Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

πολυ ωραιος :T:

ειχα πωρωθεί καποια εποχη με δορυφορική τιβι αλλα δυστυχώς δεν αγόρασα καποιο κομματι να στησω και εγω

1,2-1,4 μετρα ειναι απο τις καλες επιλογες πιατου απο οσο εχω διαβασει για να μπορεσεις να δεις και αλλους δορυφόρους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός οδηγός. :T: Πραγματικά η δορυφορική tv σου λύνει τα χέρια σε πολλά πράγματα. Εμείς έχουμε στραμμένο το πιάτο στον Astra, οπότε πιάνουμε κυρίως Γερμανικά και Ιταλικά κανάλια. Και τότε βλέπεις τη διαφορά ποιότητας εικόνας από τα Ελληνικά. :p Ο Hotbird έχει αρκετά ελεύθερα κανάλια ή τα περισσότερα είναι κλειδωμένα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ωραίος οδηγός και με έψησες και εμένα,μιάς και το είχα παρατήσει το θέμα για κανα εξάμηνο.

Είχα ήδη βάλει στο μάτι τον εξοπλισμό που αναφέρεις για χρήση σε pc και με μοτεράκι στο κάτοπτρο.

Έχω μία ερώτηση για το κάτοπτρο και το συνδυασμό με μοτέρ,φαντάζομαι αν ξεκινήσεις απο το 0 ψάχνοντας κανάλια σε διαφορετικούς δορυφόρους,θα πρέπει να κεντράρεις με τον εκάστοτε δορυφόρο για να κρατήσεις-αποθηκεύσεις τα κανάλια που βρίσκονται ώστε μετά να μπορεί το μοτέρ να στρέψει στην πορεία ανάλογα το πιάτο;

Επίσης η μετακίνηση του πιάτου με το μοτέρ,δεν έχει κάποια καθυστέρηση;Και όσο μεγαλώνει το πιάτο μεγαλώνει και η καθυστέρηση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα που θα ερθω Ελλαδα για Πασχα να παρω ενα Nova in a box (η οπως λεγεται τελσπαντων) και να το φερω Πολωνια?? Αξιζει το κοπο ετσι δοκιμαστικα? γιατι οι αρχικαφροι του webtv αν δεν εχεις ελληνικη ip δν μπορεις να δεις κατι εξω :(

και μετα αν δν μ'αρεσει η nova, μπορω να δω κατι αλλο στον dreambox η θα ειναι "κλειδωμενος"?

Link to comment
Share on other sites

1,2-1,4 μετρα ειναι απο τις καλες επιλογες πιατου απο οσο εχω διαβασει για να μπορεσεις να δεις και αλλους δορυφόρους

Εξαρτάται πάντα από την τοποθεσία σου και ποιούς δορυφόρους θες να δείς.

Στην Αθήνα π.χ. με ένα πιάτο 0.9μ - 1μ μπορείς να πιάσεις ( αν φυσικά δεν έχεις κάποιο εμπόδιο [ ακόμα και τα φύλλα ενός δέντρου είναι εμπόδιο για το δορυφορικό σήμα δυστυχώς ] στην "ευθεία" εστίασης του δορυφόρου ) καμμιά 25αριά δορυφόρους, με χιλιάδες ελεύθερα και συνδρομητικά κανάλια.

Με το 1.2μ είσαι ένας μικρός "άρχων" στην ταράτσα παρέα με ένα USALS moter.

