Jump to content


.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Με την προυπόθεση οτι υπαρχει δεκτης και καρτα SKY UK στο ονομα μου/διευθυνση στην Αγγλια, εχω διλημα στο πιατο. Θερια τυπου 3-4m αποκλειεται να βαλω. Απο διαφορα που εχω διαβασει ειμαι μεταξυ Mabo 1.85m και Gibertinni 1.60.Εχει κανεις καμια εμπειρια με αυτες τις κεραιες ? Αν οχι, τι θα προτεινατε (με οριο τα 400€ για πιατο)

Ειμαι Αθηνα...

Λοιπόν, δεν χρειάζεται να ανέβεις τόσο ψηλά (σε $$ και πιάτο). Παίζει πολύ παραμύθι και θα ακούσεις αρκετά.

Μέχρι πριν 4-5 μήνες έβλεπα κι εγώ sky uk (ας οψεται η καταραμένη κρίση, το γύρισα σε OTE TV :hang3: ). Το πιάτο ήταν ένα αλουμινένιο gibertini 1.25 και κατέβαζε όλες τις δέσμες (ΕΚΤΟΣ προφανώς τις λεγόμενες δύσκολες). Αυτά όλα στην Αττική και μάλιστα την ρύθμιση την είχα κάνει εγώ (ας μην το σκεφτομαι αυτό όμως... :tomato:).

Αν πας για gibertini, λίγη προσοχή στο πού θα το αγοράσεις γιατί κυκλοφορούν διάφορα περίεργα (βλ. μαϊμούδες).

Το είχα πάρει πριν 2-3 χρόνια κάπου στα 130-140 ευρώ. Συν ένα καλό lnb και καθάρισες.

Για περισσότερες πλεροφορίες, υπάρχει ειδικό thread στο avclub.

Πόσοι βλέπετε Sky Digital και από που το πήρατε?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πηγα σε ενα μαγαζι με δορυφορικα στην Ανω Γλυφαδα και ηθελε να μου πουλησει το Gib. OP160 και ελεγε για παραπανω db και και και....

Τα πιατα (3) θα ειναι σταθερα και σε σημεια που δεν τα πιανει ο αερας, οποτε μαλλον για το ΟΡ120 θα παω που μου λες και καθαρισα.

Σε ευχαριστω για το λινκυ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω.. λες για 3 διαφορετικά πιάτα, προφανώς θα τα εγκαταστήσεις σε 3 τελείως διαφορετικά μέρη. Σωστά κατάλαβα ή μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Για μενα πανε. Θα κανω το παραπακτω σεταπ με 4πλα LNB για 4 δεκτες

1) 1.10 (που εχω τωρα) για 19.2, 16, 13,

2) Ενα 90αρι που θα μου αφησει ο father για 7W (MBC....)

3) Αυτο που θελω να παρω για τον 28.2

(Μοτερ εχω 5μιση χρονια κ το εχω σκυλοβαρεθει..)

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πηγα σε ενα μαγαζι με δορυφορικα στην Ανω Γλυφαδα και ηθελε να μου πουλησει το Gib. OP160 και ελεγε για παραπανω db και και και....

Τα πιατα (3) θα ειναι σταθερα και σε σημεια που δεν τα πιανει ο αερας, οποτε μαλλον για το ΟΡ120 θα παω που μου λες και καθαρισα.

Σε ευχαριστω για το λινκυ :)

check Νέος δορυφομανής ψάχνει δορυφόρους/πακέτα ! - Page 3

851 services από 28.5/28.2 με φτηνιάρικο πιάτο 1.10μ Αθήνα, όλη η δουλειά μόνος μου :p

Οχι. Για μενα πανε. Θα κανω το παραπακτω σεταπ με 4πλα LNB για 4 δεκτες

1) 1.10 (που εχω τωρα) για 19.2, 16, 13,

2) Ενα 90αρι που θα μου αφησει ο father για 7W (MBC....)

3) Αυτο που θελω να παρω για τον 28.2

(Μοτερ εχω 5μιση χρονια κ το εχω σκυλοβαρεθει..)

5 lnb μετράω εδώ, όχι 4 :p
Link to comment
Share on other sites

4 ηταν στην αρχη, αλλα μου ειπανε οτι αξιζει να βγαλω και τα MBC μιας κ εχουν αρκετες ταινιες. Εχουν αραβικους υποτιτλους, αλλα σιγα...:p

Οποτε με το 1.20 θα ειμαι οκ. Σε σκ@τοκαιρο ποσο error εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει -σε σκατόκαιρο- το DM800SE (κλώνος) να δείχνει και 56% αλλά να παίζει μια χαρά χωρίς πιξέλιασμα. Παίζει να θέλει καλύτερη ρύθμιση, δεν το έχω πειράξει από το 2010 !!

