Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Επειδή φέτος μας την έκανε ο ΣΚΑΙ και δε θα δείξει MotoGP, ούτε και το Woop.gr, γιατί τα πήρε αποκλειστικά ο πΟΤΕ-TV, θα μπορέσουμε να δούμε τίποτα από τον Freesat (εκπέμπει απο τις τροχιακές θέσεις των δορυφόρων Αstra 28,2E -Eurobird 28,5Ε ) ; Εκπέμπει το BBC Red Button εκεί και είναι freeview. Δυστυχώς το πιάτο είναι κεντρικό στην πολυκατοικία και είναι 1.00 (ή 1.20 το πολύ), προφανώς στημένο για Hotbird (Nova). Επειδή δεν το χρησιμοποιεί κανείς όμως, μπορώ να το γυρίσω εκεί που χρειάζεται, θα πιάσω τίποτα όμως...;

Γράψτε με απλά Ελληνικά καθότι δε γνωρίζω και πολλά από το χώρο... :hm:

19.2E ( Astra1 ) πιάνεις κομπλέ, και το βλέπεις από το RTL.

Εναλλακτικά υπάρχει και το Abu Dhabi Sports 2 @ 26E ( Badr )

Link to comment
Share on other sites

19.2E ( Astra1 ) πιάνεις κομπλέ, και το βλέπεις από το RTL.

Εναλλακτικά υπάρχει και το Abu Dhabi Sports 2 @ 26E ( Badr )

Άντε και το βλέπω από RTL. Είναι freeview?

Το πιάτο μου είναι γυρισμένο σε Hotbird. Πως βρίσκω τον Astra1 ;

Link to comment
Share on other sites

Άντε και το βλέπω από RTL. Είναι freeview?

Το πιάτο μου είναι γυρισμένο σε Hotbird. Πως βρίσκω τον Astra1 ;

Ναι βρε Γιώργο, αφού μίλησες για free to view κανάλι, λες να σου έλεγα για συνδρομητικό ? :p

Ο Astra 1 είναι 6 μοίρες πιο αριστερά από τον Hotbird ( δηλαδή όπως είσαι ΠΙΣΩ από το πιάτο, το πας πρός τα αριστερά.

Για να τον πιάσεις ακολουθείς τον οδηγό στην πρώτη σελίδα του thread.

Δεν θα δυσκολευτείς :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

Οχι, βρε, τα πιάνω εγώ με πιάτο 1.10

Στον 2Α είναι (BBCi 1,2,3.. Astra 2A (28.2°E) - All transmissions - frequencies - KingOfSat) και με 1μ πιατο τα βλέπεις Αθήνα Reception Reports - KingOfSat

Link to comment
Share on other sites

Στον 2Α είναι

Απορία:

Είμαι στον Hotbird και πρέπει να γυρίσω στον Astra 2A. Σύμφωνα με τα παρακάτω, πρέπει να γυρίσω το κάτοπτρο 24.4° δεξιά (197.1 με 172.7). Το elevation νομίζω δε χρειάζεται να το πειράξω, αφού η διαφορά είναι μόλις 1.2° (44.6 με 45.7). Το LNB skew τι είναι...; Είμαι λογικά στο 13.4° και πρέπει να πάω στο 1.8°...

attachment.php?attachmentid=49079&stc=1&d=1333444590

post-173-1416075994,1836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το LNB skew ειναι η περιστροφη του LNB στον αξονα του. Στο περιπου το φερνεις σχεδον οριζοντια.

@TifoziF1 Περιεργο. Το lyngsat το αναφερει σαν interactive καναλι του 1Ν...(Οχι οτι δεν σε πιστευω, αλλα ετσι βρηκα την πληριοφορια στο νετ!)

Παντως το μελλον ειναι δυσοιωνο για τις 28 μοιρες. Συμφωνα με ενα αρθρο που διαβασα στο satleo, οι νεοι δορυφοροι 2E και 2F, θα εχουν ακομα πιο περιορισμενο footprint.

Ενδεικτικα δειτε τις τελευταιες 3-4 σελιδες του pdf...

http://www.ses.com/11206020/Satellite_Monitor_2011.pdf

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

@Wizard! αυτό που είπε ο YDinopoulos για το skew, απλά το "οριζόντια" με μπέρδεψε. Φαντάσου οτι ο άξονας του LNB είναι το "καλώδιο" που κρέμεται,

2drzbwj.jpg

αυτός ο άξονας είναι σχεδόν κατακόρυφος (ελάχιστα clockwise).

Tο site/link μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο σε πολλούς Satellite Finder / Dish Pointing Calculator with Google Maps | DishPointer.com μιας και με το "μάτι" (πχ κορυφή βουνού, χαρακτηριστικό σπίτι/κτίριο) μπορείς να στρίψεις το πιάτο με μεγάλη ακρίβεια.

Βασικά θα γυρίσεις το πιάτο μέχρι να βρείς τις 28.5/28.2 μετά θα πάιξεις λίγο με το elevation και με το lnb.