Για πάνω από τα 1.2μ ( μπορείς να ρισκάρεις να βάλεις 1.3μ πιάτο σε diseqc moter αλουμινένιο, αλλά αν δεν είναι αρκετά ελαφρύ σε σύγκριση με τα κοινά 1.3μ δεν θα το πάει το μοτέρ ) θες H-H moter με actuator ( πιο ακριβή λύση, θες και 2ο καλώδιο για την τροφοδοσία του, ενώ στο diseqc moter δεν θες extra καλωδίωση )

Πολύ καλός οδηγός. :T: Πραγματικά η δορυφορική tv σου λύνει τα χέρια σε πολλά πράγματα. Εμείς έχουμε στραμμένο το πιάτο στον Astra, οπότε πιάνουμε κυρίως Γερμανικά και Ιταλικά κανάλια. Και τότε βλέπεις τη διαφορά ποιότητας εικόνας από τα Ελληνικά. :p Ο Hotbird έχει αρκετά ελεύθερα κανάλια ή τα περισσότερα είναι κλειδωμένα;

Ο Hotbird έχει κάποια καλούτσικα ελεύθερα κανάλια, αλλά τα περισσότερα ποιοτικά είναι συνδρομητικά, και η πλειονότητα ( σχεδόν το 75% των καναλιών είναι κωδικοποιημένα, συνδρομητικά δηλαδή )

Καταρχήν ωραίος οδηγός και με έψησες και εμένα,μιάς και το είχα παρατήσει το θέμα για κανα εξάμηνο.

Είχα ήδη βάλει στο μάτι τον εξοπλισμό που αναφέρεις για χρήση σε pc και με μοτεράκι στο κάτοπτρο.

Έχω μία ερώτηση για το κάτοπτρο και το συνδυασμό με μοτέρ,φαντάζομαι αν ξεκινήσεις απο το 0 ψάχνοντας κανάλια σε διαφορετικούς δορυφόρους,θα πρέπει να κεντράρεις με τον εκάστοτε δορυφόρο για να κρατήσεις-αποθηκεύσεις τα κανάλια που βρίσκονται ώστε μετά να μπορεί το μοτέρ να στρέψει στην πορεία ανάλογα το πιάτο;

Όχι, αν πάρεις USALS moter βρίσκεις αρχικά τον πραγματικό νότο ή τον πλησιέστερο σε αυτόν δορυφόρο, αφού τον βρείς και τον στοχεύσεις όσο καλύτερα γίνεται, ασφαλίζεις το mounting του πιάτου και τελείωσες.

Από το πρόγραμμα βάζεις στο menu του USALS τις συντεταγμένες της περιοχής σου και τέλος.

Από το menu διαλέγεις ποιό δορυφόρο θες και το πρόγραμμα λέει στο moter που να πάει.

Είναι γρήγορο one time thing.

Επίσης η μετακίνηση του πιάτου με το μοτέρ,δεν έχει κάποια καθυστέρηση;Και όσο μεγαλώνει το πιάτο μεγαλώνει και η καθυστέρηση;

Ανάλογα το moter, το μέγεθος του πιάτου, και από ποιόν δορυφόρο πας σε ποιόν.

Π.χ. με το Moteck SG-2100A από τους Hotbird ( 13* East ) πας στους Astra 1HR/K/L/M ( 19.2* East ) σε 2-2μιση second με 1.2μ πιάτο.

Ακόμα και από την μια άκρη του τόξου στην άλλη δεν κάνει πάνω από 40s ( ίσως και λιγότερο )

τωρα που θα ερθω Ελλαδα για Πασχα να παρω ενα Nova in a box (η οπως λεγεται τελσπαντων) και να το φερω Πολωνια?? Αξιζει το κοπο ετσι δοκιμαστικα? γιατι οι αρχικαφροι του webtv αν δεν εχεις ελληνικη ip δν μπορεις να δεις κατι εξω :(

και μετα αν δν μ'αρεσει η nova, μπορω να δω κατι αλλο στον dreambox η θα ειναι "κλειδωμενος"?

Δεν συμφέρει η λύση της Nova, λόγω κακού εξοπλισμού και μικρού πιάτου.

Θα σου στείλω ένα PM αύριο κάποια στιγμή ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο μπούσουλας που ετοίμασες.

Θα κάνω δυο επισημάνσεις.

