Jump to content


.:: Ας πιάσουμε... κανά δορυφόρο... a newbie guide ::.


Recommended Posts

Για να βγουν τα καποια απο τον Astra 28.2/5 θες 1.2 πιατο minimum (υποψιν για καποιο αγνωστο λογο το OP120 τη Gibertini δουλευει καλυτερα απο το OP150). Για Eurobird δεν το συζηταμε καν. Για να τους βγαλεις ολα τα καναλια χρειαζεται πανω απο 4m κεραια.

Link to comment
Share on other sites

^^ Κατεβάζω περι τα 900 services από 28.5/28.2 με φτηνιάρικο πιάτο 1.10 (tecatel 1.10 χ1.20, link πιο πάνω), δεν τα κατεβάζω όλα αλλά τα Stream1-6 για F1 κατεβαίνουν άνετα και με 1μ πιάτο. Αθήνα είμαι. Παράκεντρα που έχω στο ίδιο πιάτο τις 19.2 κατεβάζω ~1600 services.

Link to comment
Share on other sites

με το 80αρι που εχω τωρα βγαζω badr 4(26),turksat (42)-εκει το εχω αφησει τωρα- απλα θα με ενδιεφερε και astra 2D(not 2B) αποκλειστικα για bbc red button που ξερω οτι εχει f1 και γενικα στην δυτικη ελλαδα ξερω κατεβαινει με 80-1.00 πιατο..

απλα εχω ενα lnb πανω και δεν εχω παιξει ποτε με παρακεντρα κολπα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είχα, είναι πολύ εύκολο πάντως να πάρεις μια μπάρα, μερικά "μανταλάκια" και ένα diseq 4άρη και να παίξεις. Στα τυφλά πήγαινα και εγώ καθότι μεγάλος noobας με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

GoMaR,και εγω δεν ειχα ιδεα,μεχρι που πηρα ενα σετακι της πλακας,αγορασα και ενα sat finder 9€ και με την βοηθεια 2-3 site που εχουν θεσεις δορυφορων,γωνιες,ανυψωσεις κτλ μπορω και βλεπω 2-3 ευκολους δορυφορους..

επομενο βημα να τσιμπησω καμια καρτα al jazeera sports να λιωσω στο ποδοσφαιρο...με τιμη οσο θελει η νοβα για 2,5 μηνες βλεπεις εκει τα παντα ολα για 1 χρονο...χωρις σουπερ (ντουπερ) λινγκ βεβαια.. λολ

Link to comment
Share on other sites

GoMaR,και εγω δεν ειχα ιδεα,μεχρι που πηρα ενα σετακι της πλακας,αγορασα και ενα sat finder 9€ και με την βοηθεια 2-3 site που εχουν θεσεις δορυφορων,γωνιες,ανυψωσεις κτλ μπορω και βλεπω 2-3 ευκολους δορυφορους..

επομενο βημα να τσιμπησω καμια καρτα al jazeera sports να λιωσω στο ποδοσφαιρο...με τιμη οσο θελει η νοβα για 2,5 μηνες βλεπεις εκει τα παντα ολα για 1 χρονο...χωρις σουπερ (ντουπερ) λινγκ βεβαια.. λολ

Δείχνει που και που και κανά match από την trompaleague, και πιο συχνά ( σε σχέση με του πρωταθλήματως ) τα "δυνατά" ματς του σούπερ Ελληνικού κυπέλλου Hellas Off Line :D

Link to comment
Share on other sites

Με τι λειτουργικό; CW; Άλλα tweaks; :p

non-tweaked είναι ο οδηγός, βαριόμουνα να κάνω CW & LSC :p

Μπορεί πιο μετά τον Ιούνιο/Ιούλιο που θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα να τον tweakάρω πλήρως ( με βίντεο-οδηγούς εγκατάστασης σταθερών offset & toroidal dishes, κινητών με μοτέρ USALS & H-H με actuator, και οδηγό multi-LNB offset dish ) :)

Ωραίος οδηγός :T:

Danke wel my friend :)

Βασιλη ποιο μοτερακι εχεις?

Στις φωτογραφίες είναι το Moteck SG-2100A ( aluminum gears, προτιμήστε το SG-2100 με τα πλαστικά γρανάζια αν δεν είναι εκτεθιμένο από παντού εκεί που θα βάλετε το πιάτο, είναι πιο αθόρυβος ο μηχανισμός ) με το Gibertini OP125L.

