Jump to content



Project ''Bista''. Part -15 ( Vga ram cooler)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
ποτε παιζει καινουριο update?

Έχετε δίκιο.

Λόγω φόρτου εργασίας τις τελευταίες δύο εβδομάδες (πασχαλινό ωράριο=12/14 ώρες καθημερινά στη δουλειά), δέν βρήκα χρόνο για το project.

Είχα προχωρήσει αρκετά με κάποια φύλλα αλουμινίου, αλλά δυστυχώς τα κατέστρεψα από ένα εντελώς ηλίθιο κόψιμο που έκανα!

Ακόμα απορώ πώς το κατάφερα....αρκετές ώρες πήγαν απλά χαμένες.:)

Για την ιστορία άνοιξα τρύπες γα τους fans σε δύο φύλλα ταυτόχρονα, πιασμένα με χαρτοταινία.

SjJZ1.jpg

Yh1Ez.jpg

4hqoH.jpg

Το αποτέλεσμα. Δέν το λές κακό αλλά δέν είναι όσο τέλειο θέλω, οπότε μάλλον θα καταφύγω σε ποτηροτρύπανο.

FqN2s.jpg

Μετά έκανα ένα κόψιμο που τα κατέστρεψε και τα δύο αλουμίνια.....

Σήμερα βρήκα χρόνο και αγόρασα καινούργια, οποτε θα ξεκινήσω πάλι αυτές τις ημέρες.

Τώρα είμαι σε αναζήτηση ποτυροτρύπανου 116mm. για τις τρύπες των fans.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολυ ωραιο το update Νικο!

εχεις καθε λογο να εισαι ικανοποιημενος...

Το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο και πρεπει να ειναι και πολυ στιβαρο.

One tip μονο:εαν σκοπευεις να πας σε ηλεκτροστατικη βαφη μετα

περιορισε τη χρηση του ανεξιτηλου και ειδικα των χοντρων ζουμερων

μιας και το αλουμινιο ποτιζει σε βαθος και το σημαδι, ενω καθαριζει επιφανειακα,

μετα το ψησιμο συχνα αφηνει αναγλυφα σημαδια στην επιφανεια κατω απο το χρωμα

(εγω συνηθως πρωτα ματαρω τα κομματια μου με ενα ντουκοχαρτο

και για σημαδεματα χρησιμοποιω ειτε λεπτο μαρκαδορακι για cd ειτε μολυβι μαλακο 2Β+)

keep it up!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο πολύ επαγγελματική δουλειά, το ποτηροτρύπανο έδωσε τέλειο αποτέλεσμα!

Για πές μας όμως κάτι -προφανώς θα το κρατάς για την συνέχεια, αλλά μια και το σκέφτηκα- το τροφοδοτικό θα αναπνέει από τρύπα που ακόμα δεν έχει ανοιχτεί, έτσι δεν είναι;

Για τα ανάποδα σημαδέματα, άν θέλεις ακριβώς κέντρα θα κάνεις το εξής κόλπο , που είναι αλάθητο:

Μιλάω για την περίπτωσή σου που έχεις ήδη ανοικτές τρύπες στις δοκούς και θέλεις αυτές να "περάσουν" τα κέντρα τους στο φύλο αλουμινίου.

Όπως έχεις κάτω τις δοκούς και φαίνονται οι τρύπες με τα σπειρώματα, πάνω σε κάθε τρύπα ακουμπάς μια μικρή ατσαλένια μπίλια από ένα παλιό ρουλεμάν, -διάλεξέ τη ανάλογα με το μέγεθος της τρύπας- η μπίλιες ασφαλώς πρέπει να είναι ακριβώς ίδιες και το φρεζάρισμα κατά το δυνατόν στο ίδιο βάθος.

Με τον τρόπο αυτό η κορυφή της κάθε μπίλιας είναι ακριβώς πάνω από το κέντρο της τρύπας που αυτή ακουμπάει, στην συνέχεια κατεβάζεις προσεκτικά το φύλο αλουμινίου πάνω στις μπίλιες, του βάζεις και ένα βάρος για να μην μετακινηθεί και μετά δίνεις ένα πολύ ελαφρό χτύπημα πάνω στο αλουνίνιο -μεταξύ αλουμινίου και "σφυριού" απαραίτητος ένας πλατύς τάκος ντυμένος με κάτι μαλακό.