1. Οι τιμές για τους Dreambox είναι για μαϊμούδες, παρακάτω είναι οι επίσημες τιμές από τον επίσημο αντιπρόσωπο.

SATSONIX ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

2. Καλό είναι από την αρχή αν θέλουμε να δούμε συνδρομητικά κανάλια να κάνουμε μια έρευνα γιατί μπορεί να λαμβάνονται μόνο με το δέκτη της εταιρίας που εκπέμπει. (πχ. Γοβα)

Έτσι αν έχουμε δικό μας δέκτη δεν μπορούμε να βάλουμε την κάρτα και να δούμε εικόνα αφού δουλεύει μόνο με το αποκωδικοποιητή της μαμάς, έχει ''παντρευτεί'' η κάρτα με τον αποκωδικοποιητή.

Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και με τα Ιταλικό πακέτο και με το Αγγλικό.

Αν θεωρηθεί διαφήμιση ο τιμοκατάλογος παρακαλώ να σβηστεί να μην φάμε καμιά καμπάνα.

Έγινε επεξεργασία από Artist_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Οι τιμές για τους Dreambox είναι για μαϊμούδες, παρακάτω είναι οι επίσημες τιμές από τον επίσημο αντιπρόσωπο.

Ναι, σωστά, αυτές είναι για τους γνωστούς "κλώνους" ( υπάρχουνε καλοί, και μερικοί πρός αποφυγήν ).

Οι original DreamBox ψιλοτσούζουνε ανάλογα το μοντέλο :p

2. Καλό είναι από την αρχή αν θέλουμε να δούμε συνδρομητικά κανάλια να κάνουμε μια έρευνα γιατί μπορεί να λαμβάνονται μόνο με το δέκτη της εταιρίας που εκπέμπει. (πχ. Γοβα)

Correct επίσης, η Nova π.χ. δίνει μόνο με τους δέκτες της παντρεμένες τις κάρτες.

Άλλες εταιρίες σου επιτρέπουνε να διαλέξεις όποιον δέκτη θες και να στην παντρέψουνε με αυτόν.

Υπάρχει και ο... εκ του πονηρού τρόπος που δεν τον νοιάζουνε κάρτες, δέκτες και παντρέματα, αλλά θα μας Tsakώσουνε :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κανω εγκαταστασεις εδω κ καποιο καιρο, να πω 2-3 πραγματακια που μου εχουν πει ανθρωποι που το εχουν ως χομπυ κ εχουν ριξει πολλαααα λεφτακια....

1) Για να πιασεις εναν απο τους 2 'δυνατουσ' δορυφορους και να βλεπεις ανετα κ σε βροχες/συνεφιες θες minimum 1-1.20m πιατακι.

Αν θες να πιασεις 2 ταυτοχρονα ( πχ Hotbird & Astra) το 1.2 εγω το προτεινω και εγγυωμαι οτι ο πελατης θα βλεπει, εκτος και αν ο Κατρινα θα χτυπησει στη Ελλαδα!

2) δυστυχως με ενα συμβατικο πιατο, δεν θα μπορει καποιος να βλεπει πχ Nova/Connx-TV ταυτοχρονα. Ο λογος ειναι οτι οι θεσεις τον δορυφορων ειναι τετοιες (13' και 39') που δεν μπορουν να συνδυαστουν !

Ο billpeppas ανεφερε και μια μαρκα ?πιατού? την Wavefrontier που εχει πιατα πολυ διαφορετικα και θεωριτικα μπορεις να πιασεις 16 δορυφορους ταυτοχρονα και ας ειναι οι γωνιακες θεσεις μακρια.

3) Τα καλα μοτερ (με σιδερενια γραναζια) σηκωνουν ανετα μεχρι 1.2m κεραια

Πχ το τωρινο μου setup ειναι πιατο Gibertini 1.20 με μοτερ Moteck SG2100, διπλο LNB της Invacom(0.1 db), και 2 dreambox 800 hd (original) και δεν εχω χασει τπτ με τπυς τελευταιους αερηδες/βροχες ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το θέμα,θυμήθηκα ότι στην αποθήκη έχω πιάτο της nova που το έδωσε φίλος και αποκωδικοποιητή(όχι της Nova).

