Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Από που να παραγγείλω το Gibertini OP100L; Δε βρίσκω e-shop προς τα εδώ. Από ένα μαγαζί που παρήγγειλα και ακύρωσα, μου είπαν ότι μπορεί να στραπατσαριστεί στη μεταφορά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι τα εξης:

Tecatel ALG110 (120cm) | Skroutz.gr

Δορυφορική Λήψη :: LNBs :: Single Universal LNBs :: INVERTO BLACK Ultra Universal Single LNB 40mm 0,2dB - Hellas Digital - Προϊόντα

DiSEqC SG 2100A | Skroutz.gr

Απο τα καλυτερα LNB που παιζουν!

Μια φορα τα βαζεις και τελειωνεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρυθμίσω το μοτέρ μόνος μου; Υπάρχει κανένας οδηγός για άσχετους (δεν έχω βάλει ούτε σταθερό πιάτο, δεν έχω ηλεκτρονικά εργαλεία)

Η να φωνάξω τεχνικό;

(Αν βάλω μοτέρ, αφού όπως βλέπετε είμαι σε ένα διαρκές δίλλημα, αφού δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένω να δω στη μία και στην άλλη περίπτωση από FTA)

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις. Δεν ειναι παιχνιδακι, θελει ωρα και υπομονη. Καλο θα ειναι να μπορεις να εχεις εναν δεκτη & τηλεοραση διπλα στο πιατο/μοτερ ωστε να γινει η στοχευση σωστη.

Και το τονιζω παλι, γιατι ειναι ισως το πιο σημαντικο κομματι...Η Βαση που θα το βαλεις πρεπει να ειναι 100% καθετη προς την Γη. Εστω και μια-δυο μοιρες να ξεφυγει, χανεται το θεωρητικο τοξο που διαγραφει το μοτερ = το πιατο κοιταει αλλου !

Link to comment
Share on other sites

Ακουσε με το παν ειναι να κανει τελεια εγκατασταση γιατι το μοτερ παιρνει προκαθορισμενες εντολες για το που θα σταματαει καθε φορα που γυριζει!

Οποτε θες εντελως καθετο ιστο με αλφαδι, βαζεις πιατο και μοτερεχεις μποσικα σε διχαλες πιατου, μοτερ και elevation μοτερ και προσπαθεις να βρεις κεντρο στον 23,5 (πραγματικος Νοτος. Αν το κανεις σφιγγεις, ρυθμιζεις δεκτη σε USALS mode και εισαι JET.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σε βοηθησει κ αυτο στο περιπου. Πρεπει να στοχευσεις τον Πραγματικο (και οχι μαγνητικο) Βορρα. Ενα πεδιομετρο ειναι σαφως καλυτερο.

O λόγος ειναι οτι το μοτερ και το πρωτοκολο USALS δουλευει με καποιες εντολες GotoX, οπου x ειμαι προκαθορισμενες θεσεις που ξερει το μοτερ οτι βρισκονται οι δορυφοροι. Το 0 πρεπει να ειναι στον πραγματικο Βορρα. Εκει τυχαινει και ειναι ο 23.5 , οποτε βολευει στην εγκατασταση.

Για Καβαλα και στοχευση του 23.5 θες elevation 42.7, και το LNB τελειως καθετο σε σχεση με το μπρατσο του πιατου.

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις πεδιομετρο το καταλαβαινεις απο τον δεκτη...

Πας στον δεκτη σου στο Satfinder βαζεις μια σχετικα ευκολη συχνοτητα για αρχη και προσπαθεις να εχεις το καλυτερο SNR που μπορεις...και μετα με μικροδιορθωσεις στην θεση του πιατου βγαζεις το καλυτερο δυνατο!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις ακόμα:

1. Το να ανεβάζω tv, δέκτη, μπαλαντέζα και πολύμπριζο δεν είναι πολύ βολικό εκεί που είναι η κεραία. Οπότε πρέπει να πάω σε αυτήν τη λύση + πεδιόμετρο. Ποιο πεδιόμετρο όμως; Βλέπω ότι ξεκινάνε από 6-7€ και φτάνουν 200-300€ (και τα επαγγελματικά πολύ περισσότερο). Ποιο θα μου προτείνατε; Σε ποιο χρηματικό ποσό πρέπει να ανεβώ για να γίνει καλά αυτό που θέλω;

2.Ποιο από όλα αυτά τα καλώδια να διαλέξω; Δεν έχω καταλάβει τι διαφορές έχουν όλα αυτά μεταξύ τους.

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από hariskar
Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό Καλώδια & Συνδετήρες :: Ομοαξωνικά Καλώδια Τηλεόρασης :: BIOKAL VECTOR SAT 110 - Hellas Digital - Προϊόντα έχω χρησιμοποιήσει και για πολλά μέτρα και είμαι ευχαριστημένος. Από αντοχή στον χρόνο δεν ξέρω μιας και έχω 3-4 χρόνια που το έχω τραβήξει.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα μαυρο για εξωτερική καλωδιωση.

τον ειχα ρωτήσει στο καταστημα και μου ειπε πως δεν χρειάζεται εκτος αν μένεις σε περιοχή οπου υπάρχει πολύ υγρασία (νησι πχ) αλλιως αντέχει το συρμα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο που είναι στην ταράτσα είναι στεγνό και ραγισμένο. Να αλλάξω το καλώδιο που είναι στην ταράτσα και να αφήσω το τμήμα που είναι εντός σπιτιού, παρεμβάλοντας μία ένωση είναι καλύτερο από το να το αφήσω ταλαιπωρημένο, αλλά χωρίς ένωση;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.