Jump to content


.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Βαλε οτι εχεις 80αρι και το γεγονοσ οτι εχει σκ@τοκαιρο η ληψη θα ειναι κατω του μετριου ! Σκεψου οτι εγω με το 1.10μ εχω 3.1-3.4db και φυσικα δεν βλεπω.

Με το 28 εννοουσα 28.2 :)

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδεύεστε...

Στις 28.2E είναι οι εξής δορυφόροι:

Astra 2A

Astra 2B

Astra 2D

Astra 1N

Eutelsat 28A

Για να τους πιάσεις εκεί που είσαι θες minimum ( με το minimum απλά θα πιάνεις κάποια κανάλια και αυτά υπό normal καιρό ):

Astra 2A:

North Beam = 1.3m

South Beam = 1.5m

Astra 2B:

North Beam = 1.0m-1.1m

South Beam = 1.1m-1.2m

Nigeria Beam = nope

Astra 2D: Hasta la vista... no vista, nada.

Astra 1N:

PanEuropean 1 Beam: 1.2m

PanEuropean 2 Beam: 1.3m - 1.4m

UK: Hasta la vista 2... no vista, niet.

Eutelsat 28A:

Fixed Beam: 1.3m

Steerable 1 Beam: 80cm

Steerable 2 Beam: 45cm

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνει έστω και ένα κανάλι από τον Astra 2D με πιάτο 1.2m τότε δεν είναι ο TifoziF1 αλλά ο Θεός.

Είναι φύσης αδύνατο να πιάσεις έστω μισή συχνότητα από τον 2D.

Δεν πιστεύω να έχει κανά 5μετρο ο TifoziF1 ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει 1.10 πιατο ρα !

Παντως μιλαγα με καποιον τεχνικο κ ειπε οτι με το Gibertini 1.50 μπορει να μου βαλει τους 28.2(οχι ολα φυσικα),19.2, 16, 13, 9 που με ενδιαφερουν κεντραρωντας τον 28.2 και να κατεβασω ολους τους αλλους παρακεντρα με καποια πατεντα.

Μου ακουγεται 'καπωσ'....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει 1.10 πιατο ρα !

Παντως μιλαγα με καποιον τεχνικο κ ειπε οτι με το Gibertini 1.50 μπορει να μου βαλει τους 28.2(οχι ολα φυσικα),19.2, 16, 13, 9 που με ενδιαφερουν κεντραρωντας τον 28.2 και να κατεβασω ολους τους αλλους παρακεντρα με καποια πατεντα.

Μου ακουγεται 'καπωσ'....

Εδώ βλέπεις την περιοχή εκπομπής του δορυφόρου Astra 2D:

astra2dbeam0dof1.png

Στο αχνό σημείο στο διάγραμμα έντασης εκπομπής όπως βλέπεις θες 1.2m για να πιάνεις το σήμα ελαφρώς ( σε βροχή κατευθείαν χάνεις κανάλια και σε άλλα έχεις παραμορφώσεις ).

Δες που είναι το άκρο εκεί και που είναι η Αθήνα.

Αν εξακολουθείτε να αμφισβητείτε, ψάχτε στα forum να δείτε τι πιάτο έχει κάποιος που πιάνει έστω λίγες συχνότητες από τον 2D στην Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas: αυτά που θέλλει να δει ο @Wizard! είναι ο transpoder 11954 ston Astra 2A (south stream) 28.2 και κατεβαίνει με πιάτο 1.1 πανευκολα, εχω σήμα 99% όπως μου λέει ο DM800SE.

Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να κατέβει και με μικρότερο πιάτο στην Αττική.

Γιωργο, να γράψω τον αγώνα και να σου δώσω λινκ να τον κατεβάσεις το βράδυ με FTP (~2GB θα είναι) ? (2048/512 γραμμή έχω, 50ΚΒ/s up δηλαδή)

@YDinopoulos βάλε και τις 26 (ΒADR) μέσα. Το να βάλεις 3,4,5,..,10 lnb πάνω σε πιάτο δεν είναι καμιά επιστήμη. Αν είχα πιάτο 1.5μ θα είχα κρεμάσει πανω του τουλάχιστον 8 lnb.

