Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

αυτο ακριβως.δεν χρειαζεται να δωσεις παραπανω λεφτα για κατι που δεν θα σου χρειαστει.

θα κανεις ακριβως την ιδια δουλεια που θες.δλδ να δεις καναλια και φυσικα αν θες τις κρυφες χαρες που σου παρεχει η ethernet.και κανα χαζο παιχνιδι-σερφαρισμα.που ειμαι σιγουρος δεν θα ασχοληθεις καν.

οι εποχες που οι dreambox ειχαν τις χαρες και τις δυνατοτητες εχουν περασει στο παρελθον.και λογικα ο opticum παιζει να ειναι και πιο γρηγορο μηχανημα αφου εχει διπυρηνο επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια, μια ερωτηση! εχω ενα 60αρι πιατο, μπορω-αξιζει να βαλω βαση για 2 LNB? να βλεπει 2 δορυφορους κοντινους?

επισης, μου εδωσε κι ενας φιλος, ενα πιατο απο NOVA που του περισεψε, τι μπορω να κανω με αυτο? μπορω να τα συνδεσω και τα 2? το ενα με διπλο LNB -εφοσον γινεται- για να πιανω ASTRA- Hotbird, και το αλλο πιατο σε εντελως αλλη γωνια, ωστε να πιασω καποιον αλλο δορυφορο?

Link to comment
Share on other sites

To 60αρι ειναι αρκετα μικρο. Σιγουρα δεν θα πιασεις ολες τις συχνοτητες και σε ασχημους καιρους πολυ πιθανο να πιξελιαζει συχνα !

Οταν λες διπλο LNB εννοεις εχει 2 εξοδους; Αν ναι με αυτο ΔΕΝ πιανεις 2 δορυφορους. Απλα τον ΕΝΑ δορυφορο τον στελνεις σε 2 δεκτες !

Τωρα, φυσικα και μπορεις να συνδεσεις τα 2(η κ παραπανω) πιατα. θα παρεις ενα DiseqC 4x1 (4 εισοδοι - 1 εξοδος). Θα συνδεσεις τα LNB στις εισοδους και μετα ειναι θεμα ρυθμισεων στον δεκτη.

Απο δορυφορους (με το 60αρι σου) περα απο 13 και 19, θα προτεινα ειτε 16, ειτε 9 που εχουν αρκετα δωρεαν καναλια, αλλα και το σημα ειναι αρκετα δυνατο !

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρα μου να δωσω συγχαρητηρια για το περιεκτικοτατο αυτο thread κ τον δημιουργο του αλλα κ οσους βοηθατε.

Εγω εχοντας καταληξει στα βασικα υλικα (πιατο Gibertini OP100L, LNB Inverto Black Ultra, receiver Dreambox dm500s-το οποιο μουδωσε φιλος-συντομα θα μπει dm800HDse) ήθελα να επιμείνω λιγο στο θέμα καλωδίωσης. Απο μια έρευνα στο ιντερνετ κατέληξα στο Webro WF100 made in UK (απο ebay) καθως έχει πολυ καλα specs (return loss, attenuation) κ το προτιμουν οι περισοτεροι αγγλοι. Το θεμα ειναι πως στο διαμερισμα που βρισκομαι υπαρχει ηδη ενα Beta Cavi Digisat N35 με σαφως υποδυεστερα specs.

1) Αξιζει τον κοπο η αλλγη του σε αυτο που βρηκα (wf100)?

2) Γνωρίζετε εσεις καποιο αλλο καλο καλώδιο?

3) Ποια ειναι τα καλυτερα F Connectors και τι τυπου? Χρυσα, επιχρυσα, μεταλλικα? Αυτα που μπαινουν με εργαλειο compression η τα απλα βιδωτα (που μπαινουν με το χερι?)

4) Τέλος επειδη το πιατο θα μπει στη ταρατσα κ εδω Κυπρο που μενω οι περισσοτεροι μηνες του χρονου εχουν πολυ ηλιο κ αποτι βλεπω τα καλωδια των αλλων εχουν διαβρωθει αρκετα, θα ηταν καλη λυση 1 απλος πλαστικος σωληνας (τυπου cable management) γυρω απο το καλώδιο? Επισης να προτιμησω ασπρο αντι μαυρου καλωδιου για να μη τραβαει περισσοτερη ζεστη?