Αυτό το ελαφρό χτύπημα -από το οποίο δεν κινδυνεύει η πάνω επιφάνεια του αλουμινίου-είναι αρκετό για να αφήσουν οι κορυφές των σφαιριδίων του ρουλεμάν, ένα μικρό αλλά ευδιάκριτο σημάδι στην κάτω πλευρά του αλουμινίου.

Οπότε έχεις τα κέντρα των οπών απ' όπου θα περάσουν οι βίδες που στερεώνουν το φύλο πάνω στις δοκούς!!

Φαίνεται πιο μπέρδεμα απ' ότι είναι , αλλά είναι ένας καλός τρόπος -και σε κάποιες περιπτώσεις ο μοναδικός - για να "αντιγράψεις" με ακρίβεια τις θέσεις των οπών.

ΠΡΟΣΟΧΗ πρίν από κάθε σημάδεμα βεβαιώσου ότι η πρός σημάδεμα μπίλια είναι στην θέση της και δεν έχει φύγει από τον κραδασμό του προηγούμενου σημαδέματος -λίγο απίθανο , ιδιαίτερα άν έχεις καλό φρεζάρισμα στις τρύπες των σπειρωμάτων-, αλλά κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρόψαχνε!!

Άντε καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Λάκη. Πολύ καλό αποτέλεσμα μέχρι τώρα.

Μία ερώτηση μόνο γιατί μάλλον δεν έχω καθόλου φαντασία.

Εκεί που θα πατήσει το τροφοδοτικό δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποιου είδους τρύπα;

Αφού έχεις τρυπήσει το κάτω αλουμίνιο δε θα έπρεπε να τρυπήσεις και το πάνω; Εκτός αν αντιλαμβάνομαι λάθος το concept..

Υ.Γ: Κάντο άσπρο σε παρακαλώω! Αν και φαντάαζομαι ότι παέι σε σαλόνι μεριά οπότε προς μαυράκι το βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι και πολυ στιβαρο.

One tip μονο:εαν σκοπευεις να πας σε ηλεκτροστατικη βαφη μετα

περιορισε τη χρηση του ανεξιτηλου και ειδικα των χοντρων ζουμερων

Γιώργο είναι ακλόνητο πραγματικά!

Αυτό με τον μαρκαδόρο δέν το ήξερα....θα το πλακώσω στη καθαρή βενζίνη να φύγει. Thanks!:T:

το τροφοδοτικό πως ακριβώς θα μπεί;

Εδώ θα μπεί, απλά δέν έχω ανοίξει την τρύπα ακόμα γιατί θέλω να πάρω μέτρα με το υπόλοιπο hardware μαζί.

R2zQE.jpg

Seafalco ευχαριστώ για την ιδέα/πατέντα μπίλια - σφυρί.:T:

Υ.Γ: Κάντο άσπρο σε παρακαλώω! Αν και φαντάζομαι ότι παέι σε σαλόνι μεριά οπότε προς μαυράκι το βλέπω!

Το εσωτερικό πάντως θα είναι μαύρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Laki... Βρε αγορι μου... (τροπος του λεγειν, εχουμε και μια διαφορα ηλικιας :p) Πολυ κριμα που δεν ειχα δει το project σου πιο νωρις, νομιζω θα μπορουσα να σε βοηθησω αρκετα με τα κοψιματα και να τα τελειωσεις σε 1/xx του χρονου που αφιερωσες. Δεν θελω να ξερω ποσο πολυ στα ζαλισαν οι τρυπες για τους ανεμιστηρες. Αν ξαναχρειαστεις κοψιμο σε flat φυλλο, ριξε μου ενα pm...

Εξαιρετικο project!

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=hkiFkAM-Ok0]YouTube - Cut 50 Plasma Cutter[/ame]

Εχω παρει ενα για προσωπικη μου χρηση, αν το χρειαστεις εισαι ευπροσδεκτος να ερθεις απο δω και να κοψεις οτι θελεις, θα σου παρει ελαχιστο χρονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά έχω μία απορία:)

Πώς μπορείς να κάνεις με το χέρι μία τέλεια τρύπα με ακριβές κέντρο, με απόκλιση μικρότερη/ίση του ενος χιλιοστού?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά έχω μία απορία:)

Πώς μπορείς να κάνεις με το χέρι μία τέλεια τρύπα με ακριβές κέντρο, με απόκλιση μικρότερη/ίση του ενος χιλιοστού?

