Jump to content


.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

  • 1 year later...

Ωραία τα λέει το αρχικό post, αλλά δεν βρίσκω πλέον τον Hotbird στην λίστα του Dishpointer.

 

Με ενδιαφέρει να πιάνω σε ένα διαμέρισμα για AirBnB διεθνή κανάλια ειδησεογραφικά και γενικού ενδιαφέροντος. Σε ποιον δορυφόρο να στρέψω την κεραία; Επίσης εφόσον είναι στο Ρέθυμνο, υποθέτω ότι θέλω 90εκ πιάτο όπως αναφέρει το αρχικό post για το Ηράκλειο;

 

Επίσης αυτό που χρειάζεται να έχει η τηλεόραση είναι DVB-S2;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει αρκετα free to air ο hotbird, αν κ εχω καιρο να δω. Δες και τον Astra τους 19.2

90cm για Hotbird και Astra --> Μια χαρα (Εαν βαλεις δικο σου πιατο, βαλε ενα 2πλο LNB. Η διαφορα ειναι μικρη)


DVB-S2  --> Ναι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

90cm για Hotbird και Astra --> Μια χαρα (Εαν βαλεις δικο σου πιατο, βαλε ενα 2πλο LNB. Η διαφορα ειναι μικρη)

[άσχετος mode] Οκ 2πλο LNB εννοείς υποθέτω με 2 δορυφορικούς δέκτες; Έχεις να προτείνεις κάποιον για παράδειγμα; Επίσης στα πιάτα που βλέπω στο skroutz πχ τι να κοιτάξω;[/άσχετος mode]

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Ειναι 1 LNB, με 2 ματια.  Ειναι κατασκευασμενο ετσι, ωστε ρυθμοζεις το ενα ματι πχ στον Hotbird και το 2ο, πιανει τον Astra αμεσως, λογω κατασκευης


Παλι 1 (ενα) καλωδιο φευγει απο το πιατο προς τον δεκτη.
πχ

http://www.supershopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=17746

 

 

Δεκτη...Εναν με εγγραφη σε USB ?
https://www.skroutz.gr/s/14604792/Edision-Picco-S2.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@YDinopoulos αρχικά με ενδιαφέρει να συνδέσω μία τηλεόραση σε αυτό το LNB με προοπτική αργότερα και για δεύτερη, άρα υποθέτω θέλω να φεύγουν δύο καλώδια; Δέκτη θα έχει η τηλεόραση, άρα δεν χρειάζομαι εξωτερικό. Γίνεται να κοιτάς σε δύο δορυφόρους ακόμα και αν είναι σε διαφορετική κατεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μίλησα με κάποιες εταιρείες στο Ρέθυμνο για να πάρω προσφορές μπας και δεν έχει νόημα να ασχοληθώ μόνος μου. Η μία εταιρεία μου ζήτησε 160€ και η άλλη 250€ για εγκατάσταση ενός πιάτου για 2 δορυφόρους (με έξτρα χρήματα αν θέλω και Digea και πιάτο και ακόμη περισσότερα για δυνατότητα σύνδεσης με 2η τηλεόραση). Δεν είναι κάπως πολλά;

 

Για να σιγουρέψω ότι μπορώ να κάνω μόνος μου τη διαδικασία, τράβηξα φωτογραφίες από την τωρινή εγκατάσταση:

Αυτή την κεραία έχει τώρα:

https://photos.app.goo.gl/v3DBu3s4axRUFnW7A

 

Και αυτό το μηχάνημα έβαλε ο ηλεκτρολόγος στο σαλόνι (τι κάνει αυτό; ?

https://photos.app.goo.gl/YZUHFS7ALV1XygdZA

 

Χρειάζομαι διαφορετική καλωδίωση για να συνδέσω το πιάτο με την τηλεόραση; Μπορώ να έχω ταυρόχρονα και τα ψηφιακά της Digea και του πιάτου;

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα Digea γνωρίζω πως αν συντονιστείς με τον Eutelsat 3E μπορείς να πιάνεις όλα τα ψηφιακά Ελληνικά, έχοντας βέβαια περάσει τον κλειδάριθμο (σαν αναβάθμιση η κάτι παρόμοιο) στον δέκτη. Για παράδειγμα στον Megasat 3600 που έχω σε νησί, με αυτό τον τρόπο λειτουργεί. 

Link to comment
Share on other sites

@tragikos Το μηχανακι που σου εβαλε, δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Ισως ενισχυτης?