Ξερω ειμαι ψείρας αλλα θέλω το καλύτερο δυνατο αποτελεσμα :)

Eυχαριστω

edit:ξεχασα να αναφερω οτι θα πιανω μονο Hotbird (13E) λογω nova κλπ. :)

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

To 60αρι ειναι αρκετα μικρο. Σιγουρα δεν θα πιασεις ολες τις συχνοτητες και σε ασχημους καιρους πολυ πιθανο να πιξελιαζει συχνα !

Οταν λες διπλο LNB εννοεις εχει 2 εξοδους; Αν ναι με αυτο ΔΕΝ πιανεις 2 δορυφορους. Απλα τον ΕΝΑ δορυφορο τον στελνεις σε 2 δεκτες !

Τωρα, φυσικα και μπορεις να συνδεσεις τα 2(η κ παραπανω) πιατα. θα παρεις ενα DiseqC 4x1 (4 εισοδοι - 1 εξοδος). Θα συνδεσεις τα LNB στις εισοδους και μετα ειναι θεμα ρυθμισεων στον δεκτη.

Απο δορυφορους (με το 60αρι σου) περα απο 13 και 19, θα προτεινα ειτε 16, ειτε 9 που εχουν αρκετα δωρεαν καναλια, αλλα και το σημα ειναι αρκετα δυνατο !

οταν λεω διπλο LNB, δεν εννοω 1 LNB με 2 εξοδους, αλλα 2 LNB στο ιδιο πιατο.

και ναι.., σε αυτους τους δορυφορους θελω να παιξω. κι ελεγα να βαλω 2 lnb στο "δικο" μου πιατο, και να πιασω και εναν ακομη δορυφορο με το αλλο!

και κατι ακομη. τα 3 LNB που θα προκυψουν, θα τα συνδεσω σε ενα diseqc 4x1 απευθειας? ή χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Στον astra έχει αλλάξει κάτι;Μετά από πολύ καιρό άνοιξα το δέκτη μου και ελεύθερα πιάνω 4-5 κανάλια ενώ παλιά έπιανα καμμιά 30 τουλάχιστον.Η ποιότητα σήματος παίζει γύρω στο 75% οπότε δε νομίζω να έχει μετακινηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν Astra ρε konservas και τι εννοείς ποιότητα σήματος ?

Αν εννοείς το signal quality αντί signal strength, τότε έχεις θέμα.

Το quality πρέπει να είναι 90%+ στους δορυφόρους που βγάζεις κανονικά με τον εξοπλισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για τον astra 19.2 εχουν αλλαξει πολλα πραγματα.ο 1Η αδειασε εντελως και παραμενει για backup.ακομα εγινε switch off στα αναλογικα (για οσους ειχαν ακομα αναλογικους δορυφορικους δεκτες ειδικα στην γερμανια ηρθε το τελος.)

οσα καναλια πηγανε στον 1L εχουμε προβλημα γιατι ειναι πολυ δυσκολη ληψη.

warlord!

1.θα πρεπει να εχεις παρα πολλα μετρα για να αξιζει η αλλαγη με ενα καλο καλωδιο.αν βαλεις μονο hotbird δεβ εχει νοημα να το συζηταμε καν.ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΚΑΝ.

2.πολυ καλα καλωδια ειναι τα viokal ειδικα το Vector Dgs 1600 αλλα ειναι λιγο ακριβο.επιμενω οτι πολυ ακριβο καλωδιο σε μικρα μηκη και ευκολους δορυφορους δεν εχει νοημα.

3.οτι βυσμα και να βαλεις την ιδια δουλεια θα κανεις.μην περιμενεις να κερδισεις κατι.στα πρεσαριστα κερδιζιες σε μηχανικη αντοχη.βαλε ενα βιδωτο.

4.ενα καλωδιο σπιραλ ειναι αρκετο για προστατεψει το καλωδιο.θα το πιασεις σε ενα σημειο ωστε να μπαινουν νερα μεσα σε αυτο και εισαι ετοιμος.εαν βαλεις σωληνα και ενα φθηνο καλωδιο να βαλεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα ειδικα οταν προστεατευται.

το πιατο σου ειναι καλη επιλογη,αλλα μονο για hotbird ειναι λιγο υπερβολη θα ελεγα.

cabdik

τα 2 60αρια που εχεις μπορεις να βαλεις το 1 hotbird και το αλλο eurobird 9.0 για αστρα 19.2 ειναι πολυ μικρο και δεν θα κατεβασεις και πολλα πραγματα.ποσο μαλον που δυσκολεψε και αλλο ο 19.2.

