Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

τι σχεση εχει η εφορια με την προπληρωμενη??Αφου θεωρεις οτι να κανεις καταθεση σε μια τραπεζα που δεν ξερεις που ειναι καν ειναι πιο ευκολο απο το να βγαλεις μια προπλημενη απο μια τραπεζα που σιγουρα εχεις κοντα σου τι να πω....wash my hands.

Καλη συνεχεια στο θεμα σας.

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η εφορια με την προπληρωμενη??Αφου θεωρεις οτι να κανεις καταθεση σε μια τραπεζα που δεν ξερεις που ειναι καν ειναι πιο ευκολο απο το να βγαλεις μια προπλημενη απο μια τραπεζα που σιγουρα εχεις κοντα σου τι να πω....wash my hands.

Καλη συνεχεια στο θεμα σας.

Για να ανοίξω λογαριασμό ξερω πως χρειαζονται χαρτιά απο την εφορία...αν γινεται με τον πιο απλό τρόπο σιγουρα θα ειναι το καλύτερο μιας και δεν θα κατσω να περιμένω 2 μερες να μπούν τα χρήματα μεχρι να κάνω την αγορά καθε φορα που θα θελω να παρω κατι.

Τελικά ποια η καλύτερη λύση ως προς την οικονομία στα εξοδα?...(εκδοσης, αγοράς) η πειραιώς παντως δεν μου αρεσει και πολύ με αυτες τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η εφορια με την προπληρωμενη??Αφου θεωρεις οτι να κανεις καταθεση σε μια τραπεζα που δεν ξερεις που ειναι καν ειναι πιο ευκολο απο το να βγαλεις μια προπλημενη απο μια τραπεζα που σιγουρα εχεις κοντα σου τι να πω....wash my hands.

Καλη συνεχεια στο θεμα σας.

"Ελεγα να ξεφύγω απο λογαριασμούς επειδή πρεπει να ασχοληθώ και με εφορία,να ζητήσω βεβαιωση οτι δεν κανω δηλωση και ιστορίες..."

Την εφορία την αναφέρει γιατί για να κάνεις λογαριασμό (που κι εγώ έχω στην Πειραιώς για αυτό το πράγμα και το θεωρώ την καλύτερη λύση) σου ζητάνε διάφορα χαρτιά τα οποία δεν είναι απαραίτητο πώς τα έχουν όλοι άμεσα. Εγώ τα είχα, κάποιος άλλος όχι.

Δεν το αναφέρει για την προπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Προαωπικά είχα ανοίξει λογαριασμό στην Πειραιώς με ταυτότητα και το δίπλωμα (ως αποδεικτικό έγγραφο Α.Φ.Μ.). Με την Visa electron που μου είχαν δώσει δε συνάντησα ποτέ κάποιο πρόβλημα σε αγορές από ίντερνετ και ειδικά στο paypal.

Το φοβερό ήταν ότι λίγο μετά άνοιξε ένα υποκατάστημα της τράπεζας πολύ κοντά στο σπίτι μου το οποίο είχε ATM με "online κατάθεση", δηλαδή έβαζα τα λεφτά μέσα και ήταν την ίδια στιγμή διαθέσιμα στο λογαριασμό, οπότε δεν είχα και αναμονές.

Εγώ πάντως θα πρότεινα visa σε σχέση με mastercard.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική κάρτα βγάλε.

Οταν είχα λογαριασμό στην αγροτική φόρτιζα την κάρτα με 1€ έξοδα φόρτισης,από το Internet,και 1+1 για έξοδα υπαλλήλου,από την τράπεζα.Τώρα που συγχωνεύτηκε με την Κύπρου είναι 2€ ανεξαρτήτως τρόπου μεταφοράς!

Sent from my iPhone 4S

Link to comment
Share on other sites

Προαωπικά είχα ανοίξει λογαριασμό στην Πειραιώς με ταυτότητα και το δίπλωμα (ως αποδεικτικό έγγραφο Α.Φ.Μ.). Με την Visa electron που μου είχαν δώσει δε συνάντησα ποτέ κάποιο πρόβλημα σε αγορές από ίντερνετ και ειδικά στο paypal.

Το φοβερό ήταν ότι λίγο μετά άνοιξε ένα υποκατάστημα της τράπεζας πολύ κοντά στο σπίτι μου το οποίο είχε ATM με "online κατάθεση", δηλαδή έβαζα τα λεφτά μέσα και ήταν την ίδια στιγμή διαθέσιμα στο λογαριασμό, οπότε δεν είχα και αναμονές.

Εγώ πάντως θα πρότεινα visa σε σχέση με mastercard.

+10000000

Ποτέ δεν κατάλαβα όσους παιδεύονταν με κάτι άλλο πέρα από αυτό. Τι πάει να πει κόστος "φόρτισης";;;

Απλή χρεωστική/ανάληψης κάρτα συνδεδεμένη με λογαριασμό. Θες κ το σούπερ e-banking της Πειραιώς (email or sms ενημέρωση fully customizable) κι είσαι όλα σε ένα κομπλέ. Πλέον μπορείς να βάλεις τα λεφτά κι από τα Online μηχανήματα που έχει στα καταστήματά της και να τα "δεις" άμεσα στο λογαριασμό σου. Ούτε ουρές, ούτε τπτ.

Εύκολα, φθηνά και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτησω και εγω κατι περι paypal

Οταν πληρωνεις με πιστωτικη μεσω paypal σου χρεωνουν εξτρα για το paypal?

Γιατι αγορασα 2 κρανη.

Συνολο με μεταφορικα βγαινει 241 αλλα στου paypal ελεγε οτι θα χρεωθω 251

Γιατι?

Δε μου ελεγε καπου για εξτρα χρεωση κτλ

Και στο μειλ επιβεβαιωσης απο το site μου ελεγε για 241 παλι

Τι γινεται?

Εν τω μεταξυ την προηγουμενη βδομαδα ειχαν επιλογη να πληρωσεις απευθειας με πιστωτικη(και ετσι ειχα πληρωσει περσι που ειχα ξαναπαρει κρανη) και τωρα την εβγαλαν και μπορεις μονο μεσω paypal

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έξτρα ναι, αλλά όχι ΤΟΣΟ πολύ. Μήπως είναι κάτι άλλο;

Έχω καιρό να πάρω κάτι (1-2 μήνες), αλλά δε νομίζω να άλλαξαν όλα τόσο εύκολα.

Σε ευρώ ήταν τα ποσά;; Μήπως έγιναν και μετατροπές από λίρες ή δολάρια;

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πληρώνουμε απευθείας με κάρτα. Ειδικά με πιστωτική. Οι κίνδυνοι 1002! Επίσης τα καλά "μαγαζιά", δέχονται μόνο paypal, σαν ένδειξη ότι είναι και αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ πως το paypal χρησιμοποιεί δική του μετατροπή.

Μα μήπως δεν κοίταξες εσύ κάποια valid μετατροπή για τη μέρα της χρέωσης;;

Στο mail που σου ήρθε από το paypal, πρέπει να έχει αναλυτική με τα κόστη και τις μετατροπές. Εκεί δείχνει νομίζω τι και πώς.

Link to comment
Share on other sites

Απο το paypal προς το παρον δε μου εχει ερθει mail.

Παντως για τη μετατροπη ελεγε για αναλογια 0,813 και οντως με αυτο βγαινει.

Αλλα γιατι χρησιμοποιει το paypal αλλη μετατροπη?

παντως απο το μαγαζι μου ρθε μειλ οτι τα στειλαν...

και μου αρεσει που δινουν tracking number αλλα δε μου λενε με ποια εταιρεια τα στειλαν.και την αλλη φορα παλι αναγκαστηκα να τους στειλω μειλ για να καταλαβω που να το βαλω το tracking number...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λογο διαφορετικου φορου (ΦΠΑ)?

Αν παρηγγειλες απο Αγγλια εχουν φορο 18% και με την μετατροπη σε 23% που ειναι ο ελληνικος βγαινει περιπου 151.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λογο διαφορετικου φορου (ΦΠΑ)?

Περσι που ειχα πληρωσει απευθειας στο καταστημα με τη πιστωτικη ηταν η κανονικη ισοτιμια...

Τι να πω.

Τελος παντων αφου τουλαχιστον καταλαβα που μου τα φαγε τα 10Ε

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε και του paypal τωρα

Οντως παιρνουν αλλη μετατροπη...

Το θεμα παραμενει,γιατι τοσο?ειναι μεγαλη η διαφορα...

Είναι το κόστος μετατροπής.. αντί να σου λένε κάποιο "Χ" ποσό, παίρνουν ένα ποσοστό της συναλλαγής (έχει και για αυτούς κάποιο κόστος).

Το 2011 θυμάμαι (δεν ξέρω αν άλλαξε) για να κάνω κατάθεση από Ελληνική τράπεζα σε Αγγλική κόστιζε 30ε (έμβασμα λέγετε αν δεν κάνω λάθος). Από 1 έως 12.000ε πλήρωνες 30ε :blink:

(edit2: για 1ε --> 24,20ε κόστος, για 50.000ε --> 116ε κόστος)

Επίσης όταν έκανα ανάληψη από ΑΤΜ Αγγλίας με Ελληνική κάρτα πλήρωνα προμήθεια περίπου 5%... (που πιστεύω ήταν για την μετατροπή και για την προμήθεια της τράπεζας)

Edit: Υπολογιστής Εμβασμάτων

post-16865-1416077825,0165_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Drtzekos
Link to comment
Share on other sites

Το PayPal κάνει δική του μετατροπή, και από τόσες αγορές που έχω κάνει πάντα είναι πιο ακριβή η μετατροπή του. Όπως λέει ο φίλος στο μαιλ που σου ήρθε από Paypal τα γράφει όλα. Ακόμα και στο λογαριασμό σου στο Paypal μπορείς να δεις

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατάνε τίποτα από τον αγοραστή. Από τον πωλητή κρατάνε ένα 6% από όσο θυμάμαι. Το θεμα είναι ότι και στην μετατροπή έχουν λίγο πιο υψηλές τις αλλαγές.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.