Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Ναι, με παραγγελία από Κίνα, στην οποία στις 40 μέρες περίπου έκανα escalate και πήρα τα χρήματά μου πίσω. Τελικά το δέμα έφτασε μετά τις 60 μέρες.

Εντάξει εγώ μετά από 150-200 αγορές από κίνα  δεν μου έτυχε ακόμα... :) Το χειρότερο δέμα ήταν 57 μέρες.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τώρα σου έτυχε ποτέ να σου έρθει τίποτα μετά από 60 μέρες; Ούτε οι 120 μέρες είναι λογικές.

Λογικό να αυξήσουν τις 45 μέρες αλλά με τις 180 κάτι άλλο θέλουν να πετύχουν!

Εμενα εχει κανει και 2,5 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Σου το ξαναστειλαν ή η αρχική αποστολή άργησε τόσο;

Για αρχικη αποστολη δε μιλας και εσυ?

 

Παντως ειμαι σιγουρος οτι το ελληνικο ταχυδρομειο το κωλοβαραει. Αλλα πως να τους την πεις χωρις tracking number....

Link to comment
Share on other sites

Για αρχικη αποστολη δε μιλας και εσυ?

 

Παντως ειμαι σιγουρος οτι το ελληνικο ταχυδρομειο το κωλοβαραει. Αλλα πως να τους την πεις χωρις tracking number....

 

Ναι για αρχική αποστολή μιλάω, σε ρώτησα γιατί οι 2,5 μήνες είναι υπερβολή :p Για αυτό ρώτησα μήπως έκανες παράπονα και εκείνοι σου το ξαναέστειλαν. Καθώς αυτό διαφέρει.

 

Από τα ΕΛΤΑ εκεί που λες ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη δικαιολογία που μπορούν να πουν για την καθυστέρηση πάντα κάτι καινούριο βρίσκουν! Δεν πιστεύω ότι κολοβαράν οι υπάλληλοι (κάποιοι σίγουρα το κάνουν βέβαια) αλλά φταίει ο γενικότερος τρόπος οργάνωσης του και η ανέχεια που υπάρχει από τον κόσμο.

 

Αλλά και για να μην βγαίνουμε offtopic οι 180 μέρες είναι υπερβολή καθώς έχουν βάλει έτσι και το χειρότερο σενάριο που μπορεί να συμβεί,  οι περιπτώσεις αυτές είναι ελάχιστες. Δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος αυτό...

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο ρε παιδια να μου πει ενας αμα ξερει σιγουρα πως βαζω λεφτα μεσα στο παυπαλ ακουντ πηγα στο TopUp εβαλα το IBAN που ηθελε και αυτο ητανε? ας απαντιση καποιος πως βημα βημα.... ευχαριστω  :D

Έγινε επεξεργασία από mpampatsa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

mini bump για παραπλευρη ερωτηση που αφορα το paypal.

 

Αν κανω escalate to claim ενα dispute ποσες πιθανοτητες εχω να ασχοληθει το paypal και να μη με γραψει και αυτο κανονικα?

 

Εχω διορια καμμια 20αρια μερες ακομα και αν και  δεν θελω να περιμενω τοσο, θα ηθελα να μαθω αν εχει ευτυχη καταληξη γενικα το "claim" για τον αγοραστη.

Link to comment
Share on other sites

δε μας αναφέρεις τον λόγο που έκανες claim, οπότε ότι και να πούμε θα είναι εικασίες.

επίσης έχε υπόψιν σου οτι ο χρόνος που έχουμε πλέον για dispute είναι 120 μέρες.

 

αν ο λόγος του claim σου είναι ότι δεν παρέλαβες ακόμη το προϊόν τότε αν όντως περιμένεις 100 ημέρες δεν υπάρχει περίπτωση να μη δικαιωθείς.

Αν όμως είσαι με το "παλιό" σύστημα (των 60 ημερών), τότε απλά νομίζω πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμη.

 

Γίνε λιγάκι πιο συγκεκριμένος για να σου πούμε και εμείς τις απόψεις/εμπειρίες μας.

 

πάντως στις δικές μου περιπτώσεις, το paypal πάντα ασχολείται με τα claims.

Έγινε επεξεργασία από gidi
Link to comment
Share on other sites

Eχεις ενα δικιο για τις ελλειπεις πληροφοριες..