Παντως μιλαγα με καποιον τεχνικο κ ειπε οτι με το Gibertini 1.50 μπορει να μου βαλει τους 28.2(οχι ολα φυσικα),19.2, 16, 13, 9 που με ενδιαφερουν κεντραρωντας τον 28.2 και να κατεβασω ολους τους αλλους παρακεντρα με καποια πατεντα. Μου ακουγεται 'καπωσ'....
Η πατέντα λέγεται "μανταλάκια" και κάνει ~4 ευρώ :

A025.jpg

σαν SAB A025 Βάση στήριξης για 3 LNB*::*Βάσεις Στήριξης LNB*::*Δορυφορική Λήψη*::*Συστήματα λήψης*::*Ηλεκτρονικά Μιμίκος, μην κάνεις το λάθος και πάρεις πιο ακριβή σαν SAT-MFH-UNI Universal βάση στήριξης για 2 ή 3 LNB, της HQ*::*Βάσεις Στήριξης LNB*::*Δορυφορική Λήψη*::*Συστήματα λήψης*::*Ηλεκτρονικά Μιμίκος γιατί στην ακριβότερη δεν μπορείς να βάλεις τοσο κοντα τα lnb όσο στην πρώτη την φτηνιάρικη.

@Wizard! : κατ'αρχήν το να κάνεις fine-tuning στην λήψη και το κεντράρισμα του πιάτου θέλει αρκετή δουλειά, στα χιλιοστά παίζεις, φαντάσου όοτι και την ώρα που σφίγγεις τις βίδες αυτό μπορεί να κουνιθεί ελάχιστα μεν αλλά στην οριακή λήψη μπορεί να σημαίνει ότι δεν βλέπεις. ασε τις γραμούλες που σου δείχνει για το ύψος μην τις μετράς, ώς ένδειξη πάρ' τις. Ο hotbird 13 είναι πολύ εύκολος και συγχωρεί πολλά λάθη στην στόχευση. Αντίθετα με τον 28.5/28.2 πρέπει να είσαι ακριβής. Με το που δείς σήμα σε οποιοδήποτε κανάλι του 28.2 κλειδώνεις την κλίση του πιάτου και παίζεις με το δεξια-αριστερα για να βρείς το καλύτερο σήμα. μετά κλειδώνεις το δεξια-αριστερά για να παίξει με την κλίση που θα βρείς το καλύτερο σήμα, και πάλι από την αρχή, για 2-3 φορές. Την περιστροφή του lnb την αφήνεις για το τέλος μιας και ζητά μόνο 1.8 μοίρες, σχεδον κατακόρυφα.

Το μεγάλο μείον είναι ότι έχεις 80άρι και μπορεί να μην τα κατεβάσεις αυτά που θές όσο και να προσπαθήσεις.

το screenshot το πήρα πριν από λίγο :

post-4796-1416076017,5646_thumb.jpg

post-4796-1416076017,6887_thumb.png

post-4796-1416076017,8783_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Το 99% σήμα μάλλον εννοείς Quality όχι Signal Strength.

Με 80άρι πολύ χλωμό να κατέβει η South Beam του 2A στην Αθήνα.

Άδικα θα παιδευτεί και δεν παίζει να πιάσει το παραμικρό από 2Α.

Η λύση είναι απλή, το γυρνάει στις 19.2Ε και το βλέπει από το RTL.

Link to comment
Share on other sites

έχω κλώνο (~220Ευρώ) και φοράει ένα VU+ Black Hole (ramiMaher 2011-10-12)

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] μου λέει snr:99%

Καλά αυτό δεν παίζει ούτε για τον Eutelsat που παίζει και με 45άρι πιάτο :)

Άλλα ντ' άλλων ο μετρητής σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Mπηκα κ γω στο χορο φετος, ξεκινωντας απο το πακετο του ΟΤΕ.

Δεν αντεξα να μη δω F1 HD παλι φετος, αν κ οι σχολιαστες ειναι....οκ....και δεν εχει κ per-show-post-show οπως το αρτιο Αγγλικο SKY πχ :(

Για 20ε το μηνα καλο ειναι το πακετο παντως, για παραπανω οχι.

Εβαλα 1,2μ πιατο no name, 3 LNB (Euro 9' - Hot 13' - Astra 19.2') κ 4πλο Diseq.

