόσο στο πρώτο ποστ σε μορφή image :

AMD "Thuban" Core (Phenom II X6) XS Overclocking Charts - XtremeSystems Forums

The Phenom II List of Overclocks - XtremeSystems Forums

Στην πρώτη μορφή μπορεί να εισάγει ο καθένας τα αποτελέσματά του, δεν γνωρίζω όμως αν με αυτόν τον τρόπο γίνεται κάποια αυτόματη ταξινόμηση εντός του πίνακα για να υπάρχει μία σειρά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Sandisk cruzer blade 8GB FAT32, link 1

Μιας και στο spreadsheet δε μπορώ να το περάσω το ετοίμασα για το post σου.

Sandisk cruzer blade 8G _____________| USB2 | ___21.42___ | _____4.801___ | __FAT32_ | ___16K__

post-1891-1416075495,0352_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.