 

Με το καινουριο συστημα ειμαι. Εχω κανει ηδη dispute και δεν αφορα παραλαβη προιοντος αλλα επιστροφη(rma).

 

Γενικοτερα αν υπαρχει τυχη με το claim ειναι η ερωτηση.

Υποθετω πως "ναι" ειναι η απαντηση απο την τελευταια σου σειρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστά, ναι είναι η απάντηση.

γενικότερα η αντίληψη που κυκλοφορεί είναι ότι το paypal είναι λίγο υπέρ του καταναλωτή.

απλά για να είσαι και εσύ ΟΚ, να έχεις αποδείξεις (φώτο και βίντεο) για όλα όσα υποστηρίζεις.

 

επίσης επειδή έχω και εμπειρία επιστροφής με την νέα πολιτική του paypal που επιστρέφει το ταχυδρομικό κόστος, και αυτή με κάλυψε 100%

 

υ.γ. στη φάση "dispute" είσαι εσύ και ο πωλητής, μόνο όταν το κάνεις escalate to claim επεμβαίνει το paypal.

Προσωπικά εξαντλώ κάθε πιθανότητα λύσης του προβλήματος στη φάση του dispute και έτσι και δω ότι  ο πωλητής σφυρίζει αδιάφορα τότε το κάνω claim.

Αφού φυσικά έχω μαζέψει ότι έχω υπέρ μου.

 

Εννοείται ότι άπαξ και είσαι σε dispute μιλάς μόνο μέσω paypal, ποτέ μέσω προσωπικού email.

Έγινε επεξεργασία από gidi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...δεν ξέρω για εσάς αλλά σήμερα πήγα να πληρώσω με PayPal και ΔΕΝ με αφήνει ούτε για 7$...

Τέρμα οι συναλλαγές εκτός Ελλάδας... λογικά και στο eBay κ.ο.κ

Ακόμα και για μικροποσά..!

Άς βάζανε ένα κυλιόμενο πλαφόν της τάξεως του 10$ την ημέρα, δλδ. κυλιόμενο 70$ πάνω στην εβδομάδα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγχος κεφαλαίων.

Όπως διάβαζα στη Βενεζουέλα, για να μπορέσεις να βγάλεις λεφτά εκτός χώρας πρέπει να κάνεις αίτηση σε επιτροπή να σου δώσει άδεια και μετά να καταθέσεις τα παραστατικά για να σου δικαιολογήσουν τις αγορές :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...δεν ξέρω για εσάς αλλά σήμερα πήγα να πληρώσω με PayPal και ΔΕΝ με αφήνει ούτε για 7$...

Τέρμα οι συναλλαγές εκτός Ελλάδας... λογικά και στο eBay κ.ο.κ

Ακόμα και για μικροποσά..!

Άς βάζανε ένα κυλιόμενο πλαφόν της τάξεως του 10$ την ημέρα, δλδ. κυλιόμενο 70$ πάνω στην εβδομάδα...

 

με πιστωτική ή χρεωστική;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε πιστωτικές ούτε χρεωστικές παίζουν εξωτερικό για την ώρα.

 

*Εκτός κι αν ο πωλητής/κατάστημα έχει λογαριασμό και σε Ελληνική Τράπεζα. Εκεί λογικά θα παίξουν.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

...δεν ξέρω για εσάς αλλά σήμερα πήγα να πληρώσω με PayPal και ΔΕΝ με αφήνει ούτε για 7$...

Τέρμα οι συναλλαγές εκτός Ελλάδας... λογικά και στο eBay κ.ο.κ

Ακόμα και για μικροποσά..!

Άς βάζανε ένα κυλιόμενο πλαφόν της τάξεως του 10$ την ημέρα, δλδ. κυλιόμενο 70$ πάνω στην εβδομάδα...

 

 

Κάτσε για να καταλάβω. Άμα έχεις υπόλοιπο στο paypal, πες €100 (όχι να μεταφέρεις τώρα από πιστωτική/χρεωστική λεφτά) δε μπορείς να κάνεις αγορές;

 

Έχω παρατημένα κάτι χρήματα εκεί μέσα, αναρωτιόμουν άμα μπορώ να κάνω κανονικά καμιά αγορά ή όχι...

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.