So far so good αλλα δε τρελαθηκα κ με τα free καναλια...για σπασμενο decoder ακομα το σκεφτομαι.

Επι του θεματος, συμφωνα με αυτη τη φωτο δε θα επρεπε να πιανετε 1Ν ουτε με 1,2μ πιατο εσεις εκει χαμου, ενω Βορεια πιανει κ 70αρι! :p

astra1npaneu2beam.jpg

Θα μπορουσα να πιασω των 28,2' με ενα ακομα LNB στην ακρη? Θεωρητικα λεν το οριο ειναι +-9' απ το κεντρο (13' για μενα).

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχεις πολυ καλυτερη ληψη απο τους πιο Νοτιους.

Καλυτερα στοχεψε 28 και βγαλε παρακεντρα 19,2 13 και 9. Γινεται, απλα θελει αρκετη ωρα !

Formula θα βλεπεις απο το BBC F1 σε SD και οχι HD. (Παιδευτικαμε μπας και βγαλουμε HD με το 1.20 του [MENTION=596]greekfragma[/MENTION] , αλλα @@...)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχεις πολυ καλυτερη ληψη απο τους πιο Νοτιους.

Καλυτερα στοχεψε 28 και βγαλε παρακεντρα 19,2 13 και 9. Γινεται, απλα θελει αρκετη ωρα !

Πολύ δύσκολο στο ίδιο πίατο να έχεις 28 και 9 μαζί. Καλύτερα βάζεις ένα 2ο πιάτο 90άρι (~20Ε) για τις 9 και και 13 και το 1.2 για 28.2 & 19.2
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα το δοκιμασω με 1 πιατο κ θα σας πω :)
Για να δεις 28.2 θα πρέπει να κεντράρεις 28.2, αν κεντράρεις 19.2 δεν θα κατεβάσεις πολλά από 28.2*.

Αν κεντράρεις 28.2 θέλεις περι τα 17-18εκατοστά απόσταση τα lnbs που κοιτάνε 28.2 και 9μοίρες.

* δες και αυτό : http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/86975-Gibertini-OP100-και-παράκεντρη-λήψη?p=1056290343&viewfull=1#post1056290343

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Ο hotbird 13 είναι πολύ εύκολος και συγχωρεί πολλά λάθη στην στόχευση.

Τότε κάτι κάνω λάθος, γιατί αφού απογοητεύτηκα με τον 2D, προσπάθησα να τον επαναφέρω στον HB και δε μπορούσα ούτε εκεί...

κατ'αρχήν το να κάνεις fine-tuning στην λήψη και το κεντράρισμα του πιάτου θέλει αρκετή δουλειά, στα χιλιοστά παίζεις, φαντάσου ότι και την ώρα που σφίγγεις τις βίδες αυτό μπορεί να κουνιθεί ελάχιστα μεν αλλά στην οριακή λήψη μπορεί να σημαίνει ότι δεν βλέπεις.

Τόσο ακρίβεια θέλει; Και φαντάζομαι όσο μικρότερο πιάτο, τόσο χειρότερα θα είναι....

Αντίθετα με τον 28.5/28.2 πρέπει να είσαι ακριβής. Με το που δείς σήμα σε οποιοδήποτε κανάλι του 28.2 κλειδώνεις την κλίση του πιάτου και παίζεις με το δεξια-αριστερα για να βρείς το καλύτερο σήμα. μετά κλειδώνεις το δεξια-αριστερά για να παίξει με την κλίση που θα βρείς το καλύτερο σήμα, και πάλι από την αρχή, για 2-3 φορές. Την περιστροφή του lnb την αφήνεις για το τέλος μιας και ζητά μόνο 1.8 μοίρες, σχεδον κατακόρυφα.

Έλα που δεν έβλεπα σήμα πουθενά... :weep: Σε ποιές μοίρες πρέπει να τον γυρίσω; Στην εικόνα μου λέει 172.7°/168.9°. Έπαιξα από 175 έως 165, σε πολύ μικρά βήματα, αλλά τίποτα. Η στόχευση με το χάρτη δε βοήθησε, αφού η γραμμή δεν περνάει από κάτι μικρό και αναγνωρίσιμο, σε αντίθεση με τον Hotbird που σημαδεύω μια καμινάδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.