Θα μπορούσα εάν τα συνδέσω να πιάσω δορυφορικά κανάλια???(επειδή το πιάτο είναι της nova)θα κάνει???

Εννοώ απλή σύνδεση,πιάτο,καλώδιο,αποκωδικοποιητης,tv.

Link to comment
Share on other sites

1) Για να πιασεις εναν απο τους 2 'δυνατουσ' δορυφορους και να βλεπεις ανετα κ σε βροχες/συνεφιες θες minimum 1-1.20m πιατακι.

Λες για παράκεντρη λήψη, δηλαδή να πιάσεις 2 ή και περισσότερους δορυφόρους με ένα πιάτο ( τύπου offset, γιατί το toroidal, το ειδικό πιάτο για πολλές λήψεις σε μεγάλο άνοιγμα μοιρών είναι σχεδιασμένο για αυτό το σκοπό λέμε απλά multi-LNB setup ).

Αυτό και πάλι εξαρτάται το που είσαι.

Αν θες να πιάσεις τους 2 βασικούς ( δυνατούς όπως λες εσύ, εννοώντας που έχουνε το πιο "ποιοτικό" περιεχόμενο καναλιών ), δηλαδή τους Hotbird ( 6/8/9 @ 13E ) & τους Astra ( 1H/1KR/1L/1M ) πάλι ανάλογα την περιοχή διαφέρει η διάμετρος του πιάτου που θες.

Στην Αθήνα πχ με 1μ πιάτο πιάνεις και τους "2" δορυφόρους πολύ καλά, δίχως να χάσεις κάποιες συχνότητες, και αν το κεντράρεις καλά δεν θα έχεις προβλήματα ούτε καν σε ισχυρή βροχόπτωση/χαλαζόπτωση.

Αν είσαι πιο κάτω, π.χ. Κρήτη καλό θα ήταν να πας σε 1.2μ για παντός καιρού.

Αν είσαι βορειοανατολικά, και με 90άρι είσαι άρχων ( λόγο ότι πέφτεις σε ποιό κεντρικό σημείο των footprint ( beam coverage ) των δορυφόρων.

Καλή επένδυση είναι πάντως να πάρεις εξ' αρχής πιάτο καλό αλουμινένιο με καλή "ευαισθησία" και παραπάνω από επαρκή διάμετρο για την περιοχή σου.

Αν τα φράγκα πάντως δεν είναι θέμα δεν βρίσκω τον λόγο αφού πάρεις πιάτο 1μ-1.2μ να βάλεις 2 LNB ( εκτός από την περίπτωση του να έχεις 2 ή και παραπάνω δέκτες στο σπίτι ) αντί ενός μοτέρ ( εκτός και αν είσαι σε τόσο κακό σημείο που δεν βλέπεις πάνω 2-4 δορυφόρους λόγω εμποδίων.

2) δυστυχως με ενα συμβατικο πιατο, δεν θα μπορει καποιος να βλεπει πχ Nova/Connx-TV ταυτοχρονα. Ο λογος ειναι οτι οι θεσεις τον δορυφορων ειναι τετοιες (13' και 39') που δεν μπορουν να συνδυαστουν !

Σωστά, σε αυτή την περίπτωση πας είτε στην λύση μοτέρ, είτε 2 πιάτων, είτε βάζεις πιάτο toroidal ( γνωστή και καλή μάρκα σε αυτού του τύπου τα πιάτα είναι η WaveFrontier ).