(Aααα, και ΡΜ με ινφο για το lingerie football league ασαπ:p )

Δυστυχώς μόνο με download από κάπου μπορείς να δείς οπουδήποτε εκτός Αμερικής ( εκτός και αν υπάρχει κάποιο κανάλι που κάνει αναμετάδοση live είτε replay, δεν έχω βρεί κάποιο )

Απλα θελει ΠΟΛΥ προσοχη το στησιμο κινητου κατοπτρου. Πρεπει η κολωνα/σψληνας στηριξης να ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καθετη στην Γη. Αλλιως και η μια μοιρα μπορει να χαλασει απο πολυ εως παρα πολυ την γωνια σκοπευσης.

Καλό είναι και σε μη κινητά πιάτα να είναι απολύτως κάθετη στην γη η βάση.

Βασικά είναι κανόνας αυτό, στο σταθερό εντάξει, και να μην είσαι ντίρλα κάθετος, μπορείς να παίξεις με το azimuth/elevation/lnb_skew και να τον πιάσεις κυριλέ τον δορυφόρο, αλλά στο κινητό θα χάνεις συχνότητες που κανονικά θα έπιανες έστω και με λίγο καλύτερη κλίση στην βάση.

Eγώ μιας και είμαι noobας σ'αυτά τα φοβάμαι τα "κινητα" και τα μοτερια.

Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, μια χαρά θα τα καταφέρεις, πιάνουνε τα χέρια σου ;)

ομορφα,

tifozif1 μιας και βλεπω εχουμε ιδια γουστα ,μπορω να κατεβασω παρακεντρα bbc red button,badr και astra με ενα 80αρι skymaster offset dish απο Πατρα?

Δύσκολα εώς αδύνατο.

Και με κέντρο τους 28.2Ε να παίξεις ώστε να έχεις την μέγιστη απολαβή για τον Astra 2B ( South Beam, υποθέτω πως ενδιαφέρεσαι για τα stream του BBC που δείχνουνε F1 & snooker ) πολύ δύσκολο να τα πιάσεις με το 80άρι.

Σκέψου την λύση ενός 1.1-1.2μ με μοτεράκι ;)

Η ελευθερία ενός κινητού πιάτου δεν πιάνεται ούτε με 5 ούτε 10 μεγάλα σταθερά πιάτα.

Edit, με λίγη μαστοριά πρέπει να βγάζεις και 13 και 42 με το πιάτο αυτό. Απλά θα θες και ποιοτικά 0.1-0.2db lnb (15~20Ευρώ στις άκρες)

Αναλόγως τους δορυφόρους που θα παίξει.

Μπορεί να χρειαστεί πολύ ευαίσθητα όπως π.χ. το Inverto Black Ultra & το Invacom 0.1db, μπορεί να χρειαστεί και πιο "αναίσθητα" για να μην μπλέκουνε συχνότητες ή τρώνε overload ( π.χ. Edision 0.3db )

Πάντως με τα LNB κάνεις άνετα πολλά πειράματα, άλλωστε είναι φθηνά τα single/dual.

Για να βγουν τα καποια απο τον Astra 28.2/5 θες 1.2 πιατο minimum

Εξαρτάται από το πού είσαι, και ποιόν Astra λες.

Τον 2D π.χ. έστω και για μερική λήψη χρειάζεσαι 3.6μ και βάλε πιάτο για Ελλάδα...

Για τους 2A & 2B μπορείς να πιάσεις μερικές συχνότητες ακόμα και με 90άρι στην κεντρική και κεντροανατολική Ελλάδα.

Με το σταθερό 1μ που έχει φάει και καλό κούνημα από τους ανέμους που το μάμησε με τα 8-9αριό μποφόρια που είχε βαρέσει για κάμποσες μέρες εδώ, ακόμα και έτσι, με το κεντράρισμα να είναι πλέον αλλού γι' αλλού κατεβάζει μπόλικες συχνότητες, πιο συγκεκριμένα:

Astra 2A ( 28.2E ):

12188H, 12226H, 12266H, 12285V, 12363V, 12422H ( δηλαδή 6 από τους 25 transponders του δορυφόρου )

Astra 2B ( 28.2E ):

11739V, 11876H, 11895V, 11954H, 12032H, 12110H, 12441V ( δηλαδή 7 από τους 20 transponders του δορυφόρου )

EuroBird 1 ( 28.5E ):

11469H, 11508H, 11527V, 11546H, 11565V, 11585H, 11604V, 11623H, 11642V, 11662H, 11681V ( δηλαδή 11 από τους 34 transponders του δορυφόρου )

Astra 2D ( 28.2E ):

Oύτε σε φωτογραφία :p

Για να τους βγαλεις ολα τα καναλια χρειαζεται πανω απο 4m κεραια.

