Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολλές, γρήγορες και πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις!

Οπότε παραγγέλνω αυτό Μοτέρ DiSEqC MOTECK SG 2100A συμβατό με Δέκτες DiSEqC 1.2 για κάτοπτρο διαμέτρου εώς και 1,2 μετρα και προχωράμε.

Ας δοκιμάσω έτσι να δούμε πως θα πάει και μετά βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

και βούρ, τζαμπέ αγώνας champions league / nba / euroleague / bbva / premier league / campionato σε 720p 60fps / 1080i τζαμπέ.

υπαρχει σελιδα με αυτες τις πληροφορίες? (ηθελα να δω fiba , nba ) μια στο τοσο οχι οτι με καίει αλλα όταν ήθελα να δω έβαζα sport1 γιατι ο ant1 έδειχνε πιξελ αντι για μπάλα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει σελιδα με αυτες τις πληροφορίες? (ηθελα να δω fiba , nba ) μια στο τοσο οχι οτι με καίει αλλα όταν ήθελα να δω έβαζα sport1 γιατι ο ant1 έδειχνε πιξελ αντι για μπάλα

Χονδρικά βλέπεις μερικά στα:

satelliweb.com

satfeeds.info

Υπάρχουνε forum ( συνήθως θέλουνε εγγραφή και minimum posts/account age για τα καλά sections ) που έχουνε πολύ καλύτερα info, αλλά θέλει ψάξιμο και υπομονή.

Υπάρχει και λίστα στο lyngsat αλλά πρέπει κάπου να έχεις φτιάξει ας πούμε έναν κατάλογο με το τι δείχνει τι, ώστε να ξέρεις π.χ. ότι αν θες NBA να γυρίσεις στον Eutelsat 10A στην τάδε συχνότητα με το τάδη symbol rate και FEC, roll on .35, etc.

Πολύ ζουμί έχουνε και κάμποσα πακέτα/κανάλια που παίζουν με τα κλειδιά της φλόγας ( BISSωνας )

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για FTA αξίζει να βάλω μοτέρ για να βλέπω άλλους δορυφόρους εκτός από Hotbird που βλέπω τώρα;

Ευχαριστώ

Και ναι και όχι.

Με το 80άρι που έχεις, αν δεν κάνεις τέλεια εγκατάσταση δεν θα βγάζεις πολλά κανάλια σε αρκετούς δορυφόρους.

Ανάλογα και το τι κυνηγάς.

Αθλητικά π.χ. βγαίνουνε κάτι τις καλά πραγματάκια και με το 80αρι.

Ταινίες πολύ λίγα πράγματα.

Ντοκυμαντέρ που να αξίζουνε... χλωμότατο, εκτός και αν πιάνεις τα τούρκικα στις 7 μοίρες ανατολικά ( θέλει BISS keys βεβαίως )

Link to comment
Share on other sites

Από μουσική τίποτα καλό;

Ο δέκτης μου Vantage-HD 8000TS μπορεί να χρησιμοποιηθεί για BISS; Πρέπει να βάλω το Jeppsen;

Παίρνει BISS keys ο δέκτης σου.

Μουσική... χμ, κάτι λίγα, νομίζω κερδίζεις κάποια MTV με τα BISS όπως αυτό στα τουρκικά στις 7Ε.

Μια αναζήτηση στο google για v_sids.pid θα σου βγάλει λίστες με πολλά κανάλια που ανοίγουνε έτσι αυτή τη στιγμή, οπότε μπορείς λίγο πολύ να δείς τι παίζει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το παίρνει το add-on ( softcam ) ακόμα και με το μαμά firmware.

Σίγουρα δεν μπορώ να σου πω μιας και δεν έχω εμπειρία με τους εν λόγω δέκτες.

Αν google-άρεις το μοντέλο του δέκτη σου μαζί με την λέξη softcam biss θα σου βγάλει και guides λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω πιάτο 100άρι + μοτέρ, πόσους και πoιους δορυφόρους θα πιάνω;

Στον Hotbird που πιάνω ήδη θα αλλάξει κάτι ως προς τα πόσα κανάλια πιάνω;

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω πιάτο 100άρι + μοτέρ, πόσους και πoιους δορυφόρους θα πιάνω;

Στον Hotbird που πιάνω ήδη θα αλλάξει κάτι ως προς τα πόσα κανάλια πιάνω;

Ευχαριστώ!

Αν δεν έχεις εμπόδια αριστερά-δεξιά μπορείς να βγάλεις γύρω στους 40 δορυφόρους με 1μ πιάτο + μοτέρ.

Στον Hotbird αν η στόχευσή σου είναι καλή δύσκολα θα βγάλεις παραπάνω κανάλια.

Πόσα πιάνεις τώρα στον hotbird ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 590.

Μίλησα με φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με δορυφορικά και είπε να ξεκινήσουμε με την απλή λύση: 2ο LNB για Astra στο υπάρχον πιάτο και μετά βλέπουμε.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 590.

Μίλησα με φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με δορυφορικά και είπε να ξεκινήσουμε με την απλή λύση: 2ο LNB για Astra στο υπάρχον πιάτο και μετά βλέπουμε.

Αυτά κάνουν τίποτα; Αξίζουν τον κόπο;

Ευχαριστώ

Αν πιάνεις μόνο 590 μόνο κεντραρισμένο δεν είναι το πιάτο σου.

Αν βάλεις 2ο LNB στο 80αράκι όπως το έχεις τώρα ζήτημα να βγάλεις 100 κανάλια από τον Astra.

Για να πάρεις μια ιδέα του τι δεν πιάνεις... εγω στον hotbird αυτή την στιγμή βλέπω 2057 υπηρεσίες ( tv + radio + data ).

Τα κανάλια ( TV ) είναι τουλάχιστον 1000 ( βαριέμαι να ανοίξω τον δέκτη να δω πόσα είναι ακριβώς τώρα :D ).

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγα !!! Θυμαμαι οταν ειχα ενα πιατο 100x110 στο μοτερ επανω, εβγαζα 1013 services tv και καμια 350αρα radio.

Εφοσον το προγραμμα ειναι 2ο LNB, θα κεντραρεις για τον 19.2 οσο πιο τελεια μπορεις και θα βαλεις το LNB για τον Hotbird παρακεντρα.

Α, και ελπιζω το πιατο να μην ειναι σκουριασμενο & καταχεσμενο απο πουλια ε...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το πιάτο έχω χρόνια να το δω. Δεν έχω εύκολη πρόσβαση. Πάντως παρήγγειλα το Gibertini OP100L (αλουμίνιο). Ας αρχίσουμε σιγά σιγά την αναβάθμιση!

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.