 Τα 250 ε ιναι υπερβολη. Τα 150, ειναι καλα, εαν ΔΕΝ σου βαλει αλλο καλωδιο και στο υπαρχων σου βαλει και το δορυφορικο. Απλα θα πρεπει να αλλαξεις τελικες μπριζες στους τοιχους. ΦΥσικα μπορει να εχει κ ο εκαστοτε μαστορας διαφορετικες πατεντες/μηχανακια και αναλογως την κατασταση , να κανουν αναλογη εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα tv sat spliter και πρίζα tv sat με ένα καλώδιο κατεβάζεις σήμα και από δορυφόρο και από κεραία. Η συνδεσμολογία έχει ως εξής, από το πιάτο και από την κεραία πας τα καλώδια στο tv sat spliter και την έξοδο την συνδέεις στο καλώδιο που πάει στην πρίζα. Μετά βάζεις την πρίζα tv sat και συνδέεις το f στον δορυφορικό δέκτη και την απλή κεραία στην τηλεόραση. Βασική προϋπόθεση είναι το καλώδιο από την ταράτσα να πηγαίνει απευθείας στην πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

@tragikos Το μηχανακι που σου εβαλε, δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Ισως ενισχυτης?

 Τα 250 ε ιναι υπερβολη. Τα 150, ειναι καλα, εαν ΔΕΝ σου βαλει αλλο καλωδιο και στο υπαρχων σου βαλει και το δορυφορικο. Απλα θα πρεπει να αλλαξεις τελικες μπριζες στους τοιχους. ΦΥσικα μπορει να εχει κ ο εκαστοτε μαστορας διαφορετικες πατεντες/μηχανακια και αναλογως την κατασταση , να κανουν αναλογη εγκατασταση.

Μάλλον αυτό είναι:

http://www.beamelectronics.gr/enisxoitesgrammis_gr.html

Παράθεση
  • Ο ενισχυτής LM200 χρησιμοποιείται για τη βελτίωση του τηλεοπτικού σήματος σε κεντρικές ή ατομικές εγκαταστάσεις ή για τη διανομή του τηλεοπτικού σήματος σε περισσότερες από μία τηλεοράσεις. Διαθέτει ξεχωριστές ρυθμιζόμενες βαθμίδες ενισχύσεως VHF και UHF, ώστε να αποφεύγονται οι ενδοδιαμορφώσεις. Η απολαβή του είναι 22dB και η μέγιστη στάθμη εξόδου 102dBμV

 

enisxitisgrammis2.gif

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΤΥΠΟΣ

LM 200

ΕΙΣΟΔΟΣ

40-860 MHz

ΜΕΓ.ΣΤΑΘΜ.ΕΞΟΔΟΥ

102 dBμV

ΕΝΙΣΧΥΣΗ

22dB

ΘΟΡΥΒΟΣ ❤️dB

enisxitisgrammis3.gif

 

Μήπως τελικά με συμφέρει να βάλω OTE TV που θα μου κάνουν αυτοί την εγκατάσταση και θα πληρώσω 50€ εφάπαξ και 9€ το μήνα επιπλέον για 24 μήνες δέσμευση, ενώ θα έχω και Digea; Άραγε κρατάω το πιάτο μετά το συμβόλαιο;

 

Ένα που με χαλάει με πακέτο τύπου OTE TV είναι ο αποκωδικοποιητής και άρα το έξτρα τηλεκοντρόλ.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Όσο αφορά τα Digea γνωρίζω πως αν συντονιστείς με τον Eutelsat 3E μπορείς να πιάνεις όλα τα ψηφιακά Ελληνικά, έχοντας βέβαια περάσει τον κλειδάριθμο (σαν αναβάθμιση η κάτι παρόμοιο) στον δέκτη. Για παράδειγμα στον Megasat 3600 που έχω σε νησί, με αυτό τον τρόπο λειτουργεί. 

Θεωρητικά με ενδιαφέρει να έχω όπως μου είπαν πιο πάνω Hotbird και Astra. Αυτός που λες εσύ είναι έξτρα και περιπλέκει τα πράγματα... :p

 

Μία ώρα πριν, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Με ένα tv sat spliter και πρίζα tv sat με ένα καλώδιο κατεβάζεις σήμα και από δορυφόρο και από κεραία. Η συνδεσμολογία έχει ως εξής, από το πιάτο και από την κεραία πας τα καλώδια στο tv sat spliter και την έξοδο την συνδέεις στο καλώδιο που πάει στην πρίζα. Μετά βάζεις την πρίζα tv sat και συνδέεις το f στον δορυφορικό δέκτη και την απλή κεραία στην τηλεόραση. Βασική προϋπόθεση είναι το καλώδιο από την ταράτσα να πηγαίνει απευθείας στην πρίζα.