Το Toroidal είναι αρκετά πιο ακριβό από το να βάλεις π.χ. 2 πιάτα 1-1.2μ και 2-4 LNB σε κάθε πιάτο για να πιάσεις 4-8 δορυφόρους με 2 πιάτα ή μοτεράτο πιάτο, αλλά και θέλει και αρκετά έμπειρο τεχνικό γιατί δεν είναι εύκολο το να το κεντράρεις σωστά και να πιάσεις τους δορυφόρους εύκολα ( πρωτάρης στα δορυφορικά δύσκολο εώς απίθανο να καταφέρει να το στήσει σωστά πιάνοντας τουλ. 4 δορυφόρους με καλή/τέλεια λήψη ).

Ο billpeppas ανεφερε και μια μαρκα ?πιατού? την Wavefrontier που εχει πιατα πολυ διαφορετικα και θεωριτικα μπορεις να πιασεις 16 δορυφορους ταυτοχρονα και ας ειναι οι γωνιακες θεσεις μακρια.

3) Τα καλα μοτερ (με σιδερενια γραναζια) σηκωνουν ανετα μεχρι 1.2m κεραια

Πχ το τωρινο μου setup ειναι πιατο Gibertini 1.20 με μοτερ Moteck SG2100, διπλο LNB της Invacom(0.1 db), και 2 dreambox 800 hd (original) και δεν εχω χασει τπτ με τπυς τελευταιους αερηδες/βροχες ;)

Μια χαρά το setup σου.

Αν πιάσεις καλά τον ιστό και το μοτέρ/πιάτο δεν έχεις πρόβλημα με τους αγέρες, τώρα αν είσαι τυχερός και στην θέση που έχεις το πιάτο καλύπτεται και από κάποια πλευρά δίχως να εμποδίζει και την λήψη κάποιων δορυφόρων είσαι άρχοντας ακόμα και με ανέμους που φέρνει το μπουρίνι στην παραλία :D

Διαβάζοντας το θέμα,θυμήθηκα ότι στην αποθήκη έχω πιάτο της nova που το έδωσε φίλος και αποκωδικοποιητή(όχι της Nova).

Θα μπορούσα εάν τα συνδέσω να πιάσω δορυφορικά κανάλια???(επειδή το πιάτο είναι της nova)θα κάνει???

Εννοώ απλή σύνδεση,πιάτο,καλώδιο,αποκωδικοποιητης,tv.

Οποιοδήποτε πιάτο και να έχεις κάνει ( εκτός από αυτά των σερβιτσίων της μαμάς :p ), δεν είναι "ειδικά" τα πιάτα όσον αφορά την λήψη δορυφόρων, οποιονδήποτε θες πιάνει ( αρκεί να επαρκεί το μέγεθος του, μην περιμένεις π.χ. με το 65άρι της Nova να πιάσεις τον Astra 2D @ 28.2E ).

Μπορείς να τον δουλέψεις τον δέκτη και να βλέπεις τα όποια ελεύθερα/δωρεάν ( FTA aka Free To Air είναι η ορολογία στα δορυφορικά για τα ελευθέρας λήψης [ δωρεάν δίχως συνδρομή ] κανάλια ) κανάλια έχει ο δορυφόρος που θα στοχεύσεις.

Αυτό εδώ είναι ένα toroidal dish:

CPIC_Houston.gif

Παίρνεις εως και 16 LNB ( αν είσαι "σκανδαλιάρης βάζεις και άλλα :p ) και σου επιτρέπει να πιάσεις δορυφόρους μεταξύ 40 μοιρών.

Το κλασικό πιάτο off-set ( ελαφρώς οβάλ σε σχήμα, κανονικά παίρνει ένα LNB, αλλά μπορείς με πατέντα ή lnb rail να βάλεις περισσότερα του ενός, και να πιάσεις έτσι παράκεντρα περισσότερους του 1 δορυφόρου )

gibertini_op100x_front_s.jpg

Multi-LNB setup σε gibertini op105L:

gibertinimultilnborif.png

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον εξοπλισμό από πέρυσι το καλοκαίρι και δεν έχω αξιωθεί να τον εγκαταστήσω... από την μια το γεγονός ότι δεν βλέπω τηλεόραση και από την άλλη ότι μου έφυγε η κάψα όταν έμαθα ότι χρειαζόμουν, αγόρασα τον εξοπλισμό και έκανα όλες τις πατέντες με τις βάσεις κλπ, οπότε απλά έγινε αγγαρεία χωρίς ενδιαφέρον πλέον...