Οι δέσμες S1 & S2 ( Steerable ) βγαίνουνε εύκολα με 1.1μ στην Αθήνα, η Fixed είναι που θέλει 1.4-1.5μ για να τα πιάνεις όλα και παντώς καιρού ( θες να βλέπεις το Movies4Men 1 & 2 ? just kidding :D )

με το 80αρι που εχω τωρα βγαζω badr 4(26),turksat (42)-εκει το εχω αφησει τωρα- απλα θα με ενδιεφερε και astra 2D(not 2B) αποκλειστικα για bbc red button που ξερω οτι εχει f1 και γενικα στην δυτικη ελλαδα ξερω κατεβαινει με 80-1.00 πιατο..

Ο 2D είναι απατηλό όνειρο για την Ελλάδα.

Όπως είπα πιο πάνω, στην πιο ευνοϊκή θέση στην Ελλάδα ( βορειοανατολικά ψηλά ) θες 3.6μ για κάποιες συχνότητες, ούτε συζήτηση για να τις κατεβάζεις με καλή ποιότητα όλες.

F1 θα βλέπεις από τα streams του BBC @ Astra 2B.

γιατι μου φαινονται κινεζικα ολα αυτα γμτ....

Chin chon chin dan chin chon si ? :D

έχει και Αγγλικά.:)

Όχι σε όλους τους αγώνες, αλλά κατά κόρον στους καλούς/καλά πρωταθλήματα και CL/EL έχει και αγγλικά

Εδώ ένα σύντομο βιντεάκι που δείχνω στα γρήγορα ποιούς δορυφόρους βλέπει τζάμι το μικρό κινητό ( 1.2m ) [ έχω διαγράψει τους μη ενδιαφέροντες ή και πλέον νεκρούς δορυφόρους, είναι άλλοι 6-8 που πιάνουνε αλλά δεν έχουνε κανάλια της προκοπής ή τίποτα feeds που να δείχνουνε που και που τίποτα που να θέλουν οι δικοί μου ]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3bWkvJzmXLc]YouTube - Motorized Dish Operation with ProgDVB[/ame]

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, μια χαρά θα τα καταφέρεις, πιάνουνε τα χέρια σου ;)

Δύσκολα εώς αδύνατο.

Και με κέντρο τους 28.2Ε να παίξεις ώστε να έχεις την μέγιστη απολαβή για τον Astra 2B ( South Beam, υποθέτω πως ενδιαφέρεσαι για τα stream του BBC που δείχνουνε F1 & snooker ) πολύ δύσκολο να τα πιάσεις με το 80άρι.

Σκέψου την λύση ενός 1.1-1.2μ με μοτεράκι ;)

Η ελευθερία ενός κινητού πιάτου δεν πιάνεται ούτε με 5 ούτε 10 μεγάλα σταθερά πιάτα.

Αναλόγως τους δορυφόρους που θα παίξει.

Μπορεί να χρειαστεί πολύ ευαίσθητα όπως π.χ. το Inverto Black Ultra & το Invacom 0.1db, μπορεί να χρειαστεί και πιο "αναίσθητα" για να μην μπλέκουνε συχνότητες ή τρώνε overload ( π.χ. Edision 0.3db )

Πάντως με τα LNB κάνεις άνετα πολλά πειράματα, άλλωστε είναι φθηνά τα single/dual.

F1 θα βλέπεις από τα streams του BBC @ Astra 2B.

Επειδή μπορεί κάποιοι φίλοι της F1 να μπερδευτικαν να πω ότι σε γενικές γραμμές με πιάτο 1.1-1.2 ΒΛΕΠΟΥΝ F1 (κανάλια Stream1, Stream2, ..,Stream6) από BBC.

Εγώ είμαι ψηλο-αδιαφορος να πω την αλήθεια για το αν θα βλεπω 105 δορυφόρους με μοτερ και για να κάνω ζαπινγκ θέλω 40secs από την στιγμή που με ένα φτηνό πιάτο των 1.20 και 4-6 lnb (13, 19.2, 26, 28.5/.2, 39, 42) και ένα diseq βρίσκω σχεδόν τα πάντα.