Και μόνο για την Formula1 λέει το SKY (BBC free to air) αν και ακούστηκε ότι φέτος θα δείξει τους μισούς αγώνες φρεε το BBC και τους άλλους μισούς από SKY sports (κωδικοποιημένους αλλά who gives a shit ;) )

Link to comment
Share on other sites

Για Καλαμάτα να πιάσω αγγλικό δορυφόρο χλωμό ε;

Εξαρτάται από το τι θες να πιάσεις.

Τον 2D δεν τον αναφέρουμε καν, είναι άπιαστο όνειρο ( εκτός και αν σκοπεύεις να βάλεις ένα 6μετρο :D )

Για τους υπόλοιπους θες από 90cm μέχρι 1.3m πιάτο.

Αν έχεις συγκεκριμένα κανάλια κατά νού, πες ποιά, για να σου πω τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

Sky περισσότερο. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Ο 2D τι κανάλια έχει;

Βασικά να αυτοδιορθώσω την στιγμιαία λαλακία μου :D

Ο 2D πλέον είναι νεκρός, πάει καιρός που έχουνε μεταφερθεί στον 1N, με κυρίως πιάτο τα:

BBC & BBC HD

BBC One & BBC One HD

BBC Two & BBC Two HD

ITV1 & ITV1 HD

Channel 4

Channel 5

Ulster TV

Film 4

Τα παραπάνω τα ξεχνάς ( εκτός από το ITV1 London, Channel 5 ( ή 4, δεν θυμάμαι, βαριέμαι να ανοίξω τώρα :D ) τα οποία εκπέμπουνε και από τον EuroBird αν θυμάμαι καλά.

Με πιατάκι 1.1μ - 1.2μ θα πιάνεις ok τα παρακάτω:

Abu Dhabi TV

Al Jazeera English

CCTV News

Clubland TV

CNC World

CNN

GayXchange ( a must :D )

Massive R&B

ITVi Quad

Russia Today

S4C

Sky News

T7 STRM-0

TBN Europe

Animal Planet & HD

BoxNation

Challenge & Challenge +1

Channel 5 HD

Chelsea TV

Comedy Central

Comedy Central +1

Dave HD

Discovery ( History, Realtime, Science, Turbo, Discovery Channel, Discovery Channel +1 )

ESPN

ESPN America & HD

EuroSport UK

Extreme Sports

FX

History

Home & Health

ITV1+1

Liverpool FC TV

Magic

Motors TV UK

Mti

MTV ( MTV, Base, Classic, Dance, HD, Hits, Music, Rocks, Trax, +1 )

Manchester United TV

PBS

Pick TV & Pick TV +1

Prem Spts Xtra

Premier Sports

Quest

Racing UK

Setanta Ireland

Setanta Sports 1

Sky ( Arts 1, Atlantic, Atlantic HD, Living, Living +1, LivingIt, LivingIt +1 )

Sky Sports ( 1, 1 HD, 2, 2 HD, 3, 3 HD, 4 HD, News, News HD, F1, F1 HD )

Sky 1 & Sky 1 HD

Sky 2

TCM

Travel & Living

VH1

Viva

Watch HD

Zee ( Cafe, Cinema, TV )

Link to comment
Share on other sites

@TifoziF1 Aντι των 2 μικρων, ειχες σκεφτει να βαλεις ενα T90 ? Διαβαζω στο φορουμ για εναν που εχει το Τ90 αλλα και ενα Tecatel 150 με μοτερ.

Αυτο σαν κλασσικο 90αρι δεν δουλευει? Οποτε αν βαλω εκει 13, 16, 19.2 και 7W και στο 1.10 μου τον 28 και θα ειναι πιο μαζεμενο, αλλα και δεν θα εχω παρακεντρους (=μειωμενο σημα).

Ή λεω λαλακιες...? :hehe:

Aνοιξα και νεο θεμα εκει.

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

T90 = $$$$ Tα 80-90άρια τα έχω μαζέψει τσάμπα από δώ και εκεί (πχ πιάτο από ALPHA Digital που βρήκα στα σκουπίδια). Όντως to T90 δουλεύει σαν καλό 90άρι !