Ενδιαφέρον ωστόσο έχει η κατασκευή ενός diseqc...

btw έλειπε ένας τέτοιος οδηγός από το lab και ας μην είναι η ειδικότητά μας... :T:

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές η κάψα για κάτι όταν δεν το έχουμε "εξαφανίζεται" όταν το αποκτήσουμε ή έστω λίγο αργότερα.

Αν σου αρέσει π.χ. να βλέπεις διάφορα sport ( ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλλευ, τέννις, formula 1, f3, nascar, lms, lingerie football league ) έχει ζουμί, και δεν το ξεχνάς ( τουλάχιστον όχι τις μέρες που έχει ωραίους αγώνες :p )

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα από περιέργεια μέτρηση της ταχύτητας του μοτέρ στο μικρούλικο πιάτο ( Gibertini 1.2m ) από τις 30W στις 31.5E ( με καλούτσικο αεράκι αυτή την στιγμή ) 46sec.

Από τις 13E στις 19.2E 2.5s ακριβώς :D

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ποιο μοτερακι εχεις?

(Aααα, και ΡΜ με ινφο για το lingerie football league ασαπ:p )

Απλα θελει ΠΟΛΥ προσοχη το στησιμο κινητου κατοπτρου. Πρεπει η κολωνα/σψληνας στηριξης να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καθετη στην Γη. Αλλιως και η μια μοιρα μπορει να χαλασει απο πολυ εως παρα πολυ την γωνια σκοπευσης.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μιας και είμαι noobας σ'αυτά τα φοβάμαι τα "κινητα" και τα μοτερια.

Αντίθετα έχω ένα φθηνό 1.10 (στα 60Ε Κάτοπτρο 110cm x 120 cm TECATEL ALG110) στις 28.5/28.2 για BBC Formula1 και παράκεντρα badr 26 και 19.2, ένα παλιό 90άρι (alpha digital που μάζεψα από τα σκουπίδια) για 13 και ενα παλιο 90άρη θα ετοιμάσω μετά το πάσχα για 39 (οτε) και 42 (turksat).

Βασικά με ένα 120άρη στις 28.5/28.2 και άλλο ένα τέτοιο στις 19.2 και παράκεντρα 13 έχει κανείς όλα τα μεγάλα ευρωπαικά πακέτα.

Παλιότερες φώτος από τα πιατα. Οι βάσεις είναι home made !

post-4796-1416075138,9351_thumb.jpg

post-4796-1416075138,9816_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφα,

tifozif1 μιας και βλεπω εχουμε ιδια γουστα ,μπορω να κατεβασω παρακεντρα bbc red button,badr και astra με ενα 80αρι skymaster offset dish απο Πατρα?

για την ωρα χτυπαω 42 turksat,αλλα με ενδιαφερει και η f1 και ο αραβας ..

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ δύσκολος ο 28.5/28.2 με 80άρη και ας είσαι Πάτρα. Κάνε την αναβάθμιση σε 1.10 ή κάτι τέτοιο pc1 (40Ε) και τα έχεις άνετα αν σκοπεύσεις 28.5 και βγάζεις και παράκεντρα 39 (οτε) και 26 (badr) και 19.2.

Edit, με λίγη μαστοριά πρέπει να βγάζεις και 13 και 42 με το πιάτο αυτό. Απλά θα θες και ποιοτικά 0.1-0.2db lnb (15~20Ευρώ στις άκρες)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.