Jump to content



.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Εγώ κάμερα και κρασί από το χωριό...

edit : σκέτη κάμερα, το κρασί το ήπια, μισό λίτρο που έχει μείνει δεν φτάνει ούτε την γλώσσα να βρέξουμε :(

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από αρκετές ώρες παίδεμα με τον [MENTION=1593]ΛΑΜΠΡΟΣ[/MENTION], ο οποίος είναι επαγγελματίας και έχει φυσικά τα κατάλληλα όργανα, επιτέλους πιάσαμε τον 28.2 και είδα Red Button. Μάλιστα, ακριβώς την ώρα που το βρήκαμε, είχε σε επανάληψη τον αγώνα :D

Ένας από τους λόγους που παιδευτήκαμε πολύ, ήταν γιατί για ένα περίεργο λόγο, δε μας έφερνε το όνομα του καναλιού, αλλά με το έδινε με το id του (6713). Εμείς ψάχναμε και ξαναψάχναμε στη λίστα για BBC, Red Button, ή οτιδήποτε σχετικό και δεν το βρίσκαμε. Τέλος καλό, όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ τον [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] για τη βοήθεια στο στήσιμο και φυσικά τον [MENTION=1593]ΛΑΜΠΡΟΣ[/MENTION] που ξενύχτησε εδώ για να το τελειώσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

με το 1.60

στην 11954 ειχαμε signal 90% quality 77%

ποιος παπατζας του εβαλε στο κεντρικο πιατο για hotbird 60cm....το ρυθμισαμε και αυτο επι ευκαιριας.κερδισαμε γυρω στα 4db επιπλεον.

Έγινε επεξεργασία από ΛΑΜΠΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ρε Wizzy ([MENTION=173]Wizard![/MENTION]) σε είχα ρωτήσει και μου είχες πει 90άρη, όχι 60άρη, και σου είχα πεί "οριακά" και τσάμπα παιδευόσουν :hehe:

[MENTION=1593]ΛΑΜΠΡΟΣ[/MENTION], του έβαλες παρακεντρα τις 19.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Με ποσα db καταφερατε να κατεβαζετε τον 28 ?

78db, 70% signal quality.

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] το 60άρι/80άρι ήταν το αρχικό, της πολυκατοικίας. Μετά παιδεύτηκα και με το 160 και πάλι δεν έπιανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στη παρεα αλλα κ στα δορυφορικα.ειμαι στη Χαλκιδα κ θελω να στεισω ενα οικονομικο(ελπιζω) συστηματακι για να βλεπω ιταλικα καναλια κ skyitalia!!τι μεγεθος πιατο χρειαζομαι?πρεπει να παω σε καποιο dreambox (κλωνο παντα) η κ με κατι πιο οικονομικο κανω δουλιτσα?επισης για να παρει κ ο αδερφος μου απο το ιδιο πιατο χρειαζεται μονο συγκεκριμενο lnb?σορρυ για τις πολλες ερωτησεις ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Με ενα 90-1.20 θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου. Και με τον κλωνο επισης. Απλα τα πιο πολλα καναλια στον Hotbird (SKY ITALY) ειναι κωδικοποιημενα. Εχει ομως καποια Free-To-Air τυπου RAI-1,2,3 κλπ

Υπαρχει ηδη περασμενη καλωδιωση στα σπιτια ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ ευχαριστω για την αμεση απαντηση.ναι υπαρχει ηδη καλωδιωση.εχει σημασια?ομως η πολυκατοικια ειναι δικια μας οποτε εχουμε περιθωριο για οτι αλλαγες χρειαστουν.στο πιατο περα απο το υλικο κατασκευης ,που απο οτι διαβασα καλυτερα να παω σε αλουμινιο,εχει σημασια η μαρκα οσο αφορα το σημα η ειναι μονο θεμα ποιοτητας?κωδικοποιημενα σημαινει οτι χρειαζεται συνδρομη?ποσο περιπου ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα αλουμηνενια ειναι πολυ καλα. Και η μαρκα παιζει ρολο, μιας κ οσο πιο καλα ειναι φτιαγμενο, κερδιζεις σημα (μετρημενο σε db). Aσε παιρνει οικονομικα, δες για το ΟΡ120 της Gibertini ,που θεωρειται η βασιλισσα σε τετοιου ειδους πιατα.

Ναι με συνδρομη. Ειναι ακριβουτσικα (30-60€) αναλογα το πακετο, αλλα πρεπει να εισαι κατοικος Ιταλιας και να δηλωσεις καποια κατοικια σου εκει. Εκτος αν εχεις καποιον εκει, παρει συνδρομη και σου στειλει καρτα & κουτι!

Για 2 δεκτες, θες απλα ενα διπλο (twin) LNB, του οποιου η καθε εξοδος θα πηγαινει σε εναν δεκτη. Αν θες περισσοτερους δεκτες, υπαρχουν τα quad(4) και τα octo(8). Για παραπανω, αλλαζουμε στυλ μηχανηματων(Multiswitch με quattro LNB κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο ακριβουτσικος ομολογω!!ειδα τον gibertini op100 θα ειμαι οκ με αυτον πιστευεις?επισης ποιος ειναι κατα τη γνωμη σου ο οικονομικοτερος δεκτης που να δουλευει κ σωστα ομως?γιατι ειδα καποιους "καλους" κλωνους στα 180-210 αλλα δεν ειναι κ λιγα...υπαρχουν κ ποιο φθηνα μηχανηματα η δεν αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

απεφυγε την αγορα dreambox κλωνου.βασικα την dream multimedia απο τοτε που αποφασισε να κλεισει το ανοιχτο λογισμικο ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ τωρα το κλεινει γιατι ο ανταγωνισμος μεγαλωσε και βγηκαν δεκτες φθηνοι που κανουν σχεδον τα ιδια πραγματα.