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι δεν είναι συμβατικές πρίζες τηλεόρασης αυτές που έχει ήδη εγκαταστήσει ο ηλεκτρολόγος; Εκτός αν είναι βιδωτές και της απλής κεραίας πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Η βασικη ερωτηση ειναι.... Το καλωδιο απο την κεραια, ερχεται σπιτι σου κατευθειαν η  παει σε καποιο ενισχυτη και παει κ σε αλλα διαμερισματα ?

 

Αν Ναι, η λυση με το combiner / splitter ειναι ιδανικη γιατι ΔΕΝ περνας αλλη γραμμη/καλωδιο, για οτιδηποτε κανεις (με 1-2-3  κλπ δορυφορους)
Αν Οχι, χρειαζεται δευτερο καλωδιο με οτι συναπαγεται.

ΟΤΕ TV δεν ειναι ΤΟΣΟ ασχημο. Αν το συνδυασεις και με ενα KODI με γνωστα Add-On, εισαι κομπλε :p 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Η βασικη ερωτηση ειναι.... Το καλωδιο απο την κεραια, ερχεται σπιτι σου κατευθειαν η  παει σε καποιο ενισχυτη και παει κ σε αλλα διαμερισματα ?

 

Αν Ναι, η λυση με το combiner / splitter ειναι ιδανικη γιατι ΔΕΝ περνας αλλη γραμμη/καλωδιο, για οτιδηποτε κανεις (με 1-2-3  κλπ δορυφορους)
Αν Οχι, χρειαζεται δευτερο καλωδιο με οτι συναπαγεται.

ΟΤΕ TV δεν ειναι ΤΟΣΟ ασχημο. Αν το συνδυασεις και με ενα KODI με γνωστα Add-On, εισαι κομπλε :p 

 

Θα έλεγα ότι πάει σε ενισχυτή και πάει και σε ένα κατάστημα από κάτω μας όπου έχουμε κοινή κεραία. Επειδή δεν έχω κάνει εγώ τις συνεννοήσεις με τον ηλεκτρολόγο αλλά οι γονείς μου, θα ζητήσω το τηλέφωνο του να μου εξηγήσει τι έχει κάνει και θα σας πω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τις πρίζες που έχεις αλλά οι απλές έχουν φις tv και radio και είναι τα απλά φις κεραίας. Οι tv sat έχουν έναν απλό κεραίας και ένα βιδωτό F για τον αποκωδικοποιητή. Μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις πρίζα και να πάρεις ένα δεύτερο tv sat spliter και θα το κάνεις ανάποδα. Δηλαδή θα συνδέσεις το καλώδιο sat στον αποκωδικοποιητή, το καλώδιο tv στην τηλεόραση και την είσοδο ή έξοδο (δεν θυμάμαι τι γράφει) στο καλώδιο που έχεις στο κουτάκι της πρίζας, καταργώντας την. Αν έχεις ενισχυτή τότε περιπλέκονται τα πράγματα διότι δεν ξέρεις αν καταλήγει ένα καλώδιο σε κάθε πρίζα ή πάει από την μια στην άλλη και επίσης θα πρέπει να καταλήξουν 2 καλώδια μέχρι εκεί, ένα από κεραία και ένα από πιάτο.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα τηλεφωνικά με τον ηλεκτρολόγο και είπε ότι η υπάρχουσα καλωδίωση δεν κάνει και θα πρέπει να περάσω καλώδιο απ' έξω. Θέλει γύρω στα 100€ για να το φτιάξει με δικό του πιάτο και LNB, αλλά δεν ξέρει λέει να πιάσει δύο δορυφόρους ταυτόχρονα :p 

Link to comment
Share on other sites

Αστεεεεεεερι !!! :hehe: 

Βαλτον να σου περασει καλωδια κλπ. 

 

Εσυ θα παρεις ενα διπλο LNB και θα το φτιαξουμε Online μαζι. Απλα πες του να το συντονισει στον 19.2 (Astra) , ωστε να βγαλουμε τον Hotbird (13.2) παρακεντρα. 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.