@YDinopoulos :( ελπιζω να μην χάσω τον 28.2/28.5 στο μέλλον :(

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο μυαλο το δικο μου LNB που εχει την γραμμη οριζοντια. :p

Και ασε για τον 28, γιατι σκεφτομουν να παρω ενα Mabo 1.8 κ ειμαι σε μεγα διλημα !!!

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

ναι, κοιτα απο το δικό μου setup :

attachment.php?attachmentid=49080&stc=1&d=1333447616

το μεσαίο δεν θυμάμαι που κοίταγε τότεσ :p

(edit, θυμήθηκα, την κρεβατοκάμαρα της γειτόνισσας)

Και ασε για τον 28, γιατι σκεφτομουν να παρω ενα Mabo 1.8 κ ειμαι σε μεγα διλημα !!!

Πάρτο,, τώρα, σιγά, και σε 2 χρόνια που θα βάλεις 4μ, αναλαμβανω εγώ την ανακύκλωση του mabo :p (είναι να σου αρέσει το σπορ)

post-4796-1416075994,2357_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

To μεσαιο ειναι 7W ?

YΓ: Μαζεψε τα καλωδια ρα !

Εγω ετσι ειμαι, απλα εχω βαλει ενα Invacom twin για την ωρα κ μοιραζω και στο playroom.

1.

%20target=_blank%3Ea><a  href=http://imageshack.us/photo/my-images/13/p9020001v.jpg' alt=''>'>

2.

a><a  href=http://imageshack.us/photo/my-images/163/p9020002.jpg' alt=''>'>

3.

a><a  href=http://imageshack.us/photo/my-images/13/p9020003v.jpg' alt=''>'>

p9020001.jpg

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως με αυτά που πιάνω τώρα από τον 28.2 είμαι μια χαρά.Τα βασικά τα έχω όλα σχεδόν με το t90.μου κατεβάζει κάπου στα 450 στο σύνολο μαζί με κάτι άκυρα που κατεβάζει συνήθως.Μόνο για tv χωρίς τα radio.

Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι πως το HD του sky uk δεν υπάρχει.Τεράστια διαφορά στην ποιότητα από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

YΓ: Μαζεψε τα καλωδια ρα !
Δεν τα μαζευω, τα αφήνω να χτυπάνε τα κεραμίδια με τον αέρα να σπάσω τα νευρα του απο πάνω μοθ, γιατί αυτός βάζει καψουρολαϊκά στο τέρμα :p

Είναι μαζεμένα, είναι αρχαία η φωτο από το στήσιμο του 1.10 στις 28.2.

Link to comment
Share on other sites

Στον 2Α είναι (BBCi 1,2,3.. Astra 2A (28.2°E) - All transmissions - frequencies - KingOfSat) και με 1μ πιατο τα βλέπεις Αθήνα Reception Reports - KingOfSat
Βασικά θα γυρίσεις το πιάτο μέχρι να βρείς τις 28.5/28.2 μετά θα πάιξεις λίγο με το elevation και με το lnb.

Παιδεύτηκα πάνω από 2 ώρες, αλλά δεν κατάφερα να τον πιάσω. Τι με πυξίδα, τι με το μάτι... Με τίποτα. Και όχι μόνο αυτό, δε μπορώ να βρω πάλι και τον Hotbird για να το κάνω όπως ήταν....:wall:

Τι κάνω λάθος;

Στις μοίρες, παιδεύτηκα αρκετά και παίδεψα και τον [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] στο τηλέφωνο. Με τίποτα λέμε. Για να πιάσω Astra 2A-2D πρέπει να κοιτάει στις 168.9°. Τον μετακινούσα χιλιοστό κάθε φορά, περιμένοντας 30-40'' για να συγχρονίσει, από τις 160° έως τις 180°. Τίποτα...

Τo lnb skew θεωρώ ότι το είχα ακριβώς αφού έχω αλφάδι ακριβείας για να το μετρήσω.

Το elevation το άλλαξα, βάσει ένδειξης που έχει πάνω στη βάση. Ήταν στο 44.5° (σωστά για Hotbird) και το γύρισα στο ~46° που πρέπει να είναι ο Astra.

Δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά, αλλά δε μπορώ να τα πιάσω... Μήπως φταίει το πιάτο που τελικά δεν είναι 1μ, αλλά 80άρι;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίστηκε το παίδεμα το απόγευμα, με λιγότερο ήλιο. Κάτι κατάφερα να πιάσω, αλλά και πάλι είμαι οριακά στο να παίρνω πράσινες μπάρες στο δέκτη. Κάνοντας search για κανάλια, μου βγάζει μόλις 11, τα οποία είναι Discovery, Animal, κλπ και φυσικά όλα κλειδωμένα. Το μπουκέτο που λέει ότι τα φέρνει είναι το bskyb. Δεν ξέρω αν σας βοηθάει αυτό να μου πείτε τι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

BSkyB ειναι το Αγγλικο SKY στους 28.

Παιξε ελαφρια με το πιατο. Με 80αρι δεν ανοιξεις πολλα.

Αφού είναι στους 28 και εγώ θέλω 28.2, δε θα έπρεπε να τον πιάνω; Έπαιξα και με το elevation αλλά σε μεγάλη διαδρομή (10°) μόνο αυτό έπιασα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.