η VU την εχει παει αιμα με τους δεκτες που εχει βγαλει.

γιατι να παρεις ενα κλωνο αμφιβολου ποιοτητας να τον πληρωσεις ακριβα και να εχεις ενα χρονο εγγυση ασε που εχω και πολλα παραπονα που δεν τα επισκευαζουν....ΜΑΚΡΙΑ

φυσικα και υπαρχουν αξιολογοτατα μηχανηματα.

επειδη εισαι αρχαριος χρηστης ενας edision pingulux plus ειναι οτι πρεπει για εσενα.

Edision Argus Pingulux Plus | Skroutz.gr

χαμηλη τιμη ολα τα καλουδια hd-lan-διαφορες εφαρμογες internet περνει και usb wifi αν το ρουτερ σου ειναι μακρια κλπ..

149 ευρω και το καλυτερο.5 χρονια εγγυηση.

ενα αλλο καινουργιο δεκτακι που απο οτι διαβαζω παει σφαιρα,γιατι φοραει διπυρηνο επεξεργαστη ειναι ο Opticum HD Χ405P σε φοβερη τιμη!

GLOBO Opticum HD Χ405P | Skroutz.gr

για πιατο τωρα ακομα και ενα 80αρι θα σε καλυψει..αν θες μονο hotbird δεν εχεις θεμα γιατι ειναι δυνατος δορυφορος.1.20 και μαλιστα giberdini αλουμινιο ειναι υπερβολη για hotbird.

στα λεω αυτα γιατι θες να κινηθεις οικονομικα.παρε αυτο εδω giberdini αλουμινιο σε λογικη τιμη.τωρα αν θες και astra 19.2 θα πας σε μεγαλυτερο πιατο.

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=7511

οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία από ΛΑΜΠΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον κλωνο. Υπαρχει ο Κινεζικος και ο Ταιβαν. εχω 800αρι Ταιβανεζο 3 χρονια και ειναι μια χαρα. Σε 8 ατομα εχω προτεινει Ταιβανεζο, τον πηραν κ ειναι μια χαρα.

Α, και δινουν 2 χρονια οι σοβαροι μεταπωλητες και με σωστο σερβις...

Link to comment
Share on other sites

απεφυγε την αγορα dreambox κλωνου.βασικα την dream multimedia απο τοτε που αποφασισε να κλεισει το ανοιχτο λογισμικο ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ τωρα το κλεινει γιατι ο ανταγωνισμος μεγαλωσε και βγηκαν δεκτες φθηνοι που κανουν σχεδον τα ιδια πραγματα.

η VU την εχει παει αιμα με τους δεκτες που εχει βγαλει.

γιατι να παρεις ενα κλωνο αμφιβολου ποιοτητας να τον πληρωσεις ακριβα και να εχεις ενα χρονο εγγυση ασε που εχω και πολλα παραπονα που δεν τα επισκευαζουν....ΜΑΚΡΙΑ

φυσικα και υπαρχουν αξιολογοτατα μηχανηματα.

επειδη εισαι αρχαριος χρηστης ενας edision pingulux plus ειναι οτι πρεπει για εσενα.

Edision Argus Pingulux Plus | Skroutz.gr

χαμηλη τιμη ολα τα καλουδια hd-lan-διαφορες εφαρμογες internet περνει και usb wifi αν το ρουτερ σου ειναι μακρια κλπ..

149 ευρω και το καλυτερο.5 χρονια εγγυηση.

ενα αλλο καινουργιο δεκτακι που απο οτι διαβαζω παει σφαιρα,γιατι φοραει διπυρηνο επεξεργαστη ειναι ο Opticum HD Χ405P σε φοβερη τιμη!

GLOBO Opticum HD Χ405P | Skroutz.gr

για πιατο τωρα ακομα και ενα 80αρι θα σε καλυψει..αν θες μονο hotbird δεν εχεις θεμα γιατι ειναι δυνατος δορυφορος.1.20 και μαλιστα giberdini αλουμινιο ειναι υπερβολη για hotbird.

στα λεω αυτα γιατι θες να κινηθεις οικονομικα.παρε αυτο εδω giberdini αλουμινιο σε λογικη τιμη.τωρα αν θες και astra 19.2 θα πας σε μεγαλυτερο πιατο.

OP80E 80cm offset , Gibertini, , , , , , , , , , , ,

οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!αναμεσα στους δυο δεκτες που μου προτεινες, περα απο την εγγυηση, υπαρχει καμια σημαντικη αλλα κ χρησιμη διαφορα που να δικαιολογει τα 50 παραπανω ευρω??οχι οτι η 5ετη εγγυηση ειναι λιγο βεβαια...επισης ο giberdini OP100L με καλυπτει αν μελλοντικα θελω να δω κ τον astra 19.2 η ειναι οριακος?

Link to comment
Share on other sites

Με το 1μ πιατο μπορεις να βγαλεις τους 9, 13, και 19. Αλλα μεχρι εκει καλη ληψη ολων των συχνοτητων...Αλλα στους κακους καιρους θα εχεις σπασιματα. Με το ΟΡ120 δεν θα εχεις !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.