Μια χαρα είσαι αν βάλεις τους εύκολους δορυφόρους/δέσμες στο Τ90 (αν το έχεις) και τον πιο δύσκολο 28.5/28.2 στο 1.10 ειδικά αν το 1.10 που έχεις είναι καλό πιάτο !!

Το δικό μου 1.10 είναι φτηνιάρικο Tecatel των 40~50 ευρώ και δεν με έχει απογοητεύσει ακόμα.

Link βάλε, δεν νομίζω ότι θα φάει το ψωμί του thelab οποιοδήποτε sat-geeks-tv-forum.

Link to comment
Share on other sites

- Αγοραζω ενα ΟΡ120 που να κοιταει μονο 28, το 1.10 μου να βγαλει 13,16,19.2 και να το 90αρι για 9E και 7W

Αυτή είναι η πιο οικονομική λύση αλλά προσοχή στο 1.10 πιάτο που θες να βγάλεις 13,16,19.2 : πρέπει να βάλεις lnb με στενά κεφάλια για να μπορείς να βάλεις πολύ κοντά τα 13 & 16. 4μοίρες είναι περίπου το όριο για 4cm πλατος κεφαλιού σε 1.10.

Το 90άρι δεν νομίζω ότι μπορεί να σου βγάλει 9Ε & 7W είναι 17 μοίρες διαφορά !! Βάζεις το 1.10 στις 13E και παράκεντρα τους 16E, 19.2E & 9E μοίρες και το 90άρι μόνο του στις 7W. Γι αυτό και πάλι προσοχή στα κεφάλια των lnb.

Καλώς έκανες και άνοιξες θέμα εκεί μιας και είναι πολύ πιο pro από εμάς τους n00b στα δορυφορικά.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Είνα 4cm κεφάλι και θα έχεις θέμα στις 3 μοίρες διαφορά (19.2 με 16, 16 με 13). Ισως ένα-παρά-ένα lnb αν πάρείς κάτι τέτοιο INVERTO QUAD Black MultiConnect 23mm 0,2dB - 0,2 dB - LNB - - με 23mm κεφάλι να κάνεις δουλειά. Δηλαδή, 19.2E 40mm, 16E 23mm, 13E 40mm 9E 23mm κ.ο.κ

Αλλά αυτό που σου λέω δεν το βρίσκω σε okto :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νομίχω ότι στο Τ90 δεν έχεις τέτοιο "χωροταξικό" με τα LNBs αλλά δεν είμαι σίγουρος 100%

t90.jpg

Μπορείς να βρείς και στενό 40mm σαν Ariasat eShop*-*Alps Quad High Quality LNB -HDTV geeignet- mit integriertem 4fach Multischalter*Artikel Nr.: 2389 αλλά και αυτό δεν το βρίσκω σε octo.

Γενικά το θέμα "κόστους" είναι θέμα ειδικά σε τέτοιες συγκεκριμένες περιπτώσεις, δηλαδή μπορεί να είναι προτιμότερο να αγοράσεις άλλο ένα tecatel 1.10 και να το βάλεις (άν έχεις χώρο) και να "μοιράσεις" τα lnb, από το να αγοράσεις το uber-special-made-for-me octo lnb.

edit: φίλος μου είπε ότι σε 1.10 δεν θα έχεις προβλημα με αυτά τα lnb για 3 μοίρες διαφορά. Σε 90άρι θα έχεις θέμα. Άρα μπορεί και να σου κάνουν τα lnb που διάλεξες και να μην θές "στενά".

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή φέτος μας την έκανε ο ΣΚΑΙ και δε θα δείξει MotoGP, ούτε και το Woop.gr, γιατί τα πήρε αποκλειστικά ο πΟΤΕ-TV, θα μπορέσουμε να δούμε τίποτα από τον Freesat (εκπέμπει απο τις τροχιακές θέσεις των δορυφόρων Αstra 28,2E -Eurobird 28,5Ε ) ; Εκπέμπει το BBC Red Button εκεί και είναι freeview. Δυστυχώς το πιάτο είναι κεντρικό στην πολυκατοικία και είναι 1.00 (ή 1.20 το πολύ), προφανώς στημένο για Hotbird (Nova). Επειδή δεν το χρησιμοποιεί κανείς όμως, μπορώ να το γυρίσω εκεί που χρειάζεται, θα πιάσω τίποτα όμως...;

Γράψτε με απλά Ελληνικά καθότι δε γνωρίζω και πολλά από το χώρο... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.