Μεγάλα πιάτα πρέπει να είναι αλουμινίου (=$$) για να μην ζορίζεται το μοτερ όπως σωστά έχεις γράψει και θέλουν μηχανίσμό που κάνει $$

αααα και μια γκριζα διαφήμιση : DreamBox rulez !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ψηλο-αδιαφορος να πω την αλήθεια για το αν θα βλεπω 105 δορυφόρους με μοτερ και για να κάνω ζαπινγκ θέλω 40secs από την στιγμή που με ένα φτηνό πιάτο των 1.20 και 4-6 lnb (13, 19.2, 26, 28.5/.2, 39, 42) και ένα diseq βρίσκω σχεδόν τα πάντα.

Σε καμμία περίπτωση όμως έτσι δεν έχεις ολική λήψη των δορυφόρων, και κυρίως αύτων στα άκρα του τόξου σου.

Όσο μικρότερο το πιάτο, πιο παράκεντρη η λήψη και "χειρότερη" η τοποθεσία σου, τόσο λιγότερες και οι συχνότητες που πιάνεις δίχως προβλήματα λήψης.

υ.γ. 40s θες για άκρη σε άκρη σχεδόν, όχι για εναλλαγές μεταξύ 4.8E, 7E, 9E, 10E, 13E, 15.8E, 19.2E, 23.5E, 26E, 28.2E, 0.8W, 12.5W, 30W

Μεγάλα πιάτα πρέπει να είναι αλουμινίου (=$$) για να μην ζορίζεται το μοτερ όπως σωστά έχεις γράψει και θέλουν μηχανίσμό που κάνει $$

Μικρά και μεγάλα, προτιμάμε αλουμίνιο ( το πιάτο είναι "επένδυση", ιδιαίτερα αν μιλάμε για μεγέθη άνω των 1.2μ ), δεν θέλουμε κακής ποιότητας ( το ότι με 50 ευρώ παίρνεις ένα Triax 1.2m δεν σημαίνει ότι λόγω του μεγέθους του θα πιάνεις περισσότερα κανάλια από ότι θα έπιανες με ένα ποιοτικό 1.0m/1.1m ) πιάτα, ούτε την εμφάνιση της αγαπητής και μη εξαιρεταίας σκουριάς στο πιάτο μας sooner or later.

Για moterάτο, μέχρι τα 1.2μ σε αλουμίνιο την βγάζεις φθηνά ( 30-55 ευρώ μοτεράκι ).

Για άνω των 1.2μ ανάλογα το βάρος, την τοποθέτηση και τις απαιτήσεις ανεβαίνει το κασέ με actuator, αλλά και πάλι το μοτέρ δεν είναι το θέμα ( κυμαίνονται μεταξύ 60 και 150 ευρώ ανάλογα το μέγεθος, τάση, παρέα με ένα positioner ), το πιάτο είναι η καυτή πατάτα πάντα ( 140cm ποιοτικό = 250-300, 180 = 350-450... 200cm = 600+ και όσο ανεβαίνουμε ανεβαίνουνε και λογαριθμικά οι τιμές :p )

αααα και μια γκριζα διαφήμιση : DreamBox rulez !!! ;)

DreamBox FTW

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση όμως έτσι δεν έχεις ολική λήψη των δορυφόρων, και κυρίως αύτων στα άκρα του τόξου σου.

Όσο μικρότερο το πιάτο, πιο παράκεντρη η λήψη και "χειρότερη" η τοποθεσία σου, τόσο λιγότερες και οι συχνότητες που πιάνεις δίχως προβλήματα λήψης.

DreamBox FTW

Ακριβώς ΑΥΤΟ ! Γιαυτό πρότεινα να μπεί κέντρο στις 28.2/28.5 που είναι και ο πιο δύσκολος γιατί οι άλλοι που πρότεινα κατεβαίνουν με πολύ μικρότερα με εξαίρεση κάποιες δέσμες στις 19.2 που πάνε για κατάργηση νομίζω αλλά στις 19.2 είναι μόνο 9μοίρες από το κέντρο. Οι 42, 39, 13 αλλά και 26 κατεβαίνουν με 70-80 διάμετρο :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως σκεφτομαι να κανω μιας κ εχω βαρεθει το περιμενε με το μοτερακι.

Ειτε να στησω ενα toroidal (προφανως το Τ90) κ να ξεμπερδεψω.

Αλλα δεν ξερω αν χασω καναλια απο το Sky-UK :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως σκεφτομαι να κανω μιας κ εχω βαρεθει το περιμενε με το μοτερακι.

Ειτε να στησω ενα toroidal (προφανως το Τ90) κ να ξεμπερδεψω.

Αλλα δεν ξερω αν χασω καναλια απο το Sky-UK :(

Έφυγες για multi-dish multi-LNB setup...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.