Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Για να δεις 28.2 θα πρέπει να κεντράρεις 28.2, αν κεντράρεις 19.2 δεν θα κατεβάσεις πολλά από 28.2*.

Αν κεντράρεις 28.2 θέλεις περι τα 17-18εκατοστά απόσταση τα lnbs που κοιτάνε 28.2 και 9μοίρες.

* δες και αυτό : Gibertini OP100 και παράκεντρη λήψη - Page 2

H στηριξη μου ειναι με μανταλακια οπως αυτα που ποσταρες παραπανω, η αποσταση των 18cm ειναι εφικτη λοιπον.

O 9' με προβληματιζει οντως, για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι κάνω λάθος, γιατί αφού απογοητεύτηκα με τον 2D, προσπάθησα να τον επαναφέρω στον HB και δε μπορούσα ούτε εκεί...

Τόσο ακρίβεια θέλει; Και φαντάζομαι όσο μικρότερο πιάτο, τόσο χειρότερα θα είναι....

Να σου πω τι δέκτη έχεις ? Μήπως αργεί να δείξει το σήμα ? Μηπως δεν του έχεις ορίσει στο μενού ποιο δορυφόρο να "πιάσει" ? Μου φαίνεται πολύ περίεργο να στοχεύεις hotbird 13 και να μην τον βλέπεις. Οταν είχα μόνο το μικρό πιάτο, πρίν πάρω το 1.10 κάθε ΣΚ έπαιζα και έψαχνα δορυφόρους πάνω στα κεραμίδια, και πάντοτε με την πρώτη σχεδόν το έφερνα στις 13 που ήταν η μόνιμη του θέση.
Έλα που δεν έβλεπα σήμα πουθενά... :weep: Σε ποιές μοίρες πρέπει να τον γυρίσω; Στην εικόνα μου λέει 172.7°/168.9°. Έπαιξα από 175 έως 165, σε πολύ μικρά βήματα, αλλά τίποτα. Η στόχευση με το χάρτη δε βοήθησε, αφού η γραμμή δεν περνάει από κάτι μικρό και αναγνωρίσιμο, σε αντίθεση με τον Hotbird που σημαδεύω μια καμινάδα.
Υπάρχουν κάποιες εφαρμογες για Ιphone που μπορούν να βοηθήσουν, για check youtube μπας και κανένας τρελαμένος έχει βάλει βιντεο πως χρησιμοποιεις το ΙΡ για την δουλεια αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι δέκτη έχεις ? Μήπως αργεί να δείξει το σήμα ? Μηπως δεν του έχεις ορίσει στο μενού ποιο δορυφόρο να "πιάσει" ?

PremiumX 7300EU. Έχει πολλούς δορυφόρους, ανάμεσά τους και τον 2D. Με τον [MENTION=324]billpeppas[/MENTION], αλλάξαμε και manual τις συχνότητες ώστε να βλέπω σίγουρα. Το σήμα το δείχνει αρκετά γρήγορα, συνήθως στα 5-6", αλλά περίμενα 15-20" σε κάθε αλλαγή για να σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γουΐζζυ, τον 2D προσπαθούσες να πιάσεις !!?!?!!?

Τον 2Α σου είπα, ο 2D δεν κατεβαίνει όπως σου είπε και ο billpeppas.

αυτά που θέλλει να δει ο Wizzard! είναι ο transpoder 11954 ston Astra 2A (south stream) 28.2 και κατεβαίνει με πιάτο 1.1 πανευκολα, εχω σήμα 99% όπως μου λέει ο DM800SE.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γουΐζζυ, τον 2D προσπαθούσες να πιάσεις !!?!?!!?

Τον 2Α σου είπα, ο 2D δεν κατεβαίνει όπως σου είπε και ο billpeppas.

Υπάρχει διαφορά; Νομίζω ότι και ο δέκτης μου σαν Astra 2A-2D τον αναφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δορυφόρος έχει κάποιους transponders, και ανάλογα που στοχεύουν πάνω στην γή κάποιους transponders βλέπεις με το πιάτο που έχεις και άλλους δεν βλέπεις.

Εσύ πρέπει να ψάξεις για τον transponder στην συχνότητα 11954.00 (που εκπέμπει από τον 2Α). Αν προσπαθούσες να κατεβάσεις transponder του 2D (πχ 10847) φυσικό είναι να μην μπορούσες.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πρέπει να ψάξεις για τον transponder στην συχνότητα 11954.00 (που εκπέμπει από τον 2Α). Αν προσπαθούσες να κατεβάσεις transponder του 2D (πχ 10847) φυσικό είναι να μην μπορούσες.

Υπάρχει κάποια λίστα με τους transponders του 2Α ;

Ρωτάω γιατί ο δέκτης μου δεν έχει δυνατότητα να βάλω ότι αριθμό θέλω, αλλά έχει συγκεκριμένους που επιλέγεις, οπότε μπορεί να μην έχει τον 11954 και να χρειαστεί να επιλέξω άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που είχα χρόνο παιδεύτηκα πάλι, χωρίς αποτέλεσμα όμως :(

Το μέγιστο που κατάφερα να κάνω είναι Signal Strength 78% και Quality 60%. Ακόμα κι εκεί όμως, πιάνω μόλις 16 κανάλια, όλα scrambled και όλα από το μπουκέτο skylink. Τώρα αν έχω πιάσει τον σωστό δεν το ξέρω. Πάντως στον transponder 11954 που είπε ο [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] δεν είδα εικόνα σε καμία των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση Γουϊζυ, σε πιάτο lnb.

Μου φαίνεται θα πάω να φέρω το δικό μου (1,20μ) από το Λυκαβηττό... Η μόνη μ@κία είναι ότι θέλω βάση, γιατί αυτή που είχε είναι κολώνας, ενώ τώρα πρέπει να το βάλω σε γωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την Τετάρτη θα παραλάβω ένα κάτοπτρο 1.60μ μαζί με τη βάση του. Αν γνωρίζετε κάποιον που να μπορεί να κάνει εγκατάσταση και ρύθμιση, χωρίς όμως να παίρνει κεφάλια, ας μου στείλετε ένα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.