πιθανολογω οτι θα την παρεις χοντρικα στο -1/2mm με τη βοηθεια ενος οδηγου-μπουσουλα (mdf 22mm?)

και μετα με dremel, λιμα, ρασπα θα την φερεις στα ισια της

Σταυροοοοο φτιαξε προγραμμα, θελουμε live demo στο εργαστηριο...

επίτιμος προσκεκλημενος ο Νικος

και guest appearance "the Friendly Mutton Chops feat. LevelOne"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις με free hand, η θα φτιαξεις καποιου ειδους μητρα/οδηγο, ειτε απο αλουμινιο, ειτε ξυλο, και εξεταζω και για συμπυκνωμενο σκληρο χαρτονι, ειτε χρησιμοποιεις ενα τετοιο το οποιο εχω παραγγειλει, αλλα δεν βλεπω να ρχεται... Το 2ο ειναι σαφως πιο βολικο, ειτε με τη μυτερη βαση, ειτε μαγνητικη, απλα υπολογιζεις την ανοχη που εχει το πλατος της κοπης και βγαζει αψογο κυκλο, που ειδικα σε τετοια παχη θελει πολυ λιγο ραφιναρισμα.

@Κοπρος, μανα μου εγω να οργανωσω demo, αλλα το εργαστηριο ζητημα να χωραει 2 ατομα ταυτοχρονα :p. Α, και που σαι, εκανα καλη προοδο στο αλουμινιο...

Έγινε επεξεργασία από spresv
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις με free hand, η θα φτιαξεις καποιου ειδους μητρα/οδηγο, ειτε απο αλουμινιο, ειτε ξυλο, και εξεταζω και για συμπυκνωμενο σκληρο χαρτονι, ειτε χρησιμοποιεις ενα τετοιο το οποιο εχω παραγγειλει, αλλα δεν βλεπω να ρχεται... Το 2ο ειναι σαφως πιο βολικο, ειτε με τη μυτερη βαση, ειτε μαγνητικη, απλα υπολογιζεις την ανοχη που εχει το πλατος της κοπης και βγαζει αψογο κυκλο, που ειδικα σε τετοια παχη θελει πολυ λιγο ραφιναρισμα.

@Κοπρος, μανα μου εγω να οργανωσω demo, αλλα το εργαστηριο ζητημα να χωραει 2 ατομα ταυτοχρονα :p. Α, και που σαι, εκανα καλη προοδο στο αλουμινιο...

Παλικάρι, 3cm αλουμίνιο κόβει το εργαλείο; (sorry για το off topic)!

Lakis, παρακολουθώ και αυτό το project σου με πολύ ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

πιθανολογω οτι θα την παρεις χοντρικα στο -1/2mm με τη βοηθεια ενος οδηγου-μπουσουλα (mdf 22mm?)

και μετα με dremel, λιμα, ρασπα θα την φερεις στα ισια της"

Χωρίς http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/434968567/SG_55_Plasma_cutter_circinus_Roller_guide.jpg Γιώργο δέν νομίζω να γίνει δουλειά ακριβείας...περισσότερο σε χονδρο-δουλειές ταιριάζει.

Μπούσουλα με mdf? Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το ποτηρο/νο είναι η καλύτερη home made λύση.

Σταυροοοοο φτιαξε προγραμμα, θελουμε live demo στο εργαστηριο...

επίτιμος προσκεκλημενος ο Νικος

και guest appearance "the Friendly Mutton Chops feat. LevelOne"...

Για demo εννοείται είμαι μέσα! (θέλω να δοκιμάσω:))

edit: Μόλις είδα το παρακάτω, οπότε διαψεύομαι!

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο το εχω χρησιμοποιησει λιγες φορες στην δουλεια. κανει πολυ καληκαι με ακριβια δουλεια αλλα ειναι και παρα μα παρα πολυ επικυνδινο.το παραμικρο λαθος ειναι μοιραιο.για αυτο προτιμω λιγο κοπο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.