μπορεις να βαλεις 13-9 και με ενα 60αρι,με κεντρο τον 9,θα χρειαστεις slim lnb αλλα δεν το προτεινω το πιατο ειναι οριακο.για να το φερεις να πιανει οσο το δυνατον καλυτερα θα χρειαστεις πεδιομετρο και γνωσεις.

Έγινε επεξεργασία από ΛΑΜΠΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

cabdik

τα 2 60αρια που εχεις μπορεις να βαλεις το 1 hotbird και το αλλο eurobird 9.0 για αστρα 19.2 ειναι πολυ μικρο και δεν θα κατεβασεις και πολλα πραγματα.ποσο μαλον που δυσκολεψε και αλλο ο 19.2.

μπορεις να βαλεις 13-9 και με ενα 60αρι,με κεντρο τον 9,θα χρειαστεις slim lnb αλλα δεν το προτεινω το πιατο ειναι οριακο.για να το φερεις να πιανει οσο το δυνατον καλυτερα θα χρειαστεις πεδιομετρο και γνωσεις.

αυτη τη στιγμη το πιατο βλεπει ASTRA 19.2 και εχει φθασει να πιανει μεχρι 250 περιπου καναλια, αλλα πολλα απο τα οποια ειναι ή κωδικοποιημενα, ή τεστ channels!!

ισως επειδη δεν εχω καθολου εμποδια γυρω γυρω! ειμαι σε λοφισκο και δεν εχω τιποτα ψηλο γυρω μου..!!!

εχω παρει και το οργανακι που μετραει το σημα!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι τι κατεβαζει σε συνολο ενα πιατο,αλλα αυτα που μας νιαζουν αν κατεβαινουν....

η αληθεια ειναι για να δεις αξιολογο προγραμα πρεπει να εχεις σερβιτορο...αλλιως τα ελευθερα δεν εχουν κατι ουσιωδες...

cabdik δεν εχουν σχεση τα εμποδια γυρω σου..εχει σχεση σε ποιο σημειο βρισκεσαι...αλλιως πιανει ο αλλος στην κρητη αλλιως στην θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το kingofsat στους 19.2Ε αυτή την στιγμή υπάρχουνε συνολικά 1121 TV Channels ( Free + Encrypted ).

Αν με τη στόχευση του μικρού πιάτου όπως είναι πιάνω τα 904 νομίζω είμαστε σούπερ στην Αθήνα ( με το 1.2μ τέλεια στοχευμένο δεν νομίζω πως θα χάνονται πολλά [ αν χάνεται κάποιο ] )

Στους 7W και 26E μας κάνανε ζημιά οι άτιμοι.

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο πακετο θα το φαμε οταν αλλαξουν τον 28.2 και δεν θα ειναι εφικτη καθολου η ληψη του στην Ελλαδα και θα χασουμε ενα απο την καλυτερη δορυφορικη πλατφορμα το sky uk..:help:

Link to comment
Share on other sites

Οργανακι λες αυτο το αναλογικο, των 8-15€ που δειχνει την ενταση. Αυτο δεν κανει την ιδια δουλεια, ουτε καν με ενα φτηνο πεδιομετρο !

ναι αυτο, λεω.

κοιτα.., μπορει να μην κανει την ιδια δουλεια με ενα επαγγελματικο, αλλα μονο και μονο που γλυτωνω το πηγαινε-ελα απο TV-πιατο, μου αρκει!

εξαλλου δεν ειμαι επαγγελματιας του ειδους!! απλα να βλεπω που πιανει σημα...! ενας μπουσουλας ρε αδερφε..!!

πλακα πλακα, εχω "πιασει" συνολικα 800+ καναλια, αλλα δεν ειναι ολα FTA καναλια. αλλα ειναι κωδικοποιημενα, αλλα δοκιμαστικα, αλλα δεν ξερω καν τι ειναι..!!:D

αλλα το προσπαθω..!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγινε η εγκατασταση των παραπανω καλωδιο πηρα ενα βιοκαλ(δε θυμαμαι κωδικο) 0,90 ευρω το μετρο κ εχω ισχυς 83% κ ποιοτητα 73% ειναι οκ?να θυμισω οτι βρισκομαι στη χαλκιδα...

Έγινε επεξεργασία από jimakos205
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.