Jump to content


Αγορές και paypal


Recommended Posts

Εγώ όσες φορές αγόρασα κάτι (150+), δεν μου κράτησε κάτι.

Όσες πούλησα, 5+, μου κράτησε..

Η μετατροπή ίσως έχει να κάνει με το τι μετατροπές πετυχαίνει σαν εταιρεία το paypal, τι έχει συμφωνήσει με το ebay και με αν θέλει να βγάζει κ κάτι παραπάνω. Για να μην το κατηγορούμε μόνο, έχει τύχει να κάνω αγορές η εμβάσματα με paypal γιατί συνέφερε πιο πολύ.

Τέλος, η συνεργασία ebay/paypal είναι μονόδρομος και ευτυχώς που υπάρχει. Με έχει σώσει τουλάχιστον 1-2 φορές από το να χάσω τα χρήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να τα πληρώσεις αυτά τα έξτρα. Το πέηπαλ έχει επιλογή να πληρώσεις με βάση την τρέχουσα πραγματική rate

Υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν το ξέρω; πώς γίνεται αυτό μπορείς να μας δείξεις;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

Link to comment
Share on other sites

Με έχει σώσει τουλάχιστον 1-2 φορές από το να χάσω τα χρήματά μου.

Καλα αν σου δείξω τα opened cases θα στανιαρεις, με έχει γλυτώσει απίστευτες φορές. Αλλά έχω να το λέω, κάνω αγορές από άτομα με κάτω από 50 rates γιατί έχουν καλύτερη τιμή, στο 50% το παίρνω το προϊόν

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν το ξέρω; πώς γίνεται αυτό μπορείς να μας δείξεις;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

Εννοεί (μάλλον) το rate της τράπεζας σου, πληρώνεις σε $ και η μετατροπή γίνετε από την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί (μάλλον) το rate της τράπεζας σου, πληρώνεις σε $ και η μετατροπή γίνετε από την τράπεζα.

Αυτό ναι γίνεται αλλά δεν ξέρω δεν με τρώει να το κάνω. Την τράπεζα δεν την εμπιστεύομαι καθόλου. Άσε που και στην μετατροπή δεν θα βλέπω τίποτα και μπορεί να μου πάρει τρελά ποσά

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk now Free

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε πετάει στον paypal και επιβεβαιώνεις την αγορά, σου δείχνει και το ποσό σε ευρώ. Εκεί από κάτω (νομίζω) είναι και η επιλογή να κάνει τη μετατροπή η τράπεζά σου.

Αυτό που σε προειδοποιεί είναι ότι αν σήμερα είναι Παρασκευή και η τράπεζά σου κάνει την αλλαγή τη Δευτέρα, τότε θα χρησιμοποιήσει τα δεδομένα της Δευτέρας.

Οπότε αν δεχτείς του πέιπαλ δεν θα έχεις εκπλήξεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μια ερωτησι παιδια... εφτιαξα paypal account και εβαλα τιν προπληρομενη καρτα απο πειρεος πως μπενουν τα λεφτα απο τιν προπληρομενη καρτα στον λογαριασμο paypal?

 

Όταν κάνεις κάποια κίνηση με το paypal σου, τότε αυτόματα θα χρεώσει την κάρτα που έχεις συνδέσει, δε χρειάζεται να τα έχεις μεταφέρει από πριν. Αν θες να κρατάς χρήματα μέσα στο paypal, είναι η επιλογή TopUp.

Link to comment
Share on other sites

@mpampatsa, δεν χρειάζεται να μεταφέρεις λεφτά στο paypal. Κάνε την αγορά σου και η χρέωση θα γίνει στην κάρτα.
 
edit: ninja'd by@snakemjk

Έγινε επεξεργασία από RexMundi
Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε παιδες σας ευχαριστο πολυ  :p

και αν θελω να στηλω λεφτα μεσο paypal σε αλλο paypal παλι το ιδιο κανη?

Το ίδιο κάνει αλλά με μια επιπλέον χρέωση εφόσον το ποσό το τραβάει από κάποια κάρτα, που σε μικρά ποσά (πχ μεταφορικά) είναι ασύμφορη κατά την γνώμη μου..

 

Αντίθετα αν έχεις υπόλοιπο στην paypal για τον Α ή Β λόγο δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

To paypal μόλις ανακοίνωσε οτι ανεβάζει τις 45 ημέρες δικαιώματος ασφάλισης αγορών (dispute) σε 180ημέρες! :D

 

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/buyer-protection

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To paypal μόλις ανακοίνωσε οτι ανεβάζει τις 45 ημέρες δικαιώματος ασφάλισης αγορών (dispute) σε 180ημέρες! :D

 

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/buyer-protection

 

Αντε τώρα θα ξεχνάς ότι δεν σου ήρθε κάτι οπότε λιγότερα dispute στην paypal !!

 

Ετσι και αλλιώς με τέτοια ισοτιμία οι περισσότεροι θα κόψουν τις αγορές από εξωτερικό :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουν πάνω από 30-35 μέρες σε κάποιες περιπτώσεις να έρθουν πράγματα από Κίνα, λογικό το βρίσκω αυτό που έκανε το ΡΡ. Οι 45 μέρες ήταν λίγες (και 120 μέρες να το είχε κάνει, πάλι καλά θα ήταν.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουν πάνω από 30-35 μέρες σε κάποιες περιπτώσεις να έρθουν πράγματα από Κίνα, λογικό το βρίσκω αυτό που έκανε το ΡΡ. Οι 45 μέρες ήταν λίγες (και 120 μέρες να το είχε κάνει, πάλι καλά θα ήταν.)

 

Πραγματικά τώρα σου έτυχε ποτέ να σου έρθει τίποτα μετά από 60 μέρες; Ούτε οι 120 μέρες είναι λογικές.

Λογικό να αυξήσουν τις 45 μέρες αλλά με τις 180 κάτι άλλο θέλουν να πετύχουν!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τώρα σου έτυχε ποτέ να σου έρθει τίποτα μετά από 60 μέρες; Ούτε οι 120 μέρες είναι λογικές.

Λογικό να αυξήσουν τις 45 μέρες αλλά με τις 180 κάτι άλλο θέλουν να πετύχουν!

 

Ναι, με παραγγελία από Κίνα, στην οποία στις 40 μέρες περίπου έκανα escalate και πήρα τα χρήματά μου πίσω. Τελικά το δέμα έφτασε